
Справа № 428/5806/17
Провадження №3/428/1224/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2017 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі: головуючого судді Олійник В.М., при секретарі Гетьманцевій Ю.Ю., за участю прокурора військової прокуратури ОСОБА_1, особи відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_2, свідка ОСОБА_3,
розглянувши матеріали, які надійшли з військової прокуратури Луганського гарнізону сил АТО про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-15 КУпАП,
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН в матеріалах справи відсутній, місце роботи (служби), військове звання, посада: начальника відділення запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень -заступник начальника Луганського зонального відділу Військової служби правопорядку, «підполковник», що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
ВСТАНОВИВ:
З протоколу про адміністративне правопорушення № 44 від 06.06.2017 року слідує, що 29.05.2017 о 16.20 год., військовослужбовець військової частини - польова пошта В0927 прапорщик ОСОБА_4, перебуваючи за місцем тимчасової дислокації підрозділу зазначеної військової частини поблизу с.Троїцьке Попаснянського району Луганської області, під час конфлікту, який виник на ґрунті неприязних відносин, за допомогою ножа, спричинив тілесні ушкодження військовослужбовцю військової частини - польова пошта В0927 сержанту ОСОБА_5, а саме: проникаюче поранення, колото-різане поранення грудної клітини з ліва, лівосторонній гемопневмоторекс, колото-різану рану паравертибральної області з ліва, внаслідок чого вказаний військовослужбовець був госпіталізований до лікарні.
Близько 18.20 год. 29.05.2017 про вказану подію підполковнику ОСОБА_6 доповів у телефонному режимі військовий комендант м.Попасна підполковник ОСОБА_3 Під час доповіді указав, що на місце події викликана слідчо-оперативна група Попаснянського відділу Головного управління Національної поліції у Луганській області. Відносно повідомлення відповідного прокурора Пушкар О.Ю. нічого не доповідав. Довідка про вчинення кримінального правопорушення з військової комендатури м.Попасна була надіслана близько 22.00 год. того ж дня оперативному черговому Луганського зонального відділу Військової служби правопорядку. За вказаним фактом 30.05.2017 Попаснянським відділом поліції Головного управління Національної поліції у Луганській області зареєстровано кримінальне провадження №12017130530000423 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.405 КК України, яке у подальшому передано для здійснення досудового розслідування та здійснення процесуального керівництва до військової прокуратури Луганського гарнізону. ТВО начальника Луганського зонального відділу Військової служби правопорядку підполковник ОСОБА_6 про вказану подію військовому прокурору Луганського гарнізону або черговому прокуратури гарнізону негайно не доповів. До військової прокуратури Луганського гарнізону довідка про вищевказану подію з Луганського зонального відділу Військової служби правопорядку надійшла лише 1 червня 2017 року. Таким чином, підполковник ОСОБА_6, у порушення вимог ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 23 Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, будучи військовою службовою особою, яка наділена організаційно-розпорядчими функціями, 29 травня 2017 року на території Луганського зонального відділу Військової служби правопорядку (Луганська обл., м. Сєверодонецьк, вул. Сметаніна, 2) недбало ставлячись до військової служби, в умовах особливого періоду, не повідомив відповідного прокурора про вчинення військовослужбовцем кримінального правопорушення, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Прокурор військової прокуратури в судовому засіданні підтвердив викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини, просив притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності та накласти стягнення у вигляді 10 діб арешту.
ОСОБА_2 в судовому засіданні провину не визнав, надав пояснення аналогічні тим, що містіться в письмових запереченнях на протокол, просив закрити справу про адміністративне правопорушення, оскільки орган управління Служби правопорядку в гарнізоні і зональний відділ Військової служби правопорядку не є одним і тим же органом; начальник Луганського зонального відділу Військової служби правопорядку не може бути начальником органу Служби правопорядку в гарнізоні, оскільки в такому разі, в порушенні вимог 23 Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, буде підпорядкований сам собі. Відповідно до наказу першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 27.01.2017 № 45 ог, визначено зону діяльності військової комендатури м.Попасна а саме: населені пункти Попасна, Олександропілля, Новоолександрівка, Новозванівка, Троїцьке Попаснянського району Луганської області. Отже, начальником органу управління Військової служби правопорядку в гарнізоні у наведених вище населених пунктах є військовий комендант м.Попасна, яким і повинно було бути здійснене повідомлення про правопорушення, яке відбулося 29.05.2017 у населеному пункті Троїцьке Попаснянського району Луганської області.
Наказом начальника Військової служби правопорядку у ЗСУ - начальника Головного управління Військової служби правопорядку ЗСУ від 02.06.2017 № 143 на військового коменданта м.Попасна підполковника ОСОБА_3 за неповідомлення військового прокурора Луганського гарнізону про кримінальне правопорушення, порушення вимог статті 17 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України накладено дисциплінарне стягнення «догана». Цим же наказом накладено дисциплінарне стягнення і на оперативного чергового відділення оперативних чергових штабу Луганського зонального відділення Військової служби правопорядку підполковника ОСОБА_7
Також зазначив, що внаслідок неповідомлення військової прокуратури про кримінальне правопорушення шкідливих наслідків не настало, відомості про кримінальне правопорушення були внесені 30.05.2017 за ч.3 ст.405 КК України, а він нетривалий час виконував обовязки начальника Луганського зонального відділу Військової служби правопорядку, менше однієї доби, і за цей час не могло сформуватись ставлення до виконання службових обовязків.
