
Справа № 428/2436/17
Провадження №2-а/428/181/2017
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2017 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі: головуючого судді Журавель Т.С., при секретарі Андрусишин Н.Т., за участю прокурора Паталахи А.В., представників третіх осіб ОСОБА_1, ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Відділу освіти Сєвєродонецької міської ради до Сєвєродонецької міської ради Луганської області, треті особи Управління Держгеокадастру у м. Сєвєродонецьку у Луганській області, Середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №18 м. Сєвєродонецька Луганської області, Приватна будівельно комерційна фірма «Владис», про визнання незаконним та скасування рішення,-
встановив:
Керівник Сєвєродонецької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Відділу освіти Сєвєродонецької міської ради звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області із адміністративним позовом до Сєвєродонецької міської ради Луганської області, треті особи Управління Держгеокадастру у м. Сєвєродонецьку у Луганській області, Середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №18 м. Сєвєродонецька Луганської області, Приватна будівельно комерційна фірма «Владис», про визнання незаконним та скасування рішення Сєвєродонецької міської ради №1644 від 11.12.2007 року.
Ухвалою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 10.03.2017 року у вказаній адміністративній справі відкрито провадження та призначено її до судового розгляду.
У судовому засіданні судом було поставлене на обговорення питання про закриття провадження у справі у звязку з тим, що дану справу належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Прокурор та представник третьої особи в судовому засіданні заперечували проти закриття провадження, зазначивши при цьому, що дана справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Представник третьої особи - Приватна будівельно комерційна фірма «Владис» просив закрити провадження у даній справі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження у даній справі, з огляду на наступне.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У відповідності до п. 1 ч. 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України субєкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Статтею 80 ЗК України передбачено, що субєктами права власності на землю є: громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
За змістом статей 2 та 5 ЗК України орган місцевого самоврядування при здійсненні повноважень власника землі є рівноправним субєктом земельних відносин.
Згідно ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення, вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Частиною 1 ст. 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Правову позицію стосовно розгляду справ такої категорії (щодо набуття права власності/користування на земельну ділянку за рішенням органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади) неодноразово висловлював Верховний Суд України, зокрема у постановах від 6 жовтня 2015 року (справа № 21-1306а15), від 11 жовтня 2016 року (справа № 816/4340/14). Її суть полягає у тому, що в разі прийняття субєктом владних повноважень ненормативного акта, що застосовується одноразово і після реалізації вичерпує свою дію фактом його виконання, а також з прийняттям якого виникають правовідносини, повязані з реалізацією певних субєктивних прав та охоронюваних законом інтересів, позов, предметом якого є таке рішення субєкта владних повноважень має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Скасування рішення субєкта владних повноважень (про розпорядження земельною ділянкою в межах своїх повноважень) не породжує наслідків для власника чи орендаря земельної ділянки, оскільки у таких осіб виникло право власності або володіння земельною ділянкою і це право ґрунтується на правовстановлюючих документах. Відтак обраний спосіб захисту порушених прав (оскарження рішення субєкта владних повноважень про розпорядження земельною ділянкою) не забезпечує їх реального захисту.
З матеріалів справи вбачається, що предметом оскарження є рішення Сєвєродонецької міської ради №1644 від 11.12.2007 року, за яким затверджено приватній будівельно-комерційній фірмі «Владис» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки під будівлю колишньої теплиці з господарськими блоками за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Курчатова, 27-в, мікрорайон 82; змінено цільове призначення земельної ділянки, на якій розташована будівля колишньої теплиці з господарськими блоками середньої школи № 18, площею 0.1055 г; за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Курчатова, 27-б, виключивши з земель громадського призначення та включивши до земель комерційного використання, вилучено у міського відділу освіти частину земельної ділянки площею 0,1055 га, на якій розташована будівля колишньої теплиці з господарськими блоками середньої школи № 18 за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Курчатова, 27-б, після вилучення площа земельної ділянки складає 3,8821 га, та передати в довгострокову оренду, строком на 25 років, приватній будівельно-комерційній фірмі «Владис» земельну ділянку кадастровий № 4412900000:06:045:0035 площею 0,1055 га за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Курчатова, 27-в, мікрорайон 82, за рахунок земель, які знаходились у користуванні міського відділу освіти. Цільове призначення земельної ділянки землі комерційного використання (під будівлю колишньої теплиці з господарськими блоками); зобовязано приватну будівельно-комерційну фірму «Владис» у двотижневий термін укласти у письмовій формі договір оренди земельної ділянки та надати для організації державної реєстрації в Управління земельних ресурсів у м. Сєвєродонецьку Луганської області.
Зважаючи на вищевикладене, приймаючи до уваги правозастосовну практику Верховного Суду України, суд доходить висновку, що оскільки внаслідок прийняття оскарженого рішення у особи виникли речові права на земельну ділянку, спір щодо правомірності набуття права користування на цю земельну ділянку має вирішуватися у порядку господарської юрисдикції.
Аналогічний висновок міститься в ухвалах ВАСУ від 08.02.2017 року по справі К/800/9133/14, від 01.03.2017 року по справі К/800/34521/14, а також в постанові ВСУ від 17.05.2016 року.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне закрити провадження у адміністративній справі за позовом керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Відділу освіти Сєвєродонецької міської ради до Сєвєродонецької міської ради Луганської області, треті особи Управління Держгеокадастру у м. Сєвєродонецьку у Луганській області, Середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №18 м. Сєвєродонецька Луганської області, Приватна будівельно комерційна фірма «Владис», про визнання незаконним та скасування рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 3, 17, п.1 ч.1 ст. 157, 160, 165 КАС України, суд, -
ухвалив:
Закрити провадження у адміністративній справі за позовом керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Відділу освіти Сєвєродонецької міської ради до Сєвєродонецької міської ради Луганської області, треті особи Управління Держгеокадастру у м. Сєвєродонецьку у Луганській області, Середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №18 м. Сєвєродонецька Луганської області, Приватна будівельно комерційна фірма «Владис», про визнання незаконним та скасування рішення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Сєвєродонецькій міський суд Луганської області протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали та набирає законної сили відповідно до положень ст. 254 КАС України.
Ухвалу в повному обсязі складено 13.07.2017 року.
Суддя Т. С. Журавель