10.07.2017 № 522/10441/17
№ 1-«кс»/522/12205/17
УХВАЛА
Іменем України
10 липня 2017 року м.Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси Кушніренко Ю.С., при секретарі Радецькій Г.Д., за участю в.о. начальника 5-го ВР КП СУ ФР ОВПП ДФС ОСОБА_1, розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого з ОВС 5-го відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби ОСОБА_2, погоджене з прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтриманням державного обвинувачення Генеральної прокуратури України ОСОБА_3, про проведення позапланової перевірки по кримінальному провадженню за №32017100110000039 від 29.03.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з клопотання слідчого, в провадженні 5 відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників ДФС знаходяться матеріали кримінального провадження №32017100110000039, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 29.03.2017 року, щодо вчинення службовими особами ТОВ «Старгруп Торг» (ЄДРПОУ 38622315) кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
Підставою внесення відомостей до ЄРДР стали матеріали 4-го відділу Міжрегіонального оперативного управління Офісу великих платників податків ДФС, в тому числі висновок фахівця - економіста №9 від 17.03.2017 року.
Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ТОВ «Старгруп Торг» (ЄДРПОУ 38622315) в період з 01.01.2016 по 31.12.2016 роки по фінансово-господарським відносинам з контрагентами постачальниками ТОВ «Цитрон Фуд» (ЄДРПОУ 40037696) та ТОВ «ОСОБА_4 Інт» (ЄДРПОУ 38847139) занизили податкові зобовязання по податку на додану вартість на загальну суму 4168648, 18 грн.
Крім того, службовими особами ТОВ «Старгруп Торг» (ЄДРПОУ 38622315) в період з 01.01.2016 по 31.12.2016 років при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин з контрагентами покупцями ТОВ «Глобалторг Юг» (ЄДРПОУ 38841451), ТОВ «Авю-Компані» (ЄДРПОУ 40196470) сформовано «безтоварний» податковий кредит з податку на додану вартість у сумі 4025243, 88 грн..
Під час проведення слідчо-оперативних заходів встановлено групу СГД, а саме: ТОВ «Старгруп Торг» (ЄДРПОУ 38622315), ТОВ «Амбра Імпекс» (ЄДРПОУ 38573378), ПП «Розан Броксервіс» (ЄДРПОУ 37679475), ТОВ «Даском Трейд» (ЄДРПОУ 40834134), ТОВ «Жарник» (ЄДРПОУ 38786349), ТОВ «Сантек Груп» (ЄДРПОУ 40443120), ТОВ «Крупяний Двір» (ЄДРПОУ 37223954), ТОВ «Експопродаж» (ЄДРПОУ 41219100), які мають ознаки ризиковості (фактично знаходяться за однією адресою, мають низьку штатну чисельність, фактично управляються однією особою) та використовують підміну товарних позицій при їх реалізації.
Також встановлено, що діяльність вищезазначених підприємств направлена на надання послуг, повязаних із ввезенням на територію України та митним оформленням згідно з українською класифікацією зовнішньоекономічної діяльності різних груп товарів із КНР, Туреччини, Пакистану та країн ЄС.
При здійсненні процедур митного оформлення вантажів зазначеними підприємствами подається до митних органів недостовірна та неповна інформація щодо виду імпортованих товарів, кількості місць та ваги, зокрема існує невідповідність товару, заявленому коду УКТ ЗЕД, застосування мінімальної відсоткової ставки мита, що впливає на зменшення митних платежів.
Зазначені підприємства-імпортери здійснюють ввезення на митну територію України товарів, які в подальшому реалізують за готівкові кошти різним субєктам підприємницької діяльності без відображення даних операцій реалізації в бухгалтерській та податковій звітності підприємств. За податковою та бухгалтерською звітністю дані підприємства-імпортери відображають реалізацію ТМЦ на транзитні підприємства, які в подальшому формують податковий кредит реальному сектору економіки, що призводить до ухилення від сплати податків останніми. Дані операції є безтоварними, відображаються лише в податковій та бухгалтерській документації. В свою чергу підприємства-транзитери по бухгалтерським документам здійснюють підміну товару (робіт) відповідно до виду діяльності підприємств реального сектору економіки.
