
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" липня 2017 р.Справа № 922/1557/17
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Сальнікової Г.І.
при секретарі судового засідання Гончарові В.В.
розглянувши справу
за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, м. Харків до Споживчого гаражного кооперативу "Екіпаж", м. Харків про стягнення 5775,10 грн. за участю представників:
позивача - ОСОБА_1Є, довіреність №02-81 від 04.01.2017;
відповідача - ОСОБА_2 (керівник СГК "Екіпаж");
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, м. Харків 17.05.2017 звернувся до господарського суду Харківської області (м. Харків) з позовною заявою до відповідача - Споживчого гаражного кооперативу "Екіпаж" (м. Харків), в якій просить суд стягнути з відповідача кошти, виплачені як компенсацію фактичних витрат роботодавця на сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 5775,10 грн.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 18.05.2017 було прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі № 922/1557/17 та призначено її розгляд у відкритому судовому засіданні на 29.05.2017 о 12:20.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 29.05.2017 розгляд справи відкладено на 03.07.2017 об 11:50год.; 03.07.2017 в судовому засіданні оголошено перерву до 13.07.2017 до 11:00год., відповідно до приписів ст. 77 ГПК України.
13.07.2017 через канцелярію суду, до матеріалів справи від відповідача надійшли заперечення (вх. № 22735) з додатковими документами, які досліджено та долучено судом до матеріалів справи.
13.07.2017 через канцелярію суду, до матеріалів справи від відповідача надійшла заява про розстрочення виконання судового рішення на дванадцять місяців, починаючи з серпня 2017 року, щомісячними платежами в розмірі 481,26 грн. (вх. № 22743).
Позивач в судове засідання 13.07.2017 з'явився, заявлені позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві та наполягав на їх задоволенні.
Відповідач в судове засідання 13.07.2017 з'явився, проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, викладених у наданих раніше запереченнях, зокрема, посилався на переобрання керівника споживчого гаражного кооперативу "Екіпаж" ОСОБА_3 від 11.05.2016 за неправомірні дії з боку останнього, на підставі чого, на думку відповідача заявлені позивачем до стягнення кошти підлягають стягненню безпосередньо з попереднього керівника ОСОБА_4 Також, відповідач в засіданні підтримав подану раніше заяву про розстрочення виконання судового рішення на дванадцять місяців, починаючи з серпня 2017 року, щомісячними платежами в розмірі 481,26 грн. (вх. № 22743), яку просить суд задовольнити з огляду на складне матеріальне становище, яке виражено у відсутності коштів.
Відповідно до ст. 82 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та витребуваних судом.
У судовому засіданні 13.07.2017 відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників судового процесу, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовні вимоги та заперечення проти них, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду даної справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив:
Пунктом 6 статті 10 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено що функції виконавчої дирекції Фонду виконує центральний орган виконавчої влади що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції. та його територіальні органи, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" (5067-17) та цього Закону.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання державного правління у сфері зайнятості населення" від 05.03.2014 № 90 до внесення змін до Законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та "Про зайнятість населення" органи державної служби зайнятості продовжують виконувати завдання та функції у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту від безробіття, а також функції виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття і фінансуються за рахунок і в межах коштів, передбачених у бюджет Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Відповідно до Положення про Харківський міський центр зайнятості, затвердженого директором Харківського обласного центру зайнятості 09.02.2011. Харківський міський центр зайнятості є органом державної служби зайнятості, на який покладаються функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у м. Харкові. Центр забезпечує реалізацію завдань, повязаних із соціальним захистом населення від безробіття, сприянням громадянам у підборі підходящої роботи, наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг, професійної орієнтації наданням послуг роботодавцям щодо добору працівників та інформаційно-консультаційних послуг, а також реалізацією інших завдань, визначених законодавством у сфері зайнятості населення та загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, на території м. Харкова.
