Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
11 липня 2017 р. № 820/653/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Цибульник Г.В.,
представника позивача - Бикової О.Ю.,
представника відповідача - Шульги В.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Украгротрейд Групп" до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування наказу,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Украгротрейд Групп" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Харківській області щодо включення ТОВ "Украгротрейд Групп" (код ЄДРПОУ 39339816) до плану-графіку перевірок на 1 квартал 2017 року;
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Харківській області № 193 від 02.02.2017, повідомлення № 72 від 02.02.2017 про проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог валютного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем прийнято рішення, оформлене наказом від 02.02.2017 року № 193, яким призначено проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Украгротрейд Групп" з метою контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків і зборів, а також з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період дільності підприємства з 08.08.2014 року по 31.12.2016 року. Підставами прийняття наказу зазначено пп.20.1.4, п.20.1 ст.20, п. 41.1 ст. 41, п.п. 61.1, 61.2 ст. 61, п.п. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п. 75.1 ст. 75, ст.. 77, ст. 82 Податкового кодексу України та план графік на І квартал 2017 року проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання. Позивач вважає, що даний наказ порушує його права і прийняття цього наказу суперечить приписам статті 77 Податкового кодексу України. Так, позивач зазначив, що план-графік документальних планових перевірок на поточний 2017 рік в частині проведення документальної планової перевірки позивача на офіційному веб-сайті ДФС України у строк до 25.12.2016 року не оприлюднювався. Також позивач посилається на те, що до 31.12.2017 року діє мораторій (заборона) на проведення перевірок суб'єктів господарювання, з урахуванням того, що дохід підприємства складає менше 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік. Окрім того, позивач звернув увагу, що контролюючим органом не підтверджено наявність високого ступеня ризику щодо платника податків ТОВ "Украгротрейд Групп", що в свою чергу, на думку позивача, виключає необхідність включення підприємства до плану - графіку перевірок на І квартал 2017 року. Таким чином, приймаючи до уваги вищезазначене, а також те, що копію оскаржуваного наказу та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки не пізніше ніж за 10 календарних днів він не отримував, то вищезазначені рішення є протиправними, а відтак підлягають скасуванню.
Представник відповідача, заперечуючи проти задоволення позовних вимог зазначив, що план - графік перевірок на І квартал 2017 року затверджений на рівні ДФС України, а відтак є обов'язковим до виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС. Представник відповідача також вказав, що обмеження щодо проведення перевірок суб'єктів господарювання на 2017 рік не розповсюджуються, оскільки такі обмеження стосувались лише 2015-2016 років. Таким чином, з огляду на те, що наказ на проведення перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати проведення перевірки надіслані платнику податків у строк, встановлений п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України, то позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню.
У судовому засіданні представники сторін підтримали свої правові позиції в повному обсязі.
Заслухавши доводи сторін по справі, розглянувши матеріали та дослідивши докази, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до службової записки в.о. директора департаменту аудиту ДФС України № 107/7/99-99-14-03-01-17 від 04.01.2017 року «Про затвердження плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на І квартал 2017 року» ГУ ДФС України в областях, м. Києві було повідомлено про затвердження плану - графіка перевірок платників податків.
ТОВ "Украгротрейд Групп" (код ЄДРПОУ 39339816) включено до плану-графіку документальних перевірок на І квартал 2017 року, згідно якого проведення перевірки призначено з 14.02.2017 року тривалістю 10 робочих днів за період діяльності з 08.08.2014 року по 31.12.2016 року (а.с. 10).
Остання фактична перевірка ТОВ "Украгротрейд Групп" (код ЄДРПОУ 39339816) за період з 01.01.2016 року по 28.10.2016 року проводилася 31.10.2016 року, результати чого оформлено актом № и4216/1304/39339 (а.с. 53-54).
