Рішення № 67763293, 13.07.2017, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
13.07.2017
Номер справи
912/1779/17
Номер документу
67763293
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2017 рокуСправа № 912/1779/17 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Макаренко Т.В., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 912/1779/17

за позовом Керівника Кіровоградської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління комунальної власності Кіровоградської міської ради

до Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград"

про стягнення 16 271,84 грн.

Представники учасників судового процесу:

від прокуратури: ОСОБА_1, посвідчення №042584, видане 30.03.2016 року;

від позивача : ОСОБА_2, довіреність № 19/17-у від 06.01.17;

від відповідача: ОСОБА_3, довіреність № 1846/01/07-21 від 03.10.2016р.

Керівник Кіровоградської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління комунальної власності Кіровоградської міської ради звернувся до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою, відповідно до якої просить стягнути з Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" заборгованість в розмірі 16271,84 грн., з яких 15 554,05 грн. заборгованість по орендній платі за період лютий - травень 2017р. включно, 717,79 грн. пеня, а також 1600 грн. судового збору.

Позовні вимоги мотивовано порушенням відповідачем своїх зобов'язань за Договором оренди № 31/17 від 14.09.2016 в частині своєчасного і в повному обсязі внесення орендної плати за користування індивідуально визначеного комунального майна.

Ухвалою від 23.06.17 позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі, від сторін витребувано необхідні для розгляду спору документи, судове засідання призначено на 13.07.17 об 11:00.

Відповідач подав суду відзив № 1542/21/07-21 від 10.07.17, у якому зазначив, що не визнає позовні вимоги у повному обсязі виходячи з наступного.

Орендна плата за нерухоме майно за період вересень 2016р. - лютий 2017 р. сплачена в повному обсязі.

Позивачем при розрахунку позовних вимог за період березень - травень 2017 р. на суму 11737,68 грн., не враховано, що з 21.02.17 об'єкт оренди - каналізаційна насосна станція по пров. Експериментальний, 2Б у м. Кропивницькому вибув з управління Кіровоградської міської ради та переданий до комунальної власності територіальних громад сіл, селищ та міст області в управління Кіровоградської обласної ради, шляхом безоплатної передачі та підписавши акт приймання-передачі.

Отже, дія договору була припинена згідно з пунктом є) п. 11.5 Договору оренди №31/17 внаслідок відчуження об'єкта оренди та подальше його виконання не могло бути вчинене Кіровоградської міською радою чи Управлінням комунальної власності Кіровоградської міської ради.

Нарахування пені, враховуючи викладені обставини, є необґрунтованим.

Керівник Кіровоградської місцевої прокуратури 13.07.17 подав суду заяву № [12-86]8358вих-17 від 13.07.17 про зменшення позовних вимог в порядку ч. 4 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України. Просить суд стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 10256,58 грн., з яких 9694,43 грн. заборгованість по орендній платі за період з березня 2017 р. по травень 2017р. включно, 562,58 грн. пені, 1600 грн. судового збору. Заборгованість по орендній платі в сумі 3816,37 грн. за лютий 2017 р. сплачена відповідачем.

Відповідно до норм ст. 22 ГПК України господарський суд розглядає позов з врахуванням таких уточнень.

Представник позивача подав суду пояснення №488/17-у від 13.07.17 по справі та у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги.

Представник прокуратури у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги з урахуванням заяви № [12-86]8358вих-17 від 13.07.17.

Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги заперечив, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та подав суду відповідні докази.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача та відповідача, обговоривши усі обставини справи, оцінивши подані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладено функцію представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво у суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

На виконання вимог ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" керівником Кіровоградської місцевої прокуратури було направлено повідомлення № [12-86]5953вих-17 від 20.06.2017р. Управлінню комунальної власності Кіровоградської міської ради.

За приписами ст. 2 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві.

Відповідно до ст. 29 Господарського процесуального кодексу України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави.

Згідно п. 14 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про прокуратуру" керівник місцевої прокуратури має статус прокурора органу прокуратури.

Офіційним тлумаченням Конституційного суду України від 08.04.1999 року (справа № 1-1/99) визначено, що під органами, уповноваженими державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, відповідно до ст. 6, 7, 13 та 143 Конституції України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Згідно з абзацом четвертим частини першої ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Частиною другою згаданої статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, за відсутності ж такого органу або відсутності у нього повноважень зазначає про це в позовній заяві.

Згідно Положення про управління комунальної власності Кіровоградської міської ради, затвердженого 10.11.16 рішенням Кіровоградської міської ради № 591, Управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради перейменоване на Управління комунальної власності Кіровоградської міської ради.

14.09.2016 між Управлінням власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради (Орендодавець) та Обласним комунальним виробничим підприємством "Дніпро-Кіровоград" (Орендар), укладено договір оренди індивідуально визначеного майна № 31/17.

У пункті 1.1 Договору оренди сторони узгодили, що Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене комунальне майно: приміщення каналізаційної насосної станції загальною площею 133,5 кв. м. по пров. Експериментальному, 2Б, в м. Кропивницькому, для виробничих потреб, вартість якого визначена відповідно до звіту про незалежну оцінку майна і становить 234 856,00 грн., без урахування ПДВ.

Майно було передано відповідно до акта приймання-передавання від 14.09.2016, наявного в матеріалах справи.

