
Справа № 761/42370/16-а
Провадження № 2-а/761/124/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 травня 2017 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Малинникова О.Ф.
при секретарі - Салаті В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу № 761/42370/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
В листопаді 2016 року до Шевченківського районного суду м. Києва надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач зазначив, що з 8 лютого 2005 року перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як одержувач пенсії, нарахованої за вислугою років згідно із ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р, № 1789-ХІ1 (у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001р. за № 2663-ІІІ) у розмірі 90% від заробітної плати з посади заступника прокурора Донецької області.
З 7 жовтня 2014 року позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (на цей час - Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві) (пенсійна справа № 858172/54), у зв'язку з моїм переміщенням у м. Київ з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції) та взяттям на облік за вищевказаною адресою.
При підвищенні заробітної плати, на підставі ст.ст. 64-66, 69 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 50-1 «Про прокуратуру» та постанов Кабінету Міністрів України, у попередні роки проводився перерахунок призначеної пенсії. Останній раз розрахунок пенсії здійснено Управлінням пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва 07.10.2014 року при взятті на облік пенсійної справи, у розмірі 80% від заробітної плати з посади заступника прокурора Донецької області станом на 30.06.2012 р.
У зв'язку з черговим підвищенням заробітної плати на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» 29 квітня 2016 року позивач звернувся з письмовою заявою до начальника Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва з проханням провести перерахунок раніше призначеної йому пенсії і встановити новий розмір пенсії з 01.12.2015р., виходячи з заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Донецької області від 25 квітня 2016 року № 18-57-942, яка була додана до заяви, у розмірі 90% від суми заробітної плати. Одночасно він просив, виплатити різницю у розмірі пенсії за попередні місяці.
11 липня 2016 року позивачем було отримано відповідь за № 13096/05 від 11.07.2016 за підписом начальника Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві Поротнікової Н.І., якою йому відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, враховуючи довідку про заробітну плату від 25.04.2016р. № 18-57-942 у розмірі 90%, через відсутність законних підстав.
Таке рішення було мотивоване тим, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-УІІІ, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з цієї дати скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ряду законів України, в тому числі Закону України «Про прокуратуру», а відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 із Постанови Кабінету Міністрів від 31.05.2000р. №865 виключено пункт 4, яким було передбачено порядок проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям.
Крім того, рішення про відмову йому у перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми заробітної плати мотивоване тим, що з 01.10.2011 вступив у силу Закон України «Про заходи щодо забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011р. № 3668-УІ, яким внесено зміни до Закону України «Про прокуратуру», зокрема до ст.50-1, відповідно до яких прокурорам і слідчим пенсія за вислугу років призначається у розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Позивач вважає, що прийняте Центральним об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві рішення щодо відмови позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії є протиправним, таким що обмежує та порушує права, гарантовані Конституцією та Законами України, з огляду на наступне.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що призначення органами Пенсійного фонду України особі пенсії та проведення її перерахунку є різними формами реалізації права громадянина на пенсійне забезпечення, а тому при проведенні перерахунку пенсії особи ( у зв'язку з переведенням її на інший вид пенсії або за інших обставин ) застосуванню підлягає редакція Закону, яким визначався порядок та розмір відповідного пенсійного забезпечення такої особи саме на момент призначення їй пенсії.
Враховуючи наведені правові норми та обставини які вони регулюють, рішення відповідача про відмову в перерахунку позивачу пенсії є протиправним.
Посилання відповідача на те, що станом на дату звернення із заявою про перерахунок пенсії, тобто 29.04.2016р., набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», є необгрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
Позивач має статус тимчасово переміщеної особи і не має постійної реєстрації у місті Києві. Це підтверджується довідкою № 3010001936 від 13.11.2014 року, яка видана Управлінням праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації (копія додається). Відповідно до ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону. Строк дії довідки, відповідно до змін у Законі не обмежується.
На час звернення з вказаним позовом до суду, Постановою Кабінету Міністрів України № 1055 від 16.12.2015 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України», Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва реорганізоване шляхом злиття в Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві. Відповідно до ч.І ст.104 Цивільного кодексу України, у разі реорганізації юридичних осіб (злиття, приєднання, поділу, перетворення) майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Таким чином, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, як правонаступник Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва є Відповідачем у даній справі.
Враховуючи вищевикладене позивач просить суд:
Визнати протиправними та скасувати рішення Відповідача щодо відмови йому в перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції від 12.07.2001р. №2663-111 (яка діяла на момент призначення пенсії, що оформлено листом начальника Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві Поротнікової Н.І. за № 13096/05 від 1 1.07.2016р.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві вчинити певні дії, а саме - провести щодо ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії за вислугою років, починаючи з 01 грудня 2015 року, згідно поданої ним заяви, виходячи із розрахунку 90% від середньої заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Донецької області від 25.04.2016р. № 18-57-942, відповідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції від 12.07.2001р. № 2663-111 (яка діяла на момент призначення пенсії), та виплатити не отриману частину виплат за минулий період з 01 грудня 2015 року з урахуванням раніше проведених виплат.