02.02.2017 року Головним управлінням ДФС у Харківській області на підставі пп. 20.1.4, п.20.1 ст.20, п. 41.1 ст. 41, п.п. 61.1, 61.2 ст. 61, п.п. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п. 75.1 ст. 75, ст.. 77, ст. 82 Податкового кодексу України та відповідно плану-графіка на І квартал 2017 року проведення планових виїзних перевірок субєктів господарювання прийнято наказ № 193, яким наказано провести документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Украгротрейд Групп" з метою контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків і зборів, а також з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період дільності підприємства з 08.08.2014 року по 31.12.2016 року з 14.02.2017 року тривалістю 10 робочих днів (а.с. 10).
На підставі вищезазначеного, Головним управлінням ДФС у Харківській області сформовано повідомлення від 02.02.2017 року № 72 про проведення перевірки.
Як вбачається з матеріалів справи, вищезазначений наказ від 02.02.2017 року № 1936 та повідомлення від 02.02.2017 року № 72 направлено на адресу підприємства рекомендованою кореспонденцією 03.02.2017 року, та були отримані уповноваженою особою підприємства 08.02.2017 року, що підтверджується відповідним записом в повідомленні про вручення поштової кореспонденції (а.с. 31).
13.02.2017 року Головним управлінням ДФС у Харківській області сформовано направлення на перевірку № 534, 535, 536, 537 (а.с. 38-41).
14.02.2017 року посадовими особами контролюючого органу здійснено вихід за фактичною адресою ТОВ "Украгротрейд Групп" з метою проведення перевірки, однак директор підприємства відмовився від підпису у направленнях на проведення перевірки, що зафіксовано в акті від 14.02.2017 року (а.с. 36).
В подальшому, Головним управлінням ДФС у Харківській області сформовано акт від 14.02.2017 року № 128/20-40-14-02-07/39339816 «Про неможливість розпочати документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Украгротрейд Групп", у зв'язку з не допуском до перевірки» (а.с. 37).
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірних правових актів індивідуальної дії та включення підприємства до графіку перевірки на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, та надаючи оцінку позиціям сторін щодо правомірності прийняття оскаржуваного наказу, суд зазначає наступне
Відповідно до пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пп. 75.1.2 п.75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Приписи п. 77.1 ст. 77 ПК України визначають, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Суд звертає увагу, що з 01 січня 2017 року набрав чинності Закон України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" (далі - Закон № 1797)
Пунктом 42 Закону № 1797 у статті 77 Податкового кодексу України п.77.1 доповнено абзацом другим такого змісту: план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
Отже, оскільки абзац 2 п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України, на який посилається позивач в обґрунтування своїх вимог (а.с. 51), було внесено до Податкового кодексу України Законом № 1797, який набрав чинності 01.01.2017 року, його положення щодо оприлюднення плану-графіку документальних перевірок на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі перевірки можуть бути застосовані до плану-графіку на 2018 рік, тому як на момент набрання чинності вказаними змінами до ПК України 25 грудня 2016 року вже минуло.
Таким чином, суд вважає необгрунтованим посилання позивача на те, що план-графік документальних планових перевірок на 2017 рік на веб-сайті ДФС України протиправно не опублікований (а.с. 8), оскільки згідно ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Пунктом 77.2 ст. 77 ПК України передбачено, що до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п. 77.4 ст. 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Зі змісту наведених норм вбачається, що документальна виїзна планова перевірка платника податків можлива за умови включення останнього до плану-графіка проведення перевірок та прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу оформленого наказом рішення про проведення такої перевірки.
