Ухвала суду № 67780854, 12.07.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2017
Номер справи
825/371/17
Номер документу
67780854
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 825/371/17 Головуючий у 1-й інстанції: Бородавкіна С.В. Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.

У Х В А Л А

Іменем України

12 липня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Глущенко Я.Б.,

суддів Кузьмишиної О.М., Пилипенко О.Є.,

секретаря Андрієнко Н.А.,

за участю:

представника позивача: Недолуги Д.С.,

представника відповідача: Бєляєвої К.А.,

представника третьої особи ТОВ «Олександрівка - Агро 2016»: Сааді Р.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Агропрогрес» до Бобровицької районної державної адміністрації Чернігівської області, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Олександрівка - Агро 2016», ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 про скасування державної реєстрації прав оренди, за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівка - Агро 2016» на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 травня 2017 року, -

У с т а н о в и в:

ПП «Агропрогрес» звернулося в суд із позовом до Бобровицької районної державної адміністрації Чернігівської області, у якому просило скасувати державну реєстрацію прав оренди ТОВ «Олександрівка-Агро 2016», здійснену відповідачем відносно земельних ділянок, що належать третім особам.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 травня 2017 року позов задоволено: визнано протиправними та скасовано рішення Бобровицької районної державної адміністрації Чернігівської області про реєстрацію права оренди земельних ділянок: від 21.11.2016 індексний № 17526450, від 17.11.2016 індексний № 17490398, від 08.11.2016 індексний № 17326873, від 18.11.2016 індексний № 17519782, від 01.11.2016 індексний № 17320326, від 23.11.2016 індексний № 17595953, від 21.11.2011 індексний № 17526015, від 16.11.2016 індексний № 17457562, від 17.11.2016 індексний № 17491425 та від 17.11.2016 індексний № 17519646.

Не погоджуючись із постановою суду, третя особа - ТОВ «Олександрівка-Агро 2016» подала апеляційну скаргу, у якій просить скасувати судове рішення та ухвалити нове - про відмову у задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з таких підстав.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що невиконання відповідачем обов'язку щодо запиту у органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення/реєстрацію прав, інформації щодо фактів реєстрації вищевказаних договорів оренди, призвело до повторної реєстрації права оренди одних і тих самих земельних ділянок, внаслідок чого істотно порушено законні права та інтереси позивача як правомірного орендаря земельної ділянки.

З таким висновком суду не можна не погодитися.

Колегією суддів установлено, що позивачем укладено договори оренди земельних ділянок:

- від 10.10.2006, з ОСОБА_5 (орендодавець). Строк дії договору - 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 02.06.2009 за № 040685500143;

- від 10.10.2006, з ОСОБА_6 (орендодавець). Строк дії договору - 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 19.05.2009 за № 040985500035;

- від 10.10.2006, з ОСОБА_7 (орендодавець). Строк дії договору - 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 02.06.2009 за № 040685500132;

- від 10.10.2006, з ОСОБА_8 (орендодавець). Строк дії договору - 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 25.05.2009 за № 040685500066;

- від 10.10.2006, з ОСОБА_9 (орендодавець). Строк дії договору - 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 02.06.2009 за № 040685500102;

- від 10.10.2006, з ОСОБА_10 (орендодавець). Строк дії договору - 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 25.06.2009 за № 040685500234;

- від 10.10.2006, з ОСОБА_11 (орендодавець). Строк дії договору - 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 25.05.2009 за № 040685500070;

- від 10.10.2006, з ОСОБА_12 (орендодавець). Строк дії договору - 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 19.05.2009 за № 040685500061;

- від 10.10.2006, з ОСОБА_13 (орендодавець). Строк дії договору - 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 25.05.2009 за № 040685500068;

- від 10.10.2006, з ОСОБА_14 (орендодавець). Строк дії договору - 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 30.06.2009 за № 040685500384.

Відповідно до Прикінцевих положень вказаних договорів, останні набирають чинності після підписання та їх державної реєстрації.

На кожному договорі наявна відмітка, що договори зареєстровані у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру», про що в Державному реєстрі земель вчинено відповідні записи в травні та червні 2009 року, що також підтверджується листами відділу Держгеокадастру у Бобровицькому районі Чернігівської області від 26.10.2016 № Л-53/0-152/6-16, від 28.10.2016 № Л-91/0-172/6-16, від 03.11.2016 № Л-142/0-207/6-16 та № Л-135/0-214/6-16, від 04.11.2016 № 99-28-99.1-1583/2-16, від 26.10.2016 № Л-64/0-147/6-16, від 28.10.2016 № Л-95/0-176/6-16, від 26.10.2016 БП-67/0-144/6-16, від 28.10.2016 № Л-93/0-174/6-16 та від 31.10.2016 № Л-72/0-186/6-16.

Також, разом із вказаними договорами оренди між орендодавцями та орендарем було підписано акти приймання - передачі земельної ділянки.

Разом з тим, відповідачем прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 21.11.2016 індексний номер 17526450, від 17.11.2016 індексний номер 17490398, від 08.11.2016 індексний номер 17326873, від 18.11.2016 індексний номер 17519782, від 01.11.2016 індексний номер 17320326, від 23.11.2016 індексний номер 17595953, від 21.11.2016 індексний номер 17526015, від 16.11.2016 індексний номер 17457562 від 17.11.2016 індексний номер 17491425 та від 17.11.2016 № 17519546 (права оренди землі) на земельні ділянки за кадастровими номерами: НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_10. на підставі договорів оренди землі, укладених між вищевказаними власниками земельних ділянок та ТОВ «Олександрівка-Агро 2016», що підтверджується інформаційними довідками з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 17.02.2017 р.

