
Справа № 461/3614/17 Головуючий у 1 інстанції: Стрельбицький В.В.
Провадження № 33/783/801/17 Доповідач: Партика І. В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2017 року апеляційний суд Львівської області у складі: судді апеляційного суду Партики І.В., за участю представника Львівської митниці ДФС ОСОБА_1, захисника ОСОБА_2, розглянувши апеляційну скаргу Львівської митниці ДФС на постанову судді Галицького районного суду м. Львова від 08.06.2017р.
встановив:
Постановою судді Галицького районного суду м. Львова від 08.06.2017р. провадження у справі про порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України щодо ОСОБА_3,06.06.1992р. народження,громадянина України, тимчасово не працюючого, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, закрито на підставі п. 2 ст. 467 МК України.
Як зазначено у даній постанові, згідно протоколу про порушення митних правил №1232/20900/17,14.03.2017р. на адресу Львівської митниці ДФС надійшов лист Головного управлінням ДФС у Хмельницькій обл. від 20.03.2017р. № 1717/13-70-20/10/27 (вх. митниці № 8734/7/13-70), згідно якого 14.09.2016р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення та розпочато кримінальне провадження №42016240000000146, що кваліфікуються за ч.2 ст.364 КК України щодо службових осіб Теофіпольського комунального підприємства «Теофіпольлісвод» (код ЄДРПОУ 31278861, Хмельницька обл., смт. Теофіполь, вул. Леніна, 63), які в інтересах СГД-експортерів лісоматеріалів склали завідомо неправдиві товарно-транспортні накладні щодо начебто реалізації підприємством 7500 м3 власних лісоматеріалів, на які підприємствами-експортерами в подальшому отримано сертифікати про їх походження нібито від цього комунального підприємства.
Проведення слідчих (розшукових) дій по кримінальному провадженню №42016240000000146 доручено працівникам ОУ ГУ ДФС у Хмельницькій області.
У ході досудового розслідування встановлено, що службові особи ТКП «Теофіпольлісвод», протягом 2015-2016 років, умисно, з метою одержання неправомірної вигоди, зловживаючи службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб склали завідомо неправдиві товарно-транспортні накладні щодо реалізації власної лісопродукції в адресу ряду субєктів господарювання.
Фактично фінансово-господарські взаємовідносини між власниками СПД не проводились, лісопродукція по вказаним ТТН не відвантажувалась, кошти за її реалізацію на рахунки ТКП «Теофіпольлісвод» не вносились.
Службові особи при отримані сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій, подали до Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства в якості документів підтверджуючих походження деревини, окрім інших документів, підроблені товаро-транспортні накладні видані Теофіпольським КП «Теофіпольлісвод» (код ЄДРПОУ 31278861, Хмельницька обл., смт. Теофіполь, вул. Леніна, 63) щодо реалізації вказаними лісокористувачами лісопродукції.
Зокрема, вказані товаро - транспортні накладні були використані у зазначений спосіб і ФОП ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1, Львівська обл., Золочівський р-н., с. Словіта) при отримані сертифікату серії ЛВ №925018 від 29.05.2015р. на 22,558 м3 лісопродукції.
Управлінням ПМП Львівської митниці ДФС проведено перевірочні заходи на предмет замитнення ФОП ОСОБА_3 товарів у зоні діяльності Львівської митниці ДФС, та встановлено один випадок, а саме: за митною декларацією від 29.05.2015р. типу ЕК 10 АА № 209050000/2015/001359 з Сертифікатом від 29.05.2015р. серія ЛВ № 925018, товаро-транспортною накладною № 157 від 29.10.2014р. на товар «Заготовка дубова обрізна 1 сорт, розміром: 28х85х520 мм, обємом 1,421 м3. Дошка дубова обрізна» -1-4 сорт, розміром: 28-107-350х1030-2850 мм, обємом 21,137 м3» вартістю 260 688,56 грн.
На підставі товарно-транспортних накладних і незаконно отриманих сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій, ФОП ОСОБА_3 здійснив замитнення та експорт вказаних вище товарів. Вартість предметів правопорушення лісоматеріалів обємом 22,558 м3 згідно митної декларації від 29.05.2015р. типу ЕК 10 АА № 209050000/2015/001359 становить 260 688,56 грн.
Відповідно до п.6 «Тимчасового порядку видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій» затвердженого Постановою КМ України від 21.12.2005р. № 1260 експортери несуть відповідальність за достовірність інформації у поданих ними документах.
Таким чином, згідно протоколу про порушення митних правил, ОСОБА_3 вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів, підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом.
