Постанова № 67714353, 10.01.2017, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.01.2017
Номер справи
759/10515/16-а
Номер документу
67714353
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ун. № 759/10515/16-а

пр. № 2-а/759/18/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2017 року м. Київ

Святошинський районний суд м. Києва у складі судді: Сенька М.Ф., при секретарі Фещук Т.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В:

Сторонами не оспорюється і знаходить своє підтвердження матеріалами справи те, що ОСОБА_1 працював у військовій прокуратурі Центрального регіону України, був звільнений з посади заступника військового прокурора Центрального регіону України, з грудня 2006 року перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві (далі УПФУ) та отримує пенсію за вислугу років, що призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90% від заробітної плати. 28.07.2016 року він звернувся до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки військової прокуратури Центрального регіону України від 08 липні 2016 року №18/47 про середньомісячну заробітну плату за посадою, яку він займав при звільненні з роботи, проте, отримав відмову, мотивовану відсутністю правових підстав для перерахунку (див. лист УПФУ від 18.07.2016р.).

Не погодившись з цим, ОСОБА_1 в липні 2016 року заявив позов, за яким просив визнати протиправними дії УПФУ щодо відмови в перерахунку та зобов'язати УПФУ здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки військової прокуратури Центрального регіону України від 08 липні 2016 року №18/47, із розрахунку 90% від заробітної плати, з урахуванням надбавки, передбаченої ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, починаючи з 01.11.2015 року, та виплатити різницю в пенсії, що виявиться при перерахунку.

Представник відповідача Лазоренко А.О. в суд не зявилась, натомість надіслала письмові заперечення, за якими в задоволенні позову просила відмовити, за безпідставністю.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ. Дана норма неодноразово змінювалась.

Відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України від 08.07.2011р. № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011р., внесено зміни до ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Відповідно до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Отже, з 01.10.2011 року положення ч. 1 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до цієї норми Законом №3668-VІ.

Відповідно до ст. 2 Закону №3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи, а не станом на час звернення за перерахунком.

З наведенного приходжу до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» і Законом № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Законів № 3668-VІ і № 1166-VII не зазнали.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 21.01.2016 року у справі № К/800/6054/15.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру").

У своїх рішеннях Конституційний Суд України вказав на необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.

Крім того, відповідно до статей 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (№ 21-348а13) та від 06.10.2015р. (№21-2432/15).

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90 % від суми місячного заробітку.

Відсутність механізму перерахунку пенсії, не може слугувати підставою для відмови в такому перерахунку. До того, ж з огляду на те, що норми, які регулють перерахунок пенсії змінам не піддавались, то вважаю, що і механізм перерахунку має залишитись попередній.

Інших доводів в обгрунтування заперечень до позову не наведено.

За наведених фактів та відповідних їм правовідносинам, приходжу до висновку, що відмова УПФУ в перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправною, а відтак права позивача на належну пенсію є порушеними.

Запропонований позивачем шлях поновлення порушеного в цілому є адекватним порушенню і узгоджується з законодавством.

Разом з тим, підстав для врахування при перерахунку пенсії позивача надбавки, передбаченої ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не вбачається, оскільки така надбавка носить соціальний характер, її розмір, порядок нарахування регламентовано окремо, тобто дана надбавка не входить до основного розміру пенсії. До того ж ці вимоги позивачем жодним чином не обгрунтовані.

Отже, позов підлягає задоволенню частково.

Оскільки сторонни звільнені від сплати судового збору, то витрати у справі відношу на рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,9,18,69-71, 93, 94, 97, 99, 100, 102, 104, 158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до його заяви від 08 липня 2016 року.

Зобов'язати Правобережне об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за його заявою від 08 липня 2016р., відповідно і на підставі Закону України «Про прокуратуру», з розрахунку 90% від заробітної плати, що зазначена в довідці військової прокуратури Центрального регіону України від 08 липні 2016 року №18/47, з урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 01.11.2015 року.

В решті позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Святошинський районний суд м.Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.

Головуючий Сенько М.Ф.