
Справа № 815/3000/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.,
при секретарі: Казарян С.Б.
позивач: ОСОБА_1
ОСОБА_2 (представник за договором та ордером)
відповідачі:
Ліквідаційна комісія
ГУМВС України в Одеській області: ОСОБА_3 (представник за довіреністю)
ГУ ПФУ в Одеській області: ОСОБА_4 (представник за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобовязання виготовити та направити довідку про розмір грошового забезпечення та провести перерахунок пенсії,
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 10 липня 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області щодо невиготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. та ненадання нової довідки про розмір грошового забезпечення, підготовленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для подальшого перерахунку пенсії;
зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення без обмеження граничного розміру в наступних розмірах: посадовий оклад 2900 грн., посадове звання 2200 грн., вислуга років у розмірі 40 % відсотків посадового окладу з урахуванням секретності «цілком таємно» 15% в розмірі 435 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50% відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років в розмірі 3570 грн., надбавка за звання майстра спорту України міжнародного класу 15% посадового окладу 435 грн., надбавка за науковий ступінь кандидата філософських наук у розмірі 15% посадового окладу в розмірі 435 грн., премія 200% в розмірі 24030 грн. від всього грошового забезпечення, матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі 2900 грн.;
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р.;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01 січня 2016 року перерахунок призначеної пенсії без обмеження граничного розміру пенсії в наступних розмірах: посадовий оклад 2900 грн., посадове звання 2200 грн., вислуга років у розмірі 40 % відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням 2040 грн., надбавка до посадових окладів з ступень секретності «цілком таємно» 15% в розмірі 435 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50% відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років в розмірі 3570 грн., надбавка за звання майстра спорту України міжнародного класу 15% посадового окладу 435 грн., надбавка за науковий ступінь кандидата філософських наук у розмірі 15% посадового окладу в розмірі 435 грн., премія 200% в розмірі 24030 грн. від всього грошового забезпечення, матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі 2900 грн. та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу призначено пенсію відповідно до ч.3 ст. 41 та п. «а» ч.1 ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби». Позивач вважає, що відповідачі повинні були йому як пенсіонеру органів внутрішніх справ здійснювати перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Позивач зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі Постанова № 988) затверджено нове грошове забезпечення, відтак згідно вказаної постанови та Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016 р. (далі - Порядок № 260), розмір його грошового забезпечення повинен складатися з посадового окладу 2900 грн. (додаток 4 до Постанови № 988), посадове звання 2200 грн. (додаток 1 до Постанови № 988), вислуга років у розмірі 40 % відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням 2040 грн. (додаток 11 до Постанови № 988), надбавка до посадових окладів з ступенем секретності «цілком таємно» 15 % - 435 грн. (п.7 розділу ІІ Порядку № 260), надбавка за особливо важливі завдання 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років 3570 грн. (п.п. 2.5.1 наказу Міністерства внутрішніх справ України № 499 від 31.12.2007р., пп.1 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007р.); надбавка за звання майстра спорту України міжнародного класу 15 % посадового окладу 435 грн. (п.п. 2.5.1 наказу Міністерства внутрішніх справ України № 499 від 31.12.2007р.); надбавка за науковий ступінь кандидата філософських наук у розмірі 15 % посадового окладу 435 грн. (пп.4 п. 6 Постанови № 988), премія 200 % 24030 грн. від усього грошового забезпечення (пп.2 п. 4 Постанови № 988); матеріальна допомога для оздоровлення у розмірі посадового окладу 2900 грн. (пп.3 п.4 Постанови № 988).
Від відповідача - Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області надійшли письмові заперечення (а.с. 62-63; 126-129), в яких останній в обґрунтування правової позиції зазначив, що позивач звернувся до суду за поновленням права, яке не було порушено. Крім того вказано, що згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 р. (далі Порядок № 45) додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Від відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшли письмові заперечення (а.с. 158-161), в яких в обґрунтування правової позиції зазначено, що при виплаті позивачу відповідач керувався вимогами ч.7 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції Закону № 1774-VIII від 06.12.2016р., відтак законних прав та інтересів позивача не порушено. При цьому відповідач вважає, що рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016р. №7-рп/2016, яким визнано неконституційними положення другого речення ч.7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким визначався граничний розмір пенсії, набрало законної сили 20.12.2016р., а тому не має зворотної дії в часі. Крім того, на думку відповідача, позовні вимоги щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01 січня 2016 року перерахунок призначеної пенсії без обмеження граничного розміру пенсії заявлено з порушенням встановленого законом строку звернення до суду.
