
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2017 року м. Київ К/800/361/17
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - Смоковича М. І.,
суддів: Єрьоміна А.В., Стрелець Т. Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2016 року,
в с т а н о в и л а:
У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради (далі - Управління), у якому просила визнати протиправною бездіяльність Управління щодо відмови у видачі їй довідки про заробітну плату за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1 для перерахунку пенсії та зобов'язати Управління видати їй таку довідку.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що після звільнення з Управління вона належить до категорії непрацюючих державних службовців і має право на отримання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям <…> за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1 (далі - Довідка для перерахунку пенсії). Своєю чергою Управління як роботодавець зобов'язане видати їй таку довідку. Водночас, як зауважує позивач, Управління не є тим органом, який приймає рішення щодо перерахунку пенсії державного службовця. У зв'язку з цим посилання відповідача на відсутність законних підстав для перерахунку пенсії як на підставу для відмови у видачі довідки позивач вважає неправомірним.
Московський районний суд м. Харкова постановою від 1 листопада 2016 року позовні вимоги задовольнив повністю.
Визнав протиправною бездіяльність Управління щодо не видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року №15-1 для перерахунку пенсії.
Зобов'язав Управління видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року №15-1для перерахунку пенсії.
Харківський апеляційний адміністративний суд постановою від 12 грудня 2016 року скасував постанову Московського районного суду м. Харкова від 1 листопада 2016 року і прийняв нову, якою відмовив у задоволенні позову ОСОБА_1 повністю.
У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його постанову і залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Касаційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
Суди попередніх інстанцій встановили, що 5 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Управління (де вона працювала на посаді, з якої їй згодом було призначено пенсію державного службовця) із заявою про видачу Довідки для перерахунку пенсії за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року №15-1.
Листом від 10 серпня 2016 року відповідач відмовив позивачці у видачі такої довідки, мотивуючи це тим, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 2 березня 2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі - Закон № 213-VIII) починаючи з 1 червня 2015 року пенсії державних службовців не перераховуються.
Позивач, не погодившись з такою бездіяльністю відповідача, звернулася з цим позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з посиланням на положення статті 49 Кодексу законів про працю України, зазначив про те, що Управління зобов'язане видати позивачці Довідку для перерахунку пенсії, про яку вона просила у своїй заяві від 5 серпня 2016 року.
Суд апеляційної інстанції не погодився з таким висновком. З посиланням, зокрема, на положення Закону № 213-VIII, а також постанову Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», постанову правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року № 15-2 апеляційний суд відзначив, що станом на дату звернення позивачки чинне законодавство вже не передбачало підстав для перерахунку пенсії державного службовця, тому немає підстав для видачі довідки, про яку просить позивачка.
Колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції з огляду на таке.
Відповідно до статті 371 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ; тут в редакції, чинній до 1 січня 2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (який набрав чинності з 1 січня 2015 року) статтю 371 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу»,<…>.
Порядок перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям було встановлено пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова № 865). Згодом цей пункт було виключено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова № 1013). Крім того, Постановою № 1013 було внесено зміни до пункту 5 Постанови № 865, який, з-поміж іншого, встановлював, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, була затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670».
У редакції Постанови № 1013 пункт 5 Постанови № 865 передбачав лише те, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Внесені згідно з Постановою № 1013 зміни до Постанови № 865 підлягали застосуванню з 1 грудня 2015 року. Отож, з цієї вже немає правових підстав (умов) для перерахунку раніше призначених пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Окрім того, відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року № 15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1» форму Довідки для перерахунку пенсії було виключено. Постанова правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року № 15-2 набрала чинності 2 вересня 2016 року (з 1 січня 2017 року вже втратила чинність).
Відтак з 2 вересня 2016 року державні органи можуть видавати довідку за останнім місцем роботи лише для призначення пенсії, але не для перерахунку.
З 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII), у зв'язку з чим, зокрема, стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ втратила чинність.
Відповідно до статті 90 Закону № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Між тим, як Закон № 889-VІІІ, так і Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця.
На виконання пунктів 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 622), на підставі якої втратили чинність, зокрема, Постанова № 865, а також пункт 1 змін що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою № 1013. За пунктом 5 Постанови № 622 вона застосовується з 1 травня 2016 року.
У справі, що розглядається, встановлено, що станом на дату звернення позивача до Управління (серпень 2016 року) за Довідкою для перерахунку пенсії законодавство, яке регулює цю сферу правовідносин, вже не передбачало підстав (умов) для такого перерахунку.
Форму Довідки для перерахунку пенсії (затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1) було скасовано вже після того, як до Управління надійшло звернення позивачки (з 2 вересня 2016 року). Позивач слушно зауважує, що Управління не приймає рішень щодо перерахунку пенсії, оскільки Довідка, за якою звертається позивач, може бути тільки підставою для перерахунку пенсії державного службовця, тоді як рішення про перерахунок приймає Пенсійний фонд.
Втім зважаючи на наведені вище норми законодавства такі аргументи позивача, на думку колегії суддів, безпідставні. Управління як суб'єкт владних повноважень теж зобов'язане діяти на підставі, в межах повноважень і в спосіб, що передбачені Конституцією і законами України. Тож з огляду на те, що форму Довідки для перерахунку пенсії було затверджено підзаконним нормативно-правовим актом на виконання передусім вимог Закону №3723-ХІІ, який передбачав право на такий перерахунок, то сам факт наявності (при зверненні позивачки) затвердженої форми Довідки для перерахунку пенсії (як документа), за відсутності законних підстав для такого перерахунку, не є достатньою підставою для оформлення такої довідки. Відтак колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
За встановлених в цій справі обставин висновки суду апеляційної інстанції є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення відсутні.
Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків суду та обставин справи не спростовують.
Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2016 року в цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий М. І. Смокович
Судді А. В. Єрьомін
Т.Г. Стрелець