Головуючий у 1 інстанції - Козаченко А.В.
Суддя-доповідач - Василенко Л.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2017 року справа №805/1195/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів: Гайдара А,В., Ханової Р.Ф.,
при секретареві судового засідання Томах О.О.,
з участю представника позивача Колошина В.П.,
представника відповідача Колеснікової О.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 квітня 2017 року у справі №805/1195/17-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропрод-Донбас» до Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень і вимоги, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропрод-Донбас» (далі ТОВ «Агропрод-Донбас») звернувся до суду з позовом до Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - Мар'їнська ОДПІ), в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог просив:
визнати протиправними та скасувати повністю рішення №111 від 28.03.2016, №379 від 15.11.2016 про застосування штрафних санкцій в розмірі 13351,29 грн. та нарахування пені в розмірі 97347,43 грн.;
визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-4-23 від 18.01.2017 в частині вимоги сплати недоїмки в розмірі 1597128,38 грн., штрафу в розмірі 13521,29 грн. та пені в розмірі 97347,43 грн. (т.1 а. с. 4-6, 30-35).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 квітня 2017 року зазначений позов ТОВ «Агропрод-Донбас» задоволений повністю, а саме:
скасовано рішення Мар'їнської ОДПІ № 111 від 28.03.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на позивача накладено штраф в розмірі 2007, 67 грн. (10% до 01.01.2015 року) за період з 23.04.2014 року до 23.04.2014 року та пеня в розмірі 20, 07 грн.;
скасовано рішення Мар'їнської ОДПІ № 379 від 15.11.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску яким на позивача накладено штраф в розмірі 11 343, 62 грн. (10% до 01.01.2015 року) за період з 21.05.2015 року до 20.10.2016 року та пеня в розмірі 97 327, 36 грн.;
скасовано вимогу Мар'їнської ОДПІ № Ю-4-23 від 18.01.2017 року про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску станом на 31.12.2016 в розмірі 2050250, 04 грн. (недоїмка - 193 9381, 32 грн., штраф - 13 521, 29 грн., пеня - 97 347, 43 грн.) в частині недоїмки 1 597 128, 38 грн., штрафу в розмірі 13 521, 29 грн., пені в розмірі 97 347, 43 грн. (т.1 а. с. 224 - 226).
Відповідач не погодився з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій посилався на порушення норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що спірна вимога сформована на виконання приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449. Щодо спірних рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені посилався, що ні Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ні Податковим кодексом України не передбачено надання відстрочення грошових зобов'язань з єдиного соціального внеску (т.1 а. с. 228-230).
Від позивача надійшли письмові заперечення на доводи апеляційної скарги (т.2 а. с. 16-19).
В судовому засіданні представник відповідача наполягав на задоволенні апеляційної скарги, а представник позивача заперечував проти її задоволення.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, вивчила доводи апеляційної скарги, перевірила їх за матеріалами справи і з урахуванням письмових заперечень на апеляційну скаргу дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені наступні обставини справи.
ТОВ «Агропрод-Донбас» зареєстрований в якості юридичної особи (код ЄДРПОУ 36810547), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, є платником єдиного внеску та перебуває на обліку в Мар'їнській ОДПІ (а. с.16-27).
28.03.2016 на підставі ч. 10 та п.2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Мар'їнською ОДПІ прийнято рішення № 111 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на позивача накладено штраф в розмірі 2007,67 грн. (10% до 01.01.2015 року) за період з 23.04.2014 до 23.04.2014 та пеня в розмірі 20,07 грн. (т.1 а. с. 37).
Сертифікатом Торгово-промислової палати України №6109 від 05.04.2016 засвідчено форс-мажорні обставини ( обставини непереборної сили) ТОВ «Агропрод-Донбас» з 01.06.2014 щодо обов'язку платника податків зі сплати податків і зборів в строки та у розмірах, встановлених нормативно-правовими актами: Єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень-лютий 2016 року в строки: до 20 числа наступного за звітним (т.1 а.с.9-10).
15.11.2016 на підставі ч. 10 та п.2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Мар'їнською ОДПІ прийнято рішення № 379 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на позивача накладено штраф в розмірі 11343, 62 грн. (10% до 01.01.2015 року) за період з 21.05.2015 до 20.10.2016 та пеня в розмірі 97327, 36 грн. (т.1 а. с. 36).
18.11.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про відстрочку сплати грошових зобов'язань з єдиного соціального внеску, що настали з травня 2014 року та додав копію сертифікату Торгово-промислової палати України (т.1 а.с.11).
Листом відповідача від 25.11.2016 № 3117/05-38-17 позивачу повідомлено, що вимогами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не передбачено розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (т.1 а.с.15).