Не погоджуючись із даною постановою представником Львівської митний ДФС подано апеляційну скаргу, у якій ставиться питання про скасування постанови судді та винесення нової постанови про визнання ОСОБА_3 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, із накладенням на нього стягнення, передбаченого санкцією даною статті. В обґрунтування покликається на незаконність оскаржуваної постанови, оскільки висновок суду є помилковим та необґрунтованим. Вказує, що дії ОСОБА_3 мають ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України. Вважає, що у даному випадку, з урахуванням положень ст. 491 МК України, строк притягнення до адміністративної відповідальності слід обчислювати з дня виявлення правопорушення, а саме з 14.03.2017р. коли на адресу Львівської митниці ДФС надійшов лист Головного управлінням ДФС у Хмельницькій обл. від 20.03.2017р. № 1717/13-70-20/10/27 (вх. митниці № 8734/7/13-70), згідно якого 14.09.2016р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення та розпочато кримінальне провадження №42016240000000146, що кваліфікуються за ч.2 ст.364 КК України щодо службових осіб Теофіпольського комунального підприємства «Теофіпольлісвод», які в інтересах СГД-експортерів лісоматеріалів склали завідомо неправдиві товарно-транспортні накладні щодо начебто реалізації підприємством 7500 м3 власних лісоматеріалів, на які підприємствами-експортерами у подальшому отримано сертифікати про їх походження нібито від цього комунального підприємства, та складання протоколу про порушення митних правил. Покликається на недотримання судом вимог ст. 245 КУпАП.
Заслухавши доповідь судді, думку представника Львівської митниці ДФС, який підтримав подану апеляційну скаргу та просив таку задоволити, думку захисника про безпідставність поданої апеляційної скарги та законність і обґрунтованість оскаржуваної постанови, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що така підлягає до часткового задоволення, виходячи із наступного.
Відповідно до вимог ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та обєктивне зясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.
Згідно ст. 489 МК України, при розгляді справи про порушення митних правил суд зобовязаний зясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що помякшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також зясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як передбачено ст. 283 КУпАП постанова у справі про адміністративне правопорушення повинна містити опис обставин, установлених при розгляді справи.
На переконання апеляційної суду, при розгляді справи відносно ОСОБА_3 судом першої інстанції дані вимоги законодавства не дотримано, розгляд справи проведено формально, без належного та повного дослідження обставин та матеріалів справи, а висновок суду про закриття провадження у даній справі у звязку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, є передчасним.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів: законності та презумпції невинуватості.
Провадження у справі про порушення ОСОБА_3 митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України, за наведених у оскаржуваній постанові обставинах, було розпочато у звязку із надходженням на адресу Львівської митниці ДФС листа Головного управлінням ДФС у Хмельницькій обл. від 20.03.2017р. № 1717/13-70-20/10/27 (вх. митниці № 8734/7/13-70), згідно якого 14.09.2016р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення та розпочато кримінальне провадження №42016240000000146, що кваліфікуються за ч.2 ст.364 КК України щодо службових осіб Теофіпольського комунального підприємства «Теофіпольлісвод» (код ЄДРПОУ 31278861, Хмельницька обл., смт. Теофіполь, вул. Леніна, 63), які в інтересах СГД-експортерів лісоматеріалів склали завідомо неправдиві товарно-транспортні накладні щодо начебто реалізації підприємством 7500 м3 власних лісоматеріалів, на які підприємствами-експортерами в подальшому отримано сертифікати про їх походження нібито від цього комунального підприємства.
Проведення слідчих (розшукових) дій по кримінальному провадженню №42016240000000146 доручено працівникам ОУ ГУ ДФС у Хмельницькій області.
У ході досудового розслідування встановлено, що службові особи ТКП «Теофіпольлісвод», протягом 2015-2016 років, умисно, з метою одержання неправомірної вигоди, зловживаючи службовим становищем, діючи в інтересах третіх осіб склали завідомо неправдиві товарно-транспортні накладні щодо реалізації власної лісопродукції в адресу ряду субєктів господарювання, у тому числі ФОП ОСОБА_3
Разом з тим, у матеріалах справи про порушення ОСОБА_3 митних правил, окрім вищенаведеного листа, який містить інформаційний характер, відсутні будь які дані за наслідками досудового розслідування кримінального провадження № 42016240000000146 від 14.09.2016р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, що у свою чергу позбавляє суд можливості повно та обєктивно встановити фактичні обставини справи та прийняти законне і обґрунтоване рішення.
З урахуванням наведеного, апеляційний суд приходить до висновку про те, що уповноваженою на складання протоколу особою Львівської митниці при оформленні матеріалів про порушення митних правил та судом першої інстанції при прийнятті рішення не були дотримані вимоги закону про всебічне, повне та обєктивне зясування всіх обставин справи. Належна перевірка матеріалів органом митниці проведена не була, що залишено поза увагою суду першої інстанції, а тому постанову судді Галицького районного суду м. Львова від 08.06.2017р. про закриття провадження у справі про порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України щодо ОСОБА_3 слід скасувати, а матеріали справи направити митному органу для повного та обєктивного зясування всіх невстановлених належним чином обставин справи.
Керуючись ст.294 КУпАП, -
постановив:
апеляційну скаргу Львівської митниці ДФС задоволити частково.
Постанову судді Галицького районного суду м. Львова від 08.06.2017р. про закриття провадження у справі про порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України щодо ОСОБА_3 скасувати.
Матеріали справи про порушення митних правил щодо ОСОБА_3 направити через Галицький районний суд м. Львова до Львівської митниці ДФС для проведення додаткової перевірки.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Партика І.В.