Постанова № 67783399, 14.07.2017, Мар'їнський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
14.07.2017
Номер справи
237/2544/17
Номер документу
67783399
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 237/2544/17

Провадження № 2-а/237/66/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.07.17 року м.Курахове

Мар'їнського району Донецької області

Суддя Мар'їнського районного суду Донецької області Сметаняк О.Я., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації в Донецькій області, в якому просить визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації в Донецькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 21.04.2017 року та зобов'язати Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації в Донецькій області призначити та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 21.04.2017 року.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем повідомленням за № 80 від 08.06.2017 року, позивачу неправомірно відмовлено у призначенні та виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання з тих підстав, що у чоловіка позивача ОСОБА_2 є у приватній власності ? частка квартири, що розташована на підконтрольній Українській владі території за адресою: АДРЕСА_1.

Представником відповідача надані письмові заперечення, в яких позовні вимоги відповідач не визнав, просить відмовити в задоволенні позову. В письмових запереченнях відповідач зазначив, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. На теперішній час чоловік позивача володіє житлом в місті Курахове Мар'їнського району Донецької області. В зв'язку з наведеним ОСОБА_1 не має права на призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, за заявою від 21.04.2017 року, оскільки зазначала завідомо неправдиві відомості.

Також, відповідач посилається на обставини того, що рішенням від 05.07.2017 року за № 789 вирішено з позивача ОСОБА_1 утримувати переплату в розмірі 31824 гривень та на підставі вищевикладеного позивачеві було підготовлено та направлено лист за № 1770/02/-03 від 08.06.2017 року про необхідність добровільного погашення грошових коштів за період з 15.04.2017 року по 20.04.2017 року, оскільки позивач приховав факт наявності житла у чоловіка ОСОБА_2 розташованого в регіоні, іншому ніж тимчасово окупована територія.

Крім того відповідач посилається на лист Мінсоцполітики від 03.08.2016 року, що регулює питання покриття витрат на проживання.

Ухвалою від 22.06.2017 року, відповідно до ст. 183-2 КАС України, відкрито скорочене провадження по справі.

Суддя, дослідивши письмові матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини в межах предмету доказування зазначає наступне.

З заяви позивача за № 1569 від 21.04.2017 року вбачається, що остання звернулась до УСЗН в Мар'їнської райдержадміністрації за призначенням грошової допомоги на покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 27).

Як вбачається з повідомлення про відмову за № 80 від 08.06.2017 року позивачу з посиланням на Постанову КМУ за № 505 від 01.10.2014 року (редакція на час звернення) відмовлено у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання з тих підстав, що чоловік позивача ОСОБА_2 є власником ? частки квартири, на підконтрольній Українській владі території за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 28).

Згідно довідки про взяття на облік особи внутрішньо переміщеної особи № 1443026926 від 21.10.2016 року, ОСОБА_1 взято на відповідний облік, адреса фактичного проживання/перебування позивача АДРЕСА_2.

Зі свідоцтва про шлюб від 16.06.2011 року виданого ВДРАЦС Мар'їнського районного управління юстиції у Донецькій області вбачається, що між позивачем ОСОБА_1 та ОСОБА_2 16.11.2011 року укладено шлюб, актовий запис № 50.

З інформаційної довідки з державного реєстру речових прав сформованої від 30.05.2017 року за № 88347746 ОСОБА_2 є власником1/2 частки квартири АДРЕСА_1, загальна площа квартири складає 41,5 кв.м.

Судом застосовується законодавство на час виникнення правовідносин, а саме на момент звернення позивача з заявою за № 1569 від 21.04.2017 року.

У відповідності до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішнього переміщення осіб", внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 4 Закону № 1706-VII, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

З аналізу зазначеної норми вбачається, що статус внутрішньо переміщеної особи підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, (далі - грошова допомога) визначений Порядком № 505 (пункт 1).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 505 (в редакції на час звернення з заявою від 21.04.2017 року), грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Згідно до пункту 3 Порядку № 505, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї). Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2400 гривень. Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу. Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.

