Рішення № 67748992, 13.07.2017, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
13.07.2017
Номер справи
924/485/17
Номер документу
67748992
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"13" липня 2017 р.Справа № 924/485/17

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Виноградова В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом керівника Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Кам'янець-Подільської міської ради, м. Кам'янець-Подільський

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Кам'янець-Подільський

про стягнення 556188,63 грн.

за участю представників:

від позивача: Кудла І.А. - за довіреністю №1/02-25-6327 від 14.12.2016 р.;

від відповідача: ОСОБА_3 - за довіреністю від 06.11.2014 р.;

від прокуратури: Параскевич О.Г. - згідно з посвідченням від 20.08.2012 р. №001028.

Рішення приймається 13.07.2017 р., оскільки в судовому засіданні 20.06.2017 р., 26.06.2017 р., 10.07.2017 р. оголошувались перерви.

Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

встановив: керівник Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Кам'янець-Подільської міської ради звернувся до суду з позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 556188,63 грн. збитків за використання земельної ділянки площею 1,0482 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 без правовстановлюючих документів, на користь Кам'янець-Подільської міської ради.

В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем для обслуговування газової заправної станції автомобілів, в комплексі з магазином продажу автозапчастин, автомийки, шиномонтажу, складських приміщень для будівельних матеріалів, кафе бару, спортивного комплексу, швейного цеху використовується земельна ділянка площею 1,0482 га по АДРЕСА_2, однак документи, які би посвідчували право користування або право власності на вказану земельну ділянку, у відповідача відсутні, орендна плата чи плата за землю ним не сплачується. При цьому посилається на ст. 13 Конституції України, ст. ст. 22, 1166 ЦК України, ст. 224 ГК України, ст. ст. 1, 124 - 126, 152, 156, 157, 206, 211 Земельного кодексу України, Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", п. п. 3.7 постанови №6 Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", п. 1-3, 5 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №248 від 19.04.1993 р.

У поясненнях, поданих 26.06.2017 р., прокурор зазначає, що в діях ФОП ОСОБА_1 присутні всі складові цивільного правопорушення, наслідок чого є усі підстави для стягнення з неї збитків, завданих використанням землі без правовстановлюючих документів. Зазначений висновок мотивує тим, що відповідач звернулась до міської ради з пропозицією продовжити діючий договір оренди земельної ділянки. Після отримання рішення сесії ради вона не вжила заходів до укладення додаткової угоди про поновлення договору оренди, на якій знаходиться належне їй на праві власності нерухоме майно. Також зазначає, що відповідач звернулась до міської ради з пропозицією отримати земельну ділянку за тією ж адресою але у більшому розмірі і, отримавши рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, також не вжила заходів до оформлення правовстановлюючих документів на землю. Зауважує, що письмових доказів того, що міська рада чинила перешкоди в оформленні документів, відповідач не надала, що вказує на її бездіяльність у даному питанні, внаслідок чого орган місцевого самоврядування не отримує кошти. Елементами правопорушення в даному випадку є бездіяльність ОСОБА_1 у завершенні процедури отримання права на земельну ділянку, несплата коштів за використання землі комунальної власності (збитки), що перебувають у причинному зв'язку між собою, оскільки орган місцевого самоврядування позбавлений можливості передати спірну земельну ділянку іншій особі у зв'язку із знаходженням на ній нерухомого майна відповідача по справі, та наявністю її вини, оскільки лише на особу, зацікавлену в отриманні землі, законом покладено обов'язок звернення до органу місцевого самоврядування з клопотанням про розроблення проекту землеустрою, його затвердження та оформлення правовстановлюючих документів.

Крім того, позивач у поясненнях (наданих 13.07.2017 р.) з приводу поданої відповідачем заяви про застосування строків позовної давності зазначає, що на підставі поданої заяви відповідача від 25.07.2014 року та прийнятого рішення від 12.08.2014 про внесення змін до рішення сорок четвертої сесії Кам'янець-Подільської ради від 28.08.2013 року № 150/44 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_2 та передачу її в оренду підприємцю ОСОБА_1." строк перебігу позовної давності починається з моменту прийняття даного рішення, а прокуратурою подано позов до суду 22.05.2017 року, що не порушує вимоги статті 257 ЦК України.

Прокурор та повноважний представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Повноважний представник відповідача у судових засіданнях та відповідач у відзиві на позов проти позовних вимог заперечують. У відзиві (поданому 16.06.2017 р.) відповідач зазначила, що із 2003 року орендує земельну ділянку площею 1105,0 м.кв. на підставі договору оренди земельної ділянки від 13.01.2003 року із подальшими продовженнями дії договору. У зв'язку із черговим закінченням дії договору відповідач завчасно звернулася до орендодавця із заявою про продовження дії договору оренди земельної ділянки площею 1105,0 кв., необхідної для здійснення господарської діяльності (заява від 27.09.2009 року). Повідомляє, що за результатами розгляду її звернення позивачем прийнято рішення №58 від 31.01.2012 року, яким вирішено поновити на три роки договір оренди земельної ділянки площею 1105,0 кв. У подальшому, відповідач звернулася до Управління Держкомзему для розробки проекту додаткової угоди та виконувала їх вказівки, зокрема, здійснила всі необхідні дії для розробки проекту землеустрою та оплатила присвоєння кадастрового номеру.

Таким чином, відповідач вважає, що вчинила всі юридично значимі дії, необхідні для продовження дії договору оренди землі.

Однак для підписання відповідачу позивачем було надано проект договору оренди землі від 14.10.2013 року на площу 10482,0 кв.м. та із значним розміром орендної плати. Повідомляє, що не погоджуючись із запропонованим договором, відповідач звернулася до міського голови з проханням переглянути розмір орендної плати, та зазначила, що у протилежному разі відмовляється від вказаної земельної ділянки.

Стверджує, що оскільки заперечення відповідача були проігноровані, відповіді на зазначене звернення не отримано, у зв'язку з неможливістю сплачувати розмір орендної плати, вказаний у проекті угоди, то відповідач не використовувала та не використовує на даний час земельну ділянку площею 10482,0 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, оскільки такий розмір земельної ділянки їй для здіснення підприємницької діяльності не потрібен.

Відтак, вважає, що з її сторони відсутня бездіяльність у вигляді неукладення додаткової угоди про продовження договору оренди землі площею 10482,0 кв.м., оскільки її звернення були спрямовані на поновлення права користування земельною ділянкою площею в розмірі 1105,0 кв.м., що необхідні для здійснення діяльності відповідача. Зауважує, що договір не продовжено внаслідок незаконних дій позивача щодо умисного збільшення розміру земельної ділянки.

Також вказує, що її ніхто не повідомляв про обстеження земельної ділянки площею 10482,0 кв.м., про засідання комісії, про її склад, а також відповідач не отримувала жодних рішень щодо нарахувань сум збитків, які є предметом даного спору, тому була позбавлена можливості оскаржити таке рішення.

При цьому посилається на положення ст. ст. 93, 124, 125, 152, 157 Земельного кодексу України, п. п. 1-3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284.

Посилаючись на ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", правові висновки ВСУ, зазначає, що бездіяльність органів публічної адміністрації не може слугувати підставою для понесення негативних наслідків для особи, якщо така особа добросовісно виконує свої обов'язки.

З огляду на положення ст. ст. 22, 1166 ЦК України, ст. ст. 224, 225 ГК України, п. 3.8 постанови Пленуму ВГСУ "Про деякі питання розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011 р. № 6 зауважує, що для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків необхідною є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки (дії чи бездіяльність особи); шкідливого результату такої поведінки - збитків (шкоди), їх наявності та розміру; причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками; вини особи, яка заподіяла шкоду.

