ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 липня 2017 року м. Київ № 826/6385/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В. розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом
Державної екологічної інспекції у місті Києві
до
приватного акціонерного товариства “Вищий навчальний заклад “Міжрегіональна академія управління персоналом”
про
застосування заходів реагування,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державна екологічна інспекція у місті Києві звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до приватного акціонерного товариства “Вищий навчальний заклад “Міжрегіональна академія управління персоналом” про застосування заходів реагування у вигляді тимчасового зупинення виконання робіт з експлуатації котельні (гуртожиток №3), а саме: котлоагрегата КВ-0,63, БЮТ-630 кВт за адресою: м. Київ, вул. Сім’ї Хохлових, 8 за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та без висновку державної екологічної інспекції.
Позовні вимоги обґрунтовано порушенням приватним акціонерним товариством “Вищий навчальний заклад “Міжрегіональна академія управління персоналом” вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
Відповідач заперечень проти позову суду не надав, про відповідне судове провадження був повідомлений належним чином, про що свідчать матеріали справи, зокрема, повідомлення пошти про вручення рекомендованого поштового відправлення.
Справу розглянуто в порядку скороченого провадження згідно із приписами статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Державною екологічною інспекцією у місті Києві на підставі наказу від 03.03.2017 №54 та направлення від 03.03.2017 №50 в період з 06.03.2017 по 06.03.2017 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами котельні Міжрегіональної академії управління персоналом (гуртожиток №3) за адресою: м. Київ, вул. Сім’ї Хохлових, 8, за результатами якої складено акт №05/63а, згідно якого виявлені порушення відповідачем, а саме:
- не виконання пунктів 2,3,4, 5 та 7 припису від 28.02.2014 №05/165п на котельні Міжрегіональної академії управління персоналом (гуртожиток №3);
- викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюються без дозволу.
Відповідно до результатів проведеної перевірки, Державною екологічною інспекцією у місті Києві видано припис від 10.03.2017 №05/36п, яким зобов’язано відповідача усунути виявлені порушення у сфері природоохоронного законодавства.
Разом з тим, відповідно до наказу від 21.04.2017 №134 та направлення від 21.04.2017 №117 в період 24.04.2017 по 28.04.2017 проведено перевірку Міжрегіональної академії управління персоналом (гуртожиток №3), за адресою: м. Київ, вул. Сім’ї Хохлових, 8, з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої складено акт №05/125а та виявлені порушення відповідачем вимог законодавства та не виконання пунктів 1-6 припису від 10.03.2017 №05/36, а саме:
- не проведено інвентаризацію джерел утворення та видів відходів;
- не проведено розрахунок показника загального утворення відходів;
- не ведеться первинний поточний облік відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються за формою №1-Вт;
- не розроблено проект з розділом “Оцінка впливів на навколишнє середовище” та не отримано висновку екологічної експертизи на об’єкт що становить підвищену екологічну небезпеку, а саме котельню;
- не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами;
- не надано документи, що посвідчують право власності чи право користування на земельну ділянку.
За результатами проведеної перевірки, позивачем складено припис від 05.05.2017 №05/77п та зобов’язано відповідача усунути встановлені Державною екологічною інспекцією порушення.
Оскільки відповідач продовжує здійснювати свою діяльність з порушеннями вимог природоохоронного законодавства та враховуючи те, що останній у визначений термін не усунув виявленні порушення, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V.
Відповідно до статті 1 зазначеного Закону, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно статті 202 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.
Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженому Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №454/2011.
Відповідно до пункту 7 Положення №454/2011, Державна екологічна інспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).
Згідно з пунктом 4 Положення №454/2011, Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, зокрема, законодавства про поводження з відходами; законодавства щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов, тощо.
Відповідно до приписів підпункту 15 пункту 6 Положення про Державну екологічну інспекцію України, Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції.
Разом з тим, відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Водночас, відповідно частини дев'ятої статті 4 зазначеного Закону, невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.
