Постанова № 67744876, 14.07.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2017
Номер справи
815/3162/17
Номер документу
67744876
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/3162/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2017 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ТОВ УКР ЛІС до ДПІ у Приморському районі ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправними дії та зобовязання вчинити певні дії, суд

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду 12.06.2017 року надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ЛІС» до ДПІ у Приморському районі ГУ ДФС в Одеській області, в якому позивач, з урахуванням уточнень (а.с.33-36), просить суд:

- визнати протиправними дії ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області щодо невизнання податковою звітністю податкової декларації ТОВ УКР ЛІС з податку на додану вартість з додатками №1,2,3,4,5 за квітень 2017 року, зареєстровану за № НОМЕР_1;

- зобов'язати ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області визнати податковою звітністю податкову декларацію ТОВ УКР ЛІС (код ЄДРПОУ 39449213) з податку на додану вартість з додатками №1,2,3,4,5 за квітень 2017 року, зареєстровану за №9092055104 та вважати її прийнятою в день фактичного отримання ДПІ, тобто 18.05.2017 року;

- зобов'язати ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області відобразити показники (дані) податкової декларації ТОВ УКР ЛІС (код ЄДРПОУ 39449213) з податку на додану вартість з додатками №1,2,3,4,5 за квітень 2017 року, зареєстровану за №9092055104 в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в картці особового рахунку ТОВ УКР ЛІС (код ЄДРПОУ 39449213).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «УКР ЛІС» з 21.10.2014 року перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області. З 01.01.2015 року ТОВ «УКР ЛІС» є платником податку на додану вартість, що підтверджується витягом з реєстру платників податку на додану вартість за №1515534501348. Відповідно до Договору №040520171 про визнання електронних документів від 04.05.2017 року, укладеного між ДПІ та ТОВ «УКР ЛІС», останнє має право подавати податкові документи до ДПІ у електронному вигляді. 18.05.2017 року ТОВ «УКР ЛІС» згідно вимог чинного законодавства України подало до ДПІ засобами електронного зв'язку податкову декларацію з податку на додану вартість з додатками №1,2,3,4,5 за квітень 2017 року. У податковій декларації з ПДВ, ТОВ «УКР ЛІС» заявило суму до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку у розмірі 533382,00 грн., що була сплачена на митниці при ввезенні устаткування, як основного засобу. ДПІ прийняла вищевказану податкову звітність, що підтверджується квитанцією №2 (реєстраційний номер документу: НОМЕР_1). Зайшовши 26.05.2017 року на офіційний веб-сайт Міністерства Фінансів України до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, позивачем було виявлено, що ТОВ «УКР ЛІС» відмовлено у прийнятті податкової декларації з ПДВ за квітень 2017 року з посиланням, що 25.05.2017 року ТОВ «УКР ЛІС» надіслано повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації з ПДВ. 07.06.2017 року ТОВ «УКР ЛІС» було отримано лист ДПІ датований 26.05.2017 року за №5737/10/15-53-12-03, який було відправлено ДПІ засобами поштового звязку 02.06.2017 року (що підтверджується відбитком штампу на поштовому конверті). Згідно цього листа, ДПІ повідомила, що податкова звітність ТОВ «УКР ЛІС» з податку на додану вартість за квітень 2017 року від 18.05.2017 року №9092055104 та додатки до неї надані з порушенням загальних вимог оформлення документів податкової звітності згідно норм ст. 48 Розділу І Податкового кодексу України та згідно з наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року №966 «Про затвердження форм та порядку заповнення і подання звітності з податку на додану вартість» із змінами та доповненнями. А також порадила подати нову податкову звітність. Тобто, ДПІ, посилаючись на загальні норми Податкового кодексу України та на наказ Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року №966 (який втратив чинність на підставі наказу Міністерства фінансів № 21 від 28.01.2016 року), фактично, відмовила ТОВ «УKP