
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 810/3937/16 Головуючий у 1-й інстанції: Щавінський В.Р. Суддя-доповідач: Кузьмишина О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
12 липня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,
Суддів: Глущенко Я.Б.,
Шелест С.Б.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Києві апеляційну скаргу Переяслав-Хмельницького відділення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 06 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом Державного сільськогосподарського підприємства «Головний селекційний центр України» до Переяслав-Хмельницького відділення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Переяслав-Хмельницького відділення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області №0001361510 від 16 листопада 2016 року,-
В С Т А Н О В И В :
Державне сільськогосподарське підприємство «Головний селекційний центр України» звернулося до суду з позовом до Переяслав-Хмельницького відділення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.11.2016 року №0001361510.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 06 березня 2017 року позов задоволено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення судом норм матеріального права та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Переяслав-Хмельницьким відділенням Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області проведено камеральну перевірку ДСП «Головний селекційний центр України» з питань сплати податкового зобов'язання з податку на прибуток. За результатами проведеної перевірки складено акт № 948/10-17-15-02/00699945 від 07.06.2016, в якому було зафіксовано порушення сплати податкового зобов'язанню з податку на прибуток за 2015, в порушення п.п.57.11.2 п. 57.11 ст. 57 ПК України, а саме: несплата до бюджету авансового внеску із податку на прибуток у сумі 1350,00 грн. при виплаті дивідендів у сумі 7500,00 грн.
23 червня 2016 року Переяслав - Хмельницькою ОДПІ винесено податкове повідомлення - рішення № 0004601500 за платежем - податок на прибуток (11020100) на суму 1687,50 грн.
За результатами адміністративного оскарження в ГУ ДФС в Київській області, податкове повідомлення - рішення № 0004601500 за платежем - податок на прибуток (11020100) на суму 1687,50 грн. (в т.ч. основний платіж - 1350,0грн. та штрафні санкції - 337,5 грн.) по ДСП «Головний селекційний центр України» залишено без змін.
За результатами адміністративного оскарження в ГУ ДФС України, податкове повідомлення - рішення № 0004601500 за платежем - податок на прибуток (11020100) на суму 1687,50 грн. (в т.ч. основний платіж - 1350.0грн. та штрафні санкції - 337,5 грн.) по ДСП «Головний селекційний центр України» залишено без змін в частині нарахування основного платежу - 1350,00грн., штрафні санкції -337,5 грн. скасовано.
На виконання висновку по адміністративному оскарженню в ГУ ДФС України, попереднє податкове повідомлення - рішення № 0004601500 від 23.06.2016р. скасовано та винесено нове від 16.11.2016р. №0001361510 на суму 1350,00 грн.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з наступних мотивів, з чим погоджується і колегія суддів.
Пунктом 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 № 138 частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку як підсумок суми чистого фінансового результату (прибутку) та суми капіталу в дооцінках, яка підлягає перенесенню до нерозподіленого прибутку, з урахуванням того, що до такого підсумку також може бути включена частка нерозподіленого прибутку або невикористаних фондів, утворених внаслідок розподілу прибутку в обсязі, визначеному рішенням органу управління, за наявності фінансових ресурсі із у підприємства, у розмірі 75 відсотків.
Встановлено, що позивач частину чистого прибутку у розмірі 75 % зазначив у розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплати до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями за 2015 рік, форма якого затверджена наказом Державної податкової адміністрації Україні 16.05.2011 № 285.
Згідно абз.1 п.п. 57.11.2 п. 57.11 ст. 57 ПК України крім випадків, передбачених підпунктом 57.11.3 цього пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток. При цьому якщо платіж особою називається дивідендом, такий платіж оподатковується під час виплати згідно з нормами, визначеними згідно з положеннями цього пункту, незалежно від того, чи є особа платником податку (абз.9 пп. 57.11.2 п. 57.11 ст. 57 ПК України).
Згідно п.п.14.1.49 п 14.1 ст. 14 ПК України, дивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою, у тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Частина 1 статті 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» визначає, що корпоративні права держави не можуть передаватися господарським товариствам для формування їх статутних капіталів, крім передачі до статутних капіталів державних акціонерних товариств та державних холдингових компаній.
Встановлено, що позивачем сплачено до державного бюджету не дивіденди, а частину чистого прибутку, які за своїм змістом є різними за визначеннями поняттями, а тому відповідно до абз.9 пп. 57.11.2 п. 57.11. ст. 57 ПК України такий платіж не оподатковується під час виплати згідно з нормами, визначеними згідно з положеннями п.п. 57.11.2 п. 57.11 ст. 57 ПК України.
ДСП «ГСЦУ», відповідно до свого статуту, не є державним акціонерним товариством чи державною холдинговою компанією та підприємству не передавалися корпоративні права, інвестиційні сертифікати чи інші цінні папери держави.
ДСП «Головний селекційний центр України» створено на основі державної власності та є державним унітарним підприємством.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського кодексу України державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління.
Так, згідноп.1 ст. 11-1 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» визначено, що державні унітарні підприємства та їх об'єднання зобов'язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у розмірі не менше 30 відсотків у порядку ( 138-2011-п ), визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 4 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями затверджено постановою Кабінету міністрів України від 23.02.3011 № 138, сплачена відповідно до цього Порядку частина чистого прибутку (доходу) зараховується на відповідні рахунки з обліку надходжень до загального фонду державного бюджету, відкриті в органах Державної казначейської служби.
Суд першої інстанції вірно вказав, що ст.1 Закону України «Про господарські товариства» передбачає, що господарським товариством є юридична особа, статутний капітал якої поділений на частки між учасниками, однак ДСП «ГСЦУ» є державним унітарним підприємством, яке створене на основі 100% державної власності (майна).
Згідно пп. 17 ч. 2 ст. 29 Глава 5 Розділ 2 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду Державного бюджету України належать: частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до державного бюджету відповідно до закону, та дивіденди (дохід), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність.
Позивач платіжним дорученням № 874 від 18.02.2016 перерахував частину чистого прибутку за 4 квартал 2015, у сумі 7500,00 грн., зі свого банківського рахунку на рахунок Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області.
В графі «отримувач» платіжного доручення зазначено код - 21010100.
Наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 №11 затверджено Класифікацію доходів бюджету, згідно якої код -21010100 має найменування,- «частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону».
Суд першої інстанції вірно дослідив докази у справі і вказав, що найменування вищенаведеного коду відрізняється від найменування коду 21010500 Класифікації доходів бюджету, - «Дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність».
З огляду на викладене вбачається, що податкове повідомлення-рішення № 0001361510 від 16.11.2016 винесено протиправно, а тому має бути скасовано.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Переяслав-Хмельницького відділення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 06 березня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: О.М. Кузьмишина
Судді: Я.Б.Глущенко
С.Б.Шелест
Головуючий суддя Кузьмишина О.М.
Судді: Шелест С.Б.
Глущенко Я.Б.