У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представники відповідачів проти позову заперечували з підстав, зазначених у письмових запереченнях, просили відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Згідно наказу начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області №608 о/с від 26.08.2015р. відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України звільнено у запас Збройних Сил за п. 64 «б» (через хворобу) підполковника міліції ОСОБА_1 (М-105353) з посади начальника сектору кримінальної розвідки в УВП управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУМВС України в області 26 серпня 2015 року. Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 19 років 01 місяць 21 день, у пільговому обчисленні 24 роки 03 місяці 01 день.
ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України (посвідчення ААІ №583902), перебуває на обліку у пенсійному фонді та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», також є інвалідом третьої групи (а.с. 10-11).
Позивач звернувся з листом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку пенсії.
25.10.2016р. (вих. № 1203/Л-11) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на звернення позивача щодо перерахунку пенсії надано відповідь, в якій зазначено, що відповідно до п. 2 Порядку № 45 державні органи повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, на підставі яких уповноважені рішеннями керівників органів структурні підрозділи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи. Враховуючи, що повідомлення Міністерства внутрішніх справ України для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ до Пенсійного фонду України не надходило та довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку до головного управління не надавалась, підстав для перерахунку немає (а.с. 14-15).
Крім того, позивач 11.01.2017 р. звернувся до Головного управління Національної поліції в Одеській області із заявою щодо направлення нової довідки про грошове забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (а.с. 16).
Листом від 19.01.2017 р. (вих. № 14/1-Л26) Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області повідомлено позивача, що на даний час для здійснення перерахунку пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» немає законних підстав, оскільки постанова Кабінету Міністрів України про зміни хоча б одного з видів грошового забезпечення чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, премій) для осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ чи для поліцейський не приймалася (а.с. 17).
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.15 ч.1 ст. 3 КАС України публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Під час розгляду адміністративної справи судом встановлено, що позивач проходив службу в органах Міністерства внутрішніх справ України, що згідно положень п.15 ч.1 ст.3 КАС України відноситься до публічної служби, спори щодо проходження якої, у тому числі й спори щодо прийняття, звільнення з неї, отримання відповідних компенсацій, пов`язаних з її проходженням згідно п.2 ч.2 ст.17 КАС України віднесені до компетенції адміністративних судів та повинні розглядатись за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.
02 липня 2015р. прийнято ОСОБА_5 України «Про національну поліцію» №580-VІІ. ОСОБА_5 набрав сили через три місяців з дня, наступного за днем його опублікування.
Відповідно до п.15 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №580-VІІ, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі Постанова №988) встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських». Закон набрав чинності 29 грудня 2015 року.
Як вбачається з матеріалів справи, на день набрання чинності змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Постанова № 988 діяла та діє на час розгляду справи по суті.
Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р. встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45від 13 лютого 2008р. (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п. 2 Порядку №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служб зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі- головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Абзацом 1 п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 р., передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Відповідно до п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
Відповідно до п.7 Порядку, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики № 195 від 19.07.2010 р. визначено, що у разі якщо орган державної влади перебуває у стадії ліквідації, довідку видає ліквідаційна комісія.
Інформацію до територіальних органів Пенсійного фонду України щодо конкретних розмірів складу грошового забезпечення, з якого повинно бути перерахована пенсія, та відповідну довідку повинен у даному випадку надавати той орган, з якого позивача було звільнено (після відповідного реагування Пенсійним фондом України на повідомлення МВС України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам із числа колишніх міліціонерів) або ліквідаційна комісія органу Міністерства внутрішніх справ України.
Враховуючи викладене та керуючись пунктом 2 Порядку № 45, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.
Згідно п. 23 Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 138 від 17.02.2017р. посаду начальника сектору віднесено до посад, які прирівнюються посадам поліцейських.