ЛІС» у прийнятті податкової декларації з ПДВ за квітень 2017року. ТОВ «УКР ЛІС» категорично не погоджується з висновками ДПІ стосовно відмови у прийнятті податкової декларації з ПДВ, вважає їх необґрунтованими та незаконними. Викладені у листі ДПІ обставини не відповідають дійсності, а дії ДПІ є неправомірними, такими, що порушують права та інтереси позивача, протирічать нормам чинного в Україні законодавства, а саме: 18.05.2017 року ТОВ «УКР ЛІС» згідно вимог чинного законодавства України подало до ДПІ засобами електронного зв'язку податкову декларацію з ПДВ з додатками №1,2,3,4,5 за квітень 2017 року. ДПІ прийняла вищевказану податкову звітність, що підтверджується квитанцією №2 із зазначенням «документ прийнято на районному рівні», а саме: податкова декларація з ПДВ (пакет) прийнята ДПІ 18.05.2017р. в 12:27:57. реєстраційний номер документу: НОМЕР_1. А це свідчить про те, що в момент перевірки податкової декларації з ПДВ причини для її неприйняття (невизнання) були відсутні. Інакше, на нашу адресу була б направлена квитанція №2 про неприйняття декларації із зазначенням причини, як передбачено п.7.6 розділу III Інструкції з підготовки та подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 10.04.2008 року N 233 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.04.2008 року за № 320/15011. Подана 18.05.2017 року податкова декларація з ПДВ за квітень 2017 року та додатки до неї заповнені у відповідності до вимог чинного законодавства України, в тому числі вона містить всі обов'язкові реквізити відповідно п.п.48.3, 48.4 ст.48 Податкового кодексу України. Тобто, за умов дотримання ТОВ «УКР ЛІС» порядку заповнення та подання податкової декларації, з урахуванням положень ст.49 Податкового кодексу України, ДПІ була зобов'язана прийняти цю податкову декларацію та внести до картки особового рахунку TOB «УКР ЛІС» відомості, вказані у податковій декларації з ПДВ з додатками за квітень 2017 року, як це передбачено Порядком ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №422 від 07.04.2016 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 року за №751/28881. Як можна побачити з відбитка штампа відділення поштового зв'язку на конверті, в якому надійшов лист ДПІ №5737/10/15-53-12-03 від 26.05.2017 року, зазначений лист був надісланий ДПІ лише 02.06.2017 року, тобто з порушенням строку встановленого п.49.11.1 ст.49 Податкового кодексу України. Також з даного листа не вбачається, що саме стало причиною відмови у прийнятті податкової декларації з ПДВ. Податкова декларація з ПДВ за квітень 2017р. з додатками, згідно електронної квитанції №2 була отримана ДПІ 18.05.2017 року, а письмове повідомлення про відмову у прийнятті цієї декларації без зазначення причини такої відмови було надіслане ДПІ лише 02.06.2017 року, тобто з порушенням строку, встановленого ПКУ. Зі всього вищевикладеного вбачається, що податкова Декларація з ПДВ за квітень 2017 року з додатками до неї, подана 18.05.2017 року, вважається прийнятою згідно вимог Податкового Кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обґрунтування, викладені в позовній заяві та додаткових письмових поясненнях (а.с. 49-52) та просив їх задовольнити.

Представник відповідача 05.07.2017 року надала до суду заперечення до адміністративного позову, де зазначено, що 18.05.2017 ТОВ «УКР ЛІС» подано до ДПІ у Приморському районі м. Одеси звітність з ПДВ за квітень 2017 року. 23.05.2017 року співробітниками оперативного управління ДПІ у Приморському районі м. Одеси проводились заходи відповідно до Регламенту взаємодії структурних підрозділів ДФС та головних управлінь ДФС в областях, м. Києві, Офісу великих платників податків ДФС у процесі бюджетного відшкодування податку на додану вартість та формування Реєстру заяв про суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом від 14.04.2017 року №263. За результатами перевірки за вказаною в реєстраційних документах підприємства позивача, а саме м Одеса, АДРЕСА_1, місцезнаходження підприємства ТОВ «УКР ЛІС» не встановлено. З посиланням на положення ст.93 Цивільного кодексу України, ст. 45, ст.48 Податкового кодексу України позивач вказує, що 25.05.2017 звітність за квітень 2017 року не було визнано як «податкову».