Уважаючи рішення відповідача про проведення державної реєстрації прав оренди за договорами оренди, укладеними між ТОВ «Олександрівка-Агро 2016» та вказаними орендодавцями протиправними, позивач звернувся у суд із даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 2 статті 124 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час реєстрації договору оренди земельної ділянки ПП «Агропрогрес»), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Згідно із частиною 2 статті 125 Земельного кодексу України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про оренду землі» (в редакції, чинній на момент укладення договорів оренди землі із ПП «Агропрогрес») (далі - Закон № 161-ХІV), договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Згідно із статтею 202 Земельного кодексу України державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Пунктом 1.2 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 № 174 (далі - Тимчасовий порядок), чинного на момент укладення договору оренди землі із ПП «Агропрогрес», передбачено, що Книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі - це документ суворого обліку, який є складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.

Державна реєстрація договорів оренди земельної ділянки вважається здійсненою з моменту внесення даних до книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.

Статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі Закон № 1952-IV) (в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - це єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав.

Відповідно до частини 3 статті 3 Закону № 1952-IV, речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Таким чином, ураховуючи вищенаведені вимоги законодавства щодо набрання чинності договором оренди після його державної реєстрації, а не з моменту укладення, а також, враховуючи наявність відомостей у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі про оренду вказаних земельних ділянок ПП «Агропрогрес», державна реєстрація яких відбулася у травні та червні 2009 року, колегія суддів дійшла до висновку, що станом на листопад 2016 року вищевказані договори були чинними.

У ч. 3 ст. 10 Закону № 1952-IV визначено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.

Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону № 1952-IV державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Частиною 3 статті 10 Закону № 1952-IV передбачено, що державний реєстратор:

- встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;

- перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;

- під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 01 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.

Отже, наведеними правовими нормами чітко передбачений обов'язок державного реєстратора як суб'єкта владних повноважень, з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку та уникнення подвійної реєстрації запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013р.

Однак, відповідачем не надано суду жодних доказів щодо звернення з відповідним запитом про наявність або відсутність зареєстрованого договору оренди земельної ділянки до відділу Держземагенства (Держгеокадастру) у Бобровицькому районі Чернігівської області як до органу, який здійснював таку реєстрацію до 01.01.2013.

Таким чином, в порушення вимог чинного законодавства державний реєстратор при проведенні державної реєстрації договорів оренди належним чином не перевірив, чи має місце вже зареєстроване право оренди на спірні земельні ділянки. Внаслідок чого неправомірно здійснив повторну реєстрацію договорів оренди одних і тих же самих земельних ділянок, тоді як реєстрація договорів оренди землі за новим орендарем можлива лише після закінчення строку дії або дострокового розірвання договорів оренди землі з попереднім орендарем та відповідної реєстрації цих фактів. Вказане є недопустимим, оскільки зумовлює ситуацію, за якої одну і ту ж земельну ділянку було передано в оренду різним орендарям.

Аналогічна правова позиція наведена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 15 грудня 2016 року у справі №802/324/16, від 24 травня 2017 року у справі №802/1172/16а.

Колегія суддів не приймає до уваги покликання ТОВ «Олександрівка - Агро 2016» в апеляційній скарзі на те, що державний реєстратор перевірив інформацію про права, які виникли до 01.01.2013 року, у спосіб отримання від заявників листів від органу Держгеокадастру, і прийняв рішення про державну реєстрацію прав за ТОВ «Олександрівка - Агро 2016» з огляду на те, що строк дії договорів оренди землі між громадянами і ПП «Агропрогрес» закінчився і вони припинили свою дію.

Так, вказані покликання апелянта спростовуються поясненнями відповідача (а.с.149), відповідно до яких, при реєстрації права оренди спірних земельних ділянок за документами, поданими ТОВ «Олександрівка - Агро 2016», не було змоги з'ясувати, чи перебувають ці земельні ділянки в оренді у третіх осіб, оскільки реєстрація оренди таких ПП «Агропрогрес» здійснювалась за чинним у 2009 році законодавством, тобто у реєстрі, що вівся на на паперових носіях територіальними підрозділами ДП «Центр державного земельного кадастру». У зв'язку із відсутністю інформації щодо наявності права оренди земельних ділянок у позивача, реєстратором було проведено відповідні дії на підставі документів, поданих ТОВ «Олександрівка - Агро 2016».

Колегія суддів звертає увагу, що припинення права користування ПП «Агропрогрес» земельними ділянками відповідно до Закону №1952-IV зареєстровано не було, а відтак, доводи апелянта щодо закінчення строку дії попередніх договорів оренди цих ділянок до уваги судом не приймаються, адже відповідні відомості у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні.

Також, колегія суддів уважає необґрунтованими посилання ТОВ «Олександрівка - Агро 2016» на те, що у даній справі наявний спір про право, у зв'язку із чим її необхідно розглядати в порядку цивільного судочинства, оскільки предметом розгляду в даній справі є правомірність рішення суб'єкта владних повноважень, надаючи оцінку якому, суд повинен перевірити чи прийнято воно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто, державний реєстратор, приймаючи рішення про державну реєстрацію права оренди на спірні земельні ділянки за ТОВ «Олександрівка - Агро 2016», мав пересвідчитися чи не існує перешкод у здійсненні відповідної реєстраційної дії. Відтак, з урахуванням ст. 17 КАС України, даний спір відноситься до юрисдикції адміністративного суду.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.

Відтак, апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а оскаржуване судове рішення слід залишити без змін.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У х в а л и в :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівка - Агро 2016» залишити без задоволення.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 травня 2017 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко суддя О.М. Кузьмишина суддяО.Є. Пилипенко

(Повний текст ухвали виготовлено 17 липня 2017 року).

Головуючий суддя Глущенко Я.Б.

Судді: Пилипенко О.Є.

Кузьмишина О.М.