Пунктами 3.1., 3.2. Договору оренди сторони погодили, що орендна плата визначається відповідно до Методики, затвердженої рішенням Кіровоградської міської ради або за результатами конкурсу на право оренди. Орендна плата за базовий місяць оренди становить 2935,70грн., без урахування ПДВ і перераховується Орендарем на розрахунковий рахунок Орендодавця не пізніше останнього числа поточного місяця (з урахуванням помісячного індексу інфляції). Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством України. Розмір орендної плати індексується щомісячно на офіційно встановлений індекс інфляції.

Відповідно до п. 5.2. Договору орендар зобов'язується своєчасно й у повному обсязі сплачувати Орендодавцю орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Як стверджує прокурор, всупереч п. 5.2. Договору оренди, ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ст. 526 ЦК України, ст. 193 ГК України, відповідач орендну плату перераховує несвоєчасно, з порушенням визначених умовами договору строків.

Заборгованість відповідача по орендній платі, з врахуванням заяви прокурора № [12-86]8358вих-17 від 13.07.17 про зменшення позовних вимог, становить 9694,43 грн. за період з березня 2017 р. по травень 2017р. включно, що підтверджується рахунком №220 від 12.05.17.

Господарський суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до статей 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності і справедливості.

Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з ч.ч. 1, 6 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Згідно з ч. 1 ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності; розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до ч. 3 ст. 285 Господарського кодексу України орендар, зокрема, зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.

Згідно з ч. ч. 1, 3 статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності; строки внесення орендної плати визначаються у договорі.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням № 133 від 26.08.16 "Про передачу майна" Кіровоградська обласна рада шостої сесії сьомого скликання вирішила дати згоду на безоплатну передачу каналізаційних насосних станцій, розташованих у м. Кропивницькому по вул. Лесі Українки, 65-н та пров. Експериментальному , 2Б, з комунальної власності територіальної громади м. Кропивницького до спільної власності територіальних громад сіл, селищ і міст області на баланс для поповнення статутного капіталу ОКВП "Дніпро-Кіровоград".

Рішенням № 716 від 20.12.16 "Про надання згоди на безоплатну передачу каналізаційних насосних станцій із комунальної власності територіальної громади м. Кропивницького у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Кіровоградської області" Кіровоградська міська рада сьомої сесії сьомого скликання вирішила надати згоду на безоплатну передачу з комунальної власності територіальної громади міста Кропивницького у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Кіровоградської області каналізаційні насосні станції, розташовані по вул. Лесі Українки, 65-н та пров. Експериментальному, 2Б у м. Кропивницькому.

Комісією, створеною відповідно до розпорядження голови Кіровоградської обласної ради від 30.01.17 № 22-гр "Про створення комісій" та рішення Кіровоградської обласної ради від 26.08.16 № 133 "Про передачу майна", 17.02.17 складено акт приймання-передачі каналізаційної насосної станції по пров. Експериментальному, 2-б в м. Кропивницькому з комунальної власності територіальної громади м. Кропивницького до спільної власності територіальних громад сіл, селищ і міст Кіровоградської області на баланс обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград".

21.02.17 вказаний акт приймання-передачі від 17.02.17 затверджений головою Кіровоградської обласної ради.

16.05.17 зареєстровано право комунальної власності територіальних громад сіл, селищ і міст Кіровоградської області в особі Кіровоградської обласної ради на каналізаційну насосну станцію по пров. Експериментальному, 2-б в м. Кропивницькому та право господарського відання ОКВП "Дніпро-Кіровоград", що підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 87667300 від 22.05.17 та з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 87669153 від 22.05.17.

Статтею 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою.

Відповідно до п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" № 1482 від 21.09.1998 р. передача оформляється актом приймання-передачі за формою згідно з додатком до Порядку подання та розгляду пропозицій щодо передачі об'єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи комісії з питань передачі об'єктів у державну власність, затвердженого цією постановою. Акт складається у чотирьох примірниках, підписується головою і членами комісії та затверджується органом, який створив комісію.

Право на управління об'єктом передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.

Враховуючи викладене, Кіровоградська міська рада 21.02.17 припинила управління майном каналізаційною насосною станцією по пров. Експериментальному, 2-б в м. Кропивницькому, а дія Договору оренди № 31/17 від 14.09.16, згідно п.п. є) п. 11.5. Договору, припинилась внаслідок відчуження об'єкта оренди.

Сплата відповідачем заборгованості по Договору оренди за лютий 2017 р. підтверджується платіжними дорученнями, що містяться в матеріалах справи.

Подана прокурором заява № [12-86]8358вих-17 від 13.07.17 в порядку норм ст. 22 ГПК України про зменшення позовних вимог в сумі 5859,62 грн. заборгованості по орендній платі та 155,21 грн. пені прийнята судом .

Таким чином правові підстави для стягнення 9694,43 грн. заборгованість по орендній платі за договором оренди індивідуально визначеного майна № 31/17 від 14.09.16 за період з березня 2017 р. по травень 2017р. включно відсутні.

Нарахування 562,58 грн. пені за період з березня 2017 р. по травень 2017р. включно є необґрунтованим.

За таких обставин господарський суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в сумі 9694,43 грн. заборгованість по орендній платі за період з березня 2017 р. по травень 2017р. включно та 562,58 грн. пені.

Відповідно до норм ст. 44,49 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на прокурора повністю.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 82-85, 116, 117 ГПК України, Законом України "Про судовий збір", господарський суд,

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Згідно ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Повне рішення складено 17.07.17

Суддя Т. В. Макаренко