При цьому з приводу розміру збитків зазначає, що розрахунку таких збитків не надано, адже такий розрахунок повинен бути здійснений з врахуванням площі земельної ділянки, яку використовує відповідач, вартості такої земельної ділянки та нормативно-грошової оцінки у період, за який здійснюється нарахування. Незрозумілим та необґрунтованим є також період нарахування збитків.

У доповненні до відзиву, поданому 26.06.2017 р., відповідач, зокрема, вказує на те, що прокурором та позивачем не надано детального розрахунку суми збитків із нормативним обґрунтуванням. Зокрема, не надано підтверджуючих документів щодо розміру нормативно-грошової оцінки земельної ділянки за періоди нарахування, а також підстав застосування 4,8% розміру орендної плати від нормативно-грошової оцінки, невірно визначено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки. Посилаючись на положення ст. 271 Податкового кодексу України, ч. 4 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", зазначає, що саме розмір нормативної грошової оцінки земельних ділянок, який наявний в органах фіскальної служби та є, відповідно, таким, що підлягає застосуванню, повинен враховуватись при визначенні розміру збитків. З огляду на дані декларацій на сплату земельного податку та орендної плати, вказує, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2015 році становила 2834800,00 грн., а у 2016 році - 6411500,00 грн. Відтак розмір орендної плати за землю у 2015 році повинен був становити 136070,4 грн., а у 2016 році - 205168,00 грн. З огляду на зазначене, безпідставно нараховано у 2014 році 70738,74 грн. збитків (поза межами строку позовної давності), у 2015 році - 89047,74 грн. (у зв'язку із невірним зазначенням нормативно-грошової оцінки земельної ділянки), у 2016 році - 14833,63 грн. (у зв'язку із невірним зазначенням нормативно-грошової оцінки земельної ділянки); на загальну суму 174620,12 грн.

Також відповідачем подано заяву про застосування строків позовної давності, в якій, посилаючись на положення ст. ст. 257, 256, 261, 267 ЦК України, п. п. 2.2, 2.3, 4.1 постанови Пленуму ВГСУ від 29.05.2013 р. №10 „Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів", вказує на те, що позовні вимоги про стягнення збитків за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів заявлені за період з 01.01.2014 р. При цьому прокурор відповідно до штампу вхідної кореспонденції звернувся з позовом до суду 22.05.2017 р. З огляду на те, що порушення (неоформлення договору оренди), яке прокурор та позивач вважають доведеним, є триваючим і у позивача право на стягнення збитків у вигляді неотриманого доходу - орендної плати може виникати до повного врегулювання правовідносин сторін, беручи до уваги час звернення до суду та період, за який прокурор і позивач просять стягнути завдані збитки, визначений законодавством загальний строк позовної давності, вважає, що прокурором та позивачем пропущено строк позовної давності щодо стягнення збитків за період до 22.05.2014 р.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

13 січня 2003 р. між Кам'янець-Подільською міською радою (орендодавець) та підприємцем ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки (далі - договір), відповідно до якого орендодавець своїм рішенням від 27.12.2002 р. №51 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 1105,0кв.м., яка знаходиться в м. Кам'янці-Подільському на розі пр. М. Грушевського та вул. Черняхівського, згідно з планом, який є невід'ємною частиною договору. Грошова оцінка земельної ділянки 294164,64 грн. (р. 1 договору).

Земельна ділянка передається з метою несільськогосподарського використання для будівництва газової заправочної станції автомобілів в комплексі з магазином з продажу автозапчастин, пункту технічного обслуговування та кафе-бару, з правом викупу земельної ділянки (п. 2.1 договору).

Згідно з п. 2.2 договору він укладається терміном до 27.12.2005 р. По закінченні терміну дії договору орендар має переважне право на поновлення договору на новий термін при умові письмового повідомлення про бажання щодо продовження дії договору на новий термін не пізніше ніж за два місяці до його закінчення.

Сторони погодили, що орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у м. Кам'янці-Подільському. Розмір орендної плати визначається у відповідності до грошової оцінки землі 2,6620 грн. за 1 кв.м. в рік з врахуванням збільшувального коефіцієнту 2,4. Загальна сума орендної плати за рік становить 7059,62 грн. =2,6620х2,4х1105,0. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Орендар щорічно самостійно проводить розрахунки орендної плати за землю, погоджує їх в землевпорядному органі і подає в Державну податкову інспекцію до 01 лютого поточного року. При збільшенні відповідно до законів України розмірів земельного податку або грошової оцінки земель орендодавець має право збільшувати розмір орендної плати за землю. Орендар не звільняється від орендної плати (п. 2.3 договору).

Згідно з п. 3.2 договору орендар зобов'язаний, зокрема, відповідно до п. 2.3 договору своєчасно вносити орендну плату, у попередньому стані повернути орендовану земельну ділянку після закінчення строку оренди.

У р. 4 договору сторони домовились, що зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін; договір втрачає чинність у разі його припинення або розірвання відповідно до чинного законодавства. Підставою припинення договору є, з-поміж іншого, закінчення його строку. Також сторони погодили, що у разі припинення або розірвання цього договору орендар має забезпечити виконання повернення земельної ділянки згідно з п. 2.4.

За умовами р. 7 договору він набуває чинності після його підписання сторонами, нотаріального посвідчення та державної реєстрації.

Договір підписаний представниками сторін, скріплений відтисками їх печаток, посвідчено приватним нотаріусом Кам'янець-Подільського міського нотаріального округу 13.01.2003 р. та зареєстровано в реєстрі за №158, а також в Кам'янець-Подільському міському відділі земельних ресурсів, про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис 20.01.2003 р. №437.

До договору додано план зовнішніх меж земельної ділянки з описом меж.

Угодою від 02.12.2005 р. про внесення змін та доповнень до договору сторони внесли зміни, зокрема, в п. 2.2 розділу 2 договору після слів „терміном до 17.12.2005 р." доповнили словами: дія договору продовжена на три роки, з дня прийняття рішення, тобто до 24.11.2008 р. Також виклали в новій редакції р. 7 п. 2.3 р. 2: Орендна плата вноситься орендарем за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

03.12.2008 р. сторони уклали договір про внесення змін та доповнень до договору, у якому рядок 6 р. 1 договору виклали в редакції: „Нормативна грошова оцінка земельної ділянки: 313245,4 грн." Також рядок 2 п. 2.2 р. 2 договору після слів „терміном до 27.12.2005 р." доповнено словами: „дія договору продовжена на три роки з дня прийняття рішення тобто до 25.11.2011 р.". Доповнено п. 2.2 р. 2 договору: „при встановленні факту несвоєчасного звернення щодо продовження дії договору оренди у разі, якщо орендар продовжує користуватись земельною ділянкою після закінчення строку даного договору, орендодавець має право встановлювати на термін продовження додатковий збільшувальний коефіцієнт - 2 до розміру орендної плати, обчисленої у п. 2.2". Крім того, в новій редакції виклали рядок 1-3 п. 2.3 р. 2 договору: „обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії - згідно додатку №1. Загальна сума орендної плати за рік становить 15035,78 грн.".

Також сторонами підписано додаток №1 - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку.

