
Дата документу 03.07.2017 Справа № 554/1/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2017 року
Октябрський районний суд м. Полтави у складі головуючого судді - Микитенка В.М., за участю секретаря - Різник А.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною, зобовязання вчинити дії та встановлення судового контролю,
ВСТАНОВИВ:
30.12.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не проведення перерахунку йомупенсії з 01 квітня 2012 року відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ №988 від 11.11.2015 року та №947 від 18.11.2015 року;
- зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести йомуперерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ №988 від 11.11.2015 року та №947 від 18.11.2015 року з 01.04.2012 року, починаючи з 01.01.2016 року без обмежень граничного розміру;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобовязання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду (ст. 267 КАС України).
В обґрунтування позовних вимог послався на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 1988 року та у звязку зі збільшенням розміру грошового забезпечення поліцейських має право на перерахунок своєї пенсії, однак відповідач йому в цьому відмовляє.
В судове засідання сторони не зявились, надали заяви про розгляд справи бех їх участі.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на таке.
З 1988 року позивачу ОСОБА_1 призначена пенсія відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пенсійне посвідчення №1504509233 від 23.06.2015 року) та він перебуває на обліку в Головномууправлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.
06.07.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії (а.с. 8).
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області 14.07.2016 року за № 258/К-03 листом повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення на той час не приймалось (а.с.9).
Згідно зчастиною 4 статті 63 Закону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, в редакції, чинній з 17.07.2009 р., всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або в зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в строки, передбачені частиною 2статті 51 цього Закону. В разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29.12.2015 року набрав чинностіЗакон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VІІІ, якимстаттю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»після частини другої доповнено новою частиною такого змісту:
"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цьогоЗакону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
У звязку з цим частини третю та четверту вважати відповідно частинами четвертою та пятою.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб(в редакції, чинній з 01.01.2016 року згідно із Законом УкраїниПро внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпеченнявід 15.07.2015 р. № 614-VIII) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 рокубуло затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року № 268»внесено зміни допостанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», зокрема, затверджено схему посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Згідно з пунктом 15розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIIIза колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Отже, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставіПостанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988тавід 18.11.2015 року № 947.
Водночас, Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року№ 45було затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб(далі по тексту- Порядок № 45).
Відповідно до п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"( 2262-12 ) (далі по тексту - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом ( 2262-12) (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
За приписами п.2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (даліпо тексту - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державнихорганівсвоїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Напідставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (п.3 Порядку № 45).
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (2262-12). Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п.4 Порядку № 45).
Таким чином, нормами Порядку № 45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:
- Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п. 2 Постанови № 45);
- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні головні управління Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абз. 2 п. 2 Постанови № 45);
- Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз.3 п.2, абз.1, 2 п.3 Постанови № 45).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі по текстуПорядок № 4-1).
Згідно з п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ).
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
У відповідності до п.24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону ( 2262-12 ) уповноважені структурні підрозділи зобов'язаніу п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно - правового акта,на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержаннясписків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм уповноваженими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
У свою чергу, початком процедури перерахунку пенсій є надіслання державними органами, перелік яких наведений у п.2 Порядку № 45, в даному випадкуМВС України, повідомлення про виникнення підстав для перерахунку пенсії на адресу Пенсійного фонду України, який, у свою чергу, повинен повідомити про це у пятиденний строк своїм головним управлінням, які на підставі отриманого повідомлення від ПФУ складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення.
Під час судового розгляду справи встановлено, що повідомлення МВС України про настання підстав для перерахунку пенсій до Пенсійного фонду України на час виникнення спірних правовідносин не надходило.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України вПолтавській області станом на час виникнення спірних правовідносин та звернення позивача до суду з даним позовом не повідомлялося Пенсійним фондом України про необхідність складання списків осіб, пенсія яких підлягає перерахунку, відповідно, довідок про новий розмір грошового забезпечення позивача з уповноваженого органу до Головногоуправління Пенсійного фонду України вПолтавській області не надходило.
Крім того, позивачем при зверненні до Головногоуправління Пенсійного фонду України вПолтавській області 06.07.2016 року довідок, які б свідчили про збільшення розміру хоча б одного виду грошового забезпечення та могли б бути підставою для перерахунку пенсії, не надавалось.
За таких обставин у відповідача по справі були відсутні підстави для перерахунку позивачу пенсії.
З огляду на встановлені у справі обставини, суд, не заперечуючи права позивачана отримання пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988, однак, враховуючи при цьому відсутність у розпорядженні Головногоуправління Пенсійного фонду України вПолтавській областідовідки про розмір грошового забезпечення позивача, вважає, що позовні вимоги є передчасними та не можуть бути задоволені.
Враховуючи вищевикладене, хочаПостанова Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року, з урахуванням приписівЗакону № 900-VІІІ, є підставою для перерахунку пенсії позивачеві, однак у спірних відносинах відповідач не мав передбачених Порядком№ 45 та Порядком № 3-1 підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу.
Керуючись ст. 6-14, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 10 днів.
Суддя В.М.Микитенко