
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2017 року Чернігів Справа № 825/923/17
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Непочатих В.О.,
при секретарі Шевченко А.В.,
за участю представників позивача Бережняк Л.В., Вощевського В.О., представника відповідача Репех О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма «Агронафтопродукт» до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма «Агронафтопродукт» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Чернігівській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача № 00005140000 від 29.05.2017 в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 27049,55 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що старшим державним ревізором-інспектором відділу адміністрування акцизного податку управління контролю за обігом та оподаткування підакцизних товарів ГУ ДФС у Чернігівській області Куролесом О.М. була проведена камеральна (електронна) перевірка даних, за результатами якої складено акт від 16.05.2017 № 20/40/22830363, в якому зафіксовано порушення порядку реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстру акцизних накладних, на підставі якого відповідачем було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення. Позивач зазначає, що неодноразово звертався до Державної фіскальної служби України з проханням занести до Системи електронного адміністрування реалізації пального весь об'єм залишків пального, які зафіксовані в акті інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2013, а також провести новий розрахунок ліміту залишків з 01.03.2016. Однак Державною фіскальною службою України не було проведене автоматичне врахування даних акту інвентаризації, що позбавило позивача можливості вчасного подання акцизних накладних та призвело до безпідставного нарахування штрафних санкцій.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав повністю та пояснив, що позивач порушив строк реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в зв'язку з чим відповідно до статті 120-2 Податкового кодексу України було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення про нарахування штрафних санкцій.
Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма «Агронафтопродукт» (код ЄДРПОУ 22830363) зареєстроване в якості юридичної особи 23.09.1996, перебуває на обліку у Ніжинській ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області та з 26.02.2016 зареєстрований як платник акцизного податку з реалізації пального за № 1958009133.
Старшим державним ревізором-інспектором відділу адміністрування акцизного податку управління контролю за обігом та оподаткування підакцизних товарів ГУ ДФС у Чернігівській області Куролесом О.М. було проведено камеральну (електронну) перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма «Агронафтопродукт», за результатами якої складено акт від 16.05.2017 № 20/40/22830363, яким зафіксовано порушення позивачем граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених абзацом першим пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України (а.с. 31-37).
Не погоджуючись з вказаним актом перевірки, 19.05.2017 позивачем на адресу Головного управління ДФС у Чернігівській області направлено заперечення про безпідставне нарахування штрафних санкцій, оскільки несвоєчасна реєстрація акцизних накладних виникла в зв'язку з невнесенням Державною фіскальною службою України обсягів залишків пального за кодами товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД А-95 2710124512 в кількості 60231 л, ДП 2710194300 в кількості 52680 л (а.с. 38).
Листом від 25.05.2017 № 2034/10/25-01-40-14 Головне управління ДФС у Чернігівській області повідомило позивача, що за результатами розгляду заперечень вважає висновок акту камеральної перевірки від 16.05.2017 № 20/40/22830363 таким, що відповідає фактичним обставинам та є правомірним (а.с. 39-41).
На підставі вказаного акту камеральної перевірки від 16.05.2017 № 20/40/22830363 відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення від 29.05.2017 № 0000514000, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 31428,45 грн. (а.с. 42).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зазначає наступне.
Згідно підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 Податкового кодексу України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб-підприємців до початку здійснення реалізації пального.
У відповідності до вимог пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин (абзаци перший, другий, п'ятий, шостий пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України).
Механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних, надання даних, які містяться в Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 114 (далі - Порядок № 114).
Згідно пункту 2 Порядку № 114 для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством. Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня. Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.
Пунктом 8 Порядку № 114 визначено, що з метою підтвердження прийняття для реєстрації в Реєстрі акцизної накладної/розрахунку коригування платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію, надсилається квитанція в електронному вигляді, в якій зазначаються реквізити такого документа, відповідність електронного документа вставленому формату (стандарту), результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про платника акцизного податку, який реалізує пальне, дата і час прийняття, реєстраційний номер. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня за допомогою засобів телекомунікаційних систем платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування. Електронний примірник квитанції зберігається у ДФС.
