Постанова № 6768913, 16.11.2009, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2009
Номер справи
2а-46968/09/1670
Номер документу
6768913
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОГО КАЗНАЧЕЙСТВА У ЛОХВИЦЬКОМУ РАЙОНІ
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

1

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2009 року м.Полтава Справа № 2а-46968/09/1670

Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Н.Ю. Алєксєєвої,

при секретарі Я.Г. Кусайло,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві справу за позовом Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції до Суб'єкта господарювання - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

17 вересня 2009 року позивач Лохвицька міжрайонна державна податкова інспекція звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Суб'єкта господарювання - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2392,50 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що за відповідачем рахується заборгованість зі сплати штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2392,50 грн., яка виникла у звязку з порушенням вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Позивач в судове засідання не зявився, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Надіслав клопотання, в якому позов підтримав і просив його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, просив розглянути справу за відсутності представника Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції за наявними матеріалами.

Відповідач в судове засідання не зявився, заперечення проти адміністративного позову не надав, про причини неявки до суду не повідомив, хоча про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши інші докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.

Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_2 зареєстрований 26 січня 2005 року Лохвицькою районною державною адміністрацією Полтавської області як фізична особа підприємець (свідоцтво № НОМЕР_1 від 26 січня 2005 року) та перебуває на обліку як платник податків в Лохвицькій міжрайонній державній податковій інспекції.

Відповідно до положень пунктів 2, 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відповідно до статті 15 зазначеного закону, здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Згідно абзацу 6 пункту 1 статті 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на ДПА України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та державні податкові інспекції в містах з районним поділом покладено виконання такої функції, як проведення роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, веденням реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійсненням заходів по вилученню та знищенню або передачі на промислову переробку алкогольних напоїв, знищенню тютюнових виробів, що були незаконно вироблені чи знаходилися у незаконному обігу.

Статтею 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

29 квітня 2009 року позивачем було проведено перевірку діяльності господарської одиниці магазину «Продукти», що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2, щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

Перевірка проводилася працівниками Державної податкової адміністрації України в Полтавській області на підставі плану перевірок за здійсненням СГД розрахункових операції у сфері готівкового обігу на квітень 2009 року та направлень на перевірку від 29 квітня 2009 р. № 2935, № 2936, в присутності продавця магазину ОСОБА_3, яку було ознайомлено з направленнями на проведення перевірки, що підтверджується відповідними записами про ознайомлення, завіреними підписами продавця.

Проведеною перевіркою встановлено факт порушення відповідачем пунктів 1, 9, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

З окрема, виявлені наступні порушення:

- не забезпечено проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій на суму покупки, яка складає 56,80 грн.;

- відсутність щоденного фіскального звітного чеку за 11 березня 2009 року;

- не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій сума невідповідності склала 13,70 грн.;

- реалізація алкогольних напоїв на відсутності відповідної ліцензії.

За результатами проведеної перевірки працівниками ДПА України в Полтавській області, що здійснювали зазначений захід, складено акт № 00008088 від 29 квітня 2009 року, з яким було ознайомлено під розпис продавця магазину ОСОБА_3, зауважень до акту в останньої не виникало.

Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами,

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та в порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції: вилучення прибутку (доходу); адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів); застосування антидемпінгових заходів; припинення експортно-імпортних операцій; застосування індивідуального режим) ліцензування; зупинення дії ліцензії (патенту) па здійснення суб'єктом господарювання певних видів господарської діяльності; анулювання ліцензії (патенту) на здійснення суб'єктом господарювання окремих видів господарської діяльності; обмеження або зупинення діяльності суб'єкта господарювання; скасування державної реєстрації та ліквідації суб'єкта господарювання; інші адміністративно-господарські санкції, встановлені ним Кодексом та іншими законами.

Згідно зі статтею 241 цього Кодексу адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджет) в разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.

За результатами перевірки, на підставі акту № 00008088 від 29 квітня 2009 року, відповідачем були прийняті рішення від 28 травня 2009 року №0000642303/0, №0000682303/0 про застосування до суб'єкта господарювання - фізичної особи ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 692,50 грн. та 1700,00 грн. Всього, 2392,50 грн.

Відповідач своїм правом на оскарження рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, за незгоди із їх правомірністю, не скористався. Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій не скасовувалися і на даний час є чинними.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратор розрахункових операцій це пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг) тощо.

Згідно пунктів 1, 9, 13 статті 3 зазначеного Закону субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі громадського харчування та послуг зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Пункт 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачає відповідальність за не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, а саме застосування до порушника фінансових санкцій у пятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, що складає: 56,80 х 5 = 284,00 грн.

Згідно пункту 4 статті 17 зазначеного Закону у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій до порушника застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає в даному випадку: 17,00 х 20 = 340,00 грн.

Відповідно до статті 22 зазначеного Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, що складає в даному випадку 13,70 х 5 = 68,50 грн.

Таким чином, загальна сума штрафних (фінансових) санкцій, що були нараховані відповідачу за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» складає: 284 + 340 + 68,50 = 692,50 грн.

Згідно статті 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню субєктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких санкцій.

Згідно частини 3 статті 8 Закону штрафи, передбачені цією статтею, підлягають сплаті порушником у пятиденний термін відповідно до законодавства.

Пункт 2.12. Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України визначає одним із завдань департаменту застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Абзац 5 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачає, що у разі здійснення оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій до субєктів господарювання застосовуються такі фінансові санкції 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.

Таким чином, позивачем правомірно було нараховано у відношенні відповідача штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1700,00 грн. за порушення вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Рішення від 28 травня 2009 року №0000642303/0, №0000682303/0 про застосування до штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 692,50 грн. та 1700,00 грн. були вручені ОСОБА_2 28 травня 2009 року, що підтверджується відповідними записами про отримання, зробленими відповідачем.

Зазначені рішення судовому порядку відповідачем не оскаржувалися.

Відповідно до наявних в матеріалах справи копій облікових карток та довідки про суми податкового боргу платника податків по приватному підприємцю ОСОБА_2 недоїмка складає 692,50 грн. та 1700,00 грн., всього 2392,50 грн.

Згідно із ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідач доказів в спростування вищевикладеного чи доказів сплати боргу в сумі 2392,50 грн. суду не надав, своїм правом на надання заперечень не скористався.

Згідно частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Лохвицької міжрайонної державної податкової інспекції до Суб'єкта господарювання - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій задовольнити.

Стягнути з Суб'єкта господарювання - фізичної особи ОСОБА_2 суму штрафної санкції в розмірі 1700,00 грн. шляхом перерахування коштів на р/р 31115106700239, одержувач УДК в Полтавській області, код платежу 21081100, банк одержувача УДК у Полтавській області, код одержувача 34698605, МФО 831019.

Стягнути з Суб'єкта господарювання - фізичної особи ОСОБА_2 суму штрафної санкції в розмірі 692,50 грн. шляхом перерахування коштів на р/р 31117104700239, одержувач УДК в Полтавській області, код платежу 21080900, банк одержувача УДК у Полтавській області, код одержувача 34698605, МФО 831019.

Постанова, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 23 листопада 2009 року.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва