Ухвала суду № 67684338, 05.07.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
05.07.2017
Номер справи
815/1055/16
Номер документу
67684338
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 липня 2017 року м. Київ К/800/313/17

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючого - Смоковича М. І.,

суддів: Єрьоміна А.В., Стрелець Т. Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу

за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Наш Дім"", за участю третьої особи - ОСОБА_1, про зобов'язання забезпечити допуск до здійснення перевірки, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Наш Дім"" на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2016 року,

у с т а н о в и л а :

У березні 2016 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (далі - ГУ ДСНС України в Одеській області) звернулось до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Наш Дім"" (далі - ТОВ "Фірма "Наш Дім""), за участю третьої особи - ОСОБА_1, про зобов'язання забезпечити допуск до здійснення перевірки.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що до них звернулася громадянка ОСОБА_1, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1, із заявою від 18 січня 2016 року з проханням провести детальну перевірку об'єкту, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 на предмет дотримання заходів щодо запобігання пожежі та стану протипожежної безпеки, яка у своїй заяві просила звернути увагу щодо дотримання норм містобудівного законодавства і державних будівельних норм у процесі будівництва та введення в експлуатацію зазначеного об'єкту.

Однак, 24 лютого 2016 року головним інспектором Київського РВ ГУДСНС України в Одеській області було складено акт про недопущення до проведення позапланової перевірки.

Вважаючи, що вказане перешкоджання органу державного нагляду у здійсненні перевірки може привезти до небезпеки для життя і здоров'я людей, позивач звернувсь до суду з вимогою зобов'язати забезпечити допуск для здійснення перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Наш дім"?.

Одеський окружний адміністративний суд постановою від 03 жовтня 2016 року у задоволенні адміністративного позову відмовив в повному обсязі.

Одеський апеляційний адміністративний суд постановою від 13 грудня 2016 року, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2016 року скасував, та прийняв нову постанову, якою позов задовольнив.

Зобов'язав ТОВ "Фірма "Наш Дім"" забезпечити допуск головного інспектора Київського районного відділу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області старшого лейтенанта служби цивільного захисту Залецького О.Ю. до здійснення позапланової перевірки багатоповерхового житлового будинку з підземним паркінгом ТОВ "Фірма "Наш Дім"", розташованого за адресою: АДРЕСА_1 щодо дотримання (виконання) законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.

У своїй касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його рішення, та залишити в силі постанову суду першої інстанції.

Представник ГУ ДСНС України в Одеській області у своїх запереченнях вказує на необґрунтованість касаційної скарги і просить залишити її без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції без змін.

Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, 18 січня 2016 року громадянка ОСОБА_1, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 звернулася до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області із заявою в якій просила провести детальну перевірку об'єкту, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 на предмет дотримання заходів щодо запобігання пожежі та стану протипожежної безпеки, при цьому у своїй заяві остання просила звернути увагу щодо дотримання норм містобудівного законодавства і державних будівельних норм у процесі будівництва та введення в експлуатацію зазначеного об'єкту.

Директор Департаменту державного нагляду (контролю) у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту звернувся з листом до ДСНС України № 26-1700/261 від 09 лютого 2016 року «Про розгляд звернення» з пропозицією провести перевірку порушених у зверненні ОСОБА_1 питань.

23 лютого 2016 року начальник Київського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області виніс наказ № 1 «Про здійснення позапланової перевірки».

23 лютого 2016 року начальником Київського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області було видане посвідчення № 61 на проведення перевірки, на підставі якого заступник начальника Київського районного відділу ГУ ДСНС України в Одеській області капітан служби цивільного захисту Стерненко Ю.В. та головний інспектор Київського районного відділу ГУ ДСНС України в Одеській області ст. лейтенант служби цивільного захисту Залецький О.Ю. зобов'язані були здійснити позапланову перевірку стану пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єкта господарювання багатоповерхового житлового будинку з підземним паркінгом ТОВ "Фірма "Наш Дім"" розташованого за адресою: 65088, АДРЕСА_1.

24 лютого 2016 року головним інспектором Київського РВ ГУДСНС України в Одеській області було складено акт про недопущення до проведення позапланової перевірки, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Розглядаючи справу по суті та відмовляючи у задоволені позову, суд першої інстанції дійшов висновку що позовні вимоги є такими, що не ґрунтуються на вимогах Закону, а тому задоволенню не підлягають.

Суд апеляційної інстанції скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що дії контролюючого органу стосовно призначення та проведення перевірки підприємства вчинені у відповідності та на виконання приписів чинного законодавства

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначені висновки суду апеляційної інстанції вважає вірними та такими, що зроблені на підставі правильно застосованих норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

В силу пункту 5 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України обумовлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Приписами пункту 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Право звернення позивача до суду врегульовано підпунктом 5 пункту 9 розділу ІІІ Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02 листопада 2015 року № 1337 (далі - Порядок № 1337), в якому вказано, що посадові особи ДСНС України або її територіальних органів під час здійснення перевірок мають право, зокрема, звертатися у встановленому законом порядку до суду у випадку недопущення посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, з вимогою щодо зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до здійснення перевірки в цілому або частини приміщень об'єкта перевірки.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем, відповідно до Кодексу цивільного захисту України та Положення про ГУ ДСНС України у Одеської області, що затверджено наказом ДСНС України №3 від 04.02.2013 здійснюється державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно - рятувальних служб.

