
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
06 липня 2017 року м. Київ К/800/22406/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Головчук С.В., вирішуючи питання про прийняття касаційної скарги Управління Державної служби України з питань праці у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 09 березня 2017 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з питань праці у Сумській області, третя особа - начальник Управління Держпраці у Сумській області Семеног Юрій Дмитрович, про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
У грудні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в якому просила визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати Управління Держпраці у Сумській області видати довідку про заробітну плату, що нарахована у грудні 2015 року, у травні 2016 року, а також у січні 2017 року із зазначенням розмірів складових заробітної плати, а саме: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат за посадою начальника Управління Держпраці у Сумській області.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2016 року позов задоволено. Визнано протиправною відмову відповідача у видачі довідки про заробітну плату та зобов'язано Управління Держпраці у Сумській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що нарахована у грудні 2015 року, у травні 2016 року, а також у січні 2017 року із зазначенням розмірів складових заробітної плати, а саме: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат за посадою начальника Управління Держпраці у Сумській області.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2017 року скасовано рішення суду першої інстанції в частині зобов'язання Управління Держпраці у Сумській області видати позивачу довідку про заробітну плату за відповідною посадою, що нарахована у січні 2017 року та відмовлено в цій частині позову. В решті судове рішення залишено без змін.
У касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального і процесуального права, зокрема, положень КАС України, та постанови Правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» від 04 вересня 2013 року №15-1 (далі - Постанова №15-1). Вказує, що суди не дали належної правової оцінки обставинам справи та неправильно застосували норми законодавства, якими врегульоване питання видачі довідок про складові заробітної плати.
Згідно із пунктом 5 частини п'ятої статті 214 КАС України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
Із змісту оскаржуваних судових рішень видно, що задовольняючи позов, суди виходили з наступного.
Як встановлено судами, ОСОБА_1 працювала на посаді начальника Управління Держпраці у Сумській області, на даний час є пенсіонером і з 2009 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
У листопаді 2016 року, позивач звернулася до відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Листом №7362/15-25/10/5376 Управління Держпраці у Сумській області повідомило позивачу, що форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію та довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію виключені на підставі Постанови Правління Пенсійного фонду від 04 липня 2016 року №15-2. При цьому, відповідачем було зазначено посадовий оклад начальника управління станом на 01 грудня 2015 року - 3103,00 грн.
В подальшому, ОСОБА_1 письмово звернулась до начальника Управління Держпраці у Сумській області Семенога Ю.Д. з проханням надати довідку про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, інші надбавки і премії), що нарахована у грудні 2015 року та у травні 2016 року працюючому державному службовцю на відповідній посаді, з якої їй призначена пенсія. Проте, листом від 01 грудня 2016 року № 7819/15-25/10/5904 їй відмовлено у видачі такої інформації, з посиланням на норми статті 49 Кодексу Законів про працю України через те, що позивач не є працівником Управління. Водночас, ОСОБА_1 повідомлені розміри посадового окладу начальника управління станом на 01 грудня 2015 року та на 01 травня 2016 року.
Вважаючи дії відповідача неправомірними, позивач звернувся до суду.
Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01 січня 2015 року, внесено зміни до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» і викладено цю норму у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, чинній до 15 грудня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а пункт 5 змінений.
Відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Пунктом 2.24 вказаного Порядку передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно, зокрема, до Законів України «Про державну службу», для визначення розміру пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.
Абзацом 3 пункту 1 Постанови №15-1 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, було затверджено серед інших форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року №15-2 до Постанови №15-1 внесено зміни шляхом виключення абзацу третього пункту 1.
Разом з тим, така форма довідки існувала в період, за який позивач просила надати довідку про заробітну плату, що нарахована у грудні 2015 року, у травні 2016 року, тому суди дійшли висновку, що у відповідача існує обов'язок щодо видачі пенсіонеру довідки про заробітку плату державного службовця за посадою, яку він займав до виходу на пенсію. При цьому така довідка повинна відповідати формі, затвердженій постановою № 15-1, яка була чинною станом на момент звернення про її надання.
У касаційній скарзі відсутнє належне обґрунтування підстав для скасування чи зміни судових рішень, а викладені в ній доводи перевірені судами і не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не наводить мотивів, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального чи процесуального права.
Наведене є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження у справі.
Керуючись статтями 211, 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
у х в а л и в :
Відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою Управління Державної служби України з питань праці у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 09 березня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2016 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Головчук