Отже, як вбачається з правового аналізу вищезазначених норм права, законодавцем передбачено два альтернативних шляхи повідомлення підприємства про проведення перевірки з урахуванням дотримання 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки: повідомлення під розписку або надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Як вбачається з повідомлення про вручення рекомендованої поштової кореспонденції (а.с. 31), контролюючим органом надіслано на адресу підприємства документи з повідомлення про проведення перевірки 03.02.2017 року, а перевірка була призначена з 14.02.2017 року, тобто відповідачем проінформовано позивача про проведення перевірки у відповідності до вимог п. 77.4 ст. 77 ПК України, а відтак суд вважає необґрунтованою позицію позивача щодо порушення відповідачем 10 денного строку повідомлення платника податків про проведення перевірки.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Поряд з цим, суд звертає увагу, що статтею 77 Податкового кодексу запроваджено ризикоорієнтований підхід до діяльності платників податків та здійснення їх планування до перевірок, з огляду на особливості критеріїв суб'єктів господарювання за ступенями ризику їх господарської діяльності, періодичності проведення планових заходів та переліку питань для їх здійснення.
З метою удосконалення системи податкового контролю шляхом забезпечення прозорості ризикоорієнтовної системи складання плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, а також можливості здійснення суб'єктами господарювання самостійного оцінювання відповідності власної діяльності вимогам та прийнятим нормам прийнято наказ Мінфіну від 02.06.2015 N 524 «Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків» (далі за текстом - Порядок).
Всього затверджено 42 критерії ризиків несплати податків, в тому числі високого ступеня - 13 ризиків, середнього ступеня - 19 ризиків. Ризики несплати податків викладено за градацією значущості з відсотковим значенням показників.
Першочерговими для включення до плану-графіка є платники податків, які мають найбільшу кількість ризиків несплати податків та максимальні розрахункові втрати бюджету.
Таким чином, законодавцем встановлено критерії розподілу субєктів господарювання за субєктами ризику їх господарської діяльності, періодичності проведення планових заходів тощо.
Згідно приписів п.5 Розділу І Порядку, в редакції, яка діяла з 09.09.2016 року до 13.04.2017 року), план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДФС та затверджується Головою ДФС.
Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
Відповідальність за якість формування плану-графіка та його коригування, у тому числі якість відбору платників для перевірок на підставі встановлених ризиків у їх діяльності, розрахунок періоду перевірки, термінів проведення перевірки, періодичності включення платників податків до плану-графіка, виконання інших вимог, передбачених законом, покладається на територіальний орган ДФС, який сформував план-графік (коригування плану-графіка).
Крім того, під час відбору платників до плану-графіку перевірок враховуються певні законодавчі обмеження щодо проведення перевірок, зокрема встановлені Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 № 71-VІІІ.
План-графік документальних виїзних перевірок відповідно до положень Податкового кодексу України - це перелік платників податків, що підлягають плановій перевірці контролюючими органами у відповідний період календарного року. До плану - графіка відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, а також невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на органи ДФС.
Згідно з пунктом 4 розділу 1 Порядку № 524 до плану-графіка відбираються платники податків відповідно до вимог статті 77 розділу ІІ ПК України.
Необхідним є врахування також вимог пункту 102.1 статті 102 розділу ІІ Кодексу в частині граничних термінів визначення податкового зобов'язання платника податків, а також періоду діяльності платника, який не було охоплено перевіркою, вимог пункту 77.3 статті 77 розділу ІІ Кодексу у частині заборони проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб, та зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.
Аналізуючи вказані норми податкового законодавства, суд зазначає, що платник податків включається до плану графіку проведення перевірок залежно від ступеня ризику в діяльності такого платника податків.
Під час судового розгляду справи представником відповідача надано суду витяг з плану-графіку проведення документальних перевірок на І квартал 2017 року по області до якого включено ТОВ "Украгротрейд Групп".
Як вбачається з пояснень відповідача, відбір ТОВ «Украгротрейд Групп» до плану-графіку здійснено у відповідності до приписів розділу III Порядку 524 «III. Порядок відбору до плану-графіка плаї податків - юридичних осіб, фінансових установ, постійних представництв представництв нерезидентів».
Так, до розділів І та II плану-графіка включаються платники податків реального сектору економіки, які провадять фінансово-господарську діяльність, сплачують податки та взяті на облік в контролюючих органах як платники податків за основним місцем обліку, або щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, або які знаходяться у стані зміни свого місцезнаходження.