Юридичні особи (підприємства імпортери) через кожні декілька місяців змінюються з метою приховання своєї злочинної діяльності, незмінними залишається лише коло осіб, що використовують дану злочинну схему: організатор, помічники з розподілом функцій, брокери, підприємства-нерезиденти.
Таким чином існує імовірність, що вказані операції оформлені без їх реального здійснення, та можуть бути повязані з організацією та функціонуванням схем ухилення від сплати податків.
ТОВ «Старгруп Торг» (ЄДРПОУ 38622315) перебуває на обліку в Одеському управлінні Офісу великих платників податків ДФС, стан платника «0», вид діяльності: неспеціалізована оптова торгівля. Директором/бухгалтером є ОСОБА_5 (м. Одеса).
Враховуючи вищенаведене виникла необхідність у проведенні позапланової документальної перевірки ТОВ «Старгруп Торг» (ЄДРПОУ 38622315) на предмет своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених Податковим кодексом України податків і зборів під час здійснення фінансово-господарської діяльності, а також дотримання валютного та іншого законодавства, з метою встановлення можливих порушень податкового законодавства за весь період здійснення фінансово-господарської діяльності.
Розглянувши клопотання, вислухавши думку слідчого, який просив клопотання задовольнити, вважаю необхідним клопотання задовольнити, з наступних підстав.
Відповідно до п.75.1ст.75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно п.75.1.1ст.75 Податкового кодексу України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Пунктом75.1.2ст.75 Податкового кодексу України передбачено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Згідно п.78.1.11ст.78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом, зокрема, якщо отримано рішення слідчого судді про призначення перевірки.
Виходячи з положень п. 2 ст.7, ст.9 КПК України щодо забезпечення засад законності у кримінальному провадженні, при здійсненні досудового розслідування відповідні органи повинні керуватись як вимогами цього Кодексу, так і вимогами інших актів законодавства, що регламентують питання здійснення ними процесуальних повноважень, тобто у даному випадку - також наведеними вимогами Податкового кодексу України в частині порядку призначення позапланових перевірок платників податків контролюючим органом на підставі рішення слідчого судді.
Оскільки прямо нормамиКПК Українипитання розгляду вказаних питань слідчим суддею не врегульовані, відповідно до вимог ч. 6ст. 9 КПК України в даному випадку застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1ст. 7 цього Кодексу, у тому числі засада законності, за змістом якої призначення позапланової перевірки слідчим суддею повинне здійснюватися безпосередньо на підставі вимогПодаткового кодексу України.
Враховуючи обставини вчинення злочину, так як вони викладені в клопотанні слідчого, правове обґрунтування клопотання, яке ґрунтується на вищевказаних положеннях закону, приходжу до висновку про наявність правових підстав для проведення позапланової документальної перевірки ТОВ «Старгруп Торг» (ЄДРПОУ 38622315) з питань правомірності формування витрат, що враховуються при визначенні обєкта оподаткування податком на прибуток та податкового кредиту для визначення податку на додану вартість, за період з 26.02.2013 року по 30.06.2017 року.
Таким чином, з метою належного розслідування кримінального провадження та встановлення обставин, які підлягають доказуванню, приходжу до висновку про наявність правових підстав для проведення позапланової документальної перевірки ТОВ «Старгруп Торг» (ЄДРПОУ 38622315), яка може здійснюватися на підставі рішення суду.
Виходячи із вищезазначеного та керуючись ст. ст. 9,91-93,110,369-372 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл у кримінальному провадженні №32017100110000039 від 29.03.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, на призначення позапланової документальної перевірки ТОВ «Старгруп Торг» (ЄДРПОУ 38622315) з питань правомірності формування витрат, що враховуються при визначенні обєкта оподаткування податком на прибуток та податкового кредиту для визначення податку на додану вартість, за період з 26.02.2013 року по 30.06.2017 року;
Зобовязати працівників Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС у десяти денний термін з дня отримання ухвали почати проведення документальної перевірки ТОВ «Старгруп Торг» (ЄДРПОУ 38622315) та провести перевірку у строки встановлені Податковим кодексом України;
Надати співробітникам Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС матеріали кримінального провадження, які свідчать про викладені обставини.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя