
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2017 р. Справа № 804/5992/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Сидоренка Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кривбасоптіма» до Криворізької північної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Кривбасоптіма» до Криворізької північної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 30.08.2016 року про збільшення суми грошового зобовязання за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 15561,92 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про невідповідність висновків акту камеральної перевірки від 05.08.2016 р. за №858/04/83-400/30001532 щодо здійснення реалізації пального без реєстрації платником акцизного податку, чим порушено вимоги п.п.212.3.4 п.212.3 ст.212 Податкового кодексу України. Вказує, що 29.02.2016 року ТОВ «Кривбасоптіма» подано до контролюючого органу заяву про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, про що свідчить квитанція №2, з якої вбачається, що з 01.03.2016 року позивача зареєстровано платником акцизного податку за № 1652. Також пояснив, що 19.03.2016 року до контролюючого органу було подано акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року, який був прийнятий, про що свідчить квитанція №2, проте залишки пального були включені до СЕАРП лише 28.04.2016 року, у звязку з чим, за період з 11.04.2016 р. по 27.04.2016 р. обсяг пального, на який платник податку мав право зареєструвати акцизні накладні, відображався зі знаком «-», та що призвело до неможливості своєчасно реєструвати акцизні накладні в установлено законом порядку, зокрема від 12.04.2016 року.
Позивачем до суду надано клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Відповідач письмових заперечень на адміністративний позов не надав, в судове засідання явку свого представника не забезпечив.
Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 128 КАС України, розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження відповідно до положень ч.6 зазначеної норми.
Розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Кривбасоптіма» зареєстровано 21.07.1998р., перебуває на податковому обліку в Криворізькій північній обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
19.03.2016 року ТОВ «Кривбасоптіма» засобами електронного зв'язку в електронній формі подано до Криворізької північної ОДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області акт інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року, яким відображено залишку, зокрема:
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_2 5007300 кг. (60606,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_2 49033,00 кг. (59348,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_2 16645,00 кг. (19934,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_2 5193,00 кг. (6286,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_2 4485,00 кг. (5403,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_3 50578,00 кг. (60500,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_3 59358,00 кг. (70867,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_3 20365,00 кг. (24360,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_3 57400,00 кг. (68366,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_3 60050,00 кг. (71522,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_3 7302,00 кг. (8735,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_3 40387,00 кг. (48310,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_3 29870,00 кг. (35729,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_4 54417,00 кг. (74749,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_4 48741,00 кг. (66952,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_5 8048,00 кг. (10922,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_5 8367,00 кг. (11148,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_5 13528,00 кг. (18481,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_6 4480,00 кг. (5811,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_6 1205,00 кг. (1563,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_6 7234,00 кг. (9518,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_6 7075,00 кг. (9308,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_7 39814,00 кг. (53513,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_7 40531,00 кг. (54478,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_7 40402,00 кг. (54304,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_7 12042,00 кг. (16185,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_7 60600,00 кг. (81671,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_7 6852,00 кг. (9234,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_7 14911,00 кг. (19934,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_7 29074,00 кг. (39183,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_8 7441,00 кг. (10079,00 л., приведених до t 15° С),
- по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_9 1530,00 кг. (2886,00 л., приведених до t 15° С).
Згідно розділу 2 акту інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року, усього: по коду НОМЕР_2 - 151577,00 л., по коду НОМЕР_3 - 388389,00 л., по коду НОМЕР_10 - 141701,00 л., по коду НОМЕР_11 - 40551,00 л., по коду НОМЕР_12 - 26200,00 л., по коду НОМЕР_13 - 328502,00 л., по коду НОМЕР_14 - 10079,00 л., по коду НОМЕР_15 - 5403,00 л., по коду НОМЕР_9 - 2886,00 л..
Прийняття вказаного акту інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року за реєстраційним номером №3093099920 підтверджено квитанцією № 2, якою вказано, що документ доставлено та прийнято пакет.
У період з 11.04.2016 р. по 14.04.2016р. Криворізькою північною ОДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області проведено документальну перевірку ТОВ «Кривбасоптіма», в ході якої перевірено акт інвентаризації обсягів залишку пального, поданого відповідно до абз.3 п.9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України.
