
Справа № 265/3554/17
Провадження № 3/265/943/17
П О С Т А Н О В А
11 липня 2017 року місто Маріуполь
Суддя Орджонікідзевського районного суду Донецької області Міхєєва І.М., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, працюючого начальником відділення № 61 пункту обміну валют, який мешкає за адресою: м.Маріуполь, вул.. Дружби, 63, за ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В С Т А Н О В И Л А:
Як вбачається з протоколу № 264/05-99-14-05 від 16.05.2017р. о 13.27 год., за адресою: бул.Меотиди,21/43а в Лівобережному районі м.Маріуполя, начальник відділення № 61 пункту обміну валют ОСОБА_1 вчинив порушення порядку проведення розрахунків при здійсненні обміну валют в частині не проведення розрахункової операції через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи РРО, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції не надано, чим порушено п.1,2 ст. 3 ЗУ від 06.07.1995р. № 265/95-ВР «Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судове засідання ОСОБА_1 не з’явився, надавши заяву з проханням розглянути справу без його участі, а також надав письмові пояснення, з яких вказував на те, що ТОВ «ФК «Магнат» є небанківською фінансовою установою та здійснює господарську діяльність з обміну валюти на підставі генеральної ліцензії Національного банку України №168 від 20.11.2015р. Водночас фінансова компанія при проведені операцій з купівлі-продажу іноземної валюти керується спеціальними нормами права, які визначені законодавцем у нормативно-правових актах Національного банку України, зокрема, «Інструкцією про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України», затвердженою постановою Правління Національного банку України 12 грудня 2002 року №502. Зазначив, що Наказом Державної фіскальної служби від 20.04.2017р. №275 затверджено Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, тому, положення абз.2 п.7 розділу II Інструкції №502 набирають чинності лише з 25.10.2017р. Вказав, що 16.05.2017р. контролюючим органом було проведено контрольну розрахункову операцію (купівля 200 доларів США). На виконання положень Інструкції №502 одночасно з видачею фізичній особі - покупцю коштів, він видав перший примірник квитанції №5 про здійснення валютно-обмінної операції. З огляду на зазначене вище, станом на сьогоднішній день, фінансова компанія не зобов’язана використовувати у своїй діяльності реєстратори розрахункових операцій, отже, його дії узгоджуються із нормами Інструкції №502. Також вказував на те, що ч.1 ст. 155-1 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, тоді як відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти передбачена ч.3 ст. 155-1 КУпАП. Просив закрити провадження у справі за відсутністю події і складу цього правопорушення.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, письмові пояснення ОСОБА_1 та додані документи, вважаю, що провадження відносно ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП підлягає закриттю виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов’язаний повно, всебічно та об’єктивно з’ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого прийняти законне, обґрунтоване і вмотивоване рішення.
Об’єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП, полягає у порушенні встановленого законом порядку проведення розрахункових операцій в готівковій та/або в безготівковій формі, а саме: у проведенні розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій, у проведенні розрахункової операції без видачі відповідного розрахункового документа тощо.
Згідно акту перевірки № 29/05/99/14/05/39307260 від 16.05.2017 року, проведеного ГУ ДФС у Донецькій області, за результатами перевірки за дотриманням суб’єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності торгових патентів і ліцензій ТОВ «Фінансова компанія «Магнат», пункт обміну валют якого розташований по бул. Меотиди, 21/43а у м. Маріуполі, була проведена розрахункова операція без застосування реєстратора розрахункових операцій (розрахункової книжки) при продажу товарів (надання послуг) при купівлі валюти 200 доларів США на загальну суму 5240 грн., відповідний розрахунковий документ, що підтверджує виконання розрахункової операції не роздрукований та не виданий.
Як вбачається з Положення Про Донецьке відділення № 61 ТОВ «Фінансова компанія «Магнат», зазначене товариство є небанківською фінансовою установою та здійснює господарську діяльність з обміну валюти на підставі генеральної ліцензії Національного банку України № 168 від 20.11.2015 року. Водночас фінансова компанія при проведенні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти керується спеціальними нормами права, які визначені законодавцем у нормативно-правових актах, зокрема «Інструкцією про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України», затвердженою постановою Національного банку України 12.12.2002 року № 502 (надалі – Інструкція № 502).
Відповідно до п.5 розділу 3 Інструкції № 502, банк, фінансова установа зобов’язані здійснювати валютно-обмінні операції, крім тих, що проводяться через платіжні пристрої, з оформленням квитанції про здійснення валютно-обмінної операції за формою, встановленою в додатку до Інструкції № 502. Квитанція про здійснення валютно-обмінної операції виписується у двох примірниках: перший примірник видається фізичній особі, не пізніше завершення операції, другий зберігається у паперовій формі в документах дня.
Згідно абз. 2 п. 7 розділу ІІ Інструкції № 502, фінансова установа, її відокремлені підрозділи та пункти обміну валюти мають право розпочинати роботу після реєстрації реєстратора розрахункових операцій в органи доходів і зборів. Зазначене положення набирає чинності через шість місяців із дня затвердження Державною фіскальною службою України Державного реєстру розрахункових операцій, до якого внесено модель реєстратора розрахункових операцій, що застосовується для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу готівкової валюти, згідно з постановою Правління Національного банку України від 29.1.20215 року № 983. Оскільки Наказом Державної фіскальної служби України від 20.04.2017 року № 275 затверджено Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, положення абз. 2 п. 7 розділу ІІ Інструкції № 502 набирають чинності лише з 25.10.2017 року.
Таким чином при виконані операцій з купівлі-продажу іноземної валюти в касі фінансової установи ТОВ «Фінансова компанія «Магнат», були відсутні правові підстави для застосування товариством реєстратора розрахункових операцій. При цьому згідно з долученої до письмових пояснень ОСОБА_1 квитанції № 5 від 16.05.2017 року при проведенні розрахункової операції при продажі 200 доларів США на виконання Інструкції № 502 покупцю одночасно з видачею грошових коштів у сумі 5240 грн. касиром установи був виданий перший примірник квитанції про здійснення валютно-обмінної операції.
Крім того, адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 155-1 КУпАП передбачена за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського заручання та послуг. Водночас відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, що було підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно начальника відділення пункту обміну ОСОБА_1 передбачена ч.3 ст. 155-1 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про закриття провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 155-1 КУпАП на підставі п.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 245,251, 252, 280, п.1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
П О С Т А Н О В И В:
Закрити провадження у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст. 155-1 КУпАП, у зв’язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга в Апеляційний суд Донецької області через Орджонікідзевський районний суд місті Маріуполя Донецької області протягом десяти днів з моменту винесення постанови.
Суддя ________ І.М.Міхєєва