Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
09.11.09 р. Справа № 2/254пд
Суддя господарського суду Донецької області Мартюхіна Н.О.
при секретарі судового засідання Трубачовій А.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” м. Донецьк
до відповідача: Комунального підприємства “Комунальник” м. Шахтарськ
третя особа: Управління житлово-комунального господарства та комунальної власності м. Шахтарськ
про спонукання до укладання договору про умови надання послуг мешканцям багатоквартирних житлових будинків від 27.05.2009р. № 1 з Комунальним підприємством “Компанія “Вода Донбасу”
За участю
представників сторін
від позивача: Сем’янистіна І.М. - за довір.
від відповідача: Барілов С.А. – за довір.
від третьої особи: Бабіч О.С. – за довір.
У судовому засідання 05.11.2009р. було оголошено перерву до 09 год. 30 хв. 09.11.2009р.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу” м. Донецьк, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Комунального підприємства “Комунальник” м. Шахтарськ про спонукання до укладання договору про умови надання послуг мешканцям багатоквартирних житлових будинків від 27.05.2009р. № 1 з Комунальним підприємством “Компанія “Вода Донбасу”
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на проект договору про умови надання послуг з питного водопостачання та водовідведення мешканцям багатоквартирних житлових будинків від 27.05.2009р. № 1, супровідний лист № 815/11 від 27.05.2009р. Як на правові підстави позову позивач посилається на ст. 179, 187 ГК України, Закон України “Про питну воду та питне водопостачання”, Закон України “Про житлово-комунальні послуги”.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, оскільки останній на підставі договору є виконавцем житлово-комунальних послуг, у зв’язку з чим вважає, що спірний договір повинен бути укладений з балансоутримувачем.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 05.10.2009р. до участі у справі в якості третьої особи було залучено Управління житлово-комунального господарства та комунальної власності м. Шахтарськ.
Третя особа надала пояснення від 05.11.2009р., де зазначає, що дійсно управління житлово-комунального господарства та комунальної власності є балансоутримувачем житлового фонду, але Комунальне підприємство “Комунальник” є виконавцем житлово-комунальних послуг та фактично здійснює управління групою житлових будинків та обслуговує житловий фонд.
Процесуальний строк розгляду справи продовжувався за клопотанням представників сторін.
Під час слухання справи сторонами неодноразово надалися письмові та усні пояснення по суті позову.
Заслухавши у судовому засіданні представників сторін, розглянувши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до п. 1.1., 1.2. Статуту Комунального підприємства “Комунальник” утворено Шахтарською міською радою і існує як підприємство комунальної власності. Власником Підприємства є Шахтарська міська територіальна громада. Підприємство засновано на базі Шахтарської міської комунальної власності, є юридичною особою, діючою по предмету і цілям свого призначення, закріпленим в даному статуті; має право здійснювати господарську та підприємницьку діяльність згідно з діючим законодавством України.
Розділом 2 Статуту визначено, що предметом діяльності Підприємства є забезпечення на належному рівні експлуатації житлового фонду міської комунальної власності, ефективного використання та застосування права комунальної власності територіальної громади міста, передбаченого Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, облік та забезпечення належної експлуатації житла, іншого майна та майнових комплексів міської комунальної власності з метою задоволення соціально-економічних інтересів та потреб територіальної громади міста Шахтарська, максимального поповнення міського бюджету, та власного прибутку.
Рішенням Виконавчого комітету Шахтарської міської ради № 21 від 17.01.2007р. комунальне майно з балансу КП “Комунальник” було передано на баланс управління житлово-комунального господарства та комунальної власності Шахтарської міської ради.
14.08.2009р. між Управлінням житлово-комунального господарства та комунальної власності Шахтарської міської ради (Замовник) та Комунальним підприємством “Комунальник” (Виконавець) був укладений договір про надання послуг з обслуговування житлового фонду Шахтарської міської ради.
Предметом договору є передача Замовником Виконавцю функцій з утримання житлових будинків та прибуденкової території, вивозу твердих0-побутових відходів, надання комунальних послуг та проведення розрахунків з квартиронаймачами та власниками житлових та нежитлових приміщень.
Згідно до п. 2.2.1. договору Виконавець забезпечує якісне утримання житлових будинків та прибуденкової території в відповідності з вимогами законодавства України, для чого Виконавець виконує необхідний перелік робіт (прибирання прибуденкової території; прибирання сходових прольотів; освітлення місць загального користування; поточний ремонт крівлі, ремонти несучих конструкцій, ремонт під’їздів, сходових маршів, підвалів; обслуговування та ремонт загальних внутрибуденкових інженерних мереж тепло - , водопостачання та водовідведення; обслуговування димвентканалів; дератизація; дезинсекція; підготовка до осінньо-зимового періоду; обслуговування ліфтів; електроенергія ліфтів; вивіз ТПВ), а також забезпечення збереження житлового фонду.