За результатом вказаної перевірки складено акт про результати перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального від 14.04.2016 р. за №405/04/81-400/30001532, у висновку якого вказано: перевіркою не підтверджено відображені ТОВ «Кривбасоптіма» інвентаризаційні залишки станом на 01.03.2016 року.
Висновки перевірки обґрунтовані тим, що під час перевірки встановлено відхилення даних акту інвентаризації обсягів залишку пального та даних за результатом перевірки, а саме: по коду НОМЕР_10 «-16,00 л.», по коду НОМЕР_12 «270,00 л.», по коду НОМЕР_14 «3806,00 л.», по коду НОМЕР_15 «184,00 л.», по коду НОМЕР_9 «342,00 л.», по коду НОМЕР_8 «3806,00 л.», по коду НОМЕР_16 «1550,00 л.».
05.08.2016 року Криворізькою північною ОДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку щодо своєчасності реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних та розрахунків коригування до акцизних накладних, складених ТОВ «Кривбасоптіма» за період квітень 2016 року.
За результатом вказаної перевірки складено акт від 05.08.2016 р. за №858/04/83-400/30001532, у висновку якого вказано про порушення п.п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України несвоєчасно зареєстровано в Єдиному реєстрі акцизних накладних акцизні накладні.
Так, в акті перевірки вказано, що складені 12.04.2016 року акцизні накладні (16 шт.) зареєстровані 28.04.2016 року, тобто з затримкою на 2 дні.
На підставі акта перевірки від 05.08.2016 р. за №858/04/83-400/30001532 Криворізькою північною ОДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0000974000 від 30.08.2016 р. про збільшення суми грошового зобовязання за платежем «пальне» за штрафними санкціями у сумі 15561,92 грн.
Вказане рішення було оскаржено позивачем в судовому порядку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Під час розгляду справи судом перевірено прийняте відповідачем рішення на відповідність вимогам законодавства та встановлено наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Обов'язки та компетенцію контролюючих органів, повноваження їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначаються Податковим кодексом України (далі по тексту - ПК України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Порядок оподаткування акцизного податку визначений розділом VI Податкового кодексу України.
Так, платниками податку є: особа, яка реалізує пальне (п.п.212.1.15 п.212.1 ст.212 Податкового кодексу України).
Відповідно до п.п.212.3.4 п.212.3 ст.212 Податкового кодексу України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.
Відповідно до п.4 Порядку електронного адміністрування реалізації пального, зареєстрованого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 № 113 (далі Порядок в редакції станом на час реєстрації платником акцизного податку) юридичні особи та фізичні особи - підприємці, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обовязковій реєстрації як платники акцизного податку з реалізації пального (далі - платники податку) до початку здійснення реалізації пального.
ДФС веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального (далі - реєстр платників). Включення осіб до реєстру платників, внесення змін до нього, виключення з реєстру платників здійснюється засобами системи електронного адміністрування реалізації пального та контролюючими органами за основним місцем обліку особи як платника податків (п.5 Порядку).
У відповідності до п.6 Порядку реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується Мінфіном.
Заява про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального складається та подається до контролюючого органу за основним місцем обліку особи як платника податків засобами електронного звязку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного цифрового підпису відповідальних осіб.
Заява підписується керівником юридичної особи або уповноваженою особою, фізичною особою - підприємцем або його представником.
Датою та часом подання заяви до контролюючого органу є дата та час, зафіксовані у квитанції про доставку (перша квитанція).
У заяві в розрізі КОАТУУ надається інформація про всі введені в експлуатацію пункти (склади, комплекси, станції, інші обєкти) з реалізації пального. Щодо кожного пункту у заяві зазначається код пункту реалізації пального (код згідно з ЄДРПОУ, якщо пункт є відокремленим підрозділом юридичної особи) або код за кодифікацією, прийнятою самою особою, назва, місцезнаходження та інші дані, встановлені формою заяви.