Крім того, 03.12.2008 р. сторонами підписано акт приймання-передачі земельної ділянки, згідно з яким орендодавець на підставі рішення сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 27.12.2002 р. №33 передав, а орендар прийняв земельну ділянку загальною площею 1105,0 кв.м. за адресою ріг проспекту М. Грушевського та вулиці Черняхівського, 6а, з правом викупу земельної ділянки протягом дії договору оренди землі, для будівництва газової заправочної станції в комплексі з магазином з продажу автозапчастин, пункту технічного обслуговування та кафе-бару.

31.01.2012 р. Кам'янець-Подільською міською радою прийнято рішення №58, у якому у зв'язку із закінченням строків дії договорів оренди землі, враховуючи звернення підприємств та громадян про продовження дії договорів оренди землі вирішено поновити на три роки з дня прийняття рішення договір оренди землі площею 1105,0 кв.м. (0,1105 га) за адресою проспект М. Грушевського, 1/1, укладений між Кам'янець-Подільською міською радою та ФОП ОСОБА_1 і зареєстрований в Кам'янець-Подільському МВ ХРФ ДП „ЦДЗК" 20.01.2003 р. за №437; внести зміни до договору оренди землі у зв'язку з наданням адреси земельній ділянці згідно рішення виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради від 24.11.2011 р. №1677, а саме замінивши слова „на розі пр. М. Грушевського та вул. Черняхівського" на слова „АДРЕСА_2"; ФОП ОСОБА_1 укласти додаткову угоду до договору оренди землі протягом одного місяця з дня прийняття рішення.

20.06.2012 р. відповідач звернулась через відділ „Центр адміністративних послуг" Кам'янець-Подільської міської ради до міського голови із заявою про видання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,00 га за адресою: пр. Грушевського, 1/1 для будівництва та обслуговування газової заправочної станції в комплексі з магазином з продажу автозапчастин, автомийки, шиномонтажа, рихтовки-покраски, складові приміщення для будівельних матеріалів та автозапчастин, стоянка для автомобілів, кафе-бару, спортивний зал, розміщення зовнішньої реклами, швейний цех.

До заяви додано графічні матеріали з позначеним бажаним місцем розташування та орієнтовними розмірами земельної ділянки (площа 1,0482 га), ситуаційну схему.

Листом від 26.06.2012 р. №02/01-05/2028 управління Держкомзему у м. Кам'янці-Подільському пропонувало за наявності позитивного висновку постійної комісії міської ради з питань землекористування, архітектури, будівництва та екології, включити дане питання до порядку денного чергової сесії міської ради та повідомити заявника в порядку, встановленому ст. 15 Закону України „Про звернення громадян".

Рішенням Кам'янець-Подільської міської ради №23 від 14.08.2012 р. за результатами розгляду заяви підприємця ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення на умовах оренди земельної ділянки орієнтовною площею 10482 кв.м. (1,0482 га) за адресою АДРЕСА_2. Встановлено термін дії рішення - один рік з дня його прийняття.

У матеріали справи надано виготовлений на замовлення відповідача проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підприємця ОСОБА_1 за адресою: м. Кам'янець-Подільський, АДРЕСА_2, кадастровий номер 6810400000:18:002:0026 (площею 1,0482 га).

Зазначений проект землеустрою містить, зокрема, копії заяви відповідача від 11.07.2013 р. про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,0482 га за адресою: м. Кам'янець-Подільський, АДРЕСА_2; підписаного представниками виконавця, суміжних землекористувачів та відповідачем акта про встановлення меж земельної ділянки на місцевості від 11.07.2013 р.; підписаного представником виконавця та відповідачем акта приймання-передачі межових знаків від 11.07.2013 р.; свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 28.05.2004 р. (про належність будівлі автомобільно-газонаповнювальної компресорної станції у м. Кам'янці-Подільському по пр. Грушевського, 1/1 загальною площею 96,1 кв.м. на праві приватної власності відповідачу); витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 28.05.2004 р.; технічного паспорту на приміщення - пункт технічного обслуговування з магазином та кафе-баром по пр. Грушевського, 1/1.

12.08.2013 р. відповідач звернулась до міського голови із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по пр. Грушевського, 1/1 для будівництва та обслуговування газової заправочної станції в комплексі з магазином з продажу автозапчастин, авто мийки, шиномонтажа, рихтовки-покраски, складові приміщення для будівельних матеріалів та автозапчастин, стоянка для автомобілів, кафе-бару, спортивний зал, розміщення зовнішньої реклами, швейний цех, та передання в оренду терміном на 10 років.

До заяви додано, зокрема, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 6810400000:18:002:0026, який містить заяву відповідача від 11.07.2013 р. про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_2 площею 1,0482 га.

Листом від 14.08.2013 р. №2078/04-03 відділ Держземагентства у м. Кам'янці-Подільському пропонував за наявності позитивного висновку постійної комісії міської ради з питань землекористування, архітектури, будівництва та екології, включити дане питання до порядку денного чергової сесії міської ради та повідомити заявницю в порядку, встановленому ст. 15 Закону України „Про звернення громадян".

Рішенням Кам'янець-Подільської ради від 28.08.2013 р. №150/44 за результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 10482 кв. м. (1,0482 га) за адресою АДРЕСА_2, звернення підприємця ОСОБА_1 вирішено: 1. затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 10482 кв. м. (1,0482 га) за адресою АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування газової заправочної станції автомобілів в комплексі з магазином з продажу автозапчастин, автомийки, шиномонтажа, рихтовки-покраски, складських приміщень для будівельних матеріалів та автозапчастин, стоянки для автомобілів, кафе-бару, спортивного залу, швейного цеху, розміщення зовнішньої реклами, кадастровий номер земельної ділянки 6810400000:18:002:0026. 2. передати підприємцю ОСОБА_1 в оренду, терміном на десять років, земельну ділянку площею 10482 кв. м. (1,0482 га) за адресою АДРЕСА_2. 3. підприємцю ОСОБА_1 протягом одного місяця з дня прийняття рішення укласти з міською радою договір оренди землі та договір на благоустрій і утримання прилеглої території з департаментом житлової політики, доріг та інфраструктури міської ради. 4. визнати таким, що втратив чинність, договір оренди землі площею 1105,0 кв. м. за адресою на розі проспекту М. Грушевського та вулиці Черняховського, укладений між Кам'янець-Подільською міською радою та підприємцем ОСОБА_1 і зареєстрований в Кам'янець-Подільському міському відділі земельних ресурсів 20 січня 2003 року № 437.

02.10.2013 р. відповідач звернулась до міського голови м. Кам'янця-Подільського з листом, у якому зазначила, що за період виготовлення проектної документації заплановане будівництво ще не закінчене. Вказала на те, що при оформленні договору оренди на земельну ділянку площею 10482 кв.м. (1,0482 га) виявилось, що їй нараховано високу орендну плату за вказану площу, що становить 16000,00 місячної плати. Тому просила взяти до уваги розрахунки орендної плати згідно закону 0,5 коефіцієнта на територію, яка ще не придатна для повного використання, оскільки перебуває в стані пустиря. Відповідач повідомила, що в протилежному разі буде змушена відмовитись від земельної ділянки, оскільки не має можливості сплачувати кожного місяця таку орендну плату.

Листом від 30.10.2013 р. №К/2761-01-01 Кам'янець-Подільська міська рада відповіла, що орендна плата за орендовані земельні ділянки встановлюється з урахуванням за 1 кв.м. індексації до грошової оцінки земель за 2012 р., відповідних коефіцієнтів використання земельних ділянок та місця розташування, тому зміна орендної плати буде суперечити нормам чинного законодавства. У листі роз'яснено, що у разі відсутності на теперішній час потреби в оренді земельної ділянки зазначеної площі відповідач вправі звернутись до міської ради із заявою щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки меншої площі, достатньої для забезпечення подальшої господарської діяльності.