Згідно частини сьомої статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Відповідно до абзацу п’ятого та шостого статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, суб’єкту господарювання, об’єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Згідно із статтями 13, 34, 39 Закону України "Про екологічну експертизу", здійснення державної екологічної експертизи є обов'язковим для видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку. Перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Державна екологічна експертиза проводиться у разі:
- наявної або можливої потенційної небезпеки об'єктів екологічної експертизи для навколишнього природного середовища;
- прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад, судом та правоохоронними органами відповідно до законодавства;
- обумовленості загальнодержавними екологічними інтересами.
Державна екологічна експертиза видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, проводиться після оголошення замовником через засоби масової інформації Заяви про екологічні наслідки діяльності і подання еколого-експертним органам комплекту документів з обґрунтуванням оцінки впливу на навколишнє природне середовище.
Порядок передачі документації на державну екологічну експертизу визначається Кабінетом Міністрів України.
Висновки державної екологічної експертизи повинні містити оцінку екологічної допустимості і можливості прийняття рішень щодо об'єкта екологічної експертизи та враховувати соціально-економічні наслідки.
Позитивні висновки державної екологічної експертизи після затвердження їх центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, є підставою для відкриття фінансування проектів і програм чи діяльності.
Реалізація проектів і програм чи діяльності без позитивних висновків державної екологічної експертизи забороняється.
В разі негативної оцінки об'єктів державної екологічної експертизи замовник зобов'язаний забезпечити їх доопрацювання відповідно до вимог еколого-експертного висновку і своєчасну передачу матеріалів на додаткову державну екологічну експертизу.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням від 07.03.2014 №064-2081 Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), розглянувши подання Прокуратури міста Києва та Державної екологічної інспекції у місті Києві анулював дозвіл від 28.11.2013 №8039100000-10029 з терміном дії з 28.11.2013 по 28.11.2018 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами приватного акціонерного товариства “Вищий навчальний заклад “Міжрегіональна академія управління персоналом” за адресою: місто Київ, вул. Сім'ї Хохлових, 8.
З огляду на вищевикладене, суд звертає увагу, що станом на час розгляду судом даної справи приватне акціонерне товариство “Вищий навчальний “Міжрегіональна академія управління персоналом” здійснює експлуатацію котельні гуртожитку №3 без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та без висновку державної екологічної експертизи.
Суд звертає увагу, що заперечень з відповідними доказами на спростування позовних вимог Державної екологічної інспекції у місті Києві відповідачем не надано.
Відповідно до частини першої, шостої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Проаналізувавши правові норми чинного законодавства, враховуючи законність проведення позивачем позапланових заходів, невиконання відповідачем вимог припису щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавств, виявлених під час перевірки, що можуть створювати загрозу здоров’ю та життю людей, навколишньому природному середовищу, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у місті Києві про застосування заходу реагування до відповідача у вигляді тимчасового зупинення виконання робіт з експлуатації котельні (гуртожиток №3), а саме: котлоагрегата КВ-0,63, БЮТ-630 кВт за адресою: м. Київ, вул. Сім’ї Хохлових, 8 за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та без висновку державної екологічної інспекції підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд звертає увагу відповідача, що останній не позбавлений права на звернення до суду із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку, встановленому статтею 1832Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 10 частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Враховуючи вищевикладене, проаналізувавши правові норми чинного законодавства, виходячи з наявних доказів у справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись вимогами статтями 69-71, 94, 160-162, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити.
2. Тимчасово зупинити виконання діяльність приватного акціонерного товариства “Вищий навчальний заклад “Міжрегіональна академія управління персоналом” ((03039, м. Київ, вул. Фроментівська, 2, ЄДРПОУ 00127522) з експлуатації котельні (гуртожиток №3), а саме: котлоагрегата КВ-0,63, БЮТ-630 кВт за адресою: м. Київ, вул. Сім’ї Хохлових, 8 до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та висновку державної екологічної інспекції.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Літвінова А.В.