
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/583/17 Головуючий у 1-й інстанції: Житняк Л.О. Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.
У Х В А Л А
Іменем України
12 липня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Глущенко Я.Б.,
суддів Кузьмишиної О.М., Пилипенко О.Є.,
секретаря Андрієнко Н.А.,
за участю:
представника позивача: Буряка О.І.,
представника третьої особи ТОВ «Горбів Агро»: Мажуги О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Куликівські аграрні інвестиції» до Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Симоненко Олени Анатоліївни, Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради, треті особи: ОСОБА_5, Товариство з обмеженою відповідальністю «Горбів Агро» про визнання протиправним та скасування рішення, за апеляційною скаргою Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Симоненко Олени Анатоліївни на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 травня 2017 року, -
У с т а н о в и в:
ПП «Куликівські аграрні інвестиції» звернулося у суд із позовом до Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Симоненко Олени Анатоліївни (далі - відповідач 1), Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради (далі - відповідач 2), у якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просило: визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 1 від 25.08.2016 № 31093162 про реєстрацію права оренди земельної ділянки, відповідно до укладеного між ТОВ «Горбів Агро» та ОСОБА_5 договору від 28.07.2016 №Д263.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 травня 2017 року позов задоволено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач 1 подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з таких підстав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем проведено реєстрацію договору оренди землі від 28.07.2016 № Д263 всупереч тому, що в 2008 році дана земельна ділянка вже була передана позивачу в оренду, при цьому, договір від 05.09.2008 достроково не припинявся, недійсним не визнавався, тобто є чинним, що вказує на існування реєстрації права оренди за двома особами, внаслідок чого має місце подвійна реєстрація прав оренди на земельну ділянку за різними правонабувачами.
З таким висновком суду не можна не погодитися.
Колегією суддів установлено, що 05.09.2008 між ПП «Куликівські аграрні інвестиції» та громадянкою ОСОБА_5 було укладено договір оренди земельної ділянки площею 2,95 га з кадастровим номером НОМЕР_1 строком на 10 років, який 10.09.2008 зареєстровано у Куликівському районному відділі Чернігівської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» (ДП «Центр ДЗК») при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у державному реєстрі земель вчинено запис за № 040883500700.
Вищевказана земельна ділянка була передана громадянкою ОСОБА_5 позивачу в особі директора Бойка В.М. згідно акту про передачу та прийом земельної ділянки на підставі Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку від 03.09.2008.
Звернувшись у грудні 2016 року до державного реєстратора за реєстрацією на підставі додаткового договору права оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 з третьою особою ОСОБА_5, позивач отримав від державного реєстратора рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 28.12.2016 № 33238691, оскільки 25.08.2016 рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за №31093162 відповідачем 1 було зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 за ТОВ «Горбів Агро» згідно договору оренди землі від 28.07.2016 № Д263.
Уважаючи дії відповідачів щодо проведення реєстрації права оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 за ТОВ «Горбів Агро» протиправними, позивач звернувся у суд із даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 2 статті 124 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час реєстрації договору оренди земельної ділянки ПП «Куликівські аграрні інвестиції»), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Згідно із частиною 2 статті 125 Земельного кодексу України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про оренду землі» (в редакції чинній на момент укладення договорів оренди землі із ПП «Куликівські аграрні інвестиції») (далі - Закон № 161-ХІV), договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі Закон № 1952-IV) (в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - це єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав.
У ч. 3 ст. 10 Закону № 1952-IV визначено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону № 1952-IV державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Частиною 1 статті 29 Закону № 1952-IV визначено, що державна реєстрація похідного речового права на земельну ділянку, право власності на яку виникло та оформлено в установленому порядку до 1 січня 2013 року, здійснюється одночасно з державною реєстрацією права власності на таку земельну ділянку (крім випадків, коли право власності на таку земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі прав) на підставі заяви про державну реєстрацію прав.
Частиною 3 статті 10 Закону № 1952-IV передбачено, що державний реєстратор:
- встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;
- перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
- під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 01 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
Отже, наведеними правовими нормами чітко передбачений обов'язок державного реєстратора як суб'єкта владних повноважень, з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку та уникнення подвійної реєстрації запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013р.
Однак, відповідачем 1 не надано суду жодних доказів щодо звернення останнього з відповідним запитом про наявність або відсутність зареєстрованого договору оренди земельної ділянки до Відділу Держземагенства (Держгеокадастру) у Куликівському районі Чернігівської області як до у органу, який здійснював таку реєстрацію до 01.01.2013.
