
Справа 237/2628/17
Номер провадження 2-а/237/71/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.07.17 м. Курахове
Марїнський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Медведського М.Д.,
при секретарі Шавкун Т.А.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Курахове позовну заяву Керівника Волноваської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_3 в інтересах держави до Павлівської сільської ради Марїнського району Донецької області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Марїнського районного суду Донецької області з позовом в інтересах держави до Павлівської сільської ради Донецької області, в якому просив суд: визнати незаконною бездіяльність Павлівської сільської ради Донецької області з питання затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на прибудинкових територіях міста; зобов'язати Павлівської сільської ради Донецької області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації прибудинкових дитячих майданчиків міста.
В судовому засіданні прокурор підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі. Пояснив, що дійсно плани технічної інвентаризації не розроблялись та не затверджувались, а періодичні технічні інвентаризації фактично не проводились.
Вислухавши пояснення прокурора, представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно ч. 3 ст. 18 КАС України встановлено, що справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача. З позовної заяви вбачається, що предметом позову у бездіяльність Максимільянівської сільської ради Марїнського району Донецької області, що випливає з виключної компетенції органу місцевого самоврядування, тому за вибором позивача справа підсудна Марїнському районному суду Донецької області як місцевому загальному суду
Суд зазначає, що відповідно дост. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачено устатті 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні»(далі - Закон №280/97-ВР). Відповідно до пункту 44 частини першої цієї статті виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого устатті 1 Закону України від 6 вересня 2005 року № 2807-IV «Про благоустрій населених пунктів»(далі - Закон № 2807-IV) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Згідно з частиною першоюстатті 2 Закону № 2807-IVблагоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Відповідно до частин першої, другоїстатті 20 Закону № 2807-IVорганізацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Відповідно до частини першоїстатті 10 Закону № 2807-IVдо повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
За змістом пунктів 1, 2 частини першоїстатті 13 Закону № 2807-IVоб'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.
Елементами (частинами) об'єктів благоустрою, відповідно до пункту 8 частини першоїстатті 21 Закону № 2807-IV, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Пунктом 5 частини другоїстатті 18 Закону № 2807-IVпередбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
На виконання наведених вище положеньстатті 18 Закону № 2807-IVМіністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі -Інструкція №550).
Згідно з пунктом 1.3Інструкції № 550під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Відповідно до пункту 1.4Інструкції № 550технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Пунктом 1.5Інструкції № 550передбачено, що технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Отже, зазначеними Законами України та Інструкцією передбачено обов'язок саме Павлівської сільської ради Марїнського району Донецької області щодо затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою (їх частин) території с. Павлівка Марїнського району Донецької області.
Як вбачається з матеріалів справи, представниками відповідача не надано суду будь-яких доказів щодо розроблення та затвердження сільською радою планів інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, розміщених на прибудинкових територіях міста. Більше того, в судовому засіданні сільський голова ОСОБА_2 визнала факт відсутності таких планів та фактичне не проведення планових технічних інвентаризацій.
Отже, за відсутності затверджених планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою (їх частин), підприємства, установи та організації, фізичні особи- підприємці у сфері благоустрою міста позбавлені можливості проводити інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин).
Частиною 2ст.6 Закону України «Про охорону дитинства»передбачено, що держава гарантує дитині право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача щодо не затвердження відповідних планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою призводить до порушення обовязку установ та організацій проводити, згідно з планами, затвердженими органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою, зокрема, дитячих майданчиків, розташованих на прибудинкових територіях міста, та порушує права дітей міста на безпечні умови життя і здорового розвитку, отримання можливостей для культурної і творчої діяльності, дозвілля і відпочинку.
Таким чином, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати підлягають розподілу у відповідності до ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючисьст.ст. 2, 11, 71, 72, 94, 160, 260, 261 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Керівника Волноваської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_3 в інтересах держави до Павлівської сільської ради Марїнського району Донецької області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати незаконною бездіяльність Павлівської сільської ради Марїнського району Донецької області з питань затвердження планів інвентаризації та паспортизації обєктів благоустрою населення (їх частин), який розташований на території села Павлівка Марїнського району Донецької області в парку.
Зобовязати Павлівську сільську раду Марїнського району Донецької області вчинити дії по розробці та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації обєктів благоустрою населення (їх частин), що розташований на території села Павлівка Марїнського району Донецької області в парку.
Стягнути з Павлівської сільської ради Марїнського району Донецької області на користь прокуратури Донецької області сплачений судовий збір у сумі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень та перерахувати його на р/р 35211068000839; банк ДКСУ м. Київ МФО 820172, ЄДРПУ 02909921, код класифікації доходів бюджету 2800.
Постанова набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду через Марїнський районний суд Донецької області. У разі застосування судом частини третьоїстатті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст рішення виготовлений 13.07.2017 року.
Суддя
Дата документу 12.07.2017