
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 362/3445/17 Головуючий у 1-й інстанції: Корнієнко С.В. Суддя-доповідач: Троян Н.М.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 липня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Троян Н.М.,
суддів - Бужак Н.П., Твердохліб В.А.,
за участю секретаря - Рейтаровської О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві, апеляційну скаргу Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області на постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 10 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області про встановлення факту, визнання протиправними дій та бездіяльності, припинення повноважень виборчої комісії,-
В С Т А Н О В И Л А :
07 липня 2017 року ОСОБА_2 звернулася до Васильківського міськрайонного суду Київської області з позовом до Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просила:
- встановити факти систематичного порушення Здорівською СВК Конституції України, Закону України «Про місце вибори» та інших законів України;
- визнати протиправними дії та бездіяльність Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області неправомірними, протиправними та протизаконними;
- припинити повноваження Здорівської сільської виборчої комісії у сформованому складі відповідно до постанови Васильківської районної виборчої комісії від 18.06.2017 №8 «Про новий склад Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області» у зв'язку з систематичним порушенням Конституції України, Закону України «Про місце вибори» та інших законів України.
Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 10 липня 2017 року позов задоволено частково, шляхом визнання протиправною бездіяльність Здорівської сільської виборчої комісії щодо невиконання постанови Центральної виборчої комісії від 15.06.2017 №124.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Відповідач, не погоджуючись із зазначеною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просить суд скасувати постанову та залишити адміністративний позов без розгляду.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Верховної Ради України від 21.02.2017 № 1879-VIII «Про призначення позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області» у зв'язку з достроковим припиненням повноважень Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області ОСОБА_3 та відповідно до пункту 30 частини першої статті 85 Конституції України, частини третьої статті 14, частин першої та п'ятої статті 15, статей 68, 69 призначено позачергові вибори Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області на неділю, 30 квітня 2017 року.
Постановою Центральної виборчої комісії від 15.06.2017 року №124 «Про окремі питання діяльності Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області» приписано, зокрема,
1. Скасувати постанови Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області від 31.05.2017 року № 16 «Про призначення повторних позачергових виборів Здорівського сільського голови села Здорівка, Васильківського району, Київської області» та від 03.06.2017 року № 17 «Про виконання Постанови Центральної виборчої комісії від 31 травня 2017р. за № 118 «Про окремі питання діяльності Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області» (п. 1);
2. Встановити факт систематичного порушення дільничною виборчою комісією виборчої дільниці № 320300 та Здорівською сільською виборчою комісією Васильківського району Київської області вимог Конституції України та законів України (п. 2);
3. Достроково припинити повноваження усього складу дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 320300 та усього складу Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області у зв'язку із систематичним порушенням ними Конституції України та законів України (п. 3);
4. Васильківській районній виборчій комісії Київської області довести до відома місцевих організацій політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, а також зареєстрованих у встановленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцевих організацій політичних партій, які мають право подання кандидатур до складу Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області та до складу дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 320300, а також кандидатів на посаду Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області, які мають право подання кандидатур до складу дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 320300, про можливість подання до 24 години 17 червня 2017 року включно до Васильківської районної виборчої комісії Київської області нових кандидатур для включення до складу зазначених сільської та дільничної виборчих комісій.
5. Зобов'язати Васильківську районну виборчу комісію Київської області до 18 червня 2017 року включно сформувати новий склад Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області та затвердити новий склад дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 320300.
6. Зобов'язати дільничну виборчу комісію виборчої дільниці № 320300 (після затвердження нового складу):
до 20 червня 2017 року включно звернутись до архівного сектору Васильківської районної державної адміністрації Київської області для отримання доступу у визначеному законодавством України порядку до переданої на зберігання виборчої документації з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року;
до 22 червня 2017 року включно здійснити підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року з використанням виборчих бюлетенів з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року, які перебувають на зберіганні в архівному секторі Васильківської районної державної адміністрації Київської області, та скласти протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року, передбачений статтею 80 Закону України «Про місцеві вибори», у відповідній кількості примірників;
до 23 червня 2017 року включно доставити до Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області запаковані згідно з вимогами частини восьмої статті 80 Закону України «Про місцеві вибори» перший та другий примірники протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року.
7. Зобов'язати Здорівську сільську виборчу комісію Васильківського району Київської області (після сформування нового складу):
а) до 25 червня 2017 року включно:
прийняти і розглянути протокол дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 320300 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року на своєму засіданні;
на підставі протоколу дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 320300 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300 з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року встановити підсумки голосування з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року шляхом складання протоколу про підсумки голосування з виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, передбаченого статтею 83 Закону України «Про місцеві вибори», у відповідній кількості примірників;
на підставі протоколу про підсумки голосування з виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі встановити результати позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року шляхом складання протоколу про результати виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, передбаченого статтею 85 Закону України «Про місцеві вибори», у відповідній кількості примірників;
невідкладно після складення протоколу про результати виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі прийняти рішення відповідно до частини четвертої статті 85 Закону України «Про місцеві вибори»;
б) до 26 червня 2017 року включно доставити до Центральної виборчої комісії звіт про виконання постанови Комісії, належним чином засвідчені копії перших примірників протоколів дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 320300 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 320300, про підсумки голосування з виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, про результати виборів Здорівського сільського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі, а також рішення, прийнятого на підставі зазначеного протоколу про результати виборів Здорівського сільського голови.
8. Зобов'язати архівний сектор Васильківської районної державної адміністрації Київської області відповідно до Порядку доступу до виборчої документації тимчасового строку зберігання, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 13 травня 2015 року № 674/5, забезпечити доступ дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 320300 до виборчої документації з позачергових виборів Здорівського сільського голови Васильківського району Київської області 30 квітня 2017 року та можливість проведення засідання дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 320300 з метою виконання цієї постанови Центральної виборчої комісії.
9. Звернути увагу дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 320300 та Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області на необхідність неухильного дотримання вимог законодавства України.
10. Звернутися до Головного управління Національної поліції в Київській області та передати копії матеріалів про порушення дільничною виборчою комісією виборчої дільниці № 320300 та Здорівською сільською виборчою комісією Васильківського району Київської області Конституції України та законів України для проведення перевірки викладених у них обставин та вжиття заходів реагування відповідно до законодавства України.
11. Копії цієї постанови надіслати дільничній виборчій комісії виборчої дільниці № 320300, Здорівській сільській виборчій комісії Васильківського району Київської області, Васильківській районній виборчій комісії Київської області, Васильківській районній державній адміністрації Київської області, архівному сектору Васильківської районної державної адміністрації Київської області, Головному управлінню Національної поліції в Київській області, ОСОБА_2
12. Цю постанову оприлюднити на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.
Вважаючи, що Здорівською сільською виборчою комісією не виконується приписи постанови Центральної виборчої комісії №124 від 15.06.2017 та положення Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженого постановою ЦВК від 05.09.2015 №228, ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом про визнання бездіяльності відповідача.
Окрім того, звернення ОСОБА_2 до суду обумовлено систематичними порушеннями Здорівською сільською виборчою комісією Конституції України, Закону України «Про місцеві вибори», у зв'язку з чим просила встановити даний факт та припинити повноваження Здорівської сільської виборчої комісії.
Проаналізувавши позовні вимоги в межах апеляційної скарги Здорівської сільської виборчої комісії, колегія суддів при дослідженні питання дотримання ОСОБА_2 строку звернення до суду, виходить з наступного.
Так, відповідно до частини сьомої ст. 172 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, дільничної комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
За приписами ст. 179 КАС України на обчислення строків, встановлених статтями 172 - 177 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 103 цього Кодексу.
Строки, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, обчислюються календарними днями і годинами.
Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події.
Днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення.
Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
У своїй апеляційній скарзі Здорівська сільська виборча комісія посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, оскільки позивачем при зверненні до суду за захистом охоронюваних законом прав та інтересів пропущено встановлений законодавцем дводенний строк з моменту вчинення бездіяльності суб'єктом виборчого процесу, а відтак позовну заяву слід залишити без розгляду.
З такими доводами судова колегія погоджується частково, оскільки постанова ЦВК № 124 від 15.06.2017 має зобов'язальний характер для Здорівської сільської виборчої комісії лише в частині п. 7, яким встановлено строк (до 25.06.2017 та до 26.06.2017) до якого необхідно вчинити певні дії, а саме дії спрямовані на встановлення результатів голосування на дільниці.
Таким чином, днем допущення бездіяльності є 25 та 26 червня 2017 року, а відтак, останнім для звернення до суду є 27 та 28 червня 2017 року відповідно.
Враховуючи викладене та з огляду на те, що позивач звернувся до суду з даним позовом 07.07.2017, колегія суддів приходить до переконання, про необхідність залишення позовних вимог в частині визнання бездіяльності Здорівської сільської виборчої комісії щодо не виконання п. 7 постанови Центральної виборчої комісії №124 від 15.06.2017 - без розгляду, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Разом з тим, судом першої інстанції не досліджувалось питання застосування строків звернення до суду та не розглянуто клопотання Здорівської сільської виборчої комісії про залишення позовної заяви без розгляду.
Що ж стосується решти позовних вимог та застосування до них строку звернення до суду, суд апеляційної інстанції виходить з того, що встановлення факту систематичного порушення законодавства України та на підставі чого на думку позивача необхідно припинити повноваження сільської виборчої комісії, до таких позовних вимог в розумінні частини восьмої ст. 172 КАС України не застосовується дводенний строк звернення до суду.
Підсумовуючи вище викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що у разі пропущення строку звернення до суду позовні заяви у спорах, пов'язаних з виборчим процесом, залишаються судом без розгляду на будь-якій стадії проходження справи в суді та у випадку виявлення відповідних підстав у суді апеляційної інстанції під час перевірки законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції.
Щодо розподілу судових витрат судова колегія вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини девятої ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої ст. 87 КАС України що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені положеннями Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до положень ст. ст. 3 та 4 названого Закону судовий збір справляється за подання апеляційних скарг на рішення суду в розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
З огляду на те, що предметом позову є визнання протиправними дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання останнього вчинити дії, позовні вимоги є вимогами немайнового характеру.
Зі змісту постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016 №2 «Про судову практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» у редакції Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» вбачається, що, перевіряючи правильність сплати позивачем судового збору та визначаючи кількість вимог немайнового характеру, звернених до суду, необхідно враховувати, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Згідно із п. 1 частини третьої ст. 4 Закону у редакції, яка діяла на момент подання позову до суду першої інстанції, ставка судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, складала 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Положеннями частини першої зазначеної статті передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Станом на 01.01.2017 приписами Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 № 1801-VIII встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1 600 грн.
З огляду на викладене, а також враховуючи те, що відповідно до положень ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи, розмір судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області складає 704 грн. (1 600 х 0,4 х 110%), які підлягають стягненню з апелянта та позивача пропорційно до задоволених вимог апеляційної скаги.
Згідно із частиною першою ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Частиною першою ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу (частина перша ст. 203 КАС Укарїни).
За приписами п. 9 частини першої ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Згідно із частиною першою 205 КАС України розглянувши апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції постановляє ухвалу, зокрема в разі скасування судового рішення і залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з порушенням норм процесуального права, а саме в частині не застосування строку звернення до суду, виникає необхідність в частковому задоволенні апеляційної скарги Здорівської сільської виборчої комісії, скасування постанови суду першої інстанції в окремій частині та відповідно залишенні без розгляду адміністративного позову в окремій частині..
Керуючись ст.ст. 155, 160, 172, 179, 195, 196, 198, 203, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області - задовольнити частково.
Постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 10 липня 2017 року, в частині визнання протиправною бездіяльності Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області щодо невиконання постанови Центральної виборчої комісії №124 від 15 червня 2017 року, в частині пункту 7 цієї постанови - скасувати.
Прийняти в цій частині ухвалу, якою адміністративний позов, в частині визнання протиправною бездіяльності Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області щодо невиконання постанови Центральної виборчої комісії №124 від 15 червня 2017 року, в частині пункту 7 цієї постанови - залишити без розгляду.
В решті частини постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 10 липня 2017 року - залишити без змін.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 суму судового збору, яка підлягала сплаті при поданні апеляційної скарги, у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні на рахунок Державної судової адміністрації України (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: ГУ ДКC України у м. Києві; Код банку отримувача (МФО): 820019; Рахунок отримувача: 31215256700001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Стягнути зі Здорівської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області (08626, Київська обл., с. Здорівка, вул. Соборна, 175) суму судового збору, яка підлягала сплаті при поданні апеляційної скарги, у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні на рахунок Державної судової адміністрації України (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: ГУ ДКC України у м. Києві; Код банку отримувача (МФО): 820019; Рахунок отримувача: 31215256700001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Н.М.Троян
Судді: Н.П.Бужак,
В.А. Твердохліб
Головуючий суддя Троян Н.М.
Судді: Бужак Н.П.
Твердохліб В.А.