Враховуючи вищевикладене представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин, з урахуванням вимог ст. 128 КАС України, оскільки представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належними чином та своєчасно, суд прийшов до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши подані до суду документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «УКР ЛІС», код за ЄДРПОУ 39449213, зареєстровано як юридична особа 20.10.2014 року Реєстраційною службою Одеського міського управління юстиції, місцезнаходженням позивача є: 65012, Одеська обл., м.Одеса, Приморський район, вул. Велика Арнаутська, буд.2В, офіс 211, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.9-12).

Позивач є платником податку на додану вартість з 01.01.2015 року, що підтверджується витягом №1515534501348 з реєстру платників податку на доданку вартість (а.с.13) та перебуває на обліку в ДПІ у Приморському районі ГУ ДФС в Одеській області з 21.10.2014 року.

04 травні 2017 року між позивачем та ДПІ у Приморському районі ГУ ДФС в Одеській області укладено договір №040520171 про визнання електронних документів предметом якого є визнання податкових документів, поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органів ДФС засобами телекомунікаційного звязку або на електронних носіях як оригіналу (а.с.14-16).

Відповідно до п.1 розділу 6 договору №040520171, цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами.

Згідно квитанції №2 центральним порталом прийому звітності ДФС України, договір про визнання електронних документів прийнято та вказаному документу присвоєно реєстраційний номер НОМЕР_2 (а.с.17).

18 травня 2017 року ТОВ «УКР ЛІС» засобом електронного звязку подало до ДПІ у Приморському районі ГУ ДФС в Одеській області:

- податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2017 року (а.с.18);

- додаток 1 до податкової декларації з податку на додану вартість «Розрахунок коригування сум податку на додану вартість (Д1)» (а.с.19);

- додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість «Довідка про суму відємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)» (а.с.20);

- додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість «Розрахунок суми бюджетного відшкодування (Д3)» (а.с.21);

- додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість «Заява про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платнику податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Д4)» (а.с.22);

- додаток 5 до податкової декларації з податку на додану вартість «розшифровка податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д1)» (а.с.19);

Вказана податкова декларацію з податку на додану вартість за квітень 2017 року ТОВ «УКР ЛІС» та додатки до неї доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 18.05.2017 року та збережено на центральному рівні , що підтверджується квитанціями №1 (а.с.24-25).

Згідно додатку №2 документ J0200119 Податкову декларація з податку на додану вартість, реєстраційний номер документу:НОМЕР_1, за квітень 2017 року доставлено до районного рівня 1553 ДПІ у Приморськиму районі м.Одест ГУ ДФС в Одеській області 18.05.2017 року в 12:27:57 (а.с.25).

Перевіряючи правомірність дій відповідача під час не прийняття податкової звітності, судом встановлено наступне.

Загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису визначені Інструкцією з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 10.04.2008р. №233 та зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 16.04.2008р. за №320/15011 (далі - Інструкція), дія якої поширюється на Державну податкову адміністрацію України та її територіальні органи, платників податків, які за власним бажанням подають податкові документи в електронному вигляді.

Відповідно до п.2 розділу ІІ Інструкції для подання податкових документів до органів ДПС в електронному вигляді платник податків повинен мати: спеціалізоване програмне забезпечення для формування податкових документів в електронному вигляді у затвердженому форматі (стандарті); доступ до мережі Інтернет та можливість відправлення/приймання електронних повідомлень по електронній пошті; засіб КЗІ (сумісний за форматами даних із засобами КЗІ, що використовуються в органах ДПС); чинні посилені сертифікати відкритих ключів, сформованих акредитованим центром сертифікації ключів для платника податків та уповноважених посадових осіб платника податків, підписи яких є обов'язковими для податкової звітності у паперовій формі.

Відповідно до п.5 розділу ІІІ Інструкції №233, з метою подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку платник податків: отримує в будь-якому включеному до системи подання податкових документів в електронному вигляді акредитованому центрі сертифікації ключів посилені сертифікати відкритих ключів посадових осіб юридичної особи, що мають право підпису (керівника, бухгалтера), та печатку юридичної особи. Платник податків фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності може обмежитись одним ключем ЕЦП. Особисті ключі знаходяться на ключових (електронних) носіях, що зберігаються в таємниці; отримує в органі ДПС за місцем реєстрації або на WEB-сайті ДПА чи регіональної ДПА текст примірного договору про визнання електронних документів, безкоштовне спеціалізоване програмне забезпечення формування та подання до органів ДПС податкових документів в електронному вигляді; ознайомившись з редакцією договору, заповнює необхідні реквізити, у тому числі вписує свою електронну адресу, підписує та скріплює печаткою два примірники договору (для фізичної особи суб'єкта підприємницької діяльності за наявності печатки); надає до органу ДПС за місцем реєстрації підписані та скріплені печаткою два примірники договору та посилені сертифікати відкритих ключів на електронному носії; після підписання договору в органі ДПС за місцем реєстрації отримує один примірник договору. При цьому ставить підпис у журналі обліку договорів про визнання електронних документів для засвідчення того, що платнику податків було повернуто його примірник договору.

Пунктом 5 розділу ІІ Інструкції визначено, що у разі подання податкового документа в електронному вигляді платник податків має право не подавати податкові документи на паперових носіях.

Відповідно до п.7 розділу ІІ Інструкції підставою для прийняття податкового документа в електронному вигляді є: його відповідність затвердженому формату (стандарту); підтвердження ЕЦП платника податків та його посадових осіб, підписи яких є обов'язковими для звітів в паперовій формі за умов встановлених в статтею 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис" ( 852-15 ); чинність відповідного посиленого сертифіката ключа під час накладання ЕЦП (підтверджується за допомогою позначки часу, отриманої від акредитованого центру сертифікації ключів, або якщо до моменту одержання електронного документа строк дії відповідного сертифіката не був закінчений або відповідний сертифікат не був скасований/блокований).

При цьому, п.7.3, п.7.4 та п.7.5 розділу ІІІ Інструкції встановлено, що після одержання від платника податків податкового документа в електронному вигляді органи ДПС проводять його розшифрування, перевірку ЕЦП, перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту). Перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним. Підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.

Згідно п.7.6 Інструкції якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.

Пунктом 46.1 статті 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова деклараці, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобовязання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обовязку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Митні декларації прирівнюються до податкових декларацій для цілей нарахування та/або сплати податкових зобов'язань. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.

Згідно п.46.2 ст. 46 Податкового кодексу України платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацієюквартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог статті 137 цього Кодексу. Фінансова звітність, що складається та подається відповідно до цього пункту платниками податку на прибуток та неприбутковими підприємствами, установами та організаціями, є додатком до податкової декларації з податку на прибуток (звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації) та її невідємною частиною.

Відповідно до 46.5 ст. 46 Податкового кодексу України форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Статтею 48 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. (п.48.1)

Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків (48.2).

Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:

тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);

звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;

звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);

повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;

код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;

реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

місцезнаходження (місце проживання) платника податків;

найменування контролюючого органу, до якого подається звітність;

дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);

інформація про додатки, що додаються до податкової декларації та є її невідємною частиною;

ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків;

підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності) )48.3).

У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:

відмітка про звітування за спеціальним режимом;

код виду економічної діяльності (КВЕД);

код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;

індивідуальний податковий номер згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період;

дата та номер рішення про включення неприбуткової організації до Реєстру неприбуткових установ та організацій;

ознака неприбутковості організації;

повне найменування нерезидента;

місцезнаходження нерезидента;

назва та код держави резиденції нерезидента (48.4).

Податкова декларація повинна бути підписана: 1) керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником. Достатнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі у паперовій формі або наявність в електронному документі електронного цифрового підпису платника податку. 2) фізичною особою - платником податків або його представником; 3) особою, відповідальною за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації згідно із договором про спільну діяльність або угодою про розподіл продукції. 4) Якщо податкова декларація подається податковими агентами - юридичними особами, вона повинна бути підписана керівником такого агента та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації такого агента, а якщо податковим агентом є платник податків - фізична особа - таким платником податків. 5). Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу (48.5).

Відповідно п.49.1 ст.49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Пунктом 49.2 ст.49 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобовязаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають обєкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Згідно п.49.3 ст. 49 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного звязку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Єдиною підставою для відмови у прийнятті податкової декларації засобами електронного звязку в електронній формі є недійсність електронного цифрового підпису такого платника податків, у тому числі у звязку із закінченням строку дії сертифіката відкритого ключа, за умови що така податкова декларація відповідає всім вимогам електронного документа і надана у форматі, доступному для її технічної обробки.

Пунктом 49.4 ст.49 Податкового кодексу України визначено, що платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації контролюючому органу в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. Податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі контролюючому органу всіма платниками цього податку з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису. У разі припинення договору про визнання електронних документів з підстав, визначених законом, платник податків має право до складення нового договору подавати податкову звітність у спосіб, визначений підпунктами "а" і "б" пункту 49.3 цієї статті. Контролюючим органам забороняється в односторонньому порядку розривати договір про визнання електронних документів.

Згідно п.49.8, п.49.9 ст.49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають. За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.

За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою: за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) контролюючого органу, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення контролюючому органу, у разі надсилання податкової декларації поштою; у разі, якщо контролюючий орган із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.

Відповідно до п.49.10 ст.49 Податкового кодексу України відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.

Згідно п.49.11 ст.49 Податкового кодексу України, у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови: 49.11.1. у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання;

Податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та надсилання контролюючим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації (п.49.15 ст.49 Податкового кодексу України)

З наданої позивачем до суду копії податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2017 року судом встановлено, що вона містить усі обовязкові реквізити, визначені п.48.3 ст.48 Податкового кодексу України.

Так, 26 травня 2017 року ДПІ у Приморському районі м.Одеси ГУ ДФС в Одеській області за вих. №5737/10/15-53-12-03 на адресу керівника ТОВ «УКР ЛІС» направлено лист у якому позивача повідомлено про те, що податкова звітність з податку на додану вартість, яка була отримана електронною поштою 18.05.2017 року надані з порушенням загальних вимог оформлення документів податкової звітності згідно норм ст.48 Розділу І Податкового кодексу України та згідно наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року №966 «Про затвердження форм та порядку заповнення і подання звітності з податку на додану вартість. У цьому листі ТОВ «УКР ЛІС» повідомлено про необхідність подачі нової податкової звітності.

Копію вищевказаного листа отримано позивачем 04.07.2017 року (а.с.61).

Суд зазначає, що вищевказана фактична відмова відповідача у прийнятті податкової звітності надана без дотримання, визначених пп. 49.11.1 п.49.1 ст. 49 Податкового кодексу України строки, а саме: у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання.

Натомість вона надана на шостий робочий день з дня отримання податкової декларації (18.05.2017 дата отримання декларації, 26.05.2017 року дата складання листа №5737/10/15-53-12-03).

Суд не приймає до уваги інформацію, яка міститься на офіційному веб-сайті Міністерства Фінансів України у реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, а саме, що 25.05.2017 року платнику податків надіслано територіальним органом ДФС повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або уточнюючого розрахунку №9092055104, оскільки згідно наданих до суду доказів, судом встановлено, що така відмова була оформлена листом №5737/10/15-53-12-03, від 26.05.2017 року.

