
Справа № 591/2673/17
Провадження № 2/591/1802/17
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2017 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді Кривцової Г.В.
з участю секретаря Кальченко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Суми справу за позовною заявою ОСОБА_1 соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманої грошової допомоги,-
В С Т А Н О В И В:
26 травня 2017 року позивач ОСОБА_1 соціального захисту населення Сумської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання. В обґрунтування вимог зазначив, що відповідач є субєктом отримання адресної щомісячної допомоги як особа, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України та регіонів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання. Позивач зазначає, що у звязку з цим ОСОБА_2 була призначена щомісячна допомога в розмірі 442 грн. в період з 11 липня 2016 року по 10 січня 2017 року. Згідно повідомлення УДППЗ «Укрпошта», відповідач працевлаштувався 23 вересня 2016 року, внаслідок чого було проведено перерахунок призначеної грошової допомоги. З інформації, наданої управлінням Пенсійного фонду України від 09 грудня 2016 року, позивачу стало відомо про те, що ОСОБА_2 звільнений з роботи в жовтні 2016 року.
Відповідно до п. 12 Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», виплата грошової допомоги припиняється наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органам факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Позивач вказує, що оскільки відповідач при зверненні до ОСОБА_1 соціального захисту населення Сумської міської ради вчасно не повідомив управління про факт звільнення з роботи (звільнений в жовтні 2016 року) виплата грошових коштів ОСОБА_2 була припинена з 01 листопада 2016 року.
Внаслідок перерахунку підлягає стягненню зайво виплачена допомога за періоди з 01 листопада 2016 року по 10 січня 2017 року в загальній сумі 952,92 грн.
На відповідачі лежить обовязок щодо повернення зазначених грошових коштів, проте оскільки добровільно вказана сума відповідачем не повернута, позивач звернувся до суду та просить стягнути з ОСОБА_2 на свою користь зазначеної суми як надмірно виплаченої адресної допомоги.
В судове засідання представник позивача не зявився, надіслав заяву про розгляд справи у його відсутність, позов підтримує в повному обсязі, не заперечує проти розгляду справи у заочному порядку.
Відповідач повідомлявся про час і місце розгляду справи належним чином в порядку ч. 5 ст. 74 ЦПК України за зареєстрованим місцем проживання, але до суду не зявився, заперечень на позов, або заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило.
Зі згоди позивача, викладеної в письмовій заяві представника, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
В звязку з неявкою сторін в судове засідання, фіксація судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалась, що відповідає положенням ст.197 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідач ОСОБА_2 є особою, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України та регіонів проведення антитерористичної операції, та у звязку з цим ОСОБА_2 11 липня 2016 року звернувся до ОСОБА_1 соціального захисту населення Сумської міської ради з заявою про призначення щомісячної допомоги (а.с. 4).
Довідкою ОСОБА_1 соціального захисту населення Сумської міської ради № НОМЕР_1 від 11 липня 2016 року підтверджується той факт, що ОСОБА_2 було взято на облік як особу, що перемістилася з тимчасово окупованої території України та регіонів проведення антитерористичної операції (а.с.6).
Рішенням ОСОБА_1 від 20 липня 2016 року відповідачу призначено адресну допомогу на період з 11 липня 2017 року по 10 вересня 2016 року у розмірі 442,00 грн., за період з 11 вересня 2016 року по 10 листопада 2016 року 221,00 грн. (а.с.11).
Своєю заявою від 26 вересня 2016 року відповідач повідомив ОСОБА_1, що він з 26 вересня 2016 року працює на посаді інженера ремонтної дільниці відділу оновлення засобів та експлуатації будівель та споруд із завантаженістю на 0,5 штатної одиниці на УДППЗ «Укрпошта», що підтверджено довідкою (а.с.12-13).
Як вбачається з рішень ОСОБА_1 соціального захисту населення Сумської міської ради від 27 вересня 2016 відповідачу здійснено порахунок в межах терміну призначення допомоги за період з 26 вересня 2016 року по 10 січня 2017 року у розмірі 442,00 грн. (а.с.14).
