Постанова № 67683199, 10.07.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2017
Номер справи
813/6831/14
Номер документу
67683199
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2017 рокуЛьвів№ 876/3866/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого Шинкар Т.І.,

суддів Пліша М.А.,

Ільчишин Н.В.

секретаря судового засідання Омеляновської Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова мережа «Барвінок» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2015 року у справі №813/6831/14 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова мережа «Барвінок» до Державної податкової інспекції в Шевченківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області, Державної податкової інспекції в Личаківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області, Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області, Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області, Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області, Державної податкової інспекції в Залізничному районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області, Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

06.10.2014 ТзОВ «Торгова мережа «Барвінок» звернулося в суд з позовом до Державної податкової інспекції в Шевченківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області (правонаступник Державна податкова інспекція в Шевченківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області), Державної податкової інспекції в Личаківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області (правонаступник Державна податкова інспекція в Личаківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області), Державної податкової інспекції в Залізничному районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області (правонаступник Державна податкова інспекція в Залізничному районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області), Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області (правонаступник Самбірська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області), Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області (правонаступник Городоцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області), Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області (правонаступник Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Тернопільській області), Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області (правонаступник Кам'янець-Подільської об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Хмельницькій області) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції Товариство подало апеляційну скаргу, просило скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2015 року та прийняти нову, якою позов задовольнити. Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що допоки договори оренди земельних ділянок не оформленні, позивач, з метою здійснення оплати плати за землю по придбаних у ТОВ «Центр Проект», ТОВ «Родина Тарашевських» та ТОВ «Майстер К» об'єктах, відшкодовував їм орендну плату (так як це передбачено у укладених договорах купівлі-продажу та договорах про відшкодування витрат по сплаті за землю), а ті, в свою чергу, за рахунок сум відшкодувань, що надавались позивачем, сплачували за отримані кошти орендну плату до бюджету на підставі договорів оренди земельних ділянок, укладених між ними та відповідними міськими радами. Факт сплати коштів до відповідних бюджетів підтверджується платіжними дорученнями та не заперечується контролюючим органом. Крім того, відповідачами не правильно розраховано суми, що вказані в у вищезазначених податкових повідомленнях-рішеннях, оскільки не враховано ухвали Львівської міської ради №2029 від 27.12.2012 та рішення Тернопільської міської ради №6/13/54 від 16.08.2011, якими встановлено пільги по сплаті орендної плати.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.03.2015 задоволено апеляційну скаргу Товариства, скасовано постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2015 року та позов Товариства задоволено повністю: визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення - рішення №0001472200 від 22.08.2014, №0003972204 від 29.08.2014, №0003982204 від 29.08.2014, №0002952201/12746 від 28.08.2014, №0002962201/12745 від 28.08.2014, №0000482201 від 27.08.2014, №0000792201 від 27.08.2014, №0000802201 від 27.08.2014, №0004732201 від 02.09.2014, №0003472201 від 02.09.2014, №0003482201 від 02.09.2014.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.02.2017 касаційні скарги Державної податкової інспекції в Шевченківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області, Державної податкової інспекції в Личаківському районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області, Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області, Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області, Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області, Державної податкової інспекції в Залізничному районі м.Львова Головного управління ДФС у Львівській області, Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області задоволено частково, постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.03.2015 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Львівського апеляційного адміністративного суду.

В судове засідання суду апеляційної інстанції позивача повноважного представника не забезпечив, належним чином повідомлений про розгляд справи, представник відповідачів щодо апеляційної скарги заперечив, просив залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а рішення суду першої інстанції скасувати, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції з матеріалів справи, з 19.05.2014 по 22.07.2014 СДПІ з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів проведено планову виїзну перевірку ТОВ «Торгова мережа «Барвінок» з питань дотримання вимог чинного податкового законодавства за період з 01.07.2012 по 31.12.2013, за результатами якої складено акт №341/28-06/39-10/35621418 від 29.07.2014 (т.1 а.с.141-206).