З викладеного слідує, що позивач зобов'язаний подати акцизні накладні до Єдиного реєстру акцизних накладних не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням дати та часу подання акцизних накладних до Реєстру є дата та час, зазначені у квитанціях про їх прийняття.
Як вбачається з матеріалів справи, акцизні накладні від 01.04.2016: № 2, № 8, № 5, № 9, № 20, № 22; від 02.04.2016 № 739, № 725, № 741, № 731, № 735, № 727, № 734, № 736, № 743, № 732, № 726, № 730, № 740; від 03.04.2016 № 745, № 752, № 760, № 754, № 763, № 748, № 764, № 757; від 04.04.2016 № 775, № 780, № 785, № 788, № 790, № 769, № 773, № 778, № 784, № 772, № 779, № 786; від 05.04.2016 № 815, № 805, № 792, № 811, № 794, № 800, № 809, № 810, № 814, № 803, № 804, №798; від 06.04.2016 № 833, № 823, № 830, № 826, № 818, № 835, № 829, № 836, № 819; від 07.04.2016 № 859, № 850, № 853, № 843, № 842, № 856, № 860, № 851; від 08.04.2016 № 865, № 884, № 883, № 876, № 870, № 871, № 888, № 877; від 09.04.2016 № 905, № 894, № 908, № 892, № 909, № 898, № 902, № 901; від 10.04.2016 № 917, № 923, № 916, № 926, № 914, № 927, № 932, № 922; від 11.04.2017 № 953, № 936, № 952, № 945, № 951, № 722, № 944, № 937; від 12.04.2016 № 977, № 971, № 973, № 982, № 972, № 981, № 978, № 976, № 963, № 959, № 968, № 969, № 962; від 13.04.2016 № 994, № 986, № 990, № 996, № 1002, № 985, № 999, № 1001; від 14.04.2016 № 1011, № 1006, № 1016, № 1005, № 1015, № 1020, № 1025, № 1023; від 15.04.2016 № 1035, № 1049, № 1033, № 1056, № 1057, № 1036, № 1045, № 1042; від 16.04.2016 № 1062, № 1077, № 1060, № 1075, № 1068, № 1063, № 1073, № 1070; від 17.04.2016 № 2000, № 1093, № 1092, № 1083, № 2309, № 2303, № 1082, № 1089, № 1088, № 1086, № 1099; від 18.04.2016 № 2013, № 2022, № 2005, № 2011, № 2023, № 2016, № 2017, № 2009, № 2012, № 2015, № 2018, № 2021, № 2004, № 2003, № 2008; від 19.04.2016 № 2034, № 2047, № 2033, № 2045, № 2027, № 2042, № 2028, № 2026, № 2040; від 20.04.2016 № 2054, № 2063, № 2060, № 2066, № 2053, № 2050, № 2064; від 21.04.2016 № 2072, № 2082, № 2088, № 2085, № 2077, № 2076, № 2084, № 2080; від 22.04.2016 № 2108, № 2107, № 2095, № 2094, № 2101, № 2103; від 23.04.2016 № 2125, № 2128, № 2117, № 2118, № 2132, № 2129, № 2122; від 24.04.16 № 2143, № 2152, № 2146, № 2139, № 2138, № 2148, № 2149; від 25.04.2016 № 2168, № 2173, № 2162, № 2174, № 2163, № 2172, № 2177; від 26.04.2016 № 2193, № 2183, № 2200, 2191, 2197, 2184, 2196; від 29.04.2016 № 2256; від 05.05.2016 № 2354, № 2349, № 2353; від 06.05.2016 № 2363, № 2359, № 2364; від 07.05.2016 № 2373, № 2368, № 2372; від 15.05.2016 № 2431, № 2448, № 2443, № 2436; від 22.05.2016 № 2476, № 2492, № 2469, № 2466, № 2461; від 26.05.2016 № 2500, № 2501; від 31.05.2016 № 2523, № 2522; від 03.06.2016 № 2539; від 14.06.2016 № 2554, № 2586, № 2574; від 18.06.2016 № 2593; від 01.07.2016 № 2642, № 2599; від 04.07.2016 № 2655; від 10.07.2016 № 2677, № 2668; від 18.07.2016 № 2682, № 2673; від 04.08.2016 № 2788; від 17.08.2016 № 2818, згідно квитанцій № 1 та № 2 були зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних після спливу 15 календарних днів, наступних за датою їх складання.