У зв’язку з тим, що відповідач є виконавцем житлово-комунальних послуг 27.05.2009р. Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу” з супровідним листом № 815/11 направило Комунальному підприємству “Комунальник” два примірника проекту договору про умови надання послуг з питного водопостачання та водовідведення мешканцям багатоквартирних житлових будинків від 01.05.2009р.
Вказаний проект договору був отриманий відповідачем 27.05.2009р., проте належним чином не оформив та на адресу позивача не повернув, протокол розбіжностей не складався, що підтверджено відповідачем у поясненнях від 09.11.2009р. № 02-41/52777. У зв’язку з чим, позивач звернувся до суду з позовом щодо зобов’язання відповідача укласти договір на запропонованих ним умовах.
Відповідно до приписів ст. 179 ГК України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Укладання господарського договору є обов’язковим лише для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання кого є обов’язковим для суб’єкта господарювання у випадках, передбачених Законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов’язковості укладання договору для певних категорій суб’єктів господарювання, чи органів державно влади або органів місцевого самоврядування. При цьому, при укладанні господарських договорів, зміст договору визначається на основі, зокрема: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечить законодавству, типовому договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Водопостачання та водовідведення за змістом ст.1, ст. 13 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” є одним із видів комунальних послуг.
Згідно ст. 19 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є : власник, споживач, виконавець, виробник. Відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд – це власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального та поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом. Виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору. Управитель - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору;
Відповідно до Правил надання населенню послуг з водо- теплопостачання та водовідведення, затверджених Постанови Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року, які визначають відносини між споживачами і виконавцями у наданні послуг з централізованого холодного та гарячого водопостачання, теплопостачання (центральне опалення) та водовідведення, споживач - це наймач (власник) квартири (приватного будинку), якому надаються послуги з централізованого холодного та гарячого водопостачання, теплопостачання та водовідведення у житловому фонді та підсобних приміщеннях; виконавець –житлово-експлуатаційна та водо-теплопостачальна, каналізаційна або інше підприємство і організація, які безпосередньо надають споживачеві комунальні послуги; виробник послуг –підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, комунальної енергетики та інші, що виробляють послуги з водо-, теплопостачання; постачальник послуг –підприємство, що одержує послуги від виробника та постачає їх виконавцеві або споживачеві.
Крім того відповідно до Закону України “Про житлово-комунальні послуги” виконавцем є суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору; виробником є суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги; внутрішньо будинковими системами є мережі, арматура на них, прилади та обладнання, засоби обліку та регулювання споживання житлово-комунальних послуг, які знаходяться в межах будинку, споруди.
Наведе свідчить про те, що відносини між сторонами даного спору з приводу умов надання послуг з питного водопостачання та водовідведення мешканцям багатоквартирних будинків, згідно договору № 1 від 01.05.2009року, регулюються, зокрема, положеннями Господарського кодексу України, а також чинними Правилами надання населенню послуг з водо- теплопостачання та водовідведення, Правилами користування системами комунального водопостачання і водовідведення, Законом України “Про житлово-комунальні послуги”, зі змісту яких вбачається, що Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу” - виробник (постачальник) послуг, а Комунальне підприємство “Комунальник” –виконавець, який одночасно є і споживачем (абонентом) у розумінні Правил користування системами комунального водопостачання і водовідведення, якими передбачений єдиний та обов’язковий порядок відпускання води та приймання стічних вод лише шляхом укладання договору.
Приписами ст. 29 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” визначено що, якщо балансоутримувач не є виконавцем послуг, він повинен укласти вказаний договір з іншими виконавцями.
Як встановлено судом вище між Управлінням житлово-комунального господарства та комунальної власності Шахтарської міської ради (балансоутримувачем) та Комунальним підприємством “Комунальник” був укладений договір про надання послуг з обслуговування житлового фонду Шахтарської міської ради. Згідно до умов якого, виконавцем житлово-комунальних послуг в тому числі й послуг з водопостачання та водовідведення визначено саме Комунальне підприємство “Комунальник”, що відповідає приписами ст. 29 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”.
Згідно до розділу 3 “Функції підприємства” Статуту Комунального підприємства “Комунальник” підприємство здійснює функції з забезпечення належного рівня санітарно-гігієнічного утримання житлового фонду міської комунальної власності, його експлуатації, упорядженість дворових територій, правильне ведення домового господарства за рахунок провадження механізації усіх видів робі, пов’язаних з утриманням та обслуговуванням житлового фонду, капітальний та поточний ремонт житлового фонду та інше.
Відповідно до ст. 25 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” управитель має право укладати договори з виробниками, виконавцями, споживачами в порядку, встановленому законом.
Статтею 29 закону України “Про житлово-комунальні послуги” визначено, що договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою.
У разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг з іншим виконавцем.
