
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2017 р.Справа № 642/1830/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бегунца А.О.
Суддів: Старостіна В.В. , Рєзнікової С.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 14.05.2016р. по справі № 642/1830/17
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради
про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Ленінського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (далі-відповідач), в якому просила: визнати протиправним розпорядження Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району м. Харкова від 15.02.2016 про залишення без розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району м. Харкова здійснити ОСОБА_1 нарахування і виплату щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо переміщеній особі в розмірі 884 грн. щомісячно з лютого 2016 року і надалі на р/р НОМЕР_2 Філія Харківське обласне управління AT «Ощадбанк» ТВБВ 10020/0318 МФО 351823 код 09351600.
Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 14.05.2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення норм матеріального та процесуального права, без повного і всебічного з'ясування обставин справи, що мають значення для справи, а також на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.
Представник відповідача надав до суду письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких просить суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову першої інстанції без змін.
У відповідності до приписів ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 з 30 грудня 2015 року знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району м. Харкова як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 30.12.2015 року № 6329007821 "про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи", яка видана Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Ленінського (Холодногірського) району м. Харкова, з відміткою на зворотному боці штампу міграційної служби. Вищевказана довідка видано безстроково.
В лютому 2016 року звернулася до в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району м. Харкова за отриманням щомісячної адресної грошової допомоги як внутрішньо-переміщеній особі для покриття витрат на проживання.
В жовтні 2016 року позивачка письмово звернулася до відповідача за роз'ясненнями, щодо причин невиплати їй вказаних виплат.
02 листопада 2016 року ОСОБА_1 була надана відповідь № Р-101-16/04-16 згідно якої заяву від її імені від 08.02.2016 року щодо призначення адресної допомоги розпорядженням Управління від 15.02.2016 залишено без розгляду у зв'язку з тим, що вказана заява та відповідний комплект документів подано до відділення AT «Ощадбанк» не особисто позивачкою, а на підставі довіреності від 23.10.2014 року, виданої особі, яка не входить до складу родини позивачки і не може виступати як уповноважений представник сім'ї.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв в порядку та у спосіб встановлений законом.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та абзацу 2 п. 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року, довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Частиною 2 статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», визначено, що підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Уповноважений банк приймає від уповноваженого представника сім'ї документи, необхідні для отримання грошової допомоги у разі відкриття поточного рахунка (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо виплата грошової допомоги раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку).
Пунктом 3 Порядку передбачено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі-уповноважений представник сім'ї).
Відповідно до п. 5 Порядку уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунку, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу яким є Управління, відповідну заяву про призначення грошової допомоги вперше.
Іншого порядку подання заяви для призначення грошової допомоги вперше чиним законодавством не передбачено (в тому числі і представниками внутрішньо переміщених осіб).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 прибула до м. Харкова сама, без сім'ї. Зареєструвалась за адресою: АДРЕСА_1. 05 грудня 2014 року надала особисто до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради заяву про взяття її на облік, як внутрішньо переміщену особу та отримала довідку про взяття на облік. За призначенням грошової допомоги не зверталась. 05 грудня 2014 року підписала лист-ознайомлення в якому зобов'язалась повідомити управління в 3-денний термін про зміну місця фактичного проживання, майже рік ОСОБА_1 до управління не зверталась.
30 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради з заявою про видачу повторної довідки у зв'язку з тим, що вона змінила місце проживання з готелю на адресу: АДРЕСА_2. В заяві позивач зазначила, що за вищезазначеною адресою вона проживає з 02.01.2015 року, про зміну проживання управління не повідомила. ОСОБА_1 отримала нову довідку внутрішньо переміщеної особи 30.12.2015 року, за призначенням грошової допомоги не звернулась.
В лютому 2016 року Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради отримало від установи уповноваженого банку ПАТ "Державний ощадний банк України" заяву від 08.02.2016 року для призначення адресної грошової допомоги, в якій заявником зазначена ОСОБА_1, та відповідний пакет документів. Заява від 08.02.2016 року та відповідний пакет документів були подані до банківської установи не особисто ОСОБА_1 як того вимагає Порядок, а на підставі довіреності, якою ОСОБА_1 уповноважила декількох громадян представляти її інтереси в усіх установах та організаціях, діючи незалежно один від одного. Визначити уповноваженого представника сім'ї, який надав документи неможливо.
Як свідчать матеріали справи, підпис на заяві для призначення допомоги від імені ОСОБА_1 не співпадає з її підписами в позовній заяві до суду, паспорті та інших документах
Відповідно до п. 5 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подають відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати.
Із наданих документів про призначення допомоги неможливо встановити хто саме надав їх до банківської установи. З наданого банком пакету документів не вбачаються родинні відносини зазначених в довіреності громадян з ОСОБА_1
Доводи апеляційної скарги про те, що суд першої інстанції не взяв до уваги те, що позивач перебуває у похилому віці, хворіє і фізично не може самостійно займатись оформленням документів, що і стало причиною видачі довіреності на її онука ОСОБА_2 (з її слів), колегія суддів відхиляє, оскільки у останньої, як вказує відповідач у запереченнях на апеляційну скаргу, є можливість оформити та подати необхідні документи для призначення грошової допомоги за місцем проживання.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Інші доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права, що обумовлює залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 14.05.2016р. по справі № 642/1830/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Бегунц А.О.Судді(підпис) (підпис) Старостін В.В. Рєзнікова С.С.