Постанова № 67756795, 11.07.2017, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2017
Номер справи
809/855/17
Номер документу
67756795
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" липня 2017 р. Справа № 809/855/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Григорука О.Б.,

при секретарі Назарук В.М.,

за участю: позивача - ОСОБА_1, представника позивачів - ОСОБА_2, відповідача - Державного реєстратора Цалина А.Б., представників третіх осіб: Івано-Франківської міської ради - Шуляк Ю.С., державного підприємства "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" - Вербицької М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_6 до Державного реєстратора Цалина Андрія Богдановича, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Івано-Франківська міська рада, ДП "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", про зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 та ОСОБА_6 звернулися до суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора Цалина Андрія Богдановича, про зобов'язання відновити в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про державну реєстрацію права власності позивачів на земельну ділянку (площа 0,0815 га, кадастровий номер НОМЕР_3, АДРЕСА_1) згідно реєстрації від 03.05.2017 (з врахуванням заяви позивача про уточнення позовних вимог від 01.07.2017).

Позовні вимоги мотивовано тим, що Державний реєстратор Цалин Андрій Богданович 01.06.2017 безпідставно та протиправно скасував запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію 03.05.2017 права власності ОСОБА_1 та ОСОБА_6 на земельну ділянку (площа 0,0815 га, кадастровий номер НОМЕР_3, АДРЕСА_1). На думку представника позивачів, вказані дії відповідач здійснив в супереч вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а тому є законні підстави для відновлення Державним реєстратором Цалиним А.Б. скасованого запису від 03.05.2017 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Представник позивачів в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Відповідач щодо задоволення позову заперечив. В обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що діяв в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений нормами діючого законодавства, а тому в задоволенні позову просив відмовити.

Суд ухвалою від 30.06.2017 залучив до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ДП "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" та Івано-Франківську міську раду.

Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, щодо задоволення позову заперечили. При цьому, представник ДП "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" повідомила суд, що реєстрація 03.05.2017 права власності позивачів на земельну ділянку (площа 0,0815 га, кадастровий номер НОМЕР_3, АДРЕСА_1) була здійснена з порушенням статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», без усіх необхідних документів, а тому підлягала скасуванню. В задоволенні позову представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, просили відмовити повністю.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення позивача, відповідача, представника позивачів та третіх осіб, дослідивши докази, судом встановлено наступне.

Державний реєстратор прав на нерухоме майно Цалин Андрій Богданович, який працює в Державному підприємстві «Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», розглянувши заяву ОСОБА_1 від 03.05.2017 №22133939 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а саме: права власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_3 (а.с.83-86) та інші документи, подані для проведення державної реєстрації прав, прийняв рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 05.05.2017 №35065134 (а.с.87).

Згідно вказаного рішення від 05.05.2017 №35065134 відповідач вирішив провести державну реєстрацію права власності, форма власності: приватна, спільна сумісна на земельну ділянку, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_3, за ОСОБА_1 та ОСОБА_6, відкрити розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційну справу на об'єкт нерухомого майна.

Після проведення вищевказаної реєстрації права власності на земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_3, площа 0,0815 га, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); адреса: АДРЕСА_1), Державний реєстратор Цалин А.Б. 05.05.2017 сформував витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер витягу 86517709, який підтверджує факт реєстрації права власності ОСОБА_1 та ОСОБА_7 на вказану земельну ділянку в Державну реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (а.с.62).

Відомості про дану реєстрацію земельної ділянки підтверджуються також Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_3, сформованої 05.05.2017 №86556636 за пошуком представника позивачів через веб-сайт Кабінет електронних сервісів (а.с.9).

01.06.2017 Державний реєстратор Цалин А.Б. скасував запис про державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 та ОСОБА_7 на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_3, розташованою за адресою: АДРЕСА_1.

06.06.2017 представник позивачів здійснив пошук відомостей про право власності на вказану земельну ділянку через веб-сайт Кабінет електронних сервісів, за результатами якого була сформована Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 06.06.2017 №88902828, однак у розділі Відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно міститься запис, що за вказаними параметрами запиту у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні відомості про речові права на дану земельну ділянку (а.с.10).

Вважаючи протиправним скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідного запису про реєстрацію права власності позивачів на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_3, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, представник позивачів звернувся з даним адміністративним позовом до суду, в якому просить відновити вказаний запис в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Вирішуючи даний спір суд виходив з таких мотивів та норм права.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 №1952-ІV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно пункту 1 частини 1 статті 2 вказаного Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. При цьому, Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - це єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав (пункту 2 частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», реєстраційна дія - це державна реєстрація прав, внесення змін до записів Державного реєстру прав, скасування державної реєстрації прав, а також інші дії, що здійснюються в Державному реєстрі прав, крім надання інформації з Державного реєстру прав.

Стаття 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлює загальні засади державної реєстрації прав, серед яких, зокрема передбачено: гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом.

Згідно частини 5 статті 12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відомості Державного реєстру прав вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою, доки їх не скасовано у порядку, передбаченому цим Законом.

При цьому, частиною 6 даної статті 12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що Державний реєстр прав є державною власністю, складовою Національного архівного фонду і підлягає довічному зберіганню. Вилучення будь-яких документів або частин Державного реєстру прав не допускається, крім випадків, передбачених законом.

Внесення записів до Державного реєстру прав, змін до них та їх скасування врегульовано статтею 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», відповідно до частини 1 якої встановлено, що записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав.

Таким чином, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначає, що обов'язковою умовою для внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в тому числі запису про скасування державної реєстрації прав, є прийняття державним реєстратором рішення про вчинення відповідної реєстраційної дії.