Судом встановлено, що 22.03.2017р. (вих. № 4019/02/22-2017) від Міністерства внутрішніх справ України до Пенсійного фонду України надійшов лист, в якому зазначено про необхідність надання списків осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), пенсії яких підлягають перерахунку (а.с. 162).
28.03.2017р. (вих. № 9493/02-23) Пенсійним фондом України начальникам головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві адресовано лист, в якому зазначено про необхідність у строки, передбачені Порядком № 45 підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії (а.с. 163).
30.03.2017р. (вих. № 4422/03) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області направлено до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області запит щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії та надано списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (а.с. 164).
З метою подання документів до пенсійних органів для перерахунку його пенсії, 31.05.2017р. позивач звернувся до начальника ГУНП в Одеській області для отримання довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України № 988 (а.с. 16).
19.01.2017 р. (вих. № 14/1-Л-26) Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області на адресу позивача направлено лист, яким повідомлено останнього, що постанова Кабінету Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій для осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ чи для поліцейських не приймався (а.с. 17).
Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надано довідку про розмір грошового забезпечення № 4385 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с. 65).
З огляду на перелічене та враховуючи, що матеріалами справи підтверджено вжиття відповідних заходів щодо розгляду звернень позивача та дії щодо проведення перерахунку останньому пенсії, суд, не вбачає підстав для визнання протиправною їх бездіяльності.
При цьому, суд зазначає, що визнання протиправною бездіяльності відповідачів не є належним способом захисту порушених ОСОБА_1. На думку суду, зобов'язання Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 і буде належним шляхом захисту з дотриманням необхідного балансу між будь - якими несприятливими наслідками для відновлення прав та законних інтересів позивача.
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області щодо невиготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. та ненадання нової довідки про розмір грошового забезпечення, підготовленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для подальшого перерахунку пенсії; визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р., є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи, Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надано довідку про розмір грошового забезпечення № 4385 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с. 165).
Водночас, як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, позивач не погоджується з розміром складових грошового забезпечення, зазначених в наданій Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідці про грошове забезпечення позивача.
Судом встановлено, що у довідці № 4385 про грошове забезпечення ОСОБА_1, яку Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, зазначено: 2900 грн. посадовий оклад; 2200 грн. оклад за військовим (спеціальним званням); 2040 грн. надбавка за стаж служби 40%; 435 грн. надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15%; 192 грн. 41 коп.; премія 2,54% (а.с. 165).
Позивач вважає, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, повинні бути зазначені такі складові: надбавка за особливо важливі завдання 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавку за вислугу років 3570 грн., надбавка за звання майстра спорту України міжнародного класу 15 % посадового окладу 435 грн., надбавка за науковий ступінь кандидата філософських наук у розмірі 15 % посадового окладу в розмірі 435 грн., від всього грошового забезпечення, матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі 2900грн., премію 200% в розмірі 24030 грн.
Згідно пп.1 п.4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:установлювати посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2 - 10.
Згідно Додатку 4 «Схема посадових окладів поліцейського апарату головних управлінь Національної поліції» до постанови № 988 для посади начальник сектору встановлено посадовий оклад у розмірі 2900 грн.
Згідно Додатку 1 «Схема окладів поліцейських за спеціальними званнями» до Постанови № 988 для середнього складу (спеціальне звання підполковник поліції) розмір окладу становить 2200 грн.
Судом встановлено, що надбавка за особливо важливі завдання 50,0 % та надбавка за звання майстра спорту України міжнародного класу 15 % посадового окладу 435 грн. Постановою №988 не передбачені, та діючим поліцейським не нараховується. Відтак в довідці № 4385 ОСОБА_1 зазначені надбавки відповідачем правомірно не зазначені.
Відповідно до пп.1 п. 5 Постанови №988 виплачується надбавка за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11.
У додатку 11 «Розміри надбавки за стаж служби у поліції» до постанови № 988 у разі наявності стаду служби від 19 до 22 років розмір надбавки, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням становить 40 відсотків посадового окладу.
Відповідно до пп.2 п. 5 Постанови №988 виплачується надбавкуа за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірах та порядку, визначених законодавством.