Згідно до приписів ст. 19 Закону України “Про питну воду та питне водопостачання” послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з: підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням; підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення.
Тобто, надання послуг з питного водопостачання та водовідведення здійснюється виключно на підставі укладеного договору, укладання якого можливо, зокрема з виконавцями житлово-комунальних послуг.
Відповідно до вимог ст. 29 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем. Виробник не укладає договори із власниками квартир, орендаторами, квартиронаймачами. На підставі п. 1 ч. 2 ст. 22 Закону, Виробник зобов’язаний укласти договір з виконавцем (споживачем) про умови надання житлово-комунальних послуг.
Тобто з вказаних норм вбачається, що позивач є постачальником комунальних послуг, а відповідач надає житлово-комунальні послуги.
При затверджені Правил надання населенню послуг з водо- теплопостачання та водовідведення був затверджений Типовий договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та у Додатку № 4 до Правил користування системами комунального водопостачання і водовідведення затверджений зразковий договір на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод. Таким чином, спірні умови договору, які позивач вважає за необхідне прийняти в запропонованій редакції, відповідають умовам вищезазначених типового та зразкового договорів.
Дослідивши зміст спірного договору, судом встановлено, що останній містить всі істотні умови передбачені для договорів про надання послуг з питного водопостачання та водовідведення, які визначені ст. 180 ГК України та ст. 20 Закону України “Про питну воду та питне водопостачання”.
З огляду на вказані обставини зміст спірного договору № 1 від 01.05.2009р. викладено позивачем у відповідності з вимогами чинного законодавства.
Згідно до пояснень позивача від 09.11.2009р. № 02-41/52778, для звернення до суду у зв’язку з неотриманням направлених від відповідача направлених проектів договору позивачем було заповнено третій екземпляр договору, в якому було допущено помилку у тарифах з водовідведення замість 2,56грн. було зазначено 2,58грн.
Під час судового розгляду справи виходячи із усних та письмових пояснень представників сторін судом встановлено, що фактично позивачем був направлений, а відповідачем отримано проект договору від 01.05.2009р. з правильною тарифною ставкою на водовідведення 2,56грн., який є спірним, та позивач просить розглянути та укласти з відповідачем саме цей договір.
Судом досліджено проект договору наданий відповідачем, який ним було фактично отримано із супровідним листом № 815/11 від 27.05.2009р. Дослідивши зміст отриманого відповідачем договору судом встановлено, що позивачем на адресу відповідача було направлено проект договору з тарифом на водовідведення 2,56грн.
У проекті договору відповідача міститься відмітка про підписання договору з протоколом розбіжностей, однак у поясненнях від 09.11.2009р. відповідач зазначив, що фактично протокол розбіжностей не складався та позивачу не направлявся.
З огляду на вище викладене, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, доведені належним чином та підлягають задоволенню.
Відповідачем не доведено суду існування підстав, передбачених законами України, які б мали правовим наслідком можливість відмови Комунальному підприємству “Компанія “Вода Донбасу” в укладанні Договору на умовах, запропонованих в його редакції, щодо решти заперечень відповідача то вони спростовуються вище викладеним.
Нормами статті 187 Господарського кодексу України врегульовано питання стосовно того, що моментом укладення спірного Договору є день набрання законної сили рішенням господарського суду Донецької області у справі № 2/254пд.
Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі викладеного, керуючись Законом України “Про житлово-комунальні послуги”, Законом України “Про питну воду та питне водопостачання”, Цивільного кодексу України, ст. 179, 180, 181, 188 Господарським кодексом України, ст. ст. 22, 33, 34, 43, 44, 49, 66, ст. ст. 82 – 85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” м. Донецьк до Комунального підприємства “Комунальник” м. Шахтарськ про спонукання до укладання договору про умови надання послуг мешканцям багатоквартирних житлових будинків від 01.05.2009р. № 1 з Комунальним підприємством “Компанія “Вода Донбасу” - задовольнити повністю.
Зобов’язати Комунальне підприємство “Комунальник” (86211, м. Шахтарськ, мікр. 7, б. 1, ЄДРПОУ 06800785) укласти договір про умови надання послуг з питного водопостачання та водовідведення мешканцям багатоквартирних будинків від 27.05.2009р. № 1 з Комунальним підприємством “Компанія “Вода Донбасу” (м. Донецьк, вул. Артема, 85, ЄДРПОУ 00191678) в редакції проекту договору від 01.05.2009р., запропонованого позивачем.
Стягнути з Комунального підприємства “Комунальник” (86211, м. Шахтарськ, мікр. 7, б. 1, ЄДРПОУ 06800785) на користь Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” (м. Донецьк, вул. Артема, 85, ЄДРПОУ 00191678) судові витрати: державне мито в розмірі 85,00грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 118грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Рішення може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня прийняття рішення або в касаційному порядку протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили.
Видати наказ.
Суддя