В судовому засіданні Державний реєстратор Цалин А.Б. повідомив суд, що 01.06.2017 здійснив в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно скасування запису про реєстрацію права власності ОСОБА_1 та ОСОБА_7 на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_3, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, не приймаючи жодного рішення про вчинення даної реєстраційної дії.

Окрім цього, суд звертає увагу на те, що процедуру ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно визначає Порядок ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1141 (надалі - Порядок №1141).

Згідно пункту 4 Порядку №1141 ведення Державного реєстру прав передбачає, зокрема, внесення змін до записів Державного реєстру прав, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, скасування записів Державного реєстру прав.

Порядок внесення записів держаним реєстратором про скасування державної реєстрації прав регламентований пунктом 41 Порядку №1141. Так, відповідно до вказаного пункту 41 державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Внесення записів про скасування державної реєстрації прав здійснюється державним реєстратором за заявою, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.

Для внесення записів про скасування державної реєстрації прав державний реєстратор вносить до відповідного розділу Державного реєстру прав такі відомості: 1) підстава для скасування державної реєстрації прав: назва документа; дата видачі документа; номер документа; ким виданий (оформлений) документ; додаткові відомості про документ; 2) реєстраційний номер, дата та час реєстрації заяви, на підставі якої вносяться записи про скасування державної реєстрації прав; 3) підстава для внесення записів про скасування державної реєстрації прав: назва рішення; дата формування рішення; індексний номер рішення; 4) прізвище, ім'я та по батькові державного реєстратора; 5) найменування органу державної реєстрації прав або найменування нотаріальної контори, назва нотаріального округу.

У результаті внесення записів про скасування державної реєстрації прав у відповідному розділі Державного реєстру прав державний реєстратор робить відмітку про скасування державної реєстрації прав.

Таким чином, пункт 41 Порядку №1141 передбачає можливість внесення записів до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав лише у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Тобто, обов'язковою умовою для вчинення таких реєстраційних дій є наявність рішення суду про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

В даному випадку, як повідомив в судовому засіданні представник позивачів та підтвердив відповідач, жодного рішення суду про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 та ОСОБА_7 на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_3, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, не було. З огляду на вказане, Державний реєстратор Цалин А.Б. безпідставно вчинив реєстраційні дії щодо внесення запису до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав власності позивачів на вказану земельну ділянку.

Окрім цього, пункт 41 Порядку №1141 також передбачає, що внесення записів про скасування державної реєстрації прав здійснюється державним реєстратором за заявою, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст. Однак такої заяви в даному випадку також не було.

Як встановлено судом вище, жодного рішення про скасування державної реєстрації права власності, яке є обов'язковою підставою для внесення запису до Державного реєстру речових прав про скасування державної реєстрації прав, Державний реєстратор Цалин А.Б. також не приймав.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

За таких обставин, оцінивши подані сторонами докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що дії Державного реєстратора Цалина А.Б. щодо внесення запису в Державному реєстрі речових прав про скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_1 та ОСОБА_7 на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_3, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, вчинені відповідачем безпідставно, з порушенням вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Абзац 9 пункту 4 Порядку №1141 передбачає можливість відновлення записів, внесених до Державного реєстру прав. Зокрема, згідно вказаного абзацу 9 пункту 4 встановлено, що ведення Державного реєстру прав здійснюється за допомогою технічних і програмних засобів, які забезпечують формування та присвоєння номерів (реєстраційного номера об'єкта нерухомого майна, реєстраційного номера заяви (запиту), номера запису, індексного номера рішення, інформації з Державного реєстру прав, свідоцтва тощо), формування картки прийому заяви (запиту), витягів, інформаційних довідок, виписок, оформлення рішень, свідоцтв про право власності на нерухоме майно, захист відомостей, що містяться у Державному реєстрі прав, від несанкціонованих дій, оновлення, архівування та відновлення записів, внесених до Державного реєстру прав, їх пошук, документальне відтворення процедури державної реєстрації прав, надання інформації з Державного реєстру прав.

Суд звертає увагу на те, що в даному випадку, як встановлено вище, відсутнє рішення Державного реєстратора Цалина А.Б. щодо внесення запису в Державному реєстрі речових прав про скасування державної реєстрації права власності на вказану земельну ділянку, а тому суд не може відновити порушені права позивачів шляхом скасування такого рішення державного реєстратора.

За вказаних обставин, єдиним способом відновлення порушених прав ОСОБА_1 та ОСОБА_7 є зобов'язання відповідача відновити запис про право власності №20275021 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації права власності позивачів на земельну ділянку за реєстраційним №1240772526101, кадастровий номер НОМЕР_3, за адресою: АДРЕСА_1, що відповідає пункту 2 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України та гарантує дотримання і захист прав позивачів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

В даному випадку, відповідач є службовою особою державного підприємства "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою".

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, суд дійшов висновку стягнути за рахунок бюджетних асигнувань державного підприємства "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" на користь ОСОБА_1 та ОСОБА_6 сплачений ними судовий збір у розмірі 640,00 грн. кожному.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Державного реєстратора Цалин Андрія Богдановича відновити запис про право власності №20275021 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації права власності ОСОБА_1 та ОСОБА_6 на земельну ділянку за реєстраційним №1240772526101, кадастровий номер НОМЕР_3, за адресою: АДРЕСА_1.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань державного підприємства "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (код 00689190) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 640,00 (шістсот сорок) грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань державного підприємства "Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (код 00689190) на користь ОСОБА_6 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) сплачений судовий збір у розмірі 640,00 (шістсот сорок) грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Григорук О.Б.

Постанова складена в повному обсязі 17.07.2017.