Згідно п.7 розділу II Порядку № 260 поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень та за своїми функціональними обовязками постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці (далі - поліцейські, які проходять службу в умовах режимних обмежень)), установлюється надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації:
відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків;
відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків;
відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.
Позивач проходив службу в умовах режимних обмежень та за своїми функціональними обовязками працював з відомостями, що становлять державну таємницю зі ступенем секретності "цілком таємно".
Враховуючи зазначене та те, що позивач має стаж служби 19 років у довідці № 4385 про грошове забезпечення зазначено надбавку за стає служби у розмірі 40 % від посадового окладу (2040 грн.) та надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15 % посадового окладу в розмірі 435 грн. з дотриманням вимог Постанови № 988.
Суд зазначає, згідно пп. 5 п.5 Постанови №988 виплачується доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу
За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем.
Згідно п.9 розділу II Порядку № 260 поліцейським виплачується доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню:
1) за науковий ступінь кандидата наук (освітній і водночас перший науковий ступінь доктора філософії) - у розмірі 5 відсотків посадового окладу;
2) за науковий ступінь доктора наук (другий науковий ступінь) - у розмірі 10 відсотків посадового окладу.
За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем.
Враховуючи, що позивач має науковий ступінь кандидата наук, останньому у довідці повинна бути визначена доплата у розмірі 5 відсотків посадового окладу.
Позивач вважає, що відповідачем безпідставно не включено до його довідки про грошове забезпечення премію 200% в розмірі 24030 грн. від всього грошового забезпечення, як того вимагає пп.2 п.4 Постанови № 988.
Згідно пп.2 п.4 Постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Згідно п.12 розділу ІІ Порядку № 260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.
Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.
Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.
Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Поліцейським поліції охорони виплата премії здійснюється щомісяця до 07 числа за минулий місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Суд звертає увагу, що за змістом ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Абзацом 5 п.5 Порядку № 45 передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, як, зокрема: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Тобто, при оформлені довідки про грошове забезпечення враховуються підвищення, надбавки та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії (у даному випадку в грудні 2015 року) за відповідною посадою (посадами) у органах Національної поліції України, які передбачені для поліцейських Постановою № 988 та визначені з урахуванням Порядку № 45.
При прийнятті рішення суд враховує, що згідно абзацу 7 п.5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Як вбачається з матеріалів справи, 19.04.2017р. (вих. № 4060/03/48-2017) Національною поліцією України на виконання доручення Міністерства внутрішніх справ України № 4918/05/22-2017 від 07.04.2017р. Міністерству внутрішніх справ України надано інформацію про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені в грудні 2015 року, за переліком посад поліцейських Національної поліції, затвердженим Постановою № 988, згідно якого премія начальника сектору становить 2,54 % від посадового окладу (а.с. 131-132).
Таким чином, враховуючи вищенаведені приписи чинного законодавства та встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем зазначено у довідці про грошове забезпечення позивача розмір премії у розмірі 2,54 % від посадового окладу з дотриманням вимог чинного законодавства.
Враховуючи, що згідно з підпунктом 3 п.4 Постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надавати поліцейським матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі посадового окладу, до довідки про грошове забезпечення позивача повинна бути включена матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу.
Верховний Суд України у постанові від 22.04.2014 року у справі № 21-484/а13, дійшов висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду.
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, і у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення суду.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі № 826/4418/14, висновок якого, відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права, а також має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
При прийнятті рішення у даній справі, суд враховує, що рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016р. №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Виходячи із наведеного, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права у даному випадку буде зобовязання відповідача - Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення без обмеження граничного розміру.
