
копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2017 р. Справа № 804/3570/17 ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_2 при секретаріОСОБА_3 за участю: позивача ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до військової частини А 1214 про стягнення грошової компенсації за неотримане речове майно, -
ВСТАНОВИВ:
06 червня 2017 р. ОСОБА_4 (далі позивач) звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до військової частини А 1214 (далі відповідач) з вимогами про:
- визнання протиправною бездіяльності військової частини А 1214 щодо не виплати ОСОБА_4 грошової компенсації вартості за неотримане речове майно в сумі 9 947,95 грн.;
- зобовязання військової частини А 1214 (адреса: смт Черкаське, вул. Лісова, 5, Новомосковський район, Дніпропетровська обл., 51272, код ЄДРПОУ 07530089) нарахувати та виплатити ОСОБА_4 (адреса: 49087, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) грошову компенсацію за неотримане речове майно, яке не було видане під час проходження військової служби, на загальну суму 9 947,95 грн. без оподаткування зазначеної суми податком з доходів фізичних осіб та військовим збором.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування заявлених вимог зазначив наступне. ОСОБА_4 проходив службу в військовій частині А 1214. 11.04.2017 р. позивача виключено зі списків особового складу військової частини. За період проходження служби ОСОБА_4 не було отримане речове майно на певну суму. В звязку з цим, позивач звернувся з відповідною заявою до командування військової частини. Проте, на момент розгляду справи грошова компенсація ОСОБА_4 не виплачена. Згідно до довідки сума компенсації становить 9 947,95 грн. Відповідно до вимог чинного законодавства позивач має право на отримання вказаної суми грошової компенсації за неотримане речове майно.
Представник відповідачав судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до військового квитка Серії СО № 832233 ОСОБА_4 проходив військову службу в військовій частині А 1214.
11.04.2017 р. наказом командира військової частини А 1214 № 21-рс ОСОБА_4 звільнено з військової служби у запас відповідно до абз. «і» п. 1 ч. 8 ст. 26 Закону України «Про військовий обовязок та військову службу».
11.04.2017 р. наказом командира військової частини А 1214 № 76 ОСОБА_4 виключено із списків особового складу військової частини.
Відповідно до довідки-розрахунку № 1 від 11.04.2017 р. про вартість речового майна, що підлягає видачі при звільненні в запас (відставку) старшому солдату ОСОБА_4 підлягало до видачі речове майно на суму 9 947,95 грн.
21.04.2017 р. ОСОБА_4 звернувся до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату з заявою про виплату грошової компенсації за неотримане речове майно в розмірі 9 947,95 грн. на підставі довідки-розрахунку № 1 від 11.04.2017 р.
ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 03.05.2017 р. № 6/3/169 ОСОБА_4 розяснено, що з заявою про виплату грошової компенсації за неотримане речове майно йому належить звернутися до військової частини А 1214.
10.05.2017 р. ОСОБА_4 звернувся до командира військової частини А 1214з листом№ 1103 про виплату грошової компенсації за не отримане речове майно на загальну суму 9 947,95 грн.
Листом від 26.05.2017 р. № 931 військовою частиною А 1214 надано відповідь на заяву ОСОБА_4 та зазначено, що у військової частини А 1214 на 2017 р. відсутні бюджетні призначення на виплату грошової компенсації за речове майно.
Відповідно до ч. 1 ст. 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ від 20.12.1991 р. продовольче забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, Міністерством інфраструктури України - для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпекиУкраїни, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідкиУкраїни, Головою Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно до п.п. 3-5 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 16.03.2016 р. № 178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: звільнення з військової служби; загибелі (смерті) військовослужбовця.
Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіальногопідрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.
Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв'язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.
Відповідно до п. 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 р. № 1153/2008 особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням.
Згідно до пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи:сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги у вигляді адресних виплат та надання соціальних і реабілітаційних послуг відповідно до закону, житлових та інших субсидій або дотацій, компенсацій (включаючи грошові компенсації інвалідам, на дітей-інвалідів при реалізації індивідуальних програм реабілітації інвалідів, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та у формі фінансової допомоги інвалідам з Фонду соціального захисту інвалідів згідно із законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести тіобставини, на якихґрунтуютьсяїївимоги та заперечення, крімвипадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Оцінюючи усі докази, надані суду, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Позовні вимоги ОСОБА_4 підлягають задоволенню частково в звязку з наступним.