Пунктами 7 та 8 Порядку визначено, що не пізніше наступного робочого дня після надходження заяви засобами системи електронного адміністрування реалізації пального особа реєструється платником податку шляхом включення її до реєстру платників або такій особі надсилається повідомлення про необхідність подання нової заяви у разі виявлення порушень вимог щодо електронного цифрового підпису, дотримання форми, встановленої наказом Мінфіну, порядку заповнення і подання заяви згідно з цим Порядком.
Інформація про результати розгляду заяви надсилається особі засобами електронного звязку в електронному вигляді у другій квитанції.
Датою реєстрації платника податку є дата включення його до реєстру платників.
Судом встановлено, що 29.02.2016 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Кривбасоптіма» засобами електронного зв'язку в електронній формі подано до Криворізької північної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області заява про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального (реєстраційний № НОМЕР_17). За результатом розгляду Товариство з обмеженою відповідальністю «Кривбасоптіма» зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального 01.03.2016 р. №1652, про що свідчить квитанція №2.
Встановлена обставина відповідачем в ході розгляду справи не заперечувалась.
На підставі викладеного, суд стверджує, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Кривбасоптіма» було зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального 01.03.2016 р.
Відповідно до п.117.3 ст.117 Податкового кодексу України здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.
Враховуючи, що ТОВ «Кривбасоптіма» зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального 01.03.2016 р., що не спростовано відповідачем, застосування до ТОВ «Кривбасоптіма» фінансової санкції за порушення п.п.212.3.4 п.212.3 ст.212 Податкового кодексу України є безпідставним.
Відповідно до п.231.1 ст.231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобовязаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Платник податку зобовязаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, повязаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.
Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального (п.231.3 ст.231 Податкового кодексу України).
Пунктом 231.4 ст.231 Податкового кодексу України передбачено, що право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу.
Електронне адміністрування реалізації пального врегульовано статтею 232 Податкового кодексу України.
Так, платникам акцизного податку автоматично відкриваються облікові картки в системі електронного адміністрування реалізації пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (п.232.2 ст.232 ПК України).
Відповідно до п.232.3 ст.232 ПК України платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (?АНакл), обчислений за такою формулою:
?АНакл = ?АНаклОтр + ?АМитн + ??ЗаявкиПоповн - ??КоригЗаявкиПоповн - ??АНаклВид - ?Втрат,
де:
?АНаклОтр - загальний обсяг пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до них таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
?АМитн - загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок;
?ЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального заявками на поповнення обсягу залишку пального, із списанням з облікових карток грошових коштів сплаченого акцизного податку в бюджет, рівних сумі акцизного податку для відповідного обсягу пального;
?КоригЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального коригуваннями до заявок на поповнення обсягу залишку пального, за якими зменшується попередньо збільшений обсяг залишку пального;
?АНаклВид - загальний обсяг пального за виданими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
?Втрат - загальний обсяг пального втраченого, як в межах, так і понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, повязаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального, що засвідчені відповідним актом втрати, псування чи знищення пального.
Разом з тим, п. 9 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України встановлено, що протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобовязаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адресу обєктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні обєкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких обєктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання.
При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
Отже, зазначені в акті інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року від 19.03.2016 р., з урахуванням коригувань, відповідно до акту про результати перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального від 14.04.2016 р. за №405/04/81-400/30001532, обсяги пального повинні були бути включені до системи електронного адміністрування реалізації пального як обсяг пального, на який позивач має право зареєструвати акцизні накладні.
Так, в судовому засідання представником позивача пояснялось, що у період з 11.04.2016 р. по 27.04.2016 р. реєстрація акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних не була можлива, оскільки не було здійснено реєстрацію обсягу реалізованого пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД в системі електронного адміністрування реалізації пального, згідно поданого 19.03.2016 року акта інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року. Вказаний акт було прийнято контролюючим органом лише 28.04.2016 року, що надало право позивачу зареєструвати акцизні накладні в межах обсягу, встановленому в акті інвентаризації обсяги залишку пального.