18.01.2017 Мар'їнською ОДПІ прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-4-23 зі сплати єдиного внеску станом на 31.12.2016 в сумі 2050250, 04 грн. (недоїмка - 1939381,32 грн., штраф - 13521,29 грн., пеня - 97347,43 грн.), яка була отримана позивачем 16.02.2017 (т.1 а.с.7).
17.02.2017 позивач звернувся до відповідача із заявами в порядку ст. 9-4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 73 щодо списання недоїмки, яка виникла у період з травня 2014 року до 31 грудня 2015 року та № 74 щодо звільнення від обов'язків, встановлених ч. 2 ст. 6 зазначеного Закону на період з травня 2014 року до моменту закінчення АТО (т.1 а.с.12-14).
В період з 01.01.2014 до 31.12.2016 позивачем нараховувався та сплачувався єдиний соціальний внесок, що підтверджується копіями звітів про нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, копіями платіжних доручень та бухгалтерськими довідками ТОВ «Агропрод-Донбас» від 16.03.2017 (т.1 а.с. 53-198, 212, 213).
Спірним у справі є правомірність прийняття відповідачем рішення №111 від 28.03.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на позивача накладено штраф в розмірі 2007, 67 грн. (10% до 01.01.2015 року) за період з 23.04.2014 року до 23.04.2014 року та пеня в розмірі 20,07 грн.; рішення № 379 від 15.11.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску яким на позивача накладено штраф в розмірі 11 343, 62 грн. (10% до 01.01.2015 року) за період з 21.05.2015 року до 20.10.2016 року та пеня в розмірі 97 327, 36 грн. та № Ю-4-23 від 18.01.2017 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску станом на 31.12.2016 в розмірі 2050250, 04 грн. (недоїмка - 1939381,32 грн., штраф - 13521,29 грн., пеня - 97 347, 43 грн.) в частині недоїмки 1597128,38 грн., штрафу в розмірі 13521,29 грн., пені в розмірі 97347,43 грн.
Спірні правовідносини врегульовані нормами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VІ від 08.07.2010 року (далі Закон №2464) та Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі Закон №1669) в редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин.
Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону № 2464, зокрема, частиною восьмою зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Закон №1669 визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669 внесено зміни до Закону № 2464, а саме підпункт б) розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:
«9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Колегія суддів звертає увагу відповідача на той факт, що саме перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону.
Місто Вугледар Донецької області, на території якого розташована Мар'їнська ОДПІ, входить до Переліків населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р (втратило чинність) і розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р (чинне).
З огляду на дію пункту 9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464-VІ позивач звільняється від виконання зобов'язань платника єдиного внеску, встановлених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VІ, у тому числі передбачених підпунктом першим частини другої цієї статті, а саме, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
З матеріалів справи встановлено, що спірні рішення №111 від 28.03.2016, №379 від 15.11.2016 та вимога від 18.01.2017 №Ю-4-23, сформовані відповідно до статті 25 Закону №2464, яка визначає заходи впливу та стягнення. За положеннями абзацу другого частини першої цієї статті її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Саме за положеннями частини четвертої цієї статті орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Відсутність (відстрочення в силу закону) обов'язку сплати внесків у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції унеможливлює складання відповідачем та направлення позивачу спірних рішень №111 від 28.03.2016, №379 від 15.11.2016 та вимоги від 18.01.2017 №Ю-4-23 на момент їх складання.
Таким чином, факт формування спірних рішень та вимоги про сплату недоїмки та застосування наслідків такої несплати є протиправним на момент їх формування.
Разом з цим, колегія суддів зазначає, що Закон № 1669 не скасовує обов'язків платника податків (єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), а надає можливість на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції стосовно того, що пункт 9-4 розділу VIII Закону №2464 є діючим на теперішній час, зміни безпосередньо до Закону №2464 щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) п.9-4 розділу VIII цього Закону внесено не було, чим спростовує доводи заявника апеляційної скарги щодо втрати чинності цього пункту.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про скасування рішень Мар'їнської ОДПІ № 111 від 28.03.2016, № 379 від 15.11.2016 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та частково вимоги № Ю-4-23 від 18.01.2017 року про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в частині недоїмки на суму 1597128, 38 грн., штрафу в розмірі 13521,29 грн., пені в розмірі 97347,43 грн.
На підставі встановлених обставин справи суд першої інстанції дійшов правильного та обґрунтованого висновку про те, що до позивача застосовуються положення п. 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо звільнення від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», внаслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню.
Суд першої інстанції вирішив справу з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для скасування постанови суду відсутні.
В повному обсязі ухвала складена 18 липня 2017 року.
Керуючись ст. 195 ч.1, ст.196, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 квітня 2017 року у справі №805/1195/17-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропрод-Донбас» до Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень і вимоги залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.
Головуючий Л.А. Василенко
Судді А.В.Гайдар
Р.Ф. Ханова