Формування переліку платників податків до розділів І та II плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами пункту 5 цього розділу, у тому числі за даними інформаційних систем ДФС.
Пунктом 2 розділу III Наказу 524 передбачено, що при плануванні на І квартал наступного року враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року - відповідна інформація відображена в інформаційній довідці по підприємству.
Відповідно до розділу II Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства України від 02.06.2015 року №524, розділ І плану-графіка поділяється на підрозділи А, Б та С. Платники податків, які мають ризики несплати податків та відбираються на регіональному рівні за результатами аналізу основних показників діяльності; І група - основні підприємства.
Згідно розділу III цього Порядку до розділу І плану-графіка включаються підприємства реального сектору економіки, які належать до кластерних об'єднань платників податків, та їх контрагенти, які використовують схеми мінімізації податкових зобов'язань та ухилення від оподаткування, провадять фінансово-господарську діяльність, повинні сплачувати податки та взяті на облік в контролюючих органах як платники податків за основним місцем обліку, або щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, або які знаходяться у стані зміни свого місцезнаходження.
При плануванні враховуються показники за результатами діяльності підприємств за попередній рік.
Формування переліку платників податків - юридичних осіб, що належать до кластерних об'єднань платників податків, та їх контрагентів для відбору до підрозділу А плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами цього розділу, у тому числі за даними інформаційних систем ДФС.
До плану-графіка в першу чергу включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, обов'язкових платежів.
Структурні підрозділи ДФС надають до 25 числа другого місяця кварталу пропозиції для врахування при формуванні плану перевірок ризикових платників податків, які належать до кластерних об'єднань платників податків, та їх контрагентів з обґрунтуванням необхідності включення.
Пропозиції від структурних підрозділів ДФС направляються до територіальних органів ДФС для використання при формуванні плану-графіка на наступний квартал.
На рівні територіальних органів ДФС за даними інформаційних ресурсів ДФС та з інших джерел з урахуванням вимог абзацу другого цього розділу проводиться додатковий аналіз платників податків, які відібрані за даними інформаційних систем ДФС та надіслані за пропозиціями структурних підрозділів ДФС щодо їх належності до реального сектору економіки, а також визначаються ризикові контрагенти, через яких здійснюються товарно-грошові операції (у тому числі посередницькі структури, експортери, імпортери, філії, інші платники податків - юридичні особи), у тому числі ті, які знаходяться на обліку в інших територіальних органах ДФС.
При цьому щодо підприємств, які належать до кластерних об'єднань платників податків, та їх контрагентів визначаються критерії ризиків згідно з вимогами цього розділу, у тому числі за даними інформаційних систем ДФС. При включенні підприємств до підрозділів А, Б та С розділу І плану-графіка територіальним органам ДФС необхідно встановити наявність структурних підрозділів, дочірніх підприємств, що входять до інфраструктури платників податків - головних підприємств, та направити їх переліки до відповідних територіальних органів ДФС, на обліку в яких знаходяться вказані підрозділи, для організації контрольно-перевірочних заходів, у тому числі шляхом включення їх до плану-графіка у періоди, на які заплановані перевірки головних підприємств.
Формування переліку платників податків - юридичних осіб для включення до підрозділу Б розділу І плану-графіка проводиться на рівні територіального органу ДФС не пізніше як за місяць до початку наступного кварталу за критеріями ризиків згідно з вимогами цього розділу, у тому числі за даними інформаційних систем ДФС.
Відповідно встановлюються наступні критерії відбору платників податків - юридичних осіб:
1) високого ступеня ризику:
- рівень зростання податку на прибуток нижчий за рівень зростання доходів платника податків, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування;
- рівень сплати податку на прибуток нижчий за рівень сплати податку по відповідній галузі;
- рівень сплати податку на додану вартість нижчий за рівень сплати податку по відповідній галузі;
- наявність відносин з контрагентами, які знаходяться в розшуку, або ліквідовані, або визнані банкрутами, якщо сума операцій досягає понад 5 відсотків загального обсягу постачання;
- наявність інформації про непідтвердження реального здійснення операції з придбання із сумою податку на додану вартість понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту;
- наявність розбіжностей у платника податків згідно із Системою автоматизованого співставлення податкового зобов'язання та податкового кредиту у розрізі контрагентів (завищення податкового кредиту) у сумі понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту за відсутності заяви платника податків щодо порушення платником податку на додану вартість (контрагентом) порядку реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних;
- здійснення зовнішньоекономічних операцій через нерезидентів - засновників та нерезидентів, зареєстрованих в офшорних зонах, за непрямими поставками у сумі операцій понад 5 відсотків обсягів постачання;
- декларування від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток протягом одного податкового (звітного) періоду;
- наявність інформації правоохоронних органів, підрозділів податкової міліції, юридичних підрозділів органів ДФС щодо взаємовідносин із платниками податків:
- які мають ознаки фіктивності;
- які є учасниками конвертаційних центрів;
- реєстрацію яких скасовано у судовому порядку;
- стосовно яких розпочато досудове розслідування;
- стосовно яких заведено оперативно-розшукову справу;
- стосовно яких встановлено факт неподання податкової звітності;
- які знаходяться у розшуку;
- які визнані банкрутами;
- обсяги операцій із пов'язаними особами або неплатниками податку на прибуток перевищують 20 відсотків суми витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування;
- формування податкового кредиту за рахунок взаємовідносин з постачальниками, які зареєстровані суб'єктами спеціального режиму оподаткування (сільгоспвиробники) із незначною кількістю працюючих (менше 10 осіб), незначною площею сільськогосподарських угідь або земельно-водного фонду (менше 100 га), у сумі понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту;
- виплата доходів (відсотки, роялті, лізингові платежі) нерезидентам, зареєстрованим в офшорних зонах;
- декларування чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) на рівні або нижче собівартості реалізованої продукції.
2) середнього ступеня ризику:
- формування платником податку на додану вартість податкового кредиту у сумі понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту за рахунок податкових накладних, які не зареєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладних;
- сума інших витрат перевищує 30 відсотків суми витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування;
- здійснення експортних операцій товарів, нетипових для основного виду діяльності підприємства (нетиповий експорт), у сумі операцій понад 5 відсотків обсягів постачання;
- декларування залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, у сумі понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту;
- наявність відхилень між значеннями основних показників фінансової та податкової звітності понад 10 відсотків;
- сума адміністративних витрат перевищує 80 відсотків задекларованого валового прибутку, що може свідчити про наявність «безтоварних» послуг (консалтингові, супроводжувальні);
- подання покупцем заяви зі скаргою на порушення платником податку на додану вартість (постачальником товару) порядку реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних та невключення ним сум податку на додану вартість до податкових зобов'язань;
- нарахування та виплата доходів за ознаками, визначеними довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 року за № 111/26556 (далі - Довідник ознак доходів), 101 (заробітна плата, нарахована (виплачена) та/або 102 (виплати відповідно до умов цивільно-правового договору) без утримання, перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб та/або єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок);
- зменшення у звітності суми нарахованого єдиного внеску за попередні періоди більше ніж на 20 відсотків загальної суми нарахованого єдиного внеску за останніх 12 місяців, що передують звітному;
- порушення встановлених строків сплати єдиного внеску більше ніж на 365 днів;
- сума витрат на збут перевищує 80 відсотків задекларованого валового прибутку від реалізації продукції, що може свідчити про наявність «безтоварних» послуг (маркетингові дослідження, дослідження ринків збуту, супроводження товару);