Крім того зазначив, що робочий час у нього закінчується о 18-00 годин. 29.05.2017 року о 18-20 годині перебував не на території Луганського зонального відділу Військової служби правопорядку, а за місцем проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, а отже вважає, що в протоколі не вірно зазначено місце вчинення правопорушення, а також вважає, що протокол було складено не уповноваженою особою.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що він обіймає посаду військового коменданта м.Попасна, звання підполковник. У відповідності до ст.23 Статуту гарнізонної та вартової служби» обовязок повідомляти відповідного прокурора про порушення покладено на начальника гарнізонної служби, обовязки якого виконував ОСОБА_2
ОСОБА_2 перед ним задачі чи вказівки повідомити прокурора про подію, що сталася - не ставив. У відповідності до ст.58 Статуту та інструкції, оперативний черговий доповідає про порушення начальнику служби цілодобово.
Суд, вислухавши учасників процесу, дослідивши надані матеріали справи дійшов наступних висновків.
Дії ОСОБА_2 були кваліфіковані уповноваженою посадовою особою за ч.2 ст.172-15 КУпАП, а саме: недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
З протоколу про адміністративне правопорушення № 44 від 06.06.2017 року та доданих документів слідує, що 29.05.2017 о 16.20 год., військовослужбовець військової частини - польова пошта В0927 прапорщик ОСОБА_4, перебуваючи за місцем тимчасової дислокації підрозділу зазначеної військової частини поблизу с.Троїцьке Попаснянського району Луганської області, під час конфлікту, який виник на ґрунті неприязних відносин, за допомогою ножа, спричинив тілесні ушкодження військовослужбовцю військової частини - польова пошта В0927 сержанту ОСОБА_5, а саме: проникаюче поранення, колото-різане поранення грудної клітини з ліва, лівосторонній гемопневмоторекс, колото-різану рану паравертибральної області з ліва, внаслідок чого вказаний військовослужбовець був госпіталізований до лікарні. Близько 18.20 год. 29.05.2017 про вказану подію підполковнику ОСОБА_6 доповів у телефонному режимі військовий комендант м.Попасна підполковник ОСОБА_3 ТВО начальника Луганського зонального відділу Військової служби правопорядку підполковник ОСОБА_6 про вказану подію військовому прокурору Луганського гарнізону або черговому прокуратури гарнізону негайно не доповів. До військової прокуратури Луганського гарнізону довідка про вищевказану подію з Луганського зонального відділу Військової служби правопорядку надійшла лише 1 червня 2017 року.
Відповідно до наказу першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України №386 від 16.10.2015 підполковник ОСОБА_2 призначений на посаду начальника відділення запобігання, виявлення злочинів та інших правопорушень заступника начальника Луганського зонального відділу Військової служби правопорядку у військовому званні «підполковник».
Наказом начальника Луганського зонального відділу Військової служби правопорядку від 28.05.2017 №125 підполковника ОСОБА_2 призначено тимчасово виконуючим обовязки начальника зонального відділу.
Згідно з вимогами ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут), який затверджений Законом України N548-XIV від 24 березня 1999 року, військовослужбовець зобовязаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, бути дисциплінованим, поважати честь і гідність кожної людини, додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки.
Відповідно до вимог ст. 16 Статуту, кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обовязки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обовязки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Положеннями ст. 23 Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України начальник органу управління Військової служби правопорядку відповідає за забезпечення правопорядку та військової дисципліни серед військовослужбовців у визначеній зоні діяльності, за організацію діяльності посадових осіб військової комендатури щодо запобігання злочинам та іншим правопорушенням серед військовослужбовців, їх припинення, а також за забезпечення захисту життя, здоров'я, прав і законних інтересів військовослужбовців, захисту майна Збройних Сил України від розкрадання та інших протиправних посягань, участь у протидії диверсійним проявам і терористичним актам.
Крім цього, начальник органу управління Служби правопорядку в гарнізоні зобовязаний повідомляти командирів (начальників) військових частин не пізніше ніж у триденний строк, а відповідного прокурора та начальника гарнізону - негайно про вчинення військовослужбовцями та військовозобов'язаними під час проходження ними зборів злочинів та інших правопорушень.
Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в Україні особливий період настав з дня набрання чинності Указу Президента України від 17.03.2014 №303 «Про часткову мобілізацію», продовжено його Указом Президента України від 14.01.2015 № 15/2015 «Про часткову мобілізацію» і триває по цей час.
