Рішення № 67763199, 11.07.2017, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
11.07.2017
Номер справи
904/8390/14
Номер документу
67763199
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

11.07.2017 Справа № 904/8390/14

За позовом Дніпродзержинської міської Ради Дніпропетровської області

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, площею 0,0210 га

Головуючий колегії - суддя Юзіков С.Г.

Члени колегії - судді: Рудовська І.А., Ліпинський О.В.

Представники:

Позивача - ОСОБА_2, дов. № 01-14/7/20вих від 11.01.17р.

Відповідача - не з'явився (про час і місце засідання суду сповіщений належно)

СУТЬ СПОРУ:

Позивач просить зобов'язати Відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, площею 0,0210 га.

Відповідач позов заперечує, мотивуючи тим, що він є неналежним Відповідачем у даній справі, оскільки спірну земельну ділянку не займає.

Ухвалою суду від 22.12.14р. зупинялося провадження у даній справі, копії матеріалів справи направлялися до прокуратури Дніпропетровської області для організації та проведення перевірки з питань наявності у діях ОСОБА_1 або інших осіб ознак злочину, передбаченого ст. 197-1 КК України.

До Господарського суду Дніпропетровської області надійшло повідомлення № 46/4038 від 15.02.17р. про закриття кримінального провадження №12015040800000226 на підставі п.2 ч.1 ст. 284 КПК України, оскільки, як встановлено слідчим, розмір шкоди самовільним зайняттям земельної ділянки ФОП ОСОБА_1 може складати 4 237,44 грн., а сума необхідна для кваліфікації злочину передбаченого ч.1 ст. 197-1 КК України становить 80 000,00 грн.

Ухвалою господарського суду від 05.04.17р. провадження у справі поновлено у судовому засіданні.

У судовому засіданні, що відбулось 25.04.17р., у зв'язку зі складністю справи та з метою забезпечення всебічного, повного та об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, представник Відповідача заявила клопотання про призначення розгляду справи у колегіальному складі суду. Суд задовольнив клопотання Відповідача.

Автоматизованою системою ДСС визначено членів колегії - суддів: Рудовську І.А., Ліпинського О.В.

Справу прийнято до провадження в колегіальному складі: головуючий суддя Юзіков С.Г., судді Рудовська І.А., Ліпинський О.В.

Від Позивача надійшли пояснення (13.06.17р. та 11.07.17р.) мотивовані тим, що з метою впорядкування розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Дніпродзержинську, відповідно до Земельного та Цивільного кодексів України, Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.11р. №244, Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення від 31.08.12р. №529-26/VI "Про затвердження порядку розміщення тимчасових споруд (ТС) для здійснення підприємницької діяльності у місті Дніпродзержинськ". Відповідно до зазначеного рішення забороняється розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності у місті Дніпродзержинськ без оформленого паспорта привязки та документа на право користування земельною ділянкою. Підставою для розміщення ТС є паспорт привязки ТС. Розміщення ТС на земельних ділянках, які під такі цілі не надавалися (землі запасу) здійснюється за умов оформленого особистого строкового сервітуту. Розміщення ТС за відсутності правовстановлюючих документів на земельну ділянку є самовільним зайняттям земельної ділянки та спричиняє наслідки, передбачені Земельним кодексом України, Кримінальним кодексом України, Кодексом України про адміністративні правопорушення. 23.07.14р. фахівцями відділу самоврядного контролю департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Дніпродзержинськ, пр. Леніна (у сквері) навпроти кінотеатру ім. Т.Г.Шевченка, в ході якого виявлено самовільне зайняття земельної ділянки ФОП ОСОБА_1, на підставі чого складено Акт обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки. В результаті обстеження встановлено, що відповідно до Договору купівлі-продажу від 17.04.10р., зареєстрованого Дніпродзержинським відділом Української Товарної біржі за №901942, ОСОБА_1 набула права власності на металевий кіоск, розташований за адресою:м. Дніпродзержинськ, пр. Леніна, 57А (сквер біля кінотеатру ім. Шевченка). Фактично на земельній ділянці площею 0,0210 га за адресою: пр. Леніна (у сквері) навпроти кінотеатру ім. Т.Г. Шевченка розміщено одноповерхову капітальну будівлю із цегли з літнім майданчиком та тентований намет для провадження підприємницької діяльності (кафе). Документи на землекористування на момент обстеження не оформлено, що є порушенням вимог земельного законодавства. Рішення про надання земельної ділянки у користування не приймалося, тобто земельна ділянка зайнята самовільно. Для здійснення самоврядного контролю 29.11.13р. Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення №949-43/VI "Про затвердження Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель комунальної власності м. Дніпродзержинська". Відповідно до прийнятого рішення контроль за використанням та охороною земель комунальної власності міста Дніпродзержинська покладено на відділ самоврядного контролю департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради, працівниками якого 23.12.14р. складено акт обстеження стану на дотримання умов використання земельної ділянки. Зазначений акт є належним доказом факту самовільного зайняття Відповідачем спірної земельної ділянки. 27.03.17р. головними спеціалістами сектору самоврядного контролю департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради, проведено обстеження стану та дотримання умов використання спірної земельної ділянки та складено відповідний акт. У результаті обстеження встановлено, що відповідно до Договору купівлі-продажу від 17.04.10р. зареєстрованого Дніпродзержинським відділом Української Товарної біржі за №901942, ОСОБА_1 набула права власності на металевий кіоск, розташований за адресою: м. Камянське (Дніпродзержинськ), просп. Леніна (Свободи), 57А (у сквері) навпроти кінотеатру ім. Шевченка). Фактично на земельній ділянці площею 0,0210 га за адресою: пр. Леніна (у сквері) навпроти кінотеатру ім. Т.Г. Шевченка розміщено одноповерхову капітальну будівлю із цегли з літнім майданчиком та тентований намет для провадження підприємницької діяльності (кафе). Порушення виявлені 23.12.14р. під час обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки за зазначеною адресою не усунуто. Документи на землекористування на момент обстеження не оформлено, що є порушенням вимог земельного законодавства. Рішення про надання земельної ділянки у користування не приймалося, тобто земельна ділянка зайнята самовільно. Також Позивач повідомив, що 12.07.16р. відбулася державна реєстрація змін установчих документів юридичної особи - Дніпродзержинської міської ради, за якими змінено повне найменування Дніпродзержинської міської ради на Камянську міську раду та змінено її місцезнаходження: 51931, Дніпропетровська область, м. Камянське, майдан ОСОБА_3, буд.2. Крім того, Позивач зазначає, що 17.04.10р. згідно з біржовим договором купівлі-продажу ОСОБА_4 продав, а ОСОБА_1 купила металевий кіоск, розташований у м. Дніпродзержинську, пр. Леніна, 57А (сквер біля кінотеатру). 14.01.15р., департаментом комунальної власності та земельних відносин направлено Відповідачеві листа №07-13/67, яким його попереджено про виявлене порушення земельного законодавства та про необхідність оформлення документів на землекористування. Відповідач надав відповідь (лист №13/17 від 03.02.15р.) на зазначений лист, яким засвідчив факт користування спірно земельною ділянкою протягом тривалого часу, а також виявив бажання оформити документи на землекористування. Листом від 04.03.15р. №04-13/568 департамент надав Відповідачеві відповідь на вищевказаний лист та розяснив процедуру оформлення документів на землекористування. Зазначена переписка свідчить, про те, що будівля, під якою Позивач просить звільнити земельну ділянку належить ОСОБА_1