Так, зокрема, з витягу щодо обсягу пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних в системі електронного адміністрування реалізації пального станом на 11.04.2016 р., 13.04.2016 р., 18.04.2016 р., 19.04.2016 р., 21.04.2016 р., 25.04.2016 р. по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_7 обсяг пального складає «-18693,68 л.», станом на 28.04.2016 р. обсяг пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні в системі електронного адміністрування реалізації пального, складає 333615,36 л., по коду УКТ ЗЕД НОМЕР_4 обсяг пального складає «-4300,59 л.», станом на 28.04.2016 р. обсяг пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні в системі електронного адміністрування реалізації пального, складає 137400,41 л.. Вказані станом на 28.04.2016 року зміни відповідають обсягу пального, зазначеного ТОВ «Кривбасоптіма» в акті інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року, подано та прийнятого контролюючим органом 19.03.2016 року.
Відповідно до п.120-2.1 ст.120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.
Відповідно до п.11 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України норми статті 120-2 цього Кодексу не застосовуються при порушенні термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених у період з 1 березня 2016 року до 1 квітня 2016 року.
Період з 1 березня 2016 року до 1 квітня 2016 року є перехідним періодом, протягом якого реєстрація акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється без обмеження обсягів, обчислених за формулою, визначеною у пункті 232.3 статті 232 цього Кодексу.
З 1 квітня 2016 року реєстрація акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється з урахуванням усіх вимог, встановлених цим Кодексом.
Так, при розгляді заявленого спору, суд виходить із того, що прийняття рішень, вчинення дій суб'єктами владних повноважень передбачає, зокрема, дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення (дії), є критерієм, який випливає з принципу пропорційності (адекватності). Дотримання принципу пропорційності особливо важливе при прийнятті рішень або вжитті заходів, які матимуть вплив на права, свободи та інтереси особи. Метою дотримання цього принципу є досягнення розумного балансу між публічними інтересами, на забезпечення яких спрямовані рішення або дії суб'єкта владних повноважень, та інтересами конкретної особи. Принцип пропорційності, зокрема, передбачає, що:
- здійснення повноважень, як правило, не повинно спричиняти будь-яких негативних наслідків, що не відповідали б цілям, які заплановано досягти;
- якщо рішення або дія можуть обмежити права, свободи чи інтереси осіб, то такі обмеження повинні бути виправдані необхідністю досягнення більш важливих цілей;
- несприятливі наслідки для прав, свобод та інтересів особи внаслідок рішення чи дії суб'єкта владних повноважень, повинні бути значно меншими від тієї шкоди, яка могла б настати за відсутності такого рішення чи дії;
- для досягнення суспільно-корисних цілей необхідно обирати найменш «шкідливі» засоби.
Принцип пропорційності має на меті досягнення балансу між публічним інтересом та індивідуальним інтересом особи, а також між цілями та засобами їх досягнення.
Враховуючи те, що позивачем виконані зобов'язання з реєстрації платником акцизного податку з реалізації пального 01.03.2016 р. та подання акту проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року, у звязку з чим платник податку набув право на реєстрацію акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, проте така реєстрація була неможлива з вини контролюючого органу, зважаючи на добросовісність позивача, суд вважає, що застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних порушує принцип пропорційності.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінюючи надані у справі докази, виходить із принципів адміністративного судочинства - змагальність, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин справи, згідно із яким розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Доказів правомірності, законності та обґрунтованості винесеного відповідачем податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 30.08.2016 року про застосування штрафних санкцій до суду не надано.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням встановлених фактів, податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 30.08.2016 року є таким, що прийнято податковим органом протиправно, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.
За сукупності викладених обставин позовні вимоги ТОВ «Кривбасоптіма» є обґрунтованими підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 94 КАС України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 1 ст. 98 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.
Приймаючи до уваги, що рішення у справі ухвалене на користь позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне присудити всі здійснені ним судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 1378,00 грн.
Керуючись ст.ст.160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 30.08.2016 року.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кривбасоптіма» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1378,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Криворізької північної обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя ОСОБА_1