Постанова № 67780391, 12.07.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2017
Номер справи
822/1138/17
Номер документу
67780391
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/1138/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКасапа В.М. при секретаріГорбатюк І.С. за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Цивільжитлобуд" до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки від 07.04.2017 року № 603, -

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області №603 від 07.04.2017 року "Про проведення документальної планової виїзної перевірки".

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 07.04.2017 року Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області прийнято наказ №603 про проведення документальної планової виїзної перевірки КП "Цивільжитлобуд". Вважає, що оскаржуваний наказ винесено з порушенням вимог Податкового кодексу України, а тому він є протиправним та підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задоволити.

Представник відповідача проти позову заперечив, в задоволенні адміністративного позову просить відмовити з підстав наведених в письмових запереченнях.

Заслухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Суд встановив, що 07 квітня 2017 року Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області прийнято наказ № 603 про проведення документальної планової виїзної перевірки КП "Цивільжитлобуд" (далі - наказ №603).

Наказ № 603 від 07 квітня 2017 року винесено на виконання Плану-графіку проведення документальних планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на II квартал 2017 року, сформованого згідно з вимогами наказу МФУ від 02.06.2015 року №524 "Про затвердження Порядку формування плану-графіку проведення документальних перевірок платників податків" ( у редакції наказу МФУ від 04.08.2016 року № 723).

Наказом зазначено провести документальну планову виїзну фактичну перевірку КП "Цивільжитлобуд" з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.04.2014 по 31.12.2016, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та оформлення трудових відносин за період з 01.01.2011 по 31.12.2016 тривалістю 10 діб - з 20.04.2017 року.

Відповідно до пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України (далі - ПК України), документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Зазначена норма діяла на момент затвердження органами ДФС Плану-графіку на II квартал 2017 року, та на момент прийняття оскаржуваного наказу (Наказ № 603 від 07 квітня 2017 року).

Проте, План-графік документальних планових перевірок на 2017 рік не було оприлюднено на офіційному веб-сайті до 25 грудня 2016 року, що підтверджується матеріалами справи.

Окрім того, згідно Порядку формування плану-графіку проведення документальних перевірок платників податків затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 року №524 План-графік затверджується Головою ДФС, однак План-графік документальних планових перевірок на II квартал 2017 рік, який сформовано згідно з вимогами вказаного наказу ( у редакції наказу МФУ від 04.08.2016 року № 723), затверджено в.о. Голови ДФС України 31.03.2017 року. При цьому, в підтвердження відповідних повноважень останнього, а саме на затвердження Плану-графіку в.о. Голови ДФС представником відповідача суду надано не було.

Також, суд погоджується із позицією позивача про розбіжності оскаржуваного наказу № 603 від 07 квітня 2017 року про проведення документальної планової виїзної перевірки КП "Цивільжитлобуд" із Планом-графіком документальних планових перевірок на II квартал 2017 рік.

Зокрема, у Плані-графіку документальних планових перевірок на II квартал 2017 рік, зазначено проведення перевірки КП "Цивільжитлобуд" з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, проте у оскаржуваному наказі № 603 від 07 квітня 2017 року про проведення документальної планової виїзної перевірки КП "Цивільжитлобуд" окрім вищезазначених податків наказано провести перевірку ще і щодо своєчасності, повноти нарахування та сплати КП "Цивільжитлобуд" військового збору та оформлення останнім трудових відносин.

Відповідачем у свою чергу, в спростування вищевказаного не наведено вимог чинного законодавства, що передбачають проведення документальної планової виїзної перевірки органами ДФС на виконання Плану-графіку з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, які не визначені у такому Плані-графіку документальних планових перевірок.

Суд встановив, що предметом проведення перевірки згідно оскаржуваного наказу № 603, є перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01.04.2014 року по 31.12.2016 року, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та оформлення трудових відносин за період з 01.01.2011 року по 31.12.2016 року.

Однак досліджуючи План-графік судом встановлено, що в останньому визначено період проведення перевірки КП "Цивільжитлобуд" з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо своєчасності, повноти нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 01.04.2014 року по 31.12.2016 року

Суд враховує доводи позивача стосовно проведення відповідачем перевірки щодо своєчасності, повноти нарахування та сплати податку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період, який вже частково перевірявся органами ДФС (період 01.10.2013 р. по 31.12.2015 р.), що підтверджується наданими до суду матеріалами кримінальної справи 686/2769/17 (кримінальне провадження № 1-кп/686/401/17).

В свою чергу відповідачем не наведено норм податкового законодавства, що надає повноваження органам ДФС на проведення перевірки за період, що вже перевірявся структурними підрозділами органу ДФС.

Надаючи правову оцінку виниклим правовідносинам суд виходить з наступного.

Порядок проведення документальних планових перевірок, врегульовано ст. 77 ПК України.

Відповідно до пункту 77.1 статті 77 ПК України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

Відповідно до глави 8 розділу II ПК України, правила щодо призначення та проведення перевірок є законодавчими гарантіями дотримання прав платників податків під час здійснення контролюючими органами контролю за дотриманням вимог податкового та іншого законодавства в процесі адміністрування податків і зборів. Відповідні гарантії спрямовані на забезпечення нормального перебігу господарської діяльності платників податків, а так само на надання можливості платникові податків висловити свою незгоду із неправомірним, на його думку, проведенням контрольних заходів щодо такого платника

Відповідно до пункту 77.2 статті 77 ПК України, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Допуск посадових осіб органів фіскальної служби до проведення документальної планової перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу, відповідно до п. 81.1 якої посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Тобто, лише дотримання контролюючим органом встановлених умов та порядку прийняття контролюючим органом рішень про проведення перевірок може бути належною підставою наказу про проведення перевірки (аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України у справі № 21-425а14).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) тощо.

Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням наведеного суд вважає, що наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області № 603 від 07.04.2017 року про проведення документальної планової виїзної перевірки КП "Цивільжитлобуд" винесено з порушенням вимог Податкового кодексу України, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 2, 71, 158-163, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задоволити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Хмельницькій області №603 від 07.04.2017 року "Про проведення документальної планової виїзної перевірки".

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 17 липня 2017 року

Суддя/підпис/В.М. Касап"Згідно з оригіналом" Суддя В.М. Касап