Відповідно до статті 66 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснюється шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частин 1-2 статті 7 зазначеного Закону для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

Посадова особа ДСНС України або її територіального органу без посвідчення на проведення перевірки та службового посвідчення не має права її здійснювати.

Частиною 11 статті 4 зазначеного Закону передбачено, що плановий чи позаплановий захід має здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

За змістом розділу ІІ Порядку № 133, якій узгоджується з вимогами статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», позапланова перевірка суб'єкта господарювання - це перевірка, проведення якої не передбачено планами перевірок ДСНС України та її територіальних органів. Підставами для здійснення позапланової перевірки є зокрема обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав. У разі надходження такого звернення до територіальних органів ДСНС України позапланова перевірка здійснюється тільки за наявності згоди ДСНС України на її проведення. За наявності підстав ДСНС України або її територіальний орган видає наказ про проведення позапланової перевірки з урахуванням вимог пункту 7 цього розділу. На підставі наказу про проведення позапланової перевірки оформлюється посвідчення на проведення позапланової перевірки з урахуванням вимог пункту 8 цього розділу.

Розділом ІІ Порядку № 133 також встановлено, що перед початком перевірки посадові особи, які будуть її здійснювати, зобов'язані: з'ясувати, хто від суб'єкта господарювання (керівник, уповноважена особа) братиме участь у її проведенні; у разі участі у проведенні перевірки уповноваженої особи отримати оригінал або належним чином завірену копію документа, яким уповноважено відповідну особу; пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення на проведення перевірки та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу, і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення на проведення перевірки (п.3).

Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Порядку № 1337 суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб ДСНС України або її територіального органу до здійснення перевірки, якщо останні не пред'явили передбачених пунктом 4 цього розділу документів.

Приписами пункту 11 розділу ІІІ Порядку № 1337 обумовлено, що у разі якщо суб'єкт господарювання не допускає посадових осіб ДСНС України або її територіальних органів до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, яка здійснюється в установленому законодавством порядку, посадовою особою, яка здійснює перевірку, складається акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки, форму якого наведено в додатку 4 до цього Порядку.

Керівник або уповноважена особа суб'єкта господарювання в акті про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, зазначити мотиви своєї відмови у допущенні до проведення перевірки.

В акті про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки зазначаються дата, час його складання та відомості про посадову особу, яка склала акт, а також посада, прізвище, ім'я, по батькові особи керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання, яку ознайомлено з цим актом та якій вручено його під розпис.

Акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки складається у двох примірниках, один з яких надається керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання, а другий з відміткою про ознайомлення зберігається в наглядовій справі.

У разі відмови керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання від підписання акта про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки посадовою особою ДСНС України робиться відповідна відмітка щодо відмови від ознайомлення та отримання цього акта.

У разі відмови керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання отримати зазначений акт такий акт надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Як було встановлено судом апеляційної інстанції, та вбачається з матеріалів справи, позивачем дотримано зазначений Порядок проведення перевірок, а тому колегія суддів погоджується з висновком суду апеляц3ійної інстанції що у відповідача не було законних підстав для недопуску посадових осіб до проведення перевірки.

Крім того, відповідачем було оскаржено в судовому порядку наказ № 1 від 23 лютого 2016 року про здійснення позапланової перевірки стану пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту багатоповерхового житлового будинку з підземним паркінгом ТОВ "Фірма "Наш Дім??, розташованого з адресою: АДРЕСА_1. Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2016 року, яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12 липня 2016 року, у задоволенні цього адміністративного позову відмовлено.

Позовні вимоги "Фірма "Наш Дім?? до ГУ ДСНС про визнання протиправним та скасування наказу № 1 від 23 лютого 2016 року про здійснення позапланової перевірки стану пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту багатоповерхового житлового будинку з підземним паркінгом "Фірма "Наш Дім??, розташованого з адресою: АДРЕСА_1, визнані судами необґрунтованими, а оскаржуваний наказ правомірним з огляду на звернення громадянки ОСОБА_1 про необхідність проведення перевірки від 18 січня 2016 року та листа Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 26-1700/261 від 09 лютого 2016 року, яким надана згода на її проведення.

Аналізуючи вищенаведене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає забезпечення доступу до об'єктів планової перевірки виправданим у правовому сенсі за наявності інформації, яка свідчить про перешкоджання органу державного нагляду у здійсненні планової перевірки, що може привезти до небезпеки для життя і здоров'я людей.

Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

З огляду на викладене, висновок суду апеляційної інстанції є правильним, обґрунтованим, та таким що відповідає нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення відсутні.

Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків суду та обставин справи не спростовують.

Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Наш Дім" залишити без задоволення.

Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2016 року у цій справі залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.

Головуючий М. І. Смокович

Судді А. В. Єрьомін

Т.Г. Стрелець