Згідно повідомлення ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» №013-1066 від 09 грудня 2016 року, ОСОБА_2 з жовтня 2016 року у звязку із звільненням із роботи не сплачує єдиний внесок до органів Пенсійного фонду (а.с.15).
03 січня 2017 року вказане повідомлення було доповнене (а.с.16) інформацією за грудень 2016 року, з якого встановлено відсутність сплати єдиного внеску до органів Пенсійного фонду відповідача ОСОБА_2
Як наслідок, рішенням ОСОБА_1 від 27 січня 2017 року відповідачу здійснено перерахунок грошової допомоги за період з 01 листопада 2016 року по 10 листопада 2016 року у розмірі 221,00 грн. (а.с.17).
З розрахунку ОСОБА_1 соціального захисту населення Сумської міської ради вбачається, що в звязку з поданням недостовірних відомостей про стан працевлаштування чоловіка, за вказані періоди відповідачу була здійснено перерахунок виплаченої допомоги за період з 01 листопада 2016 року по 10 січня 2017 року та встановлено, що переплата становить 952,92 грн. (а.с.32).
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Згідно ч. 1 ст. 9 зазначеного Закону внутрішньо переміщена особа має право, зокрема на: сприяння органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та субєктами приватного права у пошуку та воззєднанні членів сімей, які втратили звязок внаслідок внутрішнього переміщення; безпечні умови життя і здоровя; створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання; забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та субєктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.
Пунктом 2 Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року передбачено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 11 зазначеного Порядку передбачено обовязок уповноваженого представника сімї, якому призначено грошову допомогу, повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сімї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідно до п. 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органам факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачені обовязки внутрішньо переміщених осіб, зокрема, у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік, вона зобовязана відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, знаючи про обовязок повідомляти в триденний термін уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, не повідомив позивача про своє звільнення з роботи.
Вказані відомості були отримані позивачем у відповідь на запит до ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» щодо індивідуальних відомостей про застраховану особу (а.с.15-16).
При цьому з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 був добре обізнаний про свій обовязок повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, оскільки про своє працевлаштування він повідомив ОСОБА_1 соціального захисту населення заявою від 26 вересня 2016 року (а.с.12).
Крім того, в заяві про призначення грошової допомоги відповідач зазначив про свою поінформованість, що інформація, подана ним у вказаній заяві, та документи, додані до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення (а.с.4,5).
ОСОБА_1 поштою повідомляв відповідача про необхідність повернення надміру виплачених коштів (а.с.20).
Однак, станом на час розгляду справи у суді сума надміру виплачених коштів відповідачем не відшкодована на розрахунковий рахунок ОСОБА_1.
Відповідно до ч. 1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Відповідно до ч. 2 даної статті положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
З приписів ч. 2 ст. 1214 ЦК України, глави 13 ЦК України (зокрема ст. ст.179,181,190,192 ЦК України) випливає, що норми ст. 1212 ЦК України повною мірою стосуються і випадків безпідставного набуття або збереження грошей.
Таким чином, оскільки відповідач в добровільному порядку не повернув надміру виплачені кошти, то вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а тому з відповідача на користь ОСОБА_1 соціального захисту населення Сумської міської ради слід стягнути надміру виплачену щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на загальну суму 952,95 грн.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України, з відповідача необхідно стягнути на користь позивача сплачену при подачі позову суму судового збору 1600 грн.
Керуючись ст.ст. 1, 3, 10, 57, 60, 79, 88, ч.4 ст. 169, 179, 197, 208-209, 212-215, 218 ЦПК України,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманої грошової допомоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 соціального захисту населення Сумської міської ради суму безпідставно отриманої грошової допомоги в розмірі 952,92 грн. та судовий збір у розмірі 1600,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте Зарічним районним судом м. Суми за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана до Зарічного районного суду м. Суми протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Позивач може оскаржити рішення суду до апеляційного суду Сумської області через Зарічний районний суд м. Суми, шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення суду, а у разі відсутності особи у судовому засіданні з дня отримання копії рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Г.В.Кривцова