Ухвала суду № 67781435, 11.07.2017, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2017
Номер справи
820/5813/16
Номер документу
67781435
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2017 р.Справа № 820/5813/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Старостіна В.В.

Суддів: Рєзнікової С.С. , Бегунца А.О.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.05.2017р. по справі № 820/5813/16

за позовом ОСОБА_1

до Південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області

про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, в якій просив скасувати податкові повідомлення-рішення № 37101-00 від 15.07.2016 року, № 37102-00 від 15.07.2016 року, № 37103-00 від 15.07.2016 року та № 37104-00 від 15.07.2016 року.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23.05.2017 року по справі № 820/5813/16 адміністративний позов задоволено.

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволення позовних вимог. В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.

Позивач, не скористалася своїм правом на подання заперечень на апеляційну скаргу.

Справа розглядається в порядку ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що між Валківською міською радою (в якості орендодавця) та ОСОБА_1 (в якості орендаря) 12.08.2015 року укладено договір оренди землі.

Згідно п. 1 договору, орендодавець на підставі п. 2 рішення LXIX сесії міської ради VІ скликання від 29.05.2015 року №1589 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1» надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель промисловості, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 27).

Відповідно з п. 2 вказаного договору в оренду передається земельна ділянка (кадастровий номер НОМЕР_1) загальною площею 0,4497 га.

Крім того, 12.08.2015 року між позивачем та Валківською міською радою (в якості орендодавця) укладено договір, відповідно до п. 1 якого орендодавець на підставі п. 2 рішення LXIX сесії міської ради VІ скликання від 29.05.2015 року № 1589 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель промисловості, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 Харківська область (а.с. 28).

На підставі п. 2 вказаного договору, в оренду передається земельна ділянка (кадастровий номер НОМЕР_2) загальною площею 0,4949 га.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, переданих відповідно до договорів від 12.08.2015 року, згідно з витягами з технічної документації про нормативну грошову оцінку № ф-б/238, № ф-б/237 від 09.07.2015 року становить 99 563,58 грн. та 109 570,86 грн. відповідно.

До того ж, 24.12.2015 року між Валківською міською радою (в якості орендодавця) та ОСОБА_1 (в якості орендаря) укладено договір оренди землі, у пункті 1 якого вказано, що орендодавець на підставі п. 1 рішення LXХIІ сесії міської ради VІ скликання від 08.10.2015 року №1660 «Про набуття права оренди гр. ОСОБА_1 на земельну ділянку для будівництва і обслуговування будівель торгівлі, яка розташована в АДРЕСА_4» надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови, яка розташована за адресою: АДРЕСА_5

У відповідності до п. 2 вказаного договору, в оренду передається земельна ділянка (кадастровий номер НОМЕР_3) загальною площею 0,0114 га.

Поряд з цим, 24.12.2015 року між Валківською міською радою (в якості орендодавця) та ОСОБА_1 (в якості орендаря) укладено договір оренди землі (а.с. 30).

Як встановлено п. 1 договору, орендодавець на підставі п. 1 рішення LXХIІ сесії міської ради VІ скликання від 08.10.2015 року № 1660 «Про набуття права оренди гр. ОСОБА_1 на земельну ділянку для будівництва і обслуговування будівель торгівлі, яка розташована в АДРЕСА_4 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель житлової та громадської забудови, яка розташована за адресою: АДРЕСА_4

Відповідно до п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка (кадастровий номер НОМЕР_4) загальною площею 0,2000 га.

За визначенням п. 4 договорів від 24.12.2015 року нормативна грошова оцінка земельних ділянок згідно з витягами з технічної документації про нормативну грошову оцінку № ф-б/240, № ф-б/239 від 09.07.2015 року становить 11 207,34 грн. та 196 620,34 грн. відповідно.

Як вбачається зі змісту наданих до матеріалів справи копій інформаційних довідок зазначені договори зареєстровані в Реєстрі прав власності на нерухоме майно 16.02.2016 року (а.с. 31-38).

На підставі п. п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, Південною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області 15.07.2016 року прийняті податкові повідомлення - рішення про визначення ОСОБА_1 сум податкових зобов'язань за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2016 рік:

- №37101-00 на суму 2 499,89 грн,

- № 37102-00 на суму 142,49 грн,

- № 37103-00 на суму 1267,50 грн,

- № 37104-00 на суму 1 084,75 грн.

Слід зазначити, що позивачем було подано скаргу до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області на податкові повідомлення-рішення.

Рішенням Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області від 16.09.2016 року скаргу позивача задоволено частково, податкове повідомлення-рішення від 15.07.2016 року № 37101-00 скасовано в частині визначення суми податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 53,19 грн., а в іншій частині вказане рішення залишено без змін, а скаргу в цій частині - без задоволення, податкове повідомлення-рішення від 15.07.2016 року № 37102-00 скасовано в частині визначення суми податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 3,03 грн, а в іншій частині вказане рішення залишено без змін, а скаргу в цій частині - без задоволення податкове повідомлення-рішення від 15.07.2016 року № 37103-00 скасовано в частині визначення суми податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 26,97 грн, а в іншій частині вказане рішення залишено без змін, а скаргу в цій частині - без задоволення, податкове повідомлення-рішення від 15.07.2016 р. №37104-00 скасовано в частині визначення суми податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 23,08 грн, а в іншій частині вказане рішення залишено без змін, а скаргу в цій частині - без задоволення.