Пункт 8 Порядку № 505 (редакція на час звернення) передбачає, що уповноважені органи протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сім'ї заяви та документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні, про що надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сім'ї.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що законодавством передбачено право позивача, як внутрішньо переміщеної особи яка стоїть на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення отримати грошову допомогу з дня звернення з заявою за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно.

Суд звертає увагу на порушення відповідачем строків призначення грошової допомоги, оскільки абз. 1 пунктом 8 Порядку № 505 (редакція на час звернення) строк розгляду заяви про призначення грошової допомоги визначений терміном у 10 (десять днів). Так заява позивача була подана 21.04.2017 року, фактично відповідач розглянув заяву за наслідками якої відмовив в призначенні грошової допомоги 08.06.2017 року, а з заперечень відповідача взагалі вбачається, що оскаржуване рішення за № 80 прийнято 31.05.2017 року, Зазначені дії відповідача суд вважає неприпустимими та такими, що порушують порядок визначений ст. 19 Конституції України.

Відповідно до п. 6 Порядку № 505 (редакція на час звернення), грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Суддя зазначає, що вищенаведеною нормою встановлений вичерпний перелік підстав для відмови у її призначенні грошової допомоги, зокрема, володіння будь-яким з членів сім'ї житловим приміщенням розташованим в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Зазначена норма не містить будь-яких додаткових умов, як то наявність житла у членів сім'ї на підконтрольній Українській владі території.

Тобто, вказана норма передбачає, що наявність у власності житлового приміщення розташованого, зокрема, на території проведення антитерористичної операції, не є підставою для відмови у призначенні допомоги.

Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» за № 1669-VI від 02.09.2014 року, який набрав чинності 15.10.2014 року, визначено, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента.

України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Наказом Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 7 жовтня 2014 року № 33/6/а визначено такі райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення: Донецька і Луганська області - з 07 квітня 2014 року. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. До вказаного переліку включено місто Курахове Мар'їнського району Донецької області.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, відтак посилання відповідача на лист Мінсоцполітики від 03.08.2016 року за № 1641/5/75-16 в запереченнях на позов не ґрунтується на вимогах ст. 19 Конституції України та законів.

Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням викладеного, суддя зазначає, що чоловік позивача має у своєму володінні житло розташоване на території, якій здійснюється антитерористична операція, а саме за адресою: АДРЕСА_1, що у відповідності до п. 6 Порядку № 505 (редакція на час звернення) не є підставою для відмови у призначенні позивачу допомоги, відтак приходжу до висновку, що дії відповідача щодо призначення та виплати щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та зобов'язання відповідача щодо призначення та виплати позивачеві щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 21.04.2017 року є ґрунтовними та такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суддя зазначає наступне, так у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак суддя вважає стягнути на користь позивача ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1280 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області (адреса: 85612, Донецька область, місто Курахове, вулиця Енергетиків, будинок 2, ЄДРПОУ 26019853).

Суддя також вважає за необхідне на виконання вимог ст. 163 КАС України, в порядку ст. 267 КАС України встановити строк в один місяць для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду звіту про виконання постанови, оскільки вона вимагає вчинення певних дій.

На підставі викладеного, керуючись ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» за № 1669-VI, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (в редакції на час звернення), розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1275 р від 02.12.2015 року, ст. ст. 11, 17, 18, 86, 94, 159-163, 183-2, 267 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації в Донецькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 21.04.2017 року.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області призначити та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою від 21.04.2017 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір у сумі 1280 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області (адреса: 85612, Донецька область, місто Курахове, вулиця Енергетиків, будинок 2, ЄДРПОУ 26019853 ).

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації Донецької області подати до Мар'їнського районного суду Донецької області звіт про виконання постанови у строк один місяць з дня отримання постанови після набрання судовим рішенням законної сили.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Мар'їнський районний суд Донецької області. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя О.Я. Сметаняк

Дата документу 14.07.2017