
Справа № 591/1484/17
Провадження № 2-а/591/323/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 липня 2017 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого - судді Бурда Б.В,
при секретарі - Сітало Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання дій протиправними та спонукання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач свої вимоги мотивує тим, що він є мешканцем квартири АДРЕСА_1. Рішенням виконавчого комітету №168 від 06 квітня 2016 року були затверджені тарифи на послуги з утримання будинків, споруд для надавача послуг КП «Сумитеплоенергоцентраль», в тому числі для мешканців будинку АДРЕСА_1. У зв'язку з тим, що при підготовці та ухвалення вказаного рішення були допущені чисельні порушення вимог закону, Постановою суду вказане рішення від 06 квітня 2016 року № 168 в частині встановлення тарифів на послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території стосовно житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1, 26.12.2016 року було визнане протиправним та скасоване. Після постановлення вказаного судного рішення, відповідач не вжив жодних заходів щодо усунення порушень. В той же час, надавач послуг - КП «Сумитеплоенергоцентраль», після набрання рішенням законної сили з 10 жовтня 2016 року припинив надання послуг з утримання будинку йому та іншим мешканцям цього будинку. Більш того, КП «Сумитеплоенергоцентраль» та КП «Сумижитло» уклали додатковий договір, яким виключили будинок № 126 з числа будинків що обслуговує КП «Сумитеплоенергоцентраль». Зазначив, що відповідач має належним чином ставитися до виконання покладених на нього законом обов'язків, щодо забезпечення утримання житлового фонду та забезпечення безперервного надання мешканців житлово-комунальними послугами. В той же час у супереч вимогам закону та незважаючи на неодноразові його звернення не вживає жодних заходів щодо відновлення надання послуг з утримання будинку. Просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо безперервного забезпечення надання мешканцям будинку №126, в тому числі йому, житлово-комунальних послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій необхідного рівня та якості за економічно обґрунтованими тарифами, здійсненні контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів у сфері житлово-комунальних послуг. Зобов'язати відповідача вчинити невідкладні дії по забезпеченню надання мешканцям будинку АДРЕСА_1, в тому числі йому, необхідного рівня та якості житлово-комунальних послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території за економічно обґрунтованими тарифами, здійсненні контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів у сфері житлово-комунальних послуг.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав.
Представник відповідача позов заперечив, посилаючись на необґрунтованість вимог. Зазначив, що виконавчим комітетом СМР були затверджені відповідні тарифи для КП «Сумитеплоенергоцентраль» по будинку АДРЕСА_1. Окрім того вважає, що власники квартир також мають опікуватися своїм будинком та можуть самостійно обрати для себе надавача послуг з утримання будинку.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду докази, вважає позов не обґрунтованим з огляду на таке.
Судом встановлено, що будинок АДРЕСА_1 перебуває на балансі КП «Сумижитло» Сумської міської ради.
Позивач є мешканцем вказаного будинку.
Рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради №168 від 06 квітня 2016 року "Про тимчасові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій Комунального підприємства «Сумитеплоенергоцентраль» Сумської міської ради встановлено тимчасові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надаються КП «Сумитеплоенергоцентраль» Сумської міської ради, в т.ч. по будинку за адресою: АДРЕСА_1 термін дії даного рішення обмежується терміном дії договорів з управителем. Додатком до вказаного рішення встановлено тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій КП «Сумитеплоенергоцентраль» по АДРЕСА_1.
Не погоджуючись з вказаним рішення в частині затвердження тарифу для будинку № 126, ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом та Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 22.08.2016 року його позов було задоволено та визнано протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 06 квітня 2016 року № 168 в частині встановлення тарифів на послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території стосовно житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1. Постанова суду набрала законної сили.
Встановлено, що з 13.10.2016 року КП «Сумитеплоенергоцентраль» послуги позивачу з утримання будинку та прибудинкової території не надає, що підтверджується копіями рахунків у яких відсутні нарахування по надавачу послуг КП «Сумитеплоенергоцентраль».
З Додаткової угод від 13.10.2016 року, що укладена між КП «Сумитеплоенергоцентраль» та КП «Сумижитло» вбачається, з додатку 1 до договору на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 01.09.2015 року з 10.10.2016 року виключений будинок АДРЕСА_1.
Обґрунтовуючи свій позов позивач посилається на те, що КП «Сумитеплоенергоцентраль» та КП «Сумижитло» безпідставно та незаконно виключили будинок у якому він мешкає з числа будинків мешканцям якого надаються послуги з утримання, а відповідач не вживає належних заходів щодо забезпечення мешканців цього будинку якісними житлово-комунальними послугами.
В той же час погодитися з даною заявою позивач неможливо.
Так, як встановлено судом будинок АДРЕСА_1 в числі іншого майна військового містечка був прийнятий до комунальної власності територіальної громади м. Суми (а.с. 116-117).
Згідно ч.7 ст.92 Конституції України правовий режим власності визначається виключно законами України.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків) та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України. Згідно ч.2 ст. 10 цього ж Закону власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками допоміжних приміщень у будинку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою.
Згідно ст.382 ЦК України власникам квартири у дво - або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку.
Відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», який набрав чинності 01.07.2015р. та врегульовує повністю питання щодо управління багатоквартирним будинком його співвласниками, а саме ст.. 7 Закону до обов'язків співвласників багатоквартирного будинку відносяться:забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку;забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку;забезпечувати поточний огляд і періодичне обстеження прийнятого в експлуатацію в установленому законодавством порядку багатоквартирного, будинку протягом усього життєвого циклу будинку та нести відповідальність за неналежну експлуатацію згідно із законом; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги. Визначено, що кожний співвласник несе зобов'язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Статтею 9 Закону передбачено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками.
Статтею 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», що до визначення співвласниками багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, форми управління багатоквартирним будинком, але не більше одного року із дня набрання чинності цим Законом, послуги з утримання такого будинку надає суб'єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у багатоквартирному будинку до набрання чинності цим Законом. У разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб'єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом. У період від оголошення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку до моменту визначення переможців конкурсу і укладення договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій продовжують надавати у відповідних багатоквартирних будинках виконавці таких послуг, які надавали відповідні послуги до початку проведення конкурсу.
Суду не надано докази того, що співвласники будинку визначилися з формою управління будинком, у зв'язку з чим послуги з утримання такого будинку продовжував надавати суб'єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у багатоквартирному будинку та управителем до набрання чинності цим Законом. А саме, КП «Сумижитло» СМР.
Так, рішенням виконавчого комітету СМР № 344 від 26.06.2015 року «Про заходи щодо забезпечення мешканців міста послугами з управління будинком, спорудою або групою будинків та з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в житлових будинках м. Суми» визначено, що з часу надрання чинності Законом України»Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» в порядку та у спосіб визначений законом власники квартир/будинків мають право визначити управителя багатоквартирного будинку самостійно. Тимчасово, з 30.06.2015 року до моменту визначення власниками квартир/співвласниками багатоквартирного будинку форми управління багатоквартирним будинком, але не пізніше ніж до 01.07.2016 року, визначити виконавцем послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків КП «Сумижитло». Додатками до цього рішення визначений перелік будинків переданих в управління (в тому числі додатком № 1 передбачений будинок АДРЕСА_1 (а.с. 129)), а додатком 10 визначений уточнений перелік підприємств що рекомендовані робочою групою для укладення договорів з управління будинком.
Рішенням виконкому Сумської міської ради №363 від 23.07.2015 року Комунальне підприємство «Сумитеплоенергоцентраль» Сумської міської ради було залучено на договірних засадах як виконавець послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, в тому числі і будинку АДРЕСА_1 (а.с.25).
Відповідно до вимог закону управитель надає послугу з утримання будинків самостійно або має право делегувати її іншим суб'єктам господарювання.
Встановлено, що між КП «Сумижитло» та КП «Сумитеплоенергоцентраль» укладено договір від 01.09.2015 року на утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, до складу яких входив й будинок де мешкає позивач.
13 жовтня 2016 року КП «Сумижитло» та КП «Сумитеплоенергоцентраль» уклали додаткову угоду, якою виключили будинок № 126 з числа будинків переданих для обслуговування КП «Сумитеплоенергоцентраль» (а.с. 166-180).
Слід зазначити, що основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначає Закон України «Про житлово-комунальні послуги».
Послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій відповідно до статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» є житлово-комунальними послугами.
Відповідно до статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів міських рад належать повноваження щодо встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються національною комісією, що здійснює регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги. При цьому положення частини шостої статті 59 вищезазначеного Закону передбачають, що виконавчі комітети міських рад приймають рішення у межах своїх повноважень.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг відноситься встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до Закону.
Тобто, органами, уповноваженими здійснювати встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, є органи місцевого самоврядування, які і встановлюють ціни/тарифи на ці послуги.
Згідно з ч.3 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).
Механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій визначає Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року № 869 (далі - Порядок формування тарифів).
Тариф на послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій - це вартість надання таких послуг, розрахована на основі економічно обґрунтованих планових і нормативних витрат з урахуванням планового прибутку та податку на додану вартість.
Положення частин другої статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачають, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Встановлено, що відповідач на реалізацію своїх владних повноважень з приводу контролю за утримання житлового фонду, після скасування судом рішення виконавчого комітету від 06.04.2016 року № 168 про встановлення тарифу КП «Сумитеплоенергоцентраль» для будинку АДРЕСА_1, прийняв рішення №649 від 02.12.2016 року Про тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій комунального підприємства «Сумитеплоенергоцентраль».
21 лютого 2017 року виконавчим комітетом Сумської міської ради прийняте рішення № 91 «Про тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій комунального підприємства «Сумитеплоенергоцентраль», яким припинено чинність рішення № 649 та встановлені тарифи, в тому числі для будинку АДРЕСА_1.
Суду не надано доказів на підтвердження протиправності чи втрати чинності вказаним рішенням виконкому № 91 та позивач не оспорював, й відповідно суд не досліджував, питання обґрунтованості затвердження вказаного тарифу.
Відповідно до приписів ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суд вважає, що встановлені судом обставини є свідченням того, що у спірних правовідносинах відповідач як суб'єкт владних повноважень не порушив права, свободи та інтереси позивача, оскільки діяв у спосіб та порядок визначений законом, а відтак відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 71, 72, 94, 160-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову за необґрунтованістю вимог.
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми, шляхом подачі скарги в десятиденний строк з дня отримання її повного тексту.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови виготовлено 18 липня 2017 року. Суддя