
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 червня 2017 року № 810/1740/17
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду Київської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за страховими внесками.
Суть спору: До Київського окружного адміністративного суду звернулось Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду Київської області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 19932,43 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не були сплачені в повному обсязі страхові внески за 2009 та 2010 рік, що призвело до утворення заборгованості в сумі 19932,43 грн., яку позивач просить стягнути в примусовому порядку.
Ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 09.06.2017 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового рогляду справи був повідомлений належним чином, однак поштова кореспонденція, яка була направлена на адресу відповідача, повернута до суду з відміткою «через не запит»
Відповідно до ч. 11ст. 35 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи обмежені строки розгляду справи, недопущення їх порушення та безпідставного затягування вирішення спору, приймаючи до уваги, що наявні в матеріалах справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, а сторони є належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представника позивача та відповідача.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець та перебуває на обліку в Бориспільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду Київської області як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, що діяв на час виникнення спірних правовідносин між сторонами (далі Закон).
Згідно ст. 1 Закону страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, яке діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону виключно ци Законом визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, а також стягнення заборгованості за цими внесками.
Згідно п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону, страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати й сплачувати в установлені строки й у повному обсязі страхові внески.
Відповідно до п.п. 4 п.8 розділу ХV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV зі змінами та доповненнями у редакції Закону № 2462-VI від 08.07.2010, до набрання чинності законом про спрямування частини страхових внесків до Накопичувального фонду (крім підпункту 5, який діє протягом строку, визначеного Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо оподаткування сільськогосподарських підприємств та підтримки соціальних стандартів їх працівників" від 24 червня 2004 року) фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.
Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.
Статтею 1 Закону № 1058 передбачено, що мінімальний страховий внесок -це сума коштів, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір страхового внеску, встановлених законом на день отримання заробітної плати (доходу).
Відповідно до ст. 53 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" № 2154-VI від 27.04.10 (зі змінами та доповненнями станом на час виникнення спірних правовідносин) мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 01 січня 2010 року встановлена на рівні 869 грн., з 01 квітня 2010 року - 884 грн., з 01 липня 2010 року - 888 грн., з 01 жовтня 2010 року - 907 грн., з 01 грудня 2010 року - 922 грн.
Згідно з п.2 ст.4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР (зі змінами та доповненнями станом на період розрахування відповідачем страхових внесків) на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, визначених пунктом 1 статті 1 цього Закону, - 33,2 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного пунктом 2 статті 2 цього Закону.
Відповідно до розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за 2009 рік, відповідачем самостійно задекларовано страхових внесків за 2009 рік в сумі 4337,58 грн. та згідно з розрахунком сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за 2010 рік, відповідачем самостійно задекларовано страхових внесків за 2010 рік в сумі 5713,54 грн., із яких фактично сплачено страхових внесків у сумі 3756,53 грн., що підтверджується карткою особового рахунку відповідача.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону №1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць.
З картки особового рахунку відповідача вбачається, що розрахована сума страхових внесків в повному обсязі сплачена не була, що призвело до утворення боргу в сумі 6294,59 грн.
Відповідно до п.1,2 ч.11 статті 25 Закону №2464-VI територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції:
1) у разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Бориспільським об'єднаним упралінням Пенсійного фонду України Київської області було винесено рішення №160 від 26.08.2010 про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обовязкове державне пенсійне страхування, яким до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 433,76 грн. На виконання вимог статті 106 Закону № 1058-15 вказане рішення було направлено рекомендованою кореспонденцією на адресу відповідача, та було вручене відповідачу особисто, що підтверджується рекомедованим повідомленням про вручення поштового віправлення 28.08.2010.
Також, позивачем було винесено рішення №159 від 03.12.2012 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, яким до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 325,57 грн. та нарахована пеня у сумі 2532,91 грн. На виконання вимог статті 106 Закону № 1058-15 вказане рішення було направлено рекомендованою кореспонденцією на адресу відповідача, та було вручене відповідачу особисто, що підтверджується рекомедованим повідомленням про вручення поштового віправлення 05.12.2012.
Так само, позивачем було винесено рішення №99 від 30.11.2015 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків, яким до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 523,01 грн. та нарахована пеня у сумі 9822,59 грн. На виконання вимог статті 106 Закону № 1058-15 вказане рішення було направлено рекомендованою кореспонденцією на адресу відповідача, проте було повернуто на адресу Управління із відміткою поштового відділення за закінченням терміну зберігання.
Стаття 106 Закону № 1058-15 передбачає, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
На підставі зазначеної норми позивачем на адресу відповідача була направлена рекомендованою кореспонденцією вимога про сплату боргу №2 від 04.02.2013, яка складається з недоїмки по внескам у сумі 12025,47 грн., штрафних санкцій у розмірі 1501,97 грн. та пені у розмірі 4419,59 грн, яка була вручена 08.02.2013 особисто.
Згідно ч. 3 ст. 106 Закону України страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.
Враховуючи відсутність незгоди відповідача з розрахунком суми недоїмки, вказана вимога про сплату боргу є узгодженою.
Отже, станом на момент розгляду справи за відповідачем склалась заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2009 та 2010 рік та штрафних санкцій у розмірі 19932,43 грн.
Відповідач не надав суду заперечення на позов або доказів погашення заборгованості зі сплати страхових внесків та штрафних санкцій, у той час як відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до п.5,6 п. Розділу VІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010, який набрав чинності з 01.01.2011, стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
За таких обставин, враховуючи ненадання відповідачем доказів з погашення заборгованості, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки відповідають чинному законодавству та підтверджуються матеріалами справи.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (08300, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду Київської області (ідентифікаційний код 37838060, місцезнаходження 08302, Київська область, м.Бориспіль, вулиця Головатого, будинок 4) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2009 та 2010 рік та штрафних санкцій в розмірі 19932,43 грн. (девятнадцять тисяч девятсот тридцять дві грн. 43 коп.)
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кушнова А.О.