Відповідно до висновків акта, проведеною перевіркою встановлено порушення Товариством: - п.286.4 ст.286, п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України, у зв'язку з несвоєчасним поданням ТОВ «ТМ «Барвінок» до Тернопільської ОДПІ податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 та 2013 роки по новоукладених договорах оренди землі Б-29, Б-32, Б-34; - пп.14.1.72 п.14.1 ст.14, пп.269.1.2 п.269.1 ст.269, пп.270.1.1 п.270.1 ст.270, п.274.1 ст.274, п.286.2 абзацу 2 п.286.5 ст.286, п.287.1 та п.287.6 ст.287 Податкового кодексу України, у зв'язку з не нарахуванням та не перерахуванням до відповідних бюджетів плати за землю в сумі 342 532,28 грн., в т.ч. 68 696,73 грн. за 2-е півріччя 2012 року та 273 835,55 грн. за 2013 рік, неподання податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) до ДПІ у Залізничному р-ні м.Львова (Б-5, Б-20) за 2012-2013 роки; ДПІ у Личаківському р-ні м. Львова (Б-7) за 2012-2013 роки; ДПІ у Шевченківському р-ні м. Львова (Б-9, Б-21) за 2012-2013 роки; Городоцької ОДПІ (Б-16) за 2013 рік; Самбірської ОДПІ (Б-25) за 2013 рік; ДПІ у Кам'янець-Подільську за 2013 рік.

На підставі акта перевірки №341/28-06/39-10/35621418 від 29.07.2014 податковими органами прийнято податкові повідомлення-рішення:

28.08.2014 Самбірською ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області податкове повідомлення-рішення №0001472200, яким за порушення п.286.4. ст.286 Податкового кодексу України, Товариству збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, всього 25 755,57 грн. в тому числі за основним платежем 15 810,38 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 9 945,19 грн.;

29.08.2014 Тернопільською ОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області податкове повідомлення-рішення №0003972204, яким за порушення п.286.4 ст.286, п.288 ст.288 Податкового кодексу України, Товариству збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 2040,00грн.;

29.08.2014 Тернопільською ОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області податкове повідомлення-рішення №0003982204, яким за порушення пп.14.1.72 п.14.1 ст.14, пп.269.1.2 п.269.1 ст.269, пп.270.1.1 п.270.1 ст.270, п.274.1 ст.274, п.286.2 абзацу 2 п.286.5 ст.286, п.287.1 та п.287.6 ст.287 Податкового кодексу України, Товариству збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, всього 30661,52грн. в тому числі за основним платежем 20 441,01 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 10 220,51 грн.;

28.08.2014 ДПІ у Залізничному районі ГУ Міндоходів у Львівській області податкове повідомлення-рішення №0002952201/12746, яким за порушення п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України, Товариству збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 2040,00грн.;

28.08.2014 ДПІ у Залізничному районі ГУ Міндоходів у Львівській області податкове повідомлення-рішення №0002962201/12745, яким за порушення пп.14.1.72 п.14.1 ст.14, пп.269.1.2 п.269.1 ст.269, пп.270.1.1 п.270.1. ст.270, п.274.1. ст.274, п.286.2 абзацу 2 п.286.5. ст.286, п.287.1 та п.287.6 ст.287 Податкового кодексу України, Товариству збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, всього 141 222,65 грн. в тому числі за основним платежем 94 148,43 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 47 074,22 грн.;

27.08.2014 Городоцькою ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області податкове повідомлення-рішення №0000482201, яким за порушення пп.14.1.72 п.14.1 ст.14, пп.269.1.2 п.269.1 ст.269, пп.270.1.1 п.270.1 ст.270, п.274.1 ст.274, п.286.2 абзацу 2 п.286.5 ст.286, п.287.1 та п.287.6 ст.287 Податкового кодексу України, Товариству збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, всього 7 764,32 грн. в тому числі за основним платежем 3 816,21 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 3 948,11 грн.;

27.08.2014 ДПІ у Личаківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області податкове повідомлення-рішення №0000792201, яким за порушення пп.14.1.72 п.14.1 ст.14, пп.269.1.2 п.269.1 ст.269, пп.270.1.1 п.270.1 ст.270, п.274.1 ст.274, п.286.2 абзацу 2 п.286.5 ст.286, п.287.1 та п.287.6 ст.287 Податкового кодексу України, Товариству збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, всього 14 784,57 грн. в тому числі за основним платежем 9 856,38 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 4 928,19 грн.;

27.08.2014 ДПІ у Личаківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області податкове повідомлення-рішення №0000802201, яким за порушення п.120.1 ст.120 ПК України, Товариству збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 2 040,00 грн.;

02.09.2014 ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області податкове повідомлення-рішення №0003472201, яким за порушення пп.14.1.72 п.14.1 ст.14, пп.269.1.2 п.269.1 ст.269, пп.270.1.1 п.270.1 ст.270, п.274.1 ст.274, п.286.2 абзацу 2 п.286.5 ст.286, п.287.1 та п.287.6 ст.287 Податкового кодексу України, Товариству збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 2 040,00 грн.;

02.09.2014 ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області податкове повідомлення-рішення №0003482201, яким за порушення пп.14.1.72 п.14.1 ст.14, пп.269.1.2 п.269.1 ст.269, пп.270.1.1 п.270.1 ст.270, п.274.1 ст.274, п.286.2 абзацу 2 п.286.5 ст.286, п.287.1 та п.287.6 ст.287 Податкового кодексу України, Товариству збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, всього 134 512,92 грн. в тому числі за основним платежем 89 675,28 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 44 837,64 грн.;

02.09.2014 Кам'янець-Подільською ОДПІ ГУ Міндоходів у Хмельницькій області податкове повідомлення-рішення №0004732201, яким за порушення пп.14.1.72 п.14.1 ст.14, пп.269.1.2 п.269.1 ст.269, пп.270.1.1 п.270.1 ст.270, п.274.1 ст.274, п.286.2 абзацу 2 п.286.5 ст.286, п.287.1 та п.287.6 ст.287 Податкового кодексу України, Товариству збільшено суму грошового зобов'язання за платежем - земельний податок з юридичних осіб, всього 50 799,88 грн. в тому числі за основним платежем 32 506,57 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 18 293,29 грн.

Вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, Товариство звернулось із позовом до суду.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Відповідно до пп.14.1.72 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі - ПК України) земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XIII цього Кодексу).

Згідно з пп.269.1.2 п.269.1 ст.269 ПК України платниками податку є землекористувачі.

Підпунктом 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 ПК України встановлено, що об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

З матеріалів справи судом першої інстанції встановлено, що між Товариством (Покупець) та ТОВ «Центр Проект» (Продавець) укладено договори купівлі-продажу нежитлових приміщень, а саме: - Договір купівлі-продажу №Б-05 від 30.10.2012, за яким Продавець відчужив Покупцю нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Широка, 70 а; - Договір купівлі-продажу №Б-07 від 27.12.2012, за яким Продавець відчужив Покупцю нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: м. Винники, вул. Івасюка В.,2; - Договір купівлі-продажу №Б-09 від 31.08.2012, за яким Продавець відчужив Покупцю нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Чигиринська, 11 а; - Договір купівлі-продажу №Б-16 від 28.02.2012, за яким Продавець відчужив Покупцю нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: м. Новояворівськ, вул. С. Бандери, 12 а; - Договір купівлі-продажу №Б-20 від 30.10.2012, за яким Продавець відчужив Покупцю нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: м. Львів, вул. С. Петлюри, 37; - Договір купівлі-продажу №Б-21 від 27.12.2012, за яким Продавець відчужив Покупцю нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Хвильового, 27; - Договір купівлі-продажу №Б-25 від 28.02.2012, за яким Продавець відчужив Покупцю нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: м. Самбір, вул. Шевченка 25/7.