Позивачем надано відповідачу проект договору оренди землі від 14.10.2013 р., у п. 1.1 якого зазначено, що орендодавець своїм рішенням від 28.08.2013 р. №150/44 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.

За умовами п. п. 2.1, 22 запропонованого проекту договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 10482,0 кв.м. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: приміщення орендаря.

У п. 2.3 проекту договору зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3754966,86 грн., у п. 4.2 - що загальна сума орендної плати за рік становить 180238,42 грн.

Договір укладено на десять років з дня прийняття рішення, тобто до 28.08.2023 р. (п. 3. проекту договору).

До проекту договору додано проект розрахунку орендної плати за земельну ділянку (додаток №1), план земельної ділянки, проект акту приймання-передачі земельної ділянки від 14.10.2013 р. (площею 10482,0 кв.м.).

Відповідачем надано лист виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради (від 25.01.2014 р. №7/02-14-220), у якому виконавчий комітет, розглянувши заяву відповідача з питання скасування рішення сорок четвертої сесії Кам'янець-Подільської міської ради № 150/44 від 28.08.2013 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_2 та передачу її в оренду підприємцю ОСОБА_1.", повідомив, що на пленарному засіданні сесії Кам'янець-Подільської міської ради, яке відбулось 21.01.2014 р., розглядався проект рішення з порушеного питання, але вказаний проект рішення при голосуванні не набрав необхідної кількості голосів та не був прийнятий.

21.02.2014 р. №124/58 позивачем за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 було прийнято рішення „Про відмову у скасуванні рішення сорок четвертої сесії Кам'янець-Подільської міської ради від 28.08.2013 року № 150/44 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_2 та передачу її в оренду підприємцю ОСОБА_1."

Відповідач 14.07.2014 р. звернулась до міського голови із заявою про внесення змін до рішення Кам'янець-Подільської міської ради від 28.07.2013 р. №150/44, виклавши п. 2 рішення в такій редакції: „Передати підприємцю ОСОБА_1 в оренду в оренду, терміном на десять років, земельну ділянку площею 10482 кв.м. (1,0482 га) за адресою АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування газової заправочної станції автомобілів в комплексі з магазином з продажу автозапчастин, автомийки, шиномонтажа, рихтовки-покраски, складських приміщень для будівельних матеріалів та автозапчастин, стоянки для автомобілів, кафе-бару, спортивного залу, швейного цеху, розміщення зовнішньої реклами, встановивши на термін до 31.12.2014 року при обчисленні нормативної грошової оцінки та визначенні орендної плати за частину земельної ділянки площею 8546 кв.м. (0,8546 га) коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки - 0,5 (землі зайняті поточним будівництвом або відведені під майбутнє будівництво), орендна плата за цю частину земельної ділянки на цей термін встановлюється в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки".

Рішенням Кам'янець-Подільської міської ради від 12.08.2014 року №127/67, розглянувши звернення ОСОБА_1 про внесення змін до рішення, було вирішено внести зміни до рішення Кам'янець-Подільської міської ради від 28.07.2013 р. №150/44, виклавши п. 2 рішення в такій редакції: „Передати підприємцю ОСОБА_1 в оренду, терміном на десять років, земельну ділянку площею 10482 кв.м. (1,0482 га) за адресою АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування газової заправочної станції автомобілів в комплексі з магазином з продажу автозапчастин, автомийки, шиномонтажа, рихтовки-покраски, складських приміщень для будівельних матеріалів та автозапчастин, стоянки для автомобілів, кафе-бару, спортивного залу, швейного цеху, розміщення зовнішньої реклами, встановивши на термін до 31.12.2014 року при обчисленні нормативної грошової оцінки та визначенні орендної плати за частину земельної ділянки площею 8546 кв.м.; (0,8546 га) коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки - 0,5 (землі зайняті поточним будівництвом або відведені під майбутнє будівництво), орендна плата за цю частину земельної ділянки на цей термін встановлюється в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки".

У матеріали справи надано рішення Кам'янець-Подільської міської ради від 09.12.2014 р. №5/73 „Про затвердження розміру орендної плати за земельні ділянки на території міста Кам'янця-Подільського в залежності від їх функціонального використання", п. 1 якого встановлено, що сума річної орендної плати за орендовані земельні ділянки в місті Кам'янці-Подільському, яка передбачається у договорі оренди між міською радою (орендодавцем) і орендарем, обраховується як певний відсоток від нормативної грошової оцінки землі в залежності від функціонального використання цих земельних ділянок у розмірах, наведених у додатку до цього рішення, зокрема, розміщення, обслуговування СТО, пункту техобслуговування автомобілів, майданчика для миття автомашин; розміщення, обслуговування АЗС, пункту заправки автомобілів - 4,8 відсотка нормативної грошової оцінки землі) (п. п. 2, 3 додатку). Пунктом 6 зазначеного рішення передбачено, що розрахунок орендної плати за землю на відповідній земельній ділянці може бути проведений з пропорційним урахуванням різного функціонального призначення частин цієї земельної ділянки, якщо таке зазначено у відповідній землевпорядній документації або технічному паспорті розташованої на ній будівлі, споруди. При цьому коефіцієнт функціонального використання 0,5 при здійсненні нормативної грошової оцінки земельних ділянок, відведених для будівництва та обслуговування об'єктів, застосовувати не для всієї площі земельної ділянки, яка здається у оренду, а лише для тієї її частини, яку згідно з документацією займає будівництво.

30.06.2015 р. Кам'янець-Подільською міською радою прийнято рішення №2/86 „Про затвердження Положень про місцеві податки і збори у м. Кам'янці-Подільському", яким, з-поміж іншого, затверджено Положення про плату за землю (додаток 3). Приписи п. 10.7 зазначеного Положення аналогічні приписам п. 6 рішення Кам'янець-Подільської міської ради від 09.12.2014 р. №5/73 „Про затвердження розміру орендної плати за земельні ділянки на території міста Кам'янця-Подільського в залежності від їх функціонального використання" щодо розрахунку орендної плати за землю з пропорційним урахуванням різного функціонального призначення части земельної ділянки; При цьому п. п. 2, 3 додатку встановлений такий же розмір орендної плати для земельних ділянок під розміщення, обслуговування СТО, пункту техобслуговування автомобілів, майданчика для миття автомашин; розміщення, обслуговування АЗС, пункту заправки автомобілів - 4,8 відсотка нормативної грошової оцінки землі.

У зв'язку із необхідністю визначення та відшкодування ймовірних збитків, заподіяних міській раді, комісією по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам було проведено обстеження, зокрема, земельної ділянки по АДРЕСА_2, про що складено акт обстеження земельних ділянок від 23.09.2016 р. В акті зазначено, що в ході обстеження встановлено, що земельна ділянка, розташована за адресою: АДРЕСА_2, перебуває в комунальній власності міської ради, категорія земель - землі житлової та громадської забудови. На земельній ділянці розташовано будівлі і споруди, які належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, відповідно, земельна ділянка фактично нею використовується.

Також вказано, що рішенням сесії міської ради від 28.08.2013 р. №150/44 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 та передачу її в оренду підприємцю ОСОБА_1." (зі змінами від 12.08.2014, рішення сесії міської ради №127/67) земельну ділянку площею 10482,0 кв.м. (1,0482 га) на підставі звернення ФОП ОСОБА_1 передано в оренду для будівництва та обслуговування газової заправочної станції автомобілів у комплексі з магазином продажу автозапчастин, автомийки, шиномонтажа, рихтовки-покраски, складських приміщень для будівельних матеріалів та автозапчастин, стоянки для автомобілів, кафе-бару, спортивного залу, швейного цеху, розміщення зовнішньої реклами. Станом на 23.09.2016 р. документи, які б посвідчували право користування або право власності на цю земельну ділянку, в міській раді відсутні.

У п. 4 протоколу засідання комісії по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам від 27.09.2016 р. щодо ФОП ОСОБА_1 за участі, в тому числі її представника, вказано, що згідно з розрахунком річного розміру орендної плати за землю за 2014-2015 роки та 8 місяців 2016 року за земельну ділянку площею 10482,0 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 розрахункові втрати орендної плати за землю (за період з 01.01.2014 по 01.10.2016 р.) складають 556188,63 грн. У протоколі також зафіксовано, що представник зазначив, що відмова від укладення (продовження) договору оренди пояснюється тим, що землекористувач не погоджується з розміром площі (визначеним у попередньому договорі оренди).

В акті засідання комісії по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам 30.09.2016 р. зазначено, що для визначення збитків, заподіяних міській раді внаслідок використання земельних ділянок без належним чином оформлених документів, 27.09.2016 р. комісією по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам розглянуто матеріали по суб'єкту господарювання - землекористувачу ФОП ОСОБА_1 Зокрема, вказано, що за результатами проведеного обстеження земельної ділянки підготовлено розрахунок річного розміру орендної плати за землю за 2014-2015 роки та 8 місяців 2016 року за земельну ділянку площею 10482,0 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2014 рік складає 3754966,86 гривень. Річний розмір орендної плати на 2014 рік: 3754966,86 грн. х 4,8% = 180238,41 грн. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2015 рік складає 4689961,26 гривень. Річний розмір орендної плати на 2015 рік: 4689961,26 грн. х 4,8% = 225118,14 грн. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2016 рік складає 6720534,30 гривень. Річний розмір орендної плати на 2016 рік: 6720534,30 грн. х 4,8% = 322585,64 грн. (нараховано за 8 місяців 2016 року - 26882,14 грн. х 8 = 215057,12 грн.). Нарахування орендної плати за землю (за період з 01.01.2014 по 01.10.2016 року) становлять 620413,67 гривень. Згідно із наданою податковою інспекцією довідкою про нарахування та фактичні надходження плати за землю ФОП ОСОБА_1 за період з 01.01.2014 року по 01.09.2016 року в бюджет міста фактично сплачено 64225,04 гривень. Розрахункові втрати орендної плати за землю (за період з 01.01.2014 р. по 01.10.2016 р.) складають 556188,63 грн.

Вищезазначений акт затверджено рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради від 13.10.2016 р. №1291 "Про затвердження актів засіданні комісії по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам від 30.09.2016 р.".

Позивач звернувся до відповідача з претензією (від 20.10.2016 р. №2/02-14-4948), в якій пропонував в місячний термін з дня її отримання провести сплату коштів.

Відповідачем в матеріали справи надано копії податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 р., 2016 р.

Оскільки відповідач використовує земельну ділянку площею 1,0482 га по АДРЕСА_2, у м. Кам'янці-Подільському без оформлення документів, які би посвідчували право користування або право власності на вказану земельну ділянку, та, як наслідок, не сплачує орендну плату чи плату за землю, керівник Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Кам'янець-Подільської міської ради звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 556188,63 грн. завданих у зв'язку з цим збитків.

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди (п. 5).

Згідно з ч. 1, 2 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

З положень частини першої ст. 124 Земельного кодексу України вбачається, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

При цьому відповідно до вимог ст. 125 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття рішення позивача №58 від 31.01.2012 р. про поновлення договору оренди) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Пунктами 1, 2 ст. 123 ЗК Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Як убачається з матеріалів справи, у відповідача в оренді на підставі договору оренди земельної ділянки від 13.01.2003 р., укладеного між Кам'янець-Подільською міською радою (орендодавець) та підприємцем ОСОБА_1, перебувала земельна ділянка площею 1105,0 кв.м., яка знаходиться в м. Кам'янці-Подільському на розі пр. М. Грушевського та вул. Черняхівського.

Земельна ділянка передана з метою несільськогосподарського використання для будівництва газової заправочної станції автомобілів в комплексі з магазином з продажу автозапчастин, пункту технічного обслуговування та кафе-бару, з правом викупу земельної ділянки (п. п. 1.1, 2.1 договору).

Відповідно до п. 2.2 договору, угод про внесення змін та доповнень до договору від 02.12.2005 р., від 03.12.2008 р., дія договору продовжена до 25.11.2011 р.

Рішенням Кам'янець-Подільської міської ради №58 від 31.01.2012 р. дію вищезазначеного договору вирішено поновити на три роки з дня прийняття рішення, а ФОП ОСОБА_1 - укласти додаткову угоду до договору оренди землі протягом одного місяця з дня прийняття рішення.

Доказів укладення на виконання рішення Кам'янець-Подільської міської ради №58 від 31.01.2012 р. додаткової угоди до договору оренди суду не подано.

При цьому приписами ст. 33 Закону України „Про оренду землі" (в редакції, що діяла на момент закінчення дії договору та прийняття рішення про його поновлення) передбачено обов'язковість укладення додаткової угоди до договору оренди землі про його поновлення.

Натомість відповідач 20.06.2012 р. звернулась до позивача із заявою про видання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,00 га за адресою: пр. Грушевського, 1/1, надавши графічні матеріали з орієнтовними розмірами земельної ділянки (площа 1,0482 га). За результатами розгляду цієї заяви позивач рішенням №23 від 14.08.2012 р. надав дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення на умовах оренди земельної ділянки орієнтовною площею 10482 кв.м. (1,0482 га).

Так, відповідачем було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Кам'янець-Подільський, АДРЕСА_2, кадастровий номер 6810400000:18:002:0026 (площею 1,0482 га), який за заявою відповідача від 12.08.2013 р. затверджено рішенням Кам'янець-Подільської ради від 28.08.2013 р. №150/44. Крім того, цим же рішенням на підставі заяви відповідача було передано останній в оренду терміном на десять років земельну ділянку площею 10482 кв. м. (1,0482 га) за адресою АДРЕСА_2, а також вирішено передати відповідачу протягом одного місяця з дня прийняття рішення укласти з міською радою договір оренди землі. Одночасно визнано таким, що втратив чинність, договір оренди землі площею 1105,0 кв. м. за адресою на розі проспекту М. Грушевського та вулиці Черняховського, укладений між Кам'янець-Подільською міською радою та підприємцем ОСОБА_1 і зареєстрований в Кам'янець-Подільському міському відділі земельних ресурсів 20 січня 2003 року № 437.

Як пояснили представники сторін та слідує з матеріалів справи, запропонований позивачем проект договору оренди землі від 14.10.2013 р. щодо оренди земельної ділянки площею 10482,0 кв.м. відповідач не підписала у зв'язку з тим, що передбачена ним орендна плата занадто висока, а також тим, що в долученому проекті акту приймання-передачі земельної ділянки від 14.10.2013 р. у місці, призначеному для його підписання, помилково зазначено прізвище інше, ніж відповідача.

Зокрема, про зазначене свідчить лист відповідача від 02.10.2013 р., у якому вона просила позивача взяти до уваги розрахунки орендної плати за коефіцієнтом 0,5 на територію, яка ще не придатна для повного використання, а у протилежному разі вона буде змушена відмовитись від земельної ділянки, оскільки не має можливості сплачувати кожного місяця таку орендну плату.

