Постанова № 67757134, 15.06.2017, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2017
Номер справи
814/1016/17
Номер документу
67757134
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв.

15.06.2017 р.

Справа № 814/1016/17

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Марич Є. В. розглянувши адміністративну справу в порядку скороченого провадження

за позовом

Управління Держпраці у Миколаївській області, вул. Маршала Василевського, 40/1,Миколаїв,54003

до

Товариство з обмеженою відповідальністю "Микитівський гранітний кар'єр", вул. Микитівський, 1, Олександрівка, Вознесенський район, Миколаївська область, 56530

про

застосування заходу реагування заходу реагування,

В С Т А Н О В И В:

Управління Держпраці у Миколаївській області звернулося до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Микитівський гранітний кар'єр" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повної заборони експлуатації устаткування підвищеної небезпеки.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що під час перевірки виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, а саме машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки не пройшли технічний огляд та експертне обстеження.

Ухвалою від 29.05.2017 р., яка отримана відповідачем 08.06.2017 р., по даній справі відкрито скорочене провадження та запропоновано відповідачу подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

Станом на час розгляду справи відповідачем не подано до суду заперечень проти позову та документів на їх підтвердження чи заяви про визнання позову.

Дослідив матеріали справи, суд дійшов висновку:

Відповідно до наказу Управління Держпраці у Миколаївській області від 30.11.2016 № 362 та згідно направлення на проведення перевірки № 61 від 20.03.2017, в період часу з 04.04.2017 по 14.04.2017 посадовими особами управління Держпраці у Миколаївській області, було проведено планову перевірку ПрАТ «Микитівський гранітний кар’єр» на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За наслідками перевірки складено акт від 14.04.2017 р. № 228, яким зафіксовано порушення вимог законодавства у сфері охорони праці, що є підставою для зупинення експлуатації машин (детальний опис порушень, виявлених під час проведення планової перевірки зазначено в п. З, 10, 15 Акта перевірки суб’єкта господарювання).

При вирішення питання про застосування заходів реагування суд виходить із наступного.

Постановою Кабінету Міністрі України від 26.05.2004 № 687 затверджено порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Так, у разі не проведення експертного обстеження та технічного огляду по- перше не надає права суб’єкту господарювання експлуатувати обладнання, а по- друге створює загрозу життю та здоров’ю працівників вказаного підприємства.

Частиною 4 статті 43 Конституції України кожному гарантовано право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Стан охорони праці - це стан на підприємстві системи правових, соціально- економічних, організаційно - технічних, санітарно - гігієнічних і лікувально - профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров’я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

В разі не проведення технічного огляду та експертного обстеження машин, механізмів та устаткування, існує пряма загроза життю і здоров’ю працівників ПрАТ «Микитівський гранітний кар’єр», які експлуатують машини, механізми, устатковання підвищеної небезпеки.

Загроза життю та здоров’ю працівників - це виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об’єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Відповідно ст. 39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці мають право, зокрема:

- забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Заборона виконання робіт - зупинення або недопущення виконання певних видів робіт, які здійснюються суб’єктом господарювання на стадії будівництва, експлуатації, реконструкції або ліквідації, виготовлення, застосування або реалізації продукції, небезпечних речовин, користування надрами;

Заборона виробництва - зупинення виробництва суб’єкта господарювання (у тому числі експлуатація підприємства, виробничого об’єкта, окремого виробництва, робочого місця, будівлі, споруди, приміщення, машин і механізмів).

Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов’язки та відповідальність суб’єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) є Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Зазначеним законом визначено види державних заходів (планові та позапланові перевірки), процедуру проведення заходів державного нагляду (контролю), види документів, які складаються за результатами наглядової діяльності, права та обов’язки контролюючого органу, права та обов’язки суб’єкта господарювання та ін.

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до частини 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, встановлюється виключно законами.

Таким чином, позовні вимоги, слід задовольнити, оскільки відповідач доказів на усунення порушень, визначених в акті перевірки, не надав, а відтак подальші роботи на об’єкті створюють загрозу життю та здоров'ю працівників відповідача.

При цьому, у відповідності до ч. 12 ст. 183-2 КАС України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).

Керуючись статтями 94, 159-163, 167, 183-2, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити.

2.Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ПрАТ «Микитівський гранітний кар’єр» (код СДРПОУ 01033255), що знаходиться за адресою: Миколаївська область Вознесенський район смт. Олександрівка, вул. Микитівська, 1, шляхом повної заборони експлуатації устатковання підвищеної небезпеки, у зв’язку з не проведенням технічного огляду та експертного обстеження, згідно НПАОП 0.00-1.01-07, а саме:

- заборонити експлуатацію Крану автомобільного КС - 6571А реєстр. № 10113, зав.№ 48, так, як прострочено проведення його часткового технічного огляду, чим порушено п.7.3.3 НПАОП 0.00-1.01-07;

- заборонити експлуатацію вантажопідіймальних машин, так як прострочено експерне обстеження та позачерговий технічний огляд, чим порушено п.п.7.3.5, 7.3.9 НПАОП 0.00-1.01-07, а саме:

- електротельферів канатного типу:

1) 10612 зав.№8749019 (1987 р.в.);

2) 10332 зав.№ 1242333 (1981 р.в.);

3) Т-10232 зав. № 1187046 (1984 р.в.);

- таль електричний:

1) ТЄ - 320 зав.№ 938 (1987 р.в.);

2) ТЄ - 100-51120-01 зав.№ 112544 (1987 р.в.).

- кран реєстр. № 7961, так як не пущено в роботу інспектором Держпраці, після проведення його експертного обстеження та позачергового повного технічного огляду, чим порушено п. 7.2.3, п.7.2.8 НПАОА 0.00-1.01-07.

3. Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова суду першої інстанції набирає чинності з моменту закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.

Постанова прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною та виконується негайно.

Суддя Є. В. Марич