Вказаними договорами, окрім умов продажу та передачі об'єктів у власність позивача, також визначено, що Продавець (ТОВ «Центр Проект») має право проводити сплату орендної плати відповідно до договору оренди землі, укладеного між ним та відповідними місцевими радами, який вказано у пункті 2 Договору, за земельну ділянку, яка надана для обслуговування Об'єкту Продажу (розмір та кадастровий номер земельної ділянки вказано у пункті 2 Договору) до моменту отримання Покупцем (ТОВ «ТМ «Барвінок») належним чином оформленого договору оренди землі (чи іншого документу на земельну ділянку) та виникнення у Покупця обов'язку зі сплати плати за землю. У такому випадку Покупець на підставі виставлених Продавцем рахунків відшкодовує Продавцю сплачені суми грошових коштів. Покупець зобов'язаний компенсувати витрати (сплачені кошти), пов'язані з сплатою орендної плати за землю, які будуть здійснені починаючи з дати продажу Об'єкту Продажу та до моменту укладення договору (переходу обов'язку зі сплати плати за землю до Покупця).

08.05.2015 між ТОВ «Родина Тарашевських» (Сторона 1) та позивачем (Сторона 2) укладено Договір відповідно до умов якого Товариство відшкодовує ТОВ «Родина Тарашевських» витрати, які здійснює останній на оплату за земельні ділянки за наступними адресами: м. Тернопіль, вул. Живова, 9 б (Барвінок -29); м. Тернопіль, вул. Живова, 9 (Барвінок -30); м. Тернопіль, вул. Бродівська, 6 (Барвінок -32); м. Тернопіль, вул. Леся Курбаса, 2а (Барвінок -34). Відшкодуванню підлягають витрати, які здійснені ТОВ «Родина Тарашевських» на оплату за земельні ділянки протягом усього строку фактичного користування ТОВ «ТМ «Барвінок». Перебіг цього строку розпочинається 01.02.2012 та закінчується у день виникнення зобов'язання (у день, з якого ТОВ «ТМ «Барвінок» сплачуватиме орендну плату) у ТОВ «ТМ «Барвінок» щодо оплати за користування вищеописаними земельними ділянками, на підставі належним чином оформленого правочину щодо землекористування (договору оренди землі).

Відповідно до договорів від 30.09.2010 (з додатками) та від 01.07.2013 ТОВ «Торгова мережа «Барвінок» відшкодовує ТОВ «Майстер К» витрати, які повинно здійснити ТОВ «Майстер К» на оплату за земельну ділянку, що знаходиться за адресою м. Кам'янець-Подільський, вул. Першотравнева, 9. Відшкодуванню підлягають витрати (плата за землю), які повинно здійснити ТОВ «Майстер К» на оплату за земельну ділянку, виключно протягом строку фактичного землекористування. Перебіг строку фактичного землекористування розпочинається з дня підписання договорів (30.09.2010 та 01.07.2013) та закінчується у день виникнення обов'язку у ТОВ «ТМ «Барвінок» зі сплати плати за землю у місцевий бюджет м. Кам'янець-Подільський за користування земельною ділянкою на підставі належним чином оформленого правочину щодо землекористування (договору оренди землі).

Згідно з актом перевірки №341/28-06/39-10/35621418 від 29.07.2014, перевіркою встановлено, що за період який перевірявся позивач відшкодовував 328 984,02 грн. плати за землю ТОВ «Родині Тарашевських», ТОВ «Центр Проект» та ТОВ «Майстер К» до закінчення у контрагента договорів оренди землі, з моменту отримання права власності на нерухоме майно (придбаного у вищенаведених контрагентів).

Товариство в позовній заяві та апеляційній скарзі покликається на те, що ТОВ «Родина Тарашевських», ТОВ «Центр Проект» та ТОВ «Майстер К» (продавці нерухