ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
04 липня 2017 року № 826/5201/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
Комунального підприємства «Київпастранс»
до
Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві
про
визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Комунальне підприємство «Київпастранс» (далі по тексту – позивач, КП «Київпастранс») звернулись до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі по тексту – відповідач) про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.04.2017 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 01.06.2017 року.
Судове засідання, призначене на 01.06.2017 року, судом відкладалось на 13.06.2017 року зв’язку із надходженням від позивача клопотання про відкладання розгляду справи.
В судовому засіданні 13.06.2017 року представник позивача та представник відповідача не заперечували проти переходу у письмове провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України суд Ухвалою від 13 червня 2017 року перейшов в письмове провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
ДПІ у Подільському районі м. Києва була проведена планова виїзна перевірки КП «Київпастранс», за результатами якої було складено акт від 12.03.2009 за № 40/23-84/31725604, та винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 19.03.2009 за № 0000422380/0 на суму 3 947 015,42 грн.
Kpiм того, у період з 19.01.2009 по 11.02.2009 посадовцями ДПІ у Подільському районі м. Києва проведено планову виїзну перевірку КП «Київпастранс» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2007 по 30.09.2008, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 по 30.09.2008. Результати перевірки оформлено актом № 40/23-604/31725604 від 12.03.2009.
На підставі висновків, викладених в акті перевірки, ДПІ у Подільському районі м. Києва прийнято податкове повідомлення-рішення №0000122310/0 від 19.03.2009, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання із сплати 767 743 грн. податку на прибуток та 4 601 818 грн. штрафної (фінансової) санкції.
Вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржене позивачем в адміністративному порядку. Рішенням відповідача «Про результати розгляду первинної скарги» від 26.05.2009 № 12084/10/25-007 до КП «Київпастранс» застосовано фінансові санкції у poзмipi 3 655 359 грн.
Прокуратурою Подільського району м. Києва в інтересах держави в ocoбі податкової інспекції у Подільському районі м. Києва було подано адміністративний позов до КП «Київпастранс» про стягнення податкового боргу в poзмipi 13 978 811 грн. 54 коп., у тому числі 3 947 015 грн. 42 коп. 13 оплати орендної плати за оренду майнових комплексів та іншого майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Києва; 3 655 359 грн. - податку на прибуток та 6 376 437 грн. 12 коп. - податку на додану вартість.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.07.2014 у справі 2а-12703/10/2670 адміністративний позов задоволено частково та стягнуто з КП «Київпастранс» 1 020, 00 грн. в іншій частині позову відмовлено.
Однак, зазначені віще податкові повідомлення-рішення податковим органом не були відкликані.
Згідно з ч.1 ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до ст. 5, 7 розділу ІІ. «Порядок складання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень» Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204 (далі Порядок № 1204), якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації підрозділів правової роботи щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені за порушення норм іншого законодавства.
Податкові повідомлення-рішення згідно з пунктами 4-6 цього розділу складаються контролюючим органом, який склав попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 3 робочих днів з дня, що настає за днем отримання таким контролюючим органом рішення за результатами адміністративного, судового оскарження або іншого рішення про скасування раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення. При цьому у разі отримання вищезазначених рішень структурним підрозділом, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції контролюючого органу, або відповідальною особою, визначеною керівником контролюючого органу для виконання таких функцій, забезпечується надання такого рішення структурному підрозділу, яким складалось попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 1 робочого дня, що настає за днем його отримання.
Відповідно до ст.1 розділу V «Порядок відкликання податкових повідомлень-рішень» Порядку №1204, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо: 1) контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення; 2) контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання, суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені за порушення норм іншого законодавства, що зазначені у раніше прийнятому податковому повідомленні-рішенні; 3) рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується податкове повідомлення-рішення контролюючого органу; 4) рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, сума зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені за порушення норм іншого законодавства, що визначені у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу.
Аналогічний порядок відкликання податкового повідомлення-рішення або вимоги містяться в ст. 60 Податкового кодексу України (пп.60.1.1, 60.1.2, 60.1.3, 60.1.4, 60.1.5, п. 60.4, 60.5), податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо: сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення; контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов'язання або податкову вимогу; контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі; рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі; рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі. У випадках, визначених підпунктами 60.1.3 і 60.1.5 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги, які містять зменшену суму грошового зобов'язання або податкового боргу. У випадках, визначених підпунктом 60.1.4 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними у день набрання законної сили відповідним рішенням суду.
В ході розгляду справи встановлено та не заперечується представником відповідача, що нового податкового повідомлення-рішення на суму зменшеного податкового боргу, враховуючи судові рішення, позивачу не надсилалось.
Отже, податкові повідомлення-рішення на час розгляду справи відкликаними не вважаються, а отже мають юридичні наслідки для позивача у вигляді обов’язку сплатити визначену в ній суму податкового зобов’язання.
Враховуючи те, що судовим рішенням частково скасовано суму податкового боргу в poзмipi 13 978 811 грн. 54 коп., у тому числі 3 947 015 грн. 42 коп. 13 оплати орендної плати за оренду майнових комплексів та іншого майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Києва; 3 655 359 грн. - податку на прибуток та 6 376 437 грн. 12 коп. - податку на додану вартість, а нове рішення позивачу не надсилалась, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Комунального підприємства «Київпастранс» є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
За вимогами ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справа про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Комунального підприємства «Київпастранс» задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві щодо не відкликання податкових повідомлень-рішень від 19.03.2009 за № 0000422380/0 та від 26.05.2009 № 12084/10/25-007.
3. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві вчинити дії щодо відкликання податкових повідомлень-рішень від 19.03.2009 за № 0000422380/0 та від 26.05.2009 № 12084/10/25-007.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.В. Смолій