26 січня 2017 року на адресу суду надійшли письмові заперечення представника відповідача, в яких вказує, що Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - Управління) заперечує проти адміністративного позову в повному обсязі з наступних підстав.
Гр. ОСОБА_1 (далі - Позивач) перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
29.04.2016 року Позивач звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки Прокуратури Донецької області від 25.04.2016 року № 18-57-942.
Відповідно до частини 18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", яка була чинна до
01.01.2015 року, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадився з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набував права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадився з урахуванням фактично отримуваних працівникам виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №76-УІІ від 28.12.2014 року) з 01.01.2015 року внесені зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" 1789-ХІІ, частина вісімнадцята викладена в такій редакції - "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Також слід зазначити, що відповідно до частини першої пункту третього розділу XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року (далі - Закон 1697-УІІ) в зв'язку з набранням чинності цим Законом, визнаний таким, що втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" 1789-ХІІ, крім частини третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, які не стосуються питань перерахунку пенсій.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99, за загально визначеним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Тому є безпідставним посилання позивача у позові на ч.ІЗ, 17, 18 ст. 50-1 Закону України ''Про прокуратуру" №1789-ХІІ про здійснення перерахунку пенсії, оскільки вказані норми втратили чинність.
Відповідно до ст.2 розділу 1 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011р. №3668-УІ зазначено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу". "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України". "Про Національний банк України". "Про Кабінет Міністрів України". "Про дипломатичну службу". "Про службу в органах місцевого самоврядування". "Про судову експертизу". "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів". "Про наукову і науково-технічну діяльність". "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". "Про пенсійне забезпечення". "Про судоустрій і статус суддів". Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України. Митного кодексу України, законів України "Про державну службу". "Про прокуратуру". "Про статус народного депутата України". "Про Національний банк України". "Про Кабінет Міністрів України". "Про дипломатичну службу". "Про службу в органах місцевого самоврядування". "Про судову експертизу". "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів". "Про наукову і науково-технічну діяльність". "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". "Про пенсійне забезпечення". "Про судоустрій і статус суддів". Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до п. 15 ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-УІІІ, ч. 15 ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» викладено в такій редакції: Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" 1789-ХІІ (в редакції чинній до 15.07.2015р.) пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно п.4 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. № 2464-УІ максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює двадцяти п'яти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014р. прожитковий мінімум для працездатних осіб у грудні 2015р. становить 1378,00 грн.
Тому прохання позивача врахувати при перерахунку пенсії заробітну плату згідно довідки Прокуратури Донецької області від 25.04.2016 року № 18-8-57-942 є незаконним та безпідставним.
Відповідно до вищенаведеного представник відповідача просить суд: Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Протокольною ухвалою 28.04.2017 року було долучено заяву позивача про зміну позовних вимог, в якій він просить суд:
1.Визнати протиправними та скасувати рішення Відповідача щодо відмови мені в перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції від 12.07.2001р. №2663-111 (яка діяла на момент призначення пенсії), що оформлено листом начальника Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві Поротнікової Н.І. за № 13096/05 від 11.07.2016р.
2.Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві вчинити певні дії, а саме - провести щодо мене, ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії за вислугою років, починаючи з 01 грудня 2015 року, згідно поданої ним заяви, виходячи із розрахунку 90% від середньої заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Донецької області від 25.04.2016р. № 18-57-942, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції від 12.07.2001р. № 2663-111 (яка діяла на момент призначення пенсії), без обмежень граничного розміру пенсії, та виплатити не отриману частину виплат за минулий період з 01 грудня 2015 року з урахуванням раніше проведених виплат.
3.Відповідно до ч.І ст.94 КАС України присудити всі судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача.
У судове засідання позивач з'явився, подав до суду заяву, яку було прийнято протокольною ухвалою 08.05.2017 року, в якій просить вимоги щодо перерахунку пенсії з 01 грудня 2015 року по червень 2016 року не розглядати.
Відповідач в судове засідання не з'явився, просили суд розглядати справу за їх відсутності.
Суд дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню
Як вбачається із матеріалів справи 8 лютого 2005 року перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як одержувач пенсії, нарахованої за вислугою років згідно із ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р, № 1789-ХІ1 (у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001р. за № 2663-ІІІ) у розмірі 90% від заробітної плати з посади заступника прокурора Донецької області.
З 7 жовтня 2014 року позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (на цей час - Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві) (пенсійна справа № 858172/54), у зв'язку з моїм переміщенням у м. Київ з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції) та взяттям на облік за вищевказаною адресою.
При підвищенні заробітної плати, на підставі ст.ст. 64-66, 69 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 50-1 «Про прокуратуру» та постанов Кабінету Міністрів України, у попередні роки проводився перерахунок призначеної пенсії. Останній раз розрахунок пенсії здійснено Управлінням пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва 07.10.2014 року при взятті на облік пенсійної справи, у розмірі 80% від заробітної плати з посади заступника прокурора Донецької області станом на 30.06.2012 р.