За результатами розгляду скарги позивача на податкові повідомлення-рішення та рішення прийняте за розглядом первинної скарги, рішенням Державної фіскальної служби України від 12.10.2016 року залишено без змін податкові повідомлення-рішення Південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області від 15.07.2016 року № 37104-00, № 37103-00, № 37102-00, № 37101-00 з урахуванням рішення, прийнятого за розглядом первинної скарги, а скаргу - без задоволення.

Не погоджуючись з правомірністю прийняття спірних податкових повідомлень-рішень, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що в зв'язку з незаконним винесенням податкових повідомлень-рішень № 37101-00 від 15.07.2016 року, № 37102-00 від 15.07.2016 року, № 37103-00 від 15.07.2016 року та № 37104-00 від 15.07.2016 року, позов ОСОБА_1 заявою до Південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області підлягає задоволенню та скасуванню вказаних податкових повідомлень-рішень.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Порядок діяльності органів державної влади, їх посадових осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про такі правопорушення та притягати винних осіб до адміністративної відповідальності за їх вчинення, регулюється Кодексом.

Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Як визначено п.п. 14.1.72 і 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу), а землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Згідно до п.п. 269.1.1 і 269.1.2 п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України, платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Відповідно п.п. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 Податкового кодексу України, об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

На підставі ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Як передбачено п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 14.1.42. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що дані державного земельного кадастру - це сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону.

Відповідно до п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України, нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу. У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому у нового власника виникло право власності. У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

У відповідності до ст. 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено. Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки згідно до п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України.

Колегією суддів встановлено, що при нарахуванні суми земельного податку за користування земельними ділянками відповідач використовував нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що прийнята рішенням № 1506 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Валки Валківської міської ради 27.01.2015 року Валківською міською радою Валківського району Харківської області».

Згідно п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України, сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом (п.п. 12.3.1 ПК України).

При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні ст. 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору (п.п. 12.3.2 ПК України).

У відповідності до п. п. 12.3.4 ст. 12 Податкового кодексу України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Так, Валківською міською радою Харківської області 27.01.2015 року прийнято рішення № 1506 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Валки Валківської міської ради Валківського району Харківської області», відповідно до якого розглянуто технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Валки, виготовлену ТОВ «Базис» згідно договору № 1 від 28.08.2010 року та затверджено її. Також скасувано попереднє рішення № 1374 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Валки Валківської міської ради Валківського району Харківської області».

Також слід зазначити, що рішенням Валківської міської ради ІХІІІ сесії VІ скликання № 1441 від 14.11.2014 року прийнято «Перспективний план підготовки проектів регуляторних актів Валківської міської рази на 2015 рік», згідно з яким планувалося прийняття рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Валки Валківського району Харківської області» у 1-11 кварталі 2015 року.

Але Харківська обласна громадська організація «Асоціація приватних роботодавців» звернулась до Валківського районного суду Харківської області з позовом до Валківської міської ради Харківської області, треті особи: Головне управління Держгеокадастру в Харківській області, Товариство з обмеженою відповідальністю «Базис», в якому просила суд скасувати рішення Валківської міської ради Харківської області від 27.01.2015 року за № 1506.

Постановою Валківського районного суду Харківської області від 07.06.2016 року позов Харківської обласної організації «Асоціація приватних роботодавців» задоволено. Рішення LXV сесії Валківської міської ради VI скликання від 27.01.2015 року № 1506 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Валки Валківської міської ради Валківського району Харківської області» скасовано.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, Валківською міською радою Харківської області подано до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення Валківського районного суду Харківської області від 07.06.2016 року.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2016 року апеляційну скаргу Валківської міської ради Харківської області залишено без задоволення та постанову Валківського районного суду Харківської області від 07.06.2016 року по справі № 615/1182/15-а залишено без змін (а.с. 52-58).

Таким чином, відповідачем неправомірно застосовано рішення Валківської міської ради № 1506 від 27.01.2015 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Валки Валківської міської ради Валківського району Харківської області» для нарахування земельного податку позивачу відносно земельних ділянок, які розташовані за адресою: Харківська обл., м. Валки.

Що стосується наданих представником відповідача пояснень в обґрунтування заперечень, щодо дати втрати сили рішення міської ради, колегія суддів зазначає наступне.

Представником інспекції під час розгляду справи в суді першої інстанції пояснено, що оскаржувані у даній справі податкові повідомлення-рішення були прийняті під час дії рішення Валківської міської ради.

Проте, за загальним правилом моментом втрати чинності сили рішення місцевого самоврядування є дата прийняття рішення судом, тобто - 07.06.2016 року.

Крім того, не може бути визнано законними та обґрунтованим рішення суб'єкта владних повноважень, яке прийнято на підставі неправомірного рішення місцевої ради.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про неправомірність прийнятих Південною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області податкових повідомлень-рішень № 37101-00, № 37102-00, № 37103-00, № 37104-00 від 15.07.2016 року.

Отже, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано задовольнив адміністративний позов.

У відповідності до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 23.05.2017 року по справі № 820/5813/16 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують і доказів в їх обґрунтування не надано.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.05.2017р. по справі № 820/5813/16 залишити без змін.

Стягнути з Південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області судовий збір у розмірі 606,32 грн. до спеціального фонду державного бюджету України - отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Старостін В.В.Судді(підпис) (підпис) Рєзнікова С.С. Бегунц А.О. Повний текст ухвали виготовлений 17.07.2017 р.