При цьому за заявою відповідача від 14.07.2014 р. рішенням позивача від 12.08.2014 року №127/67 було внесено зміни до рішення від 28.07.2013 р. №150/44, виклавши п. 2 рішення в такій редакції: „Передати підприємцю ОСОБА_1 в оренду, терміном на десять років, земельну ділянку площею 10482 кв.м. (1,0482 га) за адресою АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування газової заправочної станції автомобілів в комплексі з магазином з продажу автозапчастин, автомийки, шиномонтажа, рихтовки-покраски, складських приміщень для будівельних матеріалів та автозапчастин, стоянки для автомобілів, кафе-бару, спортивного залу, швейного цеху, розміщення зовнішньої реклами, встановивши на термін до 31.12.2014 року при обчисленні нормативної грошової оцінки та визначенні орендної плати за частину земельної ділянки площею 8546 кв.м.; (0,8546 га) коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки - 0,5 (землі зайняті поточним будівництвом або відведені під майбутнє будівництво), орендна плата за цю частину земельної ділянки на цей термін встановлюється в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки".

Однак, як убачається з матеріалів справи та підтверджується сторонами, відповідачем договору оренди земельної ділянки, переданої їй в оренду рішенням Кам'янець-Подільської ради від 28.08.2013 р. №150/44, укладено не було. Не був укладений відповідний договір оренди і після прийняття рішення позивача від 12.08.2014 року №127/67 (після внесення змін щодо застосування зменшеного коефіцієнта на частину земельної ділянки). При цьому належних та допустимих доказів ухилення позивача від укладення такого договору суду не подано. Не подано доказів і про відмову відповідача від оренди земельної ділянки у визначеному законом порядку.

Посилання відповідача на лист, в якому остання зазначає про високий розмір орендної плати як підставу відмови від договору оренди, суд вважає непереконливими, оскільки в листі йдеться лише про можливу відмову від оренди земельної ділянки, однак належних доказів про вчинення в подальшому дій щодо відмови від оренди землі суду не подано. Також не подано суду і доказів про вчинення дій з врегулювання з боку відповідача з позивачем питань розбіжності щодо розміру орендної плати при укладенні договору оренди.

Оцінюються критично судом і посилання відповідача на звернення до позивача із заявою про скасування рішення від 28.08.2013 р. №150/44, яким затверджено відповідний проект землеустрою, та відмову позивача у скасуванні цього рішення, яка прийнята рішенням від 21.02.2014 р. №124/58, враховуючи те, що відповідне рішення відповідачем не оскаржено в судовому порядку, не скасоване та є чинним.

З огляду на зазначене, спростовуються доводи відповідача про вжиття нею усіх передбачених законодавством юридично значимих дій, спрямованих на оформлення права користування земельною ділянкою.

Твердження відповідача про те, що вона не користується земельною ділянкою загальною площею 10482,0 кв.м. та відмовилась від цієї земельної ділянки у листі від 02.10.2013 р. спростовуються з огляду на те, що умовою такої відмови у листі відповідач зазначила незастосування позивачем при визначенні орендної плати коефіцієнта 0,5 на територію, яка ще не придатна для повного використання. При цьому рішенням позивача від 12.08.2014 року №127/67 було внесено зміни до рішення від 28.07.2013 р. №150/44, згідно з якими коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки 0,5 (землі зайняті поточним будівництвом або відведені під майбутнє будівництво) був застосований до частини земельної ділянки площею 8546 кв.м.

Однак, як уже зазначалось, і після внесення вищезазначених змін договір оренди земельної ділянки між позивачем та відповідачем укладений не був.

Крім того, суд бере до уваги, що на частині земельної ділянки знаходиться належне відповідачу нерухоме майно (свідоцтво про право власності від 28.05.2004 р.).

Інших доказів, які би свідчили про відмову від земельної ділянки чи її частини, суду не подано. При цьому судом враховується, що відповідачем 20.06.2012 р. подано заяву позивачу про видання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,00 га, самостійно розроблено проект відведення земельної ділянки площею 10482 кв. м., 12.08.2013 р. подано заяву позивачу про його затвердження та надання зазначеної у ньому ділянки в оренду терміном на 10 років.

Разом з тим, зазначення в проекті акту приймання передачі земельної ділянки від 14.10.2014 р. у місці підписання іншого прізвища, ніж прізвище позивача, не може вважатися достатньою підставою для подальшого неоформлення права користування земельною ділянкою з огляду, зокрема, на те, що у преамбулі цього акту, як і у преамбулі, реквізитах проекту договору від 14.10.2014 р., розрахунку до договору зазначена правильна інформація про сторони договору, а саме: орендодавцем зазначено Кам'янець-Подільську міську раду, орендарем - ФОП ОСОБА_1 При цьому відповідач не була позбавлена права та можливості звернутись до позивача з метою виправлення відповідної помилки.

Таким чином, враховуючи зазначені обставини справи у сукупності, суд доходить висновку, що відповідачем в порушення вимог законодавства не було оформлено право користування земельною ділянкою, переданою їй в оренду рішенням Кам'янець-Подільської ради від 28.08.2013 р. №150/44.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

Згідно з частинами 2, 3 статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, відшкодування збитків.

Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки (пункт "д" частини 1 статті 156 ЗК України).

За змістом статті 157 ЗК України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із п. 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 (далі - Порядок), власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад (п. 2 Порядку).

Відповідно до п. 3 Порядку відшкодуванню підлягають, зокрема, збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.

При цьому неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

В ході судового розгляду встановлено, що комісією по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам у зв'язку із необхідністю визначення та відшкодування ймовірних збитків, заподіяних міській раді, було проведено обстеження земельної ділянки по АДРЕСА_2, про що складено акт обстеження земельних ділянок від 23.09.2016 р. В акті, зокрема, зазначено, що в ході обстеження встановлено, що на земельній ділянці, розташованій за адресою: АДРЕСА_2, розташовано будівлі і споруди, які належать фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1

Також вказано, що рішенням сесії міської ради від 28.08.2013 р. №150/44 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 та передачу її в оренду підприємцю ОСОБА_1." (зі змінами, внесеними рішення сесії міської ради від 12.08.2014 р. №127/67) земельну ділянку площею 10482,0 кв.м. (1,0482 га) на підставі звернення ФОП ОСОБА_1 передано в оренду для будівництва та обслуговування газової заправочної станції автомобілів у комплексі з магазином продажу автозапчастин, автомийки, шиномонтажа, рихтовки-покраски, складських приміщень для будівельних матеріалів та автозапчастин, стоянки для автомобілів, кафе-бару, спортивного залу, швейного цеху, розміщення зовнішньої реклами. Станом на 23.09.2016 р. документи, які б посвідчували право користування або право власності на цю земельну ділянку, в міській раді відсутні.

Відповідно до п. 4 протоколу засідання комісії по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам від 27.09.2016 р. щодо ФОП ОСОБА_1 згідно з розрахунком річного розміру орендної плати за землю за 2014-2015 роки та 8 місяців 2016 року за земельну ділянку площею 10482,0 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 розрахункові втрати орендної плати за землю (за період з 01.01.2014 по 01.10.2016 р.) складають 556188,63 грн. У протоколі зафіксовано, що представник відмову від укладення (продовження) договору оренди пояснив тим, що землекористувач не погоджується з розміром площі (визначеним у попередньому договорі оренди). Фактично ним використовується значно менша площа земельної ділянки.

30.09.2016 р. комісією по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам складено акт засідання, в якому зазначено, що 27.09.2016 р. комісією розглянуто матеріали по суб'єкту господарювання - землекористувачу ФОП ОСОБА_1 і за результатами проведеного обстеження земельної ділянки підготовлено розрахунок річного розміру орендної плати за землю за 2014-2015 роки та 8 місяців 2016 року за земельну ділянку площею 10482,0 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2. Так згідно з наведеним в акті розрахунком річний розмір орендної плати на 2014 рік: 3754966,86 грн. х 4,8% = 180238,41 грн., на 2015 рік: 4689961,26 грн. х 4,8% = 225118,14 грн., нараховано за 8 місяців 2016 року - 26882,14 грн. х 8 = 215057,12 грн.). Нарахування орендної плати за землю (за період з 01.01.2014 по 01.10.2016 року) становлять 620413,67 гривень, фактичні надходження плати за землю за період з 01.01.2014 року по 01.09.2016 року - 64225,04 гривень, відтак розрахункові втрати орендної плати за землю (за період з 01.01.2014 р. по 01.10.2016 р.) складають 556188,63 грн.

Вищезазначений акт затверджено рішенням виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради від 13.10.2016 р. №1291 "Про затвердження актів засіданні комісії по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам від 30.09.2016 р.".

Зазначене рішення, дії посадових осіб щодо визначення розміру збитків у встановленому порядку не оскаржені та не визнані незаконними.

Верховним Судом України в пункті 14 постанови Пленуму "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" від 16 квітня 2004 року № 7 вказано, що розміри збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам вилученням (викупом) або тимчасовим зайняттям земельних ділянок у встановленому порядку, визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284), про що зазначено також у п. 3.7 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011р. № 6.

У п. 3.8 постанови Пленуму ВГСУ "Про деякі питання розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011 р. № 6 зазначено, що вирішуючи спори за позовами органів державної влади або місцевого самоврядування про стягнення з особи, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду і не переоформила право користування земельною ділянкою, збитків у вигляді упущеної вигоди (зокрема у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки), господарські суди повинні брати до уваги положення статті 22 ЦК України та частини другої статті 224 ГК України. Для застосування такого заходу відповідальності слід встановлювати наявність у діях відповідача усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками і вини).

Так, відповідно до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

За приписами ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно зі статтею 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

При цьому відповідно до ч. 1 ст. 225 ГК України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

Отже, з огляду на вищезазначені норми, для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків необхідною є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки (дії чи бездіяльність особи); шкідливого результату такої поведінки - збитків (шкоди), їх наявності та розміру; причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками; вини особи, яка заподіяла шкоду. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає. Вищезазначена правова позиції викладена у постановах Верховного Суду України від 20.12.2010 р. у справі №06/113-38, від 04.07.2011 р. у справі №51/250.

Таким чином, як убачається з матеріалів справи, з часу прийняття рішення про надання в оренду земельної ділянки площею 10482 кв.м. (міської ради від 28.08.2013 р. №150/44) відповідач не оформила право користування земельною ділянкою, на якій розташоване належне їй нерухоме майно, не відмовилась у встановленому законодавством порядку від земельної ділянки, наданої в оренду рішенням позивача.

Як уже зазначалося, доказів про вчинення відповідачем юридично значимих дій, спрямованих на укладення з позивачем договору оренди землі, його реєстрації, тобто вжиття усіх залежних від неї заходів для оформлення права землекористування, а також про ухилення або відмову ради в укладенні договору оренди землі суду не подано.

При цьому суд звертає увагу на те, що зі змісту вищезазначених приписів законодавства та прийнятого Кам'янець-Подільською міською радою рішення від 28.08.2013 р. №150/44 слідує, що саме на відповідача покладається обов'язок щодо вчинення дій з оформлення права користування земельною ділянкою, на якій знаходиться належне останній нерухоме майно. Натомість, неоформлення відповідачем правовстановлюючих документів на земельну ділянку позбавило Кам'янець-Подільську міську раду права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, який вона могла б отримувати, якби її право не було порушене.

З огляду на вищенаведені обставини, суд дійшов висновку, щооформлення документів на право користування земельною ділянкою є доведеним фактом та виникло з вини відповідача внаслідок його бездіяльності, що свідчить про протиправну поведінку землекористувача та причинний зв'язок між його протиправною поведінкою та майновою шкодою.

Аналогічна позиція викладена в постановах ВСУ від 17.02.2016 р. у справі №904/5857/14, від 28.07.2015 р. у справі №916/3311/14, від 28.01.2015 р. у справі №5023/3993/12 (5023/9057/11), постановах ВГСУ від 17.09.2013 р. у справі №922/763-13-г, від 13.11.2013 р. у справі №902/370/13-г, від 24.03.2014 р. у справі №922/2153/13, від 09.12.2015 р. у справі №924/653/15).

Прокурор в інтересах держави в особі позивача просить стягнути з відповідача завдані використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів збитки в розмірі 556188,63 грн., розраховані за 2014-2015 роки та 8 місяців 2016 року за земельну ділянку площею 10482,0 кв.м.

З наявного в акті засідання комісії від 30.09.2016 р. розрахунку убачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2014 рік складає 3754966,86 гривень. Річний розмір орендної плати на 2014 рік: 3754966,86 грн. х 4,8% = 180238,41 грн. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2015 рік складає 4689961,26 гривень. Річний розмір орендної плати на 2015 рік: 4689961,26 грн. х 4,8% = 225118,14 грн. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2016 рік складає 6720534,30 гривень. Річний розмір орендної плати на 2016 рік: 6720534,30 грн. х 4,8% = 322585,64 грн. (нараховано за 8 місяців 2016 року - 26882,14 грн. х 8 = 215057,12 грн.). Нарахування орендної плати за землю (за період з 01.01.2014 по 01.10.2016 року) становлять 620413,67 гривень. Фактичні надходження плати за землю за період з 01.01.2014 року по 01.09.2016 року в бюджет міста становлять 64225,04 гривень.

Зазначений розрахунок здійснено відповідно до даних про нормативну грошову оцінку, що зазначені відділом Держгеокадастру у м. Кам'янці-Подільському Хмельницької області (лист від 20.09.2016 р. № 2-28-02-792/32-16), рішення позивача від 09.12.2014 р. №5/73 „Про затвердження розміру орендної плати за земельні ділянки на території міста Кам'янця-Подільського в залежності від їх функціонального використання", від 30.06.2015 р. №2/86 „Про затвердження Положень про місцеві податки і збори у м. Кам'янці-Подільському", з огляду на що суд не може взяти до уваги твердження відповідача про відсутність підтверджуючих документів щодо розміру нормативно-грошової оцінки земельної ділянки за періоди нарахування, а також підстав застосування відповідного розміру орендної плати. З цих же підстав суд критично оцінює посилання відповідача на необхідність застосування при визначенні розміру збитків нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка наявна в органах Державної фіскальної служби.

Разом з тим, суд враховує наявність рішення Кам'янець-Подільської міської ради від 12.08.2014 року №127/67, яким було внесено зміни до рішення від 28.07.2013 р. №150/44, шляхом викладення п. 2 рішення в такій редакції: „Передати підприємцю ОСОБА_1 в оренду, терміном на десять років, земельну ділянку площею 10482 кв.м. (1,0482 га) за адресою АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування газової заправочної станції автомобілів в комплексі з магазином з продажу автозапчастин, автомийки, шиномонтажа, рихтовки-покраски, складських приміщень для будівельних матеріалів та автозапчастин, стоянки для автомобілів, кафе-бару, спортивного залу, швейного цеху, розміщення зовнішньої реклами, встановивши на термін до 31.12.2014 року при обчисленні нормативної грошової оцінки та визначенні орендної плати за частину земельної ділянки площею 8546 кв.м.; (0,8546 га) коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки - 0,5 (землі зайняті поточним будівництвом або відведені під майбутнє будівництво), орендна плата за цю частину земельної ділянки на цей термін встановлюється в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки".

З приводу неврахування позивачем при проведенні розрахунків зазначеного вище рішення у зв'язку з відсутністю укладеного договору оренди суд, враховуючи предмет позову, зазначає, що збитками відповідно до ст. 224 ГК України є і неодержані доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Беручи до уваги те, що у випадку оформлення відповідачем правовстановлюючих документів на земельну ділянку, одержання позивачем доходу здійснювалося би на умовах, передбачених цим рішенням, тобто виходячи із передбачених зазначеним рішенням коефіцієнтів, а також розмірів орендної плати, визначався би прибуток, на який позивач мав право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання відповідачем, суд доходить висновку про необхідність врахування рішення позивача від 12.08.2014 року №127/67 при обчисленні розміру збитків.

Так, враховуючи подані позивачем розрахунки суми нарахованих збитків, в тому числі за 2014 р., суд вважає, що обґрунтованим буде нарахування збитків на суму 506416,07 грн., а саме: за 2014 р. в розмірі 130465,85 грн. (з січня по липень 2014 р. - по 15019,87 грн. в місяць, з 01.08.2014 р. до 12.08.2014 р. - 5329,60 грн., з 12.08.2014 р. по 31.08.2014 р. - 2777,40 грн., з вересня по грудень 2014 р. - по 4304,94 грн. в місяць); за 2015 р. в сумі 225118,14 грн., за 8 місяців 2016 р. - 215057,12 грн., враховуючи при цьому сплату відповідачем 64225,04 грн. У решті позовні вимоги є необґрунтованими.

Відповідачем заявлено про застосування до спірних правовідносин позовної давності (заява від 16.06.2017 р.).

Позовна давність, за визначенням статті 256 ЦК України, - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права та інтересу.

Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст. 257 ЦК України).

Відповідно до ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

За зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання (ч. 5 ст. 261 ЦК України).

За зобов'язаннями, строк виконання яких не визначений або визначений моментом вимоги, перебіг позовної давності починається від дня, коли у кредитора виникає право пред'явити вимогу про виконання зобов'язання. Якщо боржникові надається пільговий строк для виконання такої вимоги, перебіг позовної давності починається зі спливом цього строку (ч. 6 ст. 261 ЦК України).

За приписами ч. ч. 2, 3 ст. 267 ЦК України заява про захист цивільного права або інтересу має бути прийнята судом до розгляду незалежно від спливу позовної давності. Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.

Згідно з п. 2.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 р. №10 „Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів" за змістом частини першої статті 261 ЦК України позовна давність застосовується лише за наявності порушення права особи.

Отже, перш ніж застосовувати позовну давність, господарський суд повинен з'ясувати та зазначити в судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. У разі коли такі право чи інтерес не порушені, суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості. І лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла і про це зроблено заяву іншою стороною у справі, суд відмовляє в позові у зв'язку зі спливом позовної давності - за відсутності наведених позивачем поважних причин її пропущення.

Як зазначалося вище позовні вимоги в частині стягнення 506416,07 грн. заявлені обґрунтовано.

З матеріалів справи вбачається, що позовні вимоги про стягнення збитків за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів заявлені за період 01.01.2014 - 01.10.2016 р.р. При цьому прокурор відповідно до відбитка календарного штемпеля на конверті звернувся з позовом до суду 18.05.2017 р.

З огляду на те, що вчинене порушення відповідачем є триваючим (неоформлення договору оренди) і у позивача право на стягнення заподіяних в результаті цього збитків у вигляді неотриманого доходу - орендної плати може виникати до повного врегулювання правовідносин сторін, беручи до уваги час звернення до суду із позовом та період, за який прокурор та позивач просять стягнути завдані збитки, визначений законодавством загальний строк позовної давності, суд вважає, що прокурором та позивачем пропущено строк позовної давності щодо стягнення збитків за період з 01.01.2014 р. до 18.05.2014 р., які, за підрахунком суду, становлять 68800,70 грн. При цьому судом враховуються подані позивачем розрахунки збитків і береться до уваги, що протягом 01.01.2014 р. - 18.05.2014 р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з розрахунком становила 3754966,86 грн., 4,8% від нормативної грошової оцінки - 180238,41 грн.

Суд бере до уваги положення п. 4.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013р. №10 „Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів", відповідно до якого якщо у передбачених законом випадках з позовом до господарського суду звернувся прокурор, що не є позивачем, то позовна давність обчислюватиметься від дня, коли про порушення свого права або про особу, яка його порушила, довідався або мав довідатися саме позивач, а не прокурор.

Пунктом 2.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 р. №10 „Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів" передбачено, що якщо позовні вимоги господарським судом визнано обґрунтованими, а стороною у справі заявлено про сплив позовної давності, то суд зобов'язаний застосувати до спірних правовідносин положення статті 267 ЦК України та вирішити питання про наслідки такого спливу (тобто або відмовити в позові у зв'язку зі спливом позовної давності, або, за наявності поважних причин її пропущення, - захистити порушене право, але в будь-якому разі вирішити спір з посиланням на зазначену норму ЦК України).

Згідно з ч. 4 ст. 267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Отже, з урахуванням вищезазначеного, суд вважає, що у позові в частині стягнення 68800,70 грн. збитків за період з 01.01.2014 р. до 18.05.2014 р. у зв'язку зі спливом строків позовної давності, та в частині стягнення 49772,56 грн. у зв'язку з необґрунтованістю розрахунків збитків за 2014 рік потрібно відмовити.

Враховуючи вищевикладене у сукупності, положення ст. 33 ГПК України, в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню - в розмірі 437615,38 грн. У решті позовних вимог необхідно відмовити.

Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України у зв'язку із частковим задоволенням позову витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 1, 12, 22, 32-34, 49, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов керівника Кам'янець-Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Кам'янець-Подільської міської ради, м. Кам'янець-Подільський до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Кам'янець-Подільський про стягнення 556188,63 грн. задовольнити частково.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (ід.код НОМЕР_1) на користь Кам'янець-Подільської міської ради, Хмельницька область, м. Кам'янець-Подільський, майдан Відродження, буд. 1 (код 26571846) 437615,37 грн. (чотириста тридцять сім тисяч шістсот п'ятнадцять гривень 37 коп.) збитків, завданих використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів.

Видати наказ.

У решті позову відмовити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (ід.код НОМЕР_1) на користь прокуратури Хмельницької області, м. Хмельницький, пров. Військоматський, буд. 3 (код 02911102) 6564,23 грн. (шість тисяч п'ятсот шістдесят чотири гривні 23 коп.) витрат зі сплати судового збору.

Видати наказ.

Повне рішення складено 14.07.2017 р.

Суддя В.В. Виноградова

Віддрук. 4 прим.: 1 - до справи, 2 - позивачу (32300, м. Кам'янець-Подільський, майдан Відродження 1); 3 - відповідачу (АДРЕСА_1); 4 - Кам'янець-Подільська місцева прокуратура (32300, м. Кам'янець-Подільський, вул. Драгоманова 11).