У зв'язку з черговим підвищенням заробітної плати на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» 29 квітня 2016 року позивач звернувся з письмовою заявою до начальника Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва з проханням провести перерахунок раніше призначеної йому пенсії і встановити новий розмір пенсії з 01.12.2015р., виходячи з заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Донецької області від 25 квітня 2016 року № 18-57-942, яка була додана до заяви, у розмірі 90% від суми заробітної плати. Одночасно він просив, виплатити різницю у розмірі пенсії за попередні місяці.
11 липня 2016 року позивачем було отримано відповідь за № 13096/05 від 11.07.2016 за підписом начальника Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві Поротнікової Н.І., якою йому відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, враховуючи довідку про заробітну плату від 25.04.2016р. № 18-57-942 у розмірі 90%, через відсутність законних підстав.
Таке рішення було мотивоване тим, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. № 213-УІІІ, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з цієї дати скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ряду законів України, в тому числі Закону України «Про прокуратуру», а відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 із Постанови Кабінету Міністрів від 31.05.2000р. №865 виключено пункт 4, яким було передбачено порядок проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям.
Крім того, рішення про відмову йому у перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми заробітної плати мотивоване тим, що з 01.10.2011 вступив у силу Закон України «Про заходи щодо забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011р. № 3668-УІ, яким внесено зміни до Закону України «Про прокуратуру», зокрема до ст.50-1, відповідно до яких прокурорам і слідчим пенсія за вислугу років призначається у розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (далі - Закон №1789-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 08 липня 2011 року №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, зменшено до 80% відсотків розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Частиною 18 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом №3668-VІ зміни до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»,з 01.10.2011 року щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно із частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Згідно із п.5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону про призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України. «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Крім того Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 виключено з Постанови КМУ від 31.05.2000 №865 пункт 4, яким було передбачено проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищення заробітної плати.
Як встановлено судом, Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп 2016 справа № 1-38/2016 за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, деяких інших осіб» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є конституційності) положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ зі змінами, а саме, зокрема: першого речення частини першої статті 54, відповідно до яких тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України и Про державну службу", Про прокуратуру", «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії, щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються
За викладених обставин суд дійшов висновку, що оскільки відмова у перерахунку пенсії позивачу пов'язана із положеннями п.15 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», зокрема припису, згідно із яким був визначений строк прийняття актів згідно із приписом до 01 червня 2015 року продовжує дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та Постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013, якою виключено з Постанови КМУ від 31.05.2000 №865 пункт 4, якими було передбачено проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищення заробітної плати, права позивача на пенсійне забезпечення згідно із законодавством, що діяло до прийняття оспореного акту, порушені.
Як зазначено у Постановах Колегії суддів Вищого адміністративного суду, зокрема у Постанові від 18 жовтня 2016 у справі № К/800/19212/16 з посиланням на судову практику зазначив, що Конституційний Суд України сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Окрім викладеного, суд приймає до уваги позицію викладену у Рішенні Конституційного Суду України у справі №1-8/2016 від 08 червня 2016 року за конституційним поданням Верховного Суду України щодо конституційності де визнано такими що не відповідають Конституції України, зокрема у абзаці другому пункту 1 Рішення положення:
- пункту п.5 Розділу ІІІ «Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 2 березня 2015 року № 213-VІІІ в частині скасування з 1 червня 2015 року норм щодо призначення щомісячного довічного утримання суддів відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів»
Рішенням Конституційного Суду України у справі №1-8/2016 від 21 грудня 2016 року за конституційним поданням Верховного Суду України щодо конституційності визнано такими що не відповідають Конституції України положення окремих норм стосовно пенсійного забезпечення, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, деяких інших осіб»
Таким чином, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві підлягає задоволенню, враховуючи встановлені судом обставини.
На підставі викладеного та ст.ст.22, 64 Конституції України ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», Закону України «Про пенсійне забезпеченн» та керуючись ст.ст.7,18, 19, 71, 86, 94, 159, ч.ч.1, 2 ст.160, ст.161, ч.1 ст.162, ст.163, КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним і скасування рішення суб'єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку раніше призначеної йому пенсії за вислугою років в розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Донецької області № 18-57-942 від 25.04. 2016р.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Києва, юридична адреса: 01601, м. Київ, вул. Крутий узвіз, 4, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1, пенсії без обмеження її максимального розміру та виплатити недоплаченої різниці між фактично отриманою ним та перерахованою пенсією з 01 липня 2016 року, на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-942 від 25.04. 2016р про розмір фактичної заробітної плати відповідно до статті 51-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) в розмірі 90 % від розміру місячної заробітної плати без обмежень граничного розміру пенсії з 01 липня 2016 року.
Стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Києва; юридична адреса: 01601, м. Київ, вул. Крутий узвіз, 4, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1, судові витрати 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн., 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва.
Суддя: О.Ф.Малинников.