Податкова декларація з податку на додану вартість за квітень 2017 року ТОВ «УКР ЛІС» надіслана засобами електронного зв'язку, не може вважатись неподаною оскільки вона заповнена у відповідності до норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 Податкового кодексу України.

При цьому оскільки єдиною підставою для відмови у прийнятті податкової декларації засобами електронного звязку в електронній формі є недійсність електронного цифрового підпису такого платника податків, у тому числі у звязку із закінченням строку дії сертифіката відкритого ключа, за умови що така податкова декларація відповідає всім вимогам електронного документа і надана у форматі, доступному для її технічної обробки, суд дійшов висновку, що дії ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області щодо невизнання податковою звітністю податкової декларації ТОВ УКР ЛІС з податку на додану вартість з додатками №1,2,3,4,5 за квітень 2017 року, зареєстровану за № НОМЕР_1 є протиправними.

З огляду на вищевказані висновки суду, суд вважає, що похідні вимоги позивача про зобов'язання ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області визнати податковою звітністю податкову декларацію ТОВ УКР ЛІС (код ЄДРПОУ 39449213) з податку на додану вартість з додатками №1,2,3,4,5 за квітень 2017 року, зареєстровану за №9092055104 та вважати її прийнятою в день фактичного отримання ДПІ, тобто 18.05.2017 року; про зобов'язання ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області відобразити показники (дані) податкової декларації ТОВ УКР ЛІС (код ЄДРПОУ 39449213) з податку на додану вартість з додатками №1,2,3,4,5 за квітень 2017 року, зареєстровану за №9092055104 в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в картці особового рахунку ТОВ УКР ЛІС (код ЄДРПОУ 39449213) також підлягають задоволення.

Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи з викладеного, суд вважає, що позовні вимоги ТОВ «УКР ЛІС» підлягають задоволенню.

З наявних у матеріалах справи документів вбачається, що позивачем ТОВ «УКР ЛІС» при поданні до Одеського окружного адміністративного суду позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 4800 грн. згідно платіжного доручення №598 від 12.06.2017 року (а.с.4).

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, з урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що судовий збір у розмірі 4800 (чотири тисячі вісімсот) грн., сплачений згідно платіжного доручення №598 від 12.06.2017 року. Підлягає стягненню з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ЛІС» задовольнити.

Визнати протиправними дії ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області щодо невизнання податковою звітністю податкової декларації ТОВ УКР ЛІС з податку на додану вартість з додатками №1,2,3,4,5 за квітень 2017 року, зареєстровану за № НОМЕР_1.

Зобов'язати ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області визнати податковою звітністю податкову декларацію ТОВ УКР ЛІС (код ЄДРПОУ 39449213) з податку на додану вартість з додатками №1,2,3,4,5 за квітень 2017 року, зареєстровану за №9092055104 та вважати її прийнятою в день фактичного отримання ДПІ, тобто 18.05.2017 року.

Зобов'язати ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області відобразити показники (дані) податкової декларації ТОВ УКР ЛІС (код ЄДРПОУ 39449213) з податку на додану вартість з додатками №1,2,3,4,5 за квітень 2017 року, зареєстровану за №9092055104 в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в картці особового рахунку ТОВ УКР ЛІС (код ЄДРПОУ 39449213).

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області (65012, Одеська обл., м. Одеса, Французький бульвар, буд.7, код за ЄДРПОУ 39565511) на користь товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ УКР ЛІС (65012, Одеська обл., м.Одеса, вул. Велика Арнаутська, буд.2В, офіс 211, код ЄДРПОУ 39449213) судовий збір у розмірі 4800 (чотири тисячі вісімсот),00 грн., сплачений згідно платіжного доручення №598 від 12.06.2017 року.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Вовченко O.A.