Таким чином, в порушення вимог чинного законодавства державний реєстратор при проведенні державної реєстрації договору оренди належним чином не перевірив, чи має місце вже зареєстроване право оренди на спірну земельну ділянку. Внаслідок чого неправомірно здійснив повторну реєстрацію договору оренди однієї і тієї ж самої земельної ділянки, тоді як реєстрація договору оренди землі за новим орендарем можлива лише після закінчення строку дії або дострокового розірвання договору оренди землі з попереднім орендарем та відповідної реєстрації цих фактів. Вказане є недопустимим, оскільки зумовлює ситуацію, за якої одну і ту ж земельну ділянку було передано в оренду різним орендарям.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідач при проведенні державної реєстрації вказаного іншого речового права, не виконав свого обов'язку щодо встановлення суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та не перевірив належним чином, чи було право оренди на таку земельну ділянку зареєстровано до 01.01.2013 р., а отже порушив порядок здійснення державної реєстрації прав на нерухоме майно, регламентований ст.ст. 10, 29 Закону № 1952-IV.
Аналогічна правова позиція наведена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 15 грудня 2016 року у справі №802/324/16, від 24 травня 2017 року у справі №802/1172/16а.
Покликання відповідача 1 в апеляційній скарзі на відсутності в нього обов'язку запитувати інформацію від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент оформлення права законодавства проводили таке оформлення, так як заявлене право оренди виникло у ТОВ «Горбів Агро» лише в 2016 році, колегія суддів вважає не обґрунтованими, позаяк, зазначене право є похідним від права власності ОСОБА_5, виниклого у 2008 році, тобто до 01.01.2013 р., а отже, вчинення його державної реєстрації, у відповідності до вимог вищезазначених законодавчих норм, потребує здійснення відповідної перевірки суперечностей між заявленим правом і вже зареєстрованим.
Також, не заслуговують на увагу посилання апелянта на незавершеність державної реєстрації речового права на земельну ділянку за позивачем, оскільки запис про державну реєстрацію договору оренди від 05.09.2008 року не зазначено у Поземельній книзі, з огляду на наступне.
Так, відповідно до частини 2 статті 202 Земельного кодексу України, у редакції чинній до 01.01.2013, державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
Згідно з абз. 6 пп.1.2 п.1 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 №174, чинного до 20.08.2012, державний реєстр земель - це складова частина державного земельного кадастру, який складається з книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку і формується за допомогою АС ДЗК.
Відповідно до абз.8, 11 пп.1.2 п.1 вказаного Тимчасового порядку:
- Книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі (далі - книга реєстрації) - це документ суворого обліку, який є складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок;
- Поземельна книга - це документ, який є складовою частиною державного реєстру земель, і містить відомості про земельну ділянку, в тому числі кадастровий план, відомості про державний акт на право власності на землю, державний акт на право постійного користування землею, договір оренди землі та власника, користувача, орендаря (суборендаря) земельної ділянки і формується за допомогою АС ДЗК.
Відповідно до наведених вище нормативних актів, договори оренди вважалися зареєстрованими в Державному реєстрі земель за умови внесення записів до книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та Поземельної книги.
Як убачається із листа Відділу Держгеокадастру у Куликівському районі Чернігівській області від 23.05.2017 № 9-25-0.29-73/108-17, в архіві відділу зберігається «Книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі», де в розділі 4 за №040883500700 від 10.09.2008 року зареєстровано договір оренди землі б/н від 05.09.2008 року між ПП «Куликівські аграрні інвестиції» та гр. ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 2,95, кадастровий номер:НОМЕР_1, термін договору оренди - 10 років. Реєстрація земельної ділянки з відкриттям Поземельної Книги з кадастровим номером НОМЕР_1 проведена 03.09.2008.
До того ж, відповідно до правової позиції Вищого адміністративного суду України, викладеній в ухвалі від 15 грудня 2016 року у справі №802/324/16-а, відсутність реєстраційних справ, реєстраційних карток, відсутність відомостей в базах даних АС ДЗК та у Поземельній книзі, не свідчить про незавершеність чи відсутність державної реєстрації як такої та не може ставитись за вину позивачу, оскільки обов'язок щодо внесення відомостей у Поземельну книгу покладався на реєстратора державного реєстру земель та оператора (реєстратора).
Отже, відповідачем проведено реєстрацію договору оренди землі від 28.07.2016 № Д263 всупереч тому, що в 2008 році дана земельна ділянка вже була передана позивачу в оренду.
При цьому, договір від 05.09.20018 року достроково припинений чи розірваний не був. Ані до суду першої інстанції, ані до суду апеляційної інстанції апелянтом (чи іншою стороною, яка бере участь у справі), не було надано жодного доказу оскарження зазначеного договору в судовому порядку чи визнання його недійсним (нікчемним).
Таким чином, рішення відповідача 1 від 25.08.2016 № 31093162 про реєстрацію права оренди земельної ділянки, відповідно до укладеного між ТОВ «Горбів Агро» та ОСОБА_5 договору від 28.07.2016 №Д263 є протиправним, відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.
Відтак, апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а оскаржуване судове рішення слід залишити без змін.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У х в а л и в :
Апеляційну скаргу Державного реєстратора Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Симоненко Олени Анатоліївни - залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 травня 2017 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко суддя О.М. Кузьмишина суддяО.Є. Пилипенко (Повний текст ухвали виготовлено 17 липня 2017 року).
Головуючий суддя Глущенко Я.Б.
Судді: Кузьмишина О.М.