- наявність інформації щодо здійснення платником податків операцій з купівлі-продажу та інших способів відчуження цінних паперів, емітенти яких перебувають у переліку (списку) емітентів, що мають ознаки фіктивності, які визначаються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку України;
- здійснення відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за результатами камеральних перевірок упродовж проміжку часу, що настає за періодом, охопленим останньою документальною плановою перевіркою;
- наявність відносин із платниками податків, які обрали спрощену систему оподаткування та є керівниками, засновниками або співробітниками цього підприємства, у сумі операцій понад 5 відсотків загального обсягу постачання;
- здійснення коригування платником спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість у бік зменшення податкового кредиту за спецдекларацією з одночасним коригуванням у бік збільшення податкового кредиту за загальною декларацією з податку на додану вартість;
- роздроблення податкового кредиту або зобов'язань з податку на додану вартість за окрему звітну дату з одним контрагентом на декілька накладних із сумою податку на додану вартість менше 10 тис. грн за відсутності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- декларування фінансових витрат у сумі понад 5 відсотків загальної суми витрат з одночасним декларуванням витрат, пов'язаних із придбанням цінних паперів;
- сума витрат з факторингу, задекларованих у додатку ІВ до декларації з податку на прибуток, перевищує дохід за факторингом, задекларований у додатку ІД до декларації з податку на прибуток;
- наявність інформації про встановлення порушень порядку погашення векселів, авальованих банком (податкових розписок), які видаються до отримання спирту етилового та біоетанолу, легких та важких дистилятів.
Згідно п. З до плану-графіка в першу чергу включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, обов'язкових платежів.
Як вбачається з пояснень відповідача, при відборі до плану-графіка Автоматизованою системою «Відбір платників та визначення першочерговості для включення до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок платників податків» використано критерії відповідно до п. 5 розділу III Порядку 524:
1)високого ступеня ризику - рівень сплати ПДВ нижче на 50 та більше відсотків рівня сплати податку по відповідній галузі - фактично 0,34, а саме: наявність відносин з контрагентами, які знаходяться в розшуку, або ліквідовані, або визнані банкрутами, якщо сума таких операцій досягає понад 5% - відносини з ТОВ «АПК СХІД» (38993098) та наявність інформації про непідтвердження реального здійснення операції з придбання з сумою податку на додану вартість понад 5% загального обсягу податкового кредиту - відносини з ПП «ЦУКРОВИК-АГРО» (34643996);
2)середнього ступеня ризику: декларування залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, у сумі понад 1 млн грн або понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту, але не менше 100 тис. грн за останній звітний (податковий) період - 1,6 млн. грн. відповідно до даних податкової декларації з ПДВ, копія якої надана до матеріалів справи.
Відповідно до п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України в копії наказу про проведення перевірки зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися.
Згідно з абз.5 п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Із вищезазначеного випливає, що порядок формування та затвердження плану-графіку та відбір платників податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів здійснюються Державною фіскальною службою України. Разом з цим, затверджений план-графік є обов'язковим до виконання Головним управлінням ДФС в Харківській області.
Щодо посилань позивача про встановлення мораторію на проведення документальних перевірок до 31.12.2017, то суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" до 31 грудня 2017 року встановлено мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Разом з тим, згідно зі ст. 6 вказаного Закону дія останнього не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, та його територіальними органами.
З урахуванням наведеного посилання ТОВ "Украгротрейд Групп" на встановлення мораторію відповідно до Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на проведення органами ДФС України планових перевірок є необґрунтованим.
Згідно з положеннями ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з вимогами ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач довів правомірність включення ТОВ "Украгротрейд Групп" до плану -графіку на І квартал 2017 року та прийняття наказу Головного управління ДФС у Харківській області № 193 від 02.02.2017, повідомлення № 72 від 02.02.2017 про проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог валютного законодавства, а тому позовні вимоги ТОВ "Украгротрейд Групп" задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Украгротрейд Групп" до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 17 липня 2017 року.
Суддя Р.В. Мельников