Таким чином, суд погоджується з доводами відповідача, що позивачем акцизні накладні були зареєстровані з порушенням терміну, визначеного абзацом першим пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 2 % від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 10 % суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідачем правомірно було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0000514000 від 29.05.2017, яким застосовано до позивача штрафні санкції.
Посилання позивача, як на підставу протиправності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, що акцизні накладні за кодами товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД 2710194300 та 2710124512, які зазначені в акті від 16.05.2017 № 20/40/22830363, були зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних з порушенням термінів реєстрації через неврахування контролюючим органом обсягів залишку пального за актом інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016 від 17.03.2016 та несвоєчасного включення обсягів залишку пального до Системи електронного адміністрування реалізації пального як обсягу пального, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних, судом не приймаються до уваги з огляду на таке.
Відповідно до абзацу першого пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
З матеріалів справи слідує, що позивачем направлено за місцем податкового обліку акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016 від 17.03.2016 (а.с. 12-16), який було прийнято контролюючим органом 17.03.2016 та зареєстровано під номером 9037546601.
В подальшому Головним управлінням ДФС у Чернігівській області, на підставі наказу від 17.05.2016 № 737, в період з 18.05.2016 по 19.05.2016 проведено фактичну перевірку позивача, в ході якої перевірено акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016, поданого відповідно до абзацу третього пункту 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України.
За результатами перевірки складено акт від 18.05.2016 № /22830363, в якому зазначено, що перевіркою підтверджено відображені позивачем інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016. Зазначені у акті інвентаризації залишки пального не підлягають коригуванню на зазначені відхилення в СЕАРП (а.с. 18-20).
Пунктом 9 Порядку № 114 передбачено, що причиною неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі є, зокрема, порушення вимог щодо наявності обсягу пального, обчисленого відповідно до пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України (після завершення перехідного періоду). Квитанція про неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування із зазначенням причини, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, надсилається протягом операційного дня платникові акцизного податку за допомогою засобів телекомунікаційних систем.
Позивачем не надано суду доказів, а саме квитанцій про неприйняття акцизних накладних з причин порушення вимог щодо наявності обсягу пального, які б в свою чергу підтверджували подання акцизних накладних до Єдиного реєстру акцизних накладних у встановлені строки (15 днів) та відображали причини їх не прийняття внаслідок несвоєчасного включення обсягів залишку пального контролюючим органом до Системи електронного адміністрування реалізації пального як обсягу пального, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до наданих позивачем витягів щодо обсягу пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних в ЄРАН, у позивача був наявний обсяг пального, який давав змогу зареєструвати всі акцизні накладні за кодами товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД 2710194300 за декілька днів чи в день закінчення строку реєстрації акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних (а.с. 162 т. 2, а.с. 6, 8, 120, 170, 201, 203, 226 т. 3, а.с. 2, 62, 89, 119, 121, 123, 125-142, 237-245 т. 4, а.с. 25-26 т. 5).
Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, заперечуючи позов в силу положень частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, спростував доводи позивача і довів правомірність прийнятого рішення.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма «Агронафтопродукт» необхідно відмовити повністю.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з відмовою позивачу в задоволенні позову понесені ним судові витрати, пов'язані зі зверненням до суду, не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма «Агронафтопродукт» до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.О. Непочатих