
БІЛОВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Єдиний унікальний № 408/2187/17
Провадження №2-а/408/61/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2017 року смт. Біловодськ
Біловодський районний суд Луганської області в складі:
головуючого-судді Цимбал Ю.Ю.
при секретареві Багрій А.О.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, в інтересах якої на підставі довіреності діє ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, в інтересах якої на підставі довіреності у діє ОСОБА_2, звернулась до суду із позовною заявою до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам.
В обґрунтування позовних вимог зазначала, що згідно довідки № 905004324 від 13 червня 2016 року, виданої повторно, вона взята на облік як внутрішньо переміщена особа. На її звернення до лютого 2017 року їй як матері, яка здійснює догляд за дитиною до трьох років - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, виплачувалась щомісячна адресна допомога як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат для проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Починаючу з березня 2017 року допомогу виплачувати перестали. На звернення позивача до Департаменту соціального захисту населення Луганської області щодо зупинення виплат, листом від 21 квітня 2017 року повідомлено, що житловий будинок, в якому тимчасово вона мешкає разом з дитиною, належить її свекру, та посилаючись на п.6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам (Постанова КМУ від 01 жовтня 2014 року № 505), у зв'язку з наявністю у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах інших, ніж тимчасово окупована територія України та район проведення антитерористичної операції їх припинено.
У звязку з вищенаведеним, ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом у якому просила визнати дії УСЗН в Станично-Луганському районі щодо припинення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, які мешкають за адресою: Станично-Луганський район Луганської області с. Макарове, вул. Придорожна, буд. 51Б протиправними; зобовязати УСЗН в Станично-Луганському районі здійснити їм виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 16 лютого 2017 року; стягнути з УСЗН в Станично-Луганському районі на користь позивача судовий збір. Крім того представник позивача звернулась до суду з заявою в якій уточнила позовні вимоги та окрім іншого, просила суд скасувати рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам від 23 лютого 2017 року №34 про призупинення призначення щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 та ОСОБА_3
У судове засідання позивач та її представник не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, просили розглянути справу за їх відсутності, в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 4ст. 128 КАС Україниу разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин, розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За ч. 6ст. 128 КАС Україниякщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених даною статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в межах наявних в справі доказів, у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується копією паспорту серії ЕН №962036, виданого Артемівським РВУМВС у м. Луганську 31 грудня 2013 року.
Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» №254-VIII від 17 березня 2015 року, визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких, відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» №1680-VII від 16 вересня 2014 року, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Місто Луганськ, відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1085-р від 07 листопада 2014 року (зі змінами та доповненнями), є тимчасово окупованою територією, не підконтрольною українській владі.
11 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області та отримала довідку особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», що сторонами не оспорюється та підтверджується копією листа Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації.
Згідно свідоцтва про народження серії І-ЕД №369601, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Станично-Луганського районного управління юстиції у Луганській області 16 березня 2016 року, актовий запис № 12, у ОСОБА_1 28 червня 2015 року народилась донька ОСОБА_3.
З врахуванням змін в законодавстві України, позивачем була отримана нова Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, встановленого зразка. Станом на час розгляду справи позивач разом з донькою взята на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується Довідкою № 905004324 від 13 червня 2016 року. Місце фактичної реєстрації зазначене: Луганська область Станично-Луганський район с. Макарове, вул. Кірова (після перейменування Придорожна), буд. 51 Б.
На підставі заяви позивача, Управлінням соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щомісячна адресна допомога особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг призначена на період з 09 березня 2016 року по 10 червня 2016 року у сумі 1 326 грн. 00 коп. щомісячно (884 грн. 00 коп. на дитину ОСОБА_3 та 442 грн. 00 коп. на позивача ОСОБА_1О.) та з 16 серпня 2016 року по 15 лютого 2017 року у сумі 1 326 грн. 00 коп. щомісячно (884 грн. 00 коп. на дитину ОСОБА_3 та 442 грн. 00 коп. на позивача ОСОБА_1О.).