Згідно з приписами ч. З ст.35 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття", у разі подання недостовірних відомостей, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, використання роботодавцем коштів Фонду з порушенням встановленого порядку роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про зайнятість населення" суб'єктам малого підприємництва, які працевлаштовують безробітних строком не менше ніж, на два роки за направленням територіальних органів центрального органу виконавчої влади, і реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на нові робочі місця в пріоритетних видах економічної діяльності, щомісяця компенсуються фактичні витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за місяць, за який він сплачений.
Компенсація виплачується за рахунок коштів, передбачених на такі цілі у бюджеті Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Фонду соціального захисту інвалідів (у разі працевлаштування інваліда, який зареєстрований в установленому порядку як безробітний, але якому відповідно до законодавства допомога по безробіттю не призначається), протягом одного року з дня працевлаштування безробітного у порядку та за переліком пріоритетних видів економічної діяльності, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно частини третьої цієї ж статті, у разі звільнення працівника, за якого виплачувалася компенсація відповідно до частини другої цієї статті, з ініціативи роботодавця до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування сума наданих коштів повертається в повному обсязі до бюджету Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття або Фонду соціального захисту інвалідів залежно від джерела компенсації або на його робоче місце за направленням територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, у межах дворічного строку працевлаштовується інший безробітний.
У разі звільнення працівника, за якого виплачувалася компенсація відповідно до частини другої цієї статті, за угодою сторін на його робоче місце за направленням територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, у межах дворічного строку працевлаштовується інший безробітний.
Статтею 34 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття" передбачено, Фонд має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення тактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.
Відповідно до п. 7 Порядку компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ від 15.04.2013 № 347, у разі звільнення працівника, за якого виплачувалася компенсація, з ініціативи роботодавця або за згодою сторін до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування сума виплачених коштів повертається в повному обсязі до бюджету Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) та Фонду соціального захисту інвалідів залежно від джерела компенсації або на його робоче місце за направленням центру зайнятості працевлаштовується інший зареєстрований безробітний з числа громадян, визначених пунктом 3 цього Порядку залежно від джерела компенсації. Тривалість виплати компенсації та строк працевлаштування обчислюються сумарно.
Відповідно до заяви споживчого гаражного кооперативу "Екіпаж" від 13.05.2015 про компенсацію єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за працевлаштованого безробітного ОСОБА_5, який був прийнятий на посаду «сторожа» за направленням Харківського міського центру зайнятості до СГК "Екіпаж" (т.с. І а.с. 11), останньому було призначено виплату компенсації фактичних витрат роботодавця на сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що оформлено наказом директора центру зайнятості від 19.05.2015 за № 629 (т.с. І а.с. 15), з 23.03.2015.
Проте, всупереч наведеному вище законодавству, керівництвом СГК "Екіпаж" був звільнений працівник ОСОБА_5 за п. 1 ст. 56 КЗпП України (згода сторін) до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування, а саме 11.04.2016 та на його робоче місце за направленням державної служби зайнятості, у межах дворічного строку не був працевлаштований інший безробітний.
Таким чином, позивачем наголошено про порушення відповідачем встановлених законодавством вимог, що призвело до безпідставної компенсації фактичних витрат роботодавця на сплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у сумі 5775,10 грн.
На підставі вищевикладеного, 24.03.2017 директором Харківського міського центру зайнятості виданий наказ № 449 "Про повернення коштів виплачених як компенсація фактичних витрат роботодавця на сплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування споживчому гаражному кооперативу "Екіпаж" у сумі 5775,10 грн. за березень 2015 - березень 2016 року (т.с. І а.с. 10).
Вищевказаний наказ № 449 від 24.03.2017 разом з листом-претензією за вих. № ХМЦЗ-02-3723 від 24.03.2017 був направлений відповідачу 24.03.2017, з пропозицією повернути кошти в добровільному порядку (т.с. І а.с. 8-9).
Наказ директора Харківського міського центру зайнятості року № 449 від 24.03.2014 не оскаржувався та є чинним, вказані кошти відповідачем службі зайнятості в добровільному порядку не відшкодовані.