Відповідно до положень Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майногрошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі, зокрема, звільнення з військової служби.
Згідно додовідки-розрахунку № 1 від 11.04.2017 р. про вартість речового майна, що підлягає видачі при звільненні в запас (відставку) ОСОБА_4 набув права на отримання вказаного в довідці речового майна, вартість якогоскладає 9 947,95 грн.
Факт звільнення та виключення зі списків особового складу військової частини А 1214 ОСОБА_4 підтверджується наказом від 11.04.2017 р. № 76.
Таким чином, дотримано всі умови п. 3 Порядку, ОСОБА_4 має право на отримання грошової компенсації за неотримане речове майно в розмірі 9 947,95 грн.
Військовою частиною А 1214 не надано доказів того, що відповідачем вжито всіх передбачених законом заходів з метою недопущення порушення прав позивача.
На момент розгляду справи доказів виплати позивачу грошової компенсації за неотримане речове майно не надано.
Враховуючи наведене, позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності військової частини А 1214 щодо не виплати ОСОБА_4 грошової компенсації вартості за не отримане речове майно в сумі 9 947,95 грн. є обґрунтованою та такою, яка підлягає задоволенню.
Позовна вимога про зобовязання військової частини А 1214 нарахувати та виплатити ОСОБА_4 грошову компенсацію за неотримане речове майно не підлягає задоволенню, порушене право має бути захищено шляхом стягнення в військової частини А 1214 відповідної суми грошової компенсації.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав,свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З метою повного захисту прав та законних інтересів позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та стягнути з військової частини А 1214 (адреса: смт Черкаське, вул. Лісова, 5, Новомосковський район, Дніпропетровська обл., 51272, код ЄДРПОУ 07530089) на користь ОСОБА_4 (адреса: 49087, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) грошову компенсацію за не отримане речове майно, яке не було видане під час проходження військової служби, на загальну суму 9 947,95 грн. без оподаткування зазначеної суми податком з доходів фізичних осіб та військовим збором.
З аналізуположень пп. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України вбачається, що Податковий кодекс України не містить вичерпного перелікусумдопомог, компенсацій, які не включаються до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу.
Виходячи зі змісту спеціальних норм Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", які регулюють спірні правовідносини, можливо дійти висновку, що компенсація вартості за неотримане речове майно за своєю природою не є винагородою за виконання обов'язку несення служби та не включаються до складу грошового забезпечення військовослужбовця, відповідно, сума компенсації не підлягає оподаткуванню.
Згідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судоверішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судовівитрати за рахунок бюджетних асигнуваньсубєктавладних повноважень, щовиступав стороною у справі, абоякщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, тому судові витрати в розмірі 640,00 грн. підлягають стягненню на користь ОСОБА_4 з військової частини А 1214 за рахунок її бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 17, 69-72, 86, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позовЧервоного ОСОБА_5 до військової частини А 1214 про стягнення грошової компенсації за неотримане речове майно задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини А 1214 щодо не виплати ОСОБА_4 грошової компенсації вартості за неотримане речове майно в сумі 9 947,95 грн.
Стягнути з військової частини А 1214 (адреса: смт Черкаське, вул. Лісова, 5, Новомосковський район, Дніпропетровська обл., 51272, код ЄДРПОУ 07530089) на користь ОСОБА_4 (адреса: 49087, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) грошову компенсацію за неотримане речове майно, яке не було видане під час проходження військової служби, на загальну суму 9 947,95 грн. без оподаткування зазначеної суми податком з доходів фізичних осіб та військовим збором.
В решті позовних вимог відмовити.
Судові витрати в розмірі 640,00 грн. стягнути на користь ОСОБА_4 з військової частини А 1214 за рахунок її бюджетних асигнувань.
Постанова суду може бути оскаржена до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства Укараїни.
Повний текст постанови складено 13 липня 2017 року
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 13.07.2017 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді ОСОБА_2 ОСОБА_6