Постанова № 67694898, 10.07.2017, Народицький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
10.07.2017
Номер справи
284/752/16-а
Номер документу
67694898
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Народицький районний суд Житомирської області

Справа № 284/752/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2017 року смт. Народичі

Народицький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Діброви О.В.,

з секретарем Жавнер І.А.,

з участю позивача ОСОБА_1

представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_5 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Народицької районної державної адміністрації Житомирській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до суду із позовом, який в послідуючому уточнила, та просить визнати неправомірними відмову ОСОБА_5 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в перерахунку пенсії державного службовця й відмову Народицької районної державної адміністрації Житомирській надати довідку про посадовий оклад працюючого державного службовця начальника відділу апарату райдержадміністрації та зобовязати Овруцьке обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зробити перерахунок з 16 листопада 2016 року та з 02 березня 2017 року пенсії, призначеної їй відповідно до Закону України «Про державну службу», в розмірі 90% від окладу працюючого державного службовця, включивши до складу заробітної плати для перерахунку пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, надбавки і премії, а також зобовязати Народицьку районну державну адміністрацію Житомирській області надати довідку про посадовий оклад працюючого державного службовця - начальника відділу апарату райдержадміністрації.

Вимоги свої мотивує тим, що статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Оскільки постановами Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №292 та від 18 січня 2017 року №15 з 01 травня 2016 року та з 01 січня 2017 року, відповідно, встановлено нові умови оплати праці працюючих державних службовців, то і розмір її пенсії має бути перерахованим.

Крім того, вважає, що відмова Народицької районної державної адміністрації Житомирській області у видачі їй довідки про розмір посадового окладу начальника відділу апарату райдержадміністрації є безпідставною і порушує її права.

В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримала, а представники відповідачів проти задоволення позову заперечували у повному обсязі.

Заслухавши пояснення позивача та представників відповідачів, дослідивши надані сторонами докази, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Позивач з 01 серпня 2005 року перебуває на обліку в ОСОБА_5 обєднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, як отримувач пенсії за нормами Закону України «Про державну службу».

16 листопада 2016 року позивач звернулась із заявою до ОСОБА_5 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з проханням перерахувати розмір пенсії у звязку із підвищенням посадових окладів державним службовцям, включивши до складу заробітної плати для перерахунку пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та надбавки і премії за останні 24 календарні місяці роботи на державній службі, але листом №1170/02.2 від 24 листопада 2016 року їй було відмовлено.

27 лютого 2017 року позивач звернулась із заявою до Народицької районної державної адміністрації Житомирській області про надання їй довідки про розмір посадового окладу та надбавки за ранг начальника відділу апарату райдержадміністрації, на що листом №Ф-60 від 01 березня 2017 року їй було рекомендовано конкретизувати свою вимогу, оскільки у відповідності до штатного розпису в Народицькій районній державній адміністрації існують посади начальників чотирьох відділів.

Зазначені обставини сторонами не заперечуються і підтверджуються матеріалами дослідженої в судовому засіданні пенсійної справи ОСОБА_1 №128841 та копіями листів ОСОБА_5 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №1170/02.2 від 24 листопада 2016 року (а.с. 5) й Народицької районної державної адміністрації Житомирської області №Ф-60 від 01 березня 2017 року (а.с. 71).

Вирішуючи питання щодо правомірності вимог позивача, суд виходить з таких міркувань.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям було визначено пунктом 4 постанови КМУ від 31 травня 2000 №865 (надалі-Постанова).

Так, у пункті 4 Постанови було визначено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

За бажанням осіб під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним на час призначення пенсії позивачу, передбачалось право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

З 01 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу», у зв'язку з чим положення Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» частково втратили чинність, у тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до статті 90 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу», яка набрала чинності з 01 травня 2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відтак, з 01 травня 2016 року по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.

У свою чергу, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин, не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Крім того, постановами Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» та від 18 січня 2017 року № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів», на підставі яких позивач просила здійснити перерахунок її пенсії, встановлено нові умови оплати праці лише працюючих державних службовців і затверджено схему посадових окладів підвищеного розміру та розмір надбавок до посадових окладів.

Оскільки викладене свідчить про відсутність у відповідача ОСОБА_5 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачеві на підставі поданої останньою заяви, суд дійшов переконання, що позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Зі змісту досліджених в судовому засіданні штатних розписів на 2014 рік (а.с. 31), 2015 рік (а.с. 30), 2016 рік (а.с. 28-29) та 2017 рік (а.с. 81) вбачається, що до структури Народицької районної державної адміністрації Житомирської області входять чотири відділи: кадрової роботи, загальний, фінансово-господарського забезпечення та ведення Державного реєстру виборців.

На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що у своїй заяві, поданій до Народицької районної державної адміністрації Житомирської області 23 лютого 2017 року (а.с. 80), позивач не конкретизувала, довідку про розмір посадового окладу начальника якого саме відділу апарату райдержадміністрації вона просить їй видати, суд вважає, що в задоволенні вимог до Народицької районної державної адміністрації Житомирської області також слід відмовити за безпідставністю.

Керуючись статтями 8-11, 18, 71, 160-162 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_5 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобовязання зробити перерахунок з 16 листопада 2016 року та з 02 березня 2017 року пенсії, призначеної їй відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», в розмірі 90% від окладу працюючого державного службовця, включивши до складу заробітної плати для перерахунку пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, надбавки і премії, та до Народицької районної державної адміністрації Житомирській області про зобовязання надати довідку про посадовий оклад працюючого державного службовця начальника відділу апарату райдержадміністрації - відмовити за безпідставністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Суддя: О.В.Діброва