Згідно зі ст. 39 Закону 5 країни "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" спори, що виникають за ним Законом вирішуються в судовому порядку.
Таким чином, на підставі встановлених судом обставин справи позовні вимоги про стягнення коштів у сумі 5775,10 грн., виплачених як компенсацію фактичних витрат роботодавця на сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування підлягають задоволенню.
Що ж до заяви відповідача про розстрочку виконання рішення суду строком на 12 місяців зі сплатою суми заборгованості рівними частинами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 121 Господарського процесуального кодексу України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
При цьому Господарський процесуальний кодекс України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання, у зв'язку з чим суд повинен оцінювати докази, які підтверджують зазначені обставини, за правилами ст. 43 Господарського процесуального кодексу України.
Отже, за наявності обставин, які ускладнюють виконання рішення чи унеможливлюють його виконання, господарський суд, зокрема, має право розстрочити виконання рішення (ухвали, постанови).
Розстрочка означає виконання рішення частками, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі. Строки виконання кожної частки також повинні визначатись господарським судом. При цьому слід мати на увазі, що розстрочка можлива при виконанні рішення, яке стосується предметів, що діляться (гроші, майно, не визначене індивідуальними ознаками; декілька індивідуально визначених речей тощо).
Враховуючи важкий майновий стан відповідача, що суттєво ускладнює виконання рішення у встановлений строк, зважаючи на відсутність заперечень з боку стягувача, у межах наданих законодавством прав, господарський суд вважає за доцільне задовольнити заяву відповідача, розстрочивши виконання рішення суду на 12 місяців згідно з графіком, погодженим сторонами.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується 49 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1600,00 грн. підлягає стягненню з відповідача в дохід Державного бюджету України.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 12, 22, 32, 33, 43, 44, 49, 75, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Споживчого гаражного кооперативу "Екіпаж" (61075, м. Харків, вул. Довженко, 28-А, код ЄДРПОУ 22633941, р/р 2600705234266 у ХГРУ "ПриватБанк", код банку 351533) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137-А, код ЄДРПОУ 36224721, р/р 37177300802007 в ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011) - кошти виплачені як компенсація фактичних витрат роботодавця на сплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у розмірі 5775,10 грн.
Розстрочити виконання рішення Господарського суду Харківської області від 13.07.2017 у справі № 922/1557/17 щодо сплати 5775,10 грн. коштів, виплачених як компенсація фактичних витрат роботодавця на сплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування на 12 місяців, зобов'язавши Споживчий гаражний кооператив "Екіпаж" (61075, м. Харків, вул. Довженко, 28-А, код ЄДРПОУ 22633941) сплачувати на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137-А, код ЄДРПОУ 36224721, р/р 37177300802007 в ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011) кошти виплачені як компенсація фактичних витрат роботодавця на сплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у розмірі 5775,10 грн. наступним чином: до 31.08.2017 - 481,26 грн.; до 30.09.2017 - 481,26 грн.; до 31.10.2017 - 481,26 грн.; до 30.11.2017 - 481,26 грн.; до 31.12.2017 - 481,26 грн.; до 31.01.2018 - 481,26 грн.; до 28.02.2018 - 481,26 грн.; до 31.03.2018 - 481,26 грн.; до 30.04.2018 - 481,26 грн.; до 31.05.2018 - 481,26 грн.; до 30.06.2018 - 481,26 грн.; до 31.07.2018 - 481,26 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Споживчого гаражного кооперативу "Екіпаж" (61075, м. Харків, вул. Довженко, 28-А, код ЄДРПОУ 22633941, р/р 2600705234266 у ХГРУ "ПриватБанк", код банку 351533) на користь державного бюджету України (одержувач коштів: Головне управління Державної казначейської служби у м. Києві, код ЄДРПОУ 37993783, рахунок 31215256700001, банк одержувача - Головне управління державної казначейської служби України у м. Києві, МФО 820019, код бюджетної класифікації 22030106) - 1600,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення через місцевий господарський суд.
Повне рішення складено 17.07.2017 р.
Суддя ОСОБА_6