Враховуючи зазначене та встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення без обмеження граничного розміру в наступних розмірах: посадовий оклад 2900 грн., військове звання 2200 грн., набавка за вислугу років у розмірі 40 % відсотків посадового окладу в розмірі 2040 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % посадового окладу в розмірі 435 грн., доплата за науковий ступінь кандидата філософських наук у розмірі 5%, премія 2,54 % посадового окладу в розмірі 192,41 грн., матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі 2900 грн.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01 січня 2016 року перерахунок призначеної позивачу пенсії без обмеження граничного розміру пенсії в наступних розмірах: посадовий оклад 2900 грн., посадове звання 2200 грн., вислуга років у розмірі 40 % відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням 2040 грн., надбавка до посадових окладів з ступень секретності «цілком таємно» 15% в розмірі 435 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50% відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років в розмірі 3570 грн., надбавка за звання майстра спорту України міжнародного класу 15% посадового окладу 435 грн., надбавка за науковий ступінь кандидата філософських наук у розмірі 15% посадового окладу в розмірі 435 грн., премія 200% в розмірі 24030 грн. від всього грошового забезпечення, матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі 2900 грн. та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року, суд зазначає, що чинним законодавством встановлено послідовність дій для здійснення перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім того, суд зазначає, що перерахунок пенсії є дискреційними повноваженням відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, відтак вказана позовна вимога є передчасною, не ґрунтується на приписах чинного законодавства та не підлягає задоволенню.
Що стосується посилань відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на той факт, що рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016р. №7-рп/2016, яким визнано неконституційними положення другого речення ч.7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким визначався граничний розмір пенсії, набрало законної сили 20.12.2016р., а тому не має зворотної дії в часі, суд вважає необхідним зазначити, що таке посилання є помилковим, оскільки зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на відносини і факти, що мали місце до набуття ним чинності.
Аналогічна правова позиція висловлена у рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999р. №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), в якому зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
При цьому Конституційний Суд України в Рішенні № 8-рп/99 від 06.07.1999 року у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Щодо доводів відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в контексті строку звернення до суду, а саме те, що строк звернення до суду є пропущеним в частині позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01 січня 2016 року перерахунок призначеної пенсії без обмеження граничного розміру пенсії, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною другою вказаної статті встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав (справа «Стаббігс та інш. проти Великобританії» рішення від 22.10.1996, «Девеер проти Бельгії» рішення від 27.02.1980).
Так, з Рішення Європейського Суду з прав людини по справі "Іліан проти Туреччини" слідує, що правило встановлення обмежень до суду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду, повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.
Водночас у справі Bellet v. France Суд зазначив, що "стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права".
Відтак, правило про пропуск строку звернення до суду не має абсолютного характеру і не повинно застосовуватися автоматично, тобто навіть у разі пропуску строку звернення до суду без відповідних додаткових обґрунтувань суд не може його застосувати.
Крім того, застосування правила пропуску строку звернення до суду залежить від обставин справи. Під цим слід розуміти вагомість права, про захист якого особа звернулася до суду.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Судом враховано межі позовних вимог, а також правову позицію Верховного Суду України, висловлену в постанові від 01.07.2014 р. у справі №21-244а14, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
Відповідно до матеріалів справи позовна заява зареєстрована у суді 01.06.2017р. Враховуючи дату отримання відповіді на звернення позивача щодо перерахунку пенсії та події, які передували до звернення позивача до відповідача, які наведені у позові, а саме: складний (специфічний) порядок проведення перерахунку пенсії, вагомість права з метою захисту якого позивач звернувся до суду, суд за встановлених обставин у справі дійшов висновку про наявність підстав для поновлення строку звернення до суду, і тому права позивача підлягають захисту саме з 01 січня 2016р., і саме з цього часу орган Пенсійного фонду України має провести перерахунок пенсії позивачу з дотриманням встановленої чинним законодавством процедури.
На підставі ст.ст. 10, 11 КАС України усі учасники адміністративного процесу є рівними, а вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними доказів.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відтак, приймаючи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши докази наявні в матеріалах справи та приписи чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 94, 159-164, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобовязання виготовити та направити довідку про розмір грошового забезпечення та провести перерахунок пенсії,- задовольнити частково.
Зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення без обмеження граничного розміру в наступних розмірах: посадовий оклад 2900 грн., військове звання 2200 грн., набавка за вислугу років у розмірі 40 % відсотків посадового окладу в розмірі 2040 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % посадового окладу в розмірі 435 грн., доплата за науковий ступінь кандидата філософських наук у розмірі 5%, премія 2,54 % посадового окладу в розмірі 192,41 грн., матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі 2900 грн.
У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 17.07.2017 р.
Суддя: Г.П. Самойлюк