16 лютого 2017 року позивач звернулась до відповідача з заявою про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на наступний період, однак, позивачу без розяснення причин призупинено призначення адресної допомоги.
На звернення ОСОБА_1 листом Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області №1328 від 04 травня 2017 року повідомило позивачка що згідно розяснень Міністерства соціальної політики України від 01 грудня 2016 року щодо умов надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг, у випадках, коли внутрішньо переміщені особи, які переміщуються в межах Донецької та Луганської областей, на момент звернення за призначенням грошової допомоги мають у власності житлові приміщення, розташовані на території, де проводиться антитерористична операція, але на цій території органи державної влади вже здійснюють свої повноваження, грошова допомога не призначається. У звязку з чим, ОСОБА_1 не призначено грошову допомогу .
На звернення ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Луганської області листом № 812478-31 від 21 квітня 2017 року повідомлено що житловий будинок, в якому тимчасово вона мешкає разом з дитиною, належить її свекру, та посилаючись на п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам (Постанова КМУ від 01 жовтня 2014 року № 505), у зв'язку з наявністю у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах інших, ніж тимчасово окупована територія України та район проведення антитерористичної операції, відмовлено у виплаті.
Як вбачається з копії технічного паспорту на будинок ОСОБА_4 є власником будинку, що розташований за адресою: Станично-Луганський район Луганської області с. Макарове, вул. Кірова (після перейменування Придорожна), буд. 51 Б.
Згідно свідоцтва про шлюб серії І-ЕД №219875, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Станично-Луганського районного управління юстиції у Луганській області 26 березня 2016 року, актовий запис № 20, ОСОБА_1 та ОСОБА_5 26 березня 2016 року зареєстрували шлюб.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно п. п. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розвязання проблем, повязаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Як вбачається з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішнього переміщення осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Пунктом 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01 жовтня 2014 року, визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до п. 3 вказаного Порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сімю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сімї.
Відповідно до п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сімї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сімї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Згідно ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р від 02 грудня 2015 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», визначено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого, в тому числі, входить м. Луганськ та с. Макарове Станично-Луганського району Луганської області.
Тобто, квартира в якій зареєстрована позивач та житловий будинок який належить свекру позивача, та в якому фактично проживає позивач з дитиною, перебувають в населених пунктах, на території яких здійснюється антитерористична операція.
На даний час АТО триває, рішення про її припинення не прийнято. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №1275-р від 02 грудня 2015 року, с. Макарове включено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція. Таким чином, оскільки на теперішній час с. Макарове Станично-Луганського району Луганської області згідно затвердженого переліку є територією, де проводилася антитерористична операція, належне свекру позивача на праві власності житло, в якому фактично проживає позивач з донькою за адресою: Луганська область Станично-Луганський район с. Макарове, вул. Придорожна, буд. 51 Б - знаходиться в районі проведення антитерористичної операції.
За таких обставин, відповідачем необґрунтовано відмовлено позивачу в наданні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст. 8 КАС України, суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Статтею 19 Конституції України, встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування того, що позивач або будь-хто з членів сімї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України.
Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінивши наявні у матеріалах справи докази за правилами, встановленими ст. 86 КАС України, суд дійшов висновку, що заявлений адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
З врахуванням положень ст. 94 КАС України, сума сплаченого позивачем судового збору підлягає стягненню з відповідача по справі.
Керуючись ст.ст. 4, 8, 11, 17, 86, 94, 128, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1, в інтересах якої на підставі довіреності діє ОСОБА_2, до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо припинення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, які мешкають за адресою: Луганська область, Станично-Луганський район, с.Макарове, вул. Придорожна, буд.51 Б.
Скасувати рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам від 23 лютого 2017 року № 34 про призупинення призначення щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 та ОСОБА_3.
Зобовязати Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області здійснити виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, які мешкають за адресою: Луганська область Станично-Луганський район с. Макарове, вул. Придорожна, буд. 51 Б. щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 16 лютого 2017 року.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Біловодський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Ю.Ю. Цимбал