У судовому засіданні 13.06.17р. Представник Відповідача наполягала на тому, що будівля, під якою Позивач просить звільнити земельну ділянку не належить ОСОБА_1

11.07.17р. від Відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі.

Представник Позивача заперечував клопотання Відповідача про зупинення провадження у справі.

Суд відхилив клопотання Відповідача про зупинення провадження у справі, як необґрунтоване.

Також, від Відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Представник Позивача заперечував клопотання Відповідача про відкладення розгляду справи.

Суд відхилив клопотання Відповідача про відкладення розгляду справи, у зв'язку з тим, що ФОП ОСОБА_1 може як самостійно представляти свої інтереси у суді, так і мати представників, крім того, зайнятість представника Відповідача в іншому судовому засіданні 11.07.17р. не підтверджена належними доказами, також суд бере до уваги закінчення продовженого процесуального строку вирішенням спору.

У судовому засіданні представник Позивача надала пояснення та повідомила, що департаментом комунальної власності та земельних відносин направлено листа № 07-13/67 від 14.01.15р., яким попереджено Відповідача про виявлення порушення земельного законодавства та про необхідність оформлення документів на землекористування. У відповідь на лист департаменту, Відповідач направив лист №13/17 від 03.02.15р., яким засвідчив факт користування спірною земельною ділянкою протягом тривалого часу, а також виявив бажання оформити документи на землекористування.

Справа розглядається за наявними у ній матеріалами.

Розгляд справи відкладався.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника Позивача господарський суд

ВСТАНОВИВ:

29.11.13р. для здійснення самоврядного контролю Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення №949-43/VI "Про затвердження Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель комунальної власності м. Дніпродзержинська". Згідно з рішенням, контроль за використанням та охороною земель комунальної власності міста Дніпродзержинська покладено на відділ самоврядного контролю департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради (далі Відділ).

23.07.14р. фахівцями Відділу проведено обстеження земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Дніпродзержинськ, проспект Леніна (у сквері) навпроти кінотеатру ім. Т.Г.Шевченка, під час якого виявлено самовільне зайняття земельної ділянки ФОП ОСОБА_1, на підставі чого складено Акт обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки.