Згідно з вимогами ч. ч. 3, 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», часткова мобілізація може проводитися в окремих місцевостях держави, а також стосуватися певної частини національної економіки Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
З моменту оголошення мобілізації чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Пунктом 10 ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період настає з моменту оголошення рішення про мобілізацією, а відповідно до Указу Президента України від 14.01.2015 № 15/2015 затвердженого Законом України від 15.01.2015 № 113-VIII, на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва оголошена часткова мобілізація.
Недбале ставлення до служби означає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обовязків через недбале чи несумлінне ставлення до них.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Крім вищезазначеного провина ОСОБА_2 також підтверджується наданими в судовому засіданні поясненнями свідка ОСОБА_3, а також його письмовими поясненнями від 01.06.2017 року, де він підтвердив факт повідомлення ОСОБА_2 про факт скоєння кримінального правопорушення 29.05.2017 року. Письмовими поясненнями ОСОБА_2, в яких він зазначає, що в коло його службових обовязків як ТВО начальника Луганського ЗВ ВСП окрім іншого входить: повідомляти командирів (начальників) військових частин не пізніше ніж у триденний строк, а відповідного прокурора та начальника гарнізону - негайно про вчинення військовослужбовцями та військовозобов'язаними під час проходження ними зборів злочинів та інших правопорушень. За фактом подій, що відбулись 29.05.2017 визнав, що він, як ТВО начальника Луганського ЗВ ВСП визначені у ст. 23 Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України обовязки щодо негайного повідомлення прокурора про вищевказаний факт не виконав, прокурора не повідомив. Неповідомлення військової прокуратури Луганського гарнізону про вчинення кримінального правопорушення військовослужбовцем військової частини - польова пошта В0927 прапорщиком ОСОБА_4 сталось через його особисту недисциплінованість.
Недбале ставлення до служби означає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обовязків через недбале чи несумлінне ставлення до них.
Також ОСОБА_6 зазначав, що за результатами перевірки в його діях було встановлено дисциплінарне правопорушення та наказом начальника Військової служби правопорядку ЗСУ від 02.06.2017 року № 143 на нього було накладене дисциплінарне стягнення «догана».
Як встановлено в судовому засіданні з даним дисциплінарним стягненням він згоден, наказ не оскаржено, а отже провину визнає.
Суд зазначає, що питання адміністративної відповідальності військовослужбовців ЗСУ регулюється КУпАП та Дисциплінарним статутом ЗСУ. Адміністративні стягнення накладаються повноважними органами державного управління (органами внутрішніх справ, державними інспекціями, посадовими особами, уповноваженими на те законодавчими актами держави)». Дисциплінарна відповідальність являє собою «особисту відповідальність військовослужбовців за проступки, повязані з порушенням військової дисципліни, норм моралі та військової честі». Притягнення військовослужбовців до дисциплінарної відповідальності здійснюється їх безпосередніми начальниками, а також начальниками гарнізонів, старшими морськими начальниками, військовими комендантами, районними (міськими) військовими комісарами. При цьому порушників може бути піддано як дисциплінарному так і адміністративному стягненню.
З листа ТВО начальника Луганського зонального відділу Військової служби правопорядку підполковника ОСОБА_8П, слідує, що Луганський зональний відділ Військової служби правопорядку в зоні діяльності Луганського гарнізону є органом управління Військової служби правопорядку.
У відповідності до п.11 ч.1 ст.255 КУпАП прокурора, зокрема і військового уповноважено на складання протоколів за скоєння правопорушення передбачених статтями 172-4 - 172-20, 185-4, 185-8, 185-11 КУпАП, у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 КУпАП.
Таким чином, в судовому засіданні доводи підполковника ОСОБА_6 не знайшли свого підтвердження, доказів не надано, окрім того спростовуються наявними матеріалами справи.
Отже, на підставі вищевикладеного судом встановлено, що підполковник ОСОБА_6, у порушення вимог ст.ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 23 Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, будучи військовою службовою особою, яка наділена організаційно-розпорядчими функціями, 29 травня 2017 року на території Луганського зонального відділу Військової служби правопорядку недбало ставлячись до військової служби, в умовах особливого періоду, не повідомив відповідного прокурора про вчинення військовослужбовцем кримінального правопорушення, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
При накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника, що позитивно характеризується, ступінь вини, відсутність матеріальної шкоди, обставини, що помякшують відповідальність, як то перебування на утриманні двох дітей, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, а також обрану позицію, щодо невизнання провини, суд вважає, що ОСОБА_2 слід притягнути до адміністративної відповідальності не повязаної з арештом з утриманням на гауптвахті, оскільки дане покарання буде занадто жорстким з урахуванням обставин справи та особи правопорушника, наклавши на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Також, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, необхідно стягнути з ОСОБА_2 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 9, 33, 40-1, ст. 172-15, ст.ст. 221, 276, 277, 283, 284 КУпАП та ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (місцезнаходження: вулиця Липська, 18/5, м.Київ, 01601): отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів бюджету: 22030106 (судовий збір) у розмірі 320,00 грн.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Луганської області у десятиденний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Сєвєродонецький міський суд.
Суддя В. М. Олійник