У результаті обстеження встановлено, що відповідно до Договору купівлі-продажу від 17.04.10р., зареєстрованого Дніпродзержинським відділом Української Товарної біржі за №901942, ОСОБА_1 набула права власності на металевий кіоск, розташований за адресою: м. Дніпродзержинськ, проспект Леніна, 57А (сквер біля кінотеатру ім. Т.Г. Шевченка). Фактично на земельній ділянці площею 0,0210 га за адресою: м. Дніпродзержинськ, проспект Леніна (у сквері) навпроти кінотеатру ім. Т.Г.Шевченка розміщено одноповерхову капітальну будівлю із цегли з літнім майданчиком та тентований намет для провадження підприємницької діяльності (кафе). Документи на землекористування на момент обстеження не оформлено, що є порушенням вимог земельного законодавства. Рішення про надання земельної ділянки у користування не приймалося, тобто земельна ділянка зайнята самовільно.

28.07.14р. Позивач направив Відповідачеві лист-попередження №07-11/2333, у якому зазначив, що на момент обстеження спірної земельної ділянки 23.07.14р., документи на землекористування Відповідачем не оформлено, що є порушенням вимог земельного законодавства. Відповідно до вимог чинного законодавства землекористувач зобовязаний оформити документи на землекористування або звільнити незаконно зайняту земельну ділянку з поверненням її власнику у стані, придатному для використання. У звязку цим, Позивач просив Відповідача терміново усунути порушення земельного законодавства та привести документи із землекористування у відповідність до вимог чинного законодавства.

23.12.14р. Працівниками Відділу проведено чергове обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки, за результатами якого підтвердилися дані, викладені в акті від 23.07.14р., в обох актах складені план-схеми земельної ділянки, ідентичні одна-одній.

14.01.15р., Департаментом комунальної власності та земельних відносин міської ради, Відповідачеві направлено листа №07-13/67, яким останній повідомлений про виявлене порушення земельного законодавства.

03.02.15р. Відповідач, у відповідь на листа від 14.01.15р., звернулася до Департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради із запитом про повідомлення переліку документів, які необхідно надати департаментові для одержання земельної ділянки в оренду. У даному зверненні ОСОБА_1 підтвердила факт, належності їй торгового павільйону на спірній ділянці.

Листом від 04.03.15р. №04-13/568 департамент надав Відповідачеві відповідь на вищевказаний лист та розяснив процедуру оформлення документів на землекористування.

27.03.17р. спеціалістами сектору самоврядного контролю департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради проведено обстеження стану та дотримання умов використання зазначеної земельної ділянки та складено акт. У результаті обстеження встановлено, що порушення, виявлені під час попередніх обстежень Відповідачем не усунуто. Документи на землекористування Відповідачем не оформлено, що є порушенням вимог земельного законодавства. Міською радою рішення про надання земельної ділянки у користування не приймалося, тобто земельна ділянка зайнята самовільно.

Наведені обставини стали причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору у даній справі.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону (ч.1 ст. 116 Земельного кодексу)

Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно зі ст.125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. 126 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Статтею 212 Земельного кодексу України встановлено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами (ст. 189 Земельного кодексу України).

Акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування").

Самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними (ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель").

Відповідно до ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідач позов заперечує з наведених вище підстав.

Перевіривши доводи сторін, суд не приймає позицію й доводи Відповідача, а погоджується з Позивачем.

Відповідач не подав доказів того, що спірна земельна ділянка належить йому на праві власності або була надана у користування.

У наведених вище актах обстеження земельної ділянки зазначено, що спірна земельна ділянка зайнята самовільно.

Факт самовільного зайняття земельної ділянки саме Відповідачем під належним їй торговим павільйоном підтверджено у листі Відповідача від 03.02.15р., адресованому Департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради, також ці обставини відображені в наведеній вище постанові слідчого Камянського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 15.02.17р.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов необхідно задовольнити.

Згідно зі ст. 49 ГПК України господарські витрати у справі слід покласти на Відповідача.

Керуючись ст. 33, 34, 44, 49, 75, 82-84, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (51931, Дніпропетровська область, м. Кам'янське (Дніпродзержинськ), вул. Сачко, 20А-19, код НОМЕР_1) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку розташовану за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське (Дніпродзержинськ), проспект Свободи (Леніна) (у сквері) навпроти кінотеатру ім. Т.Г.Шевченка, площею 0,0210 га, яку використовує Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (51931, Дніпропетровська область, м. Кам'янське (Дніпродзержинськ), вул. Сачко, 20А-19, код НОМЕР_1) та повернувши її Дніпродзержинській міській раді Дніпропетровської області (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код 24604168) за актом приймання-передачі з приведенням вказаної земельної ділянки у придатний для використання стан шляхом демонтажу одноповерхової будівлі із цегли з літнім майданчиком та тентового намету за рахунок Боржника.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Сачко, 20А-19, код НОМЕР_1) на користь Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код 24604168) 1 218,00 грн. судового збору.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання його повного тексту, якщо не буде оскаржено в апеляційному порядку.

Повне рішення складено 17.07.2017

Головуючий колегії - суддя С.Г.Юзіков

Суддя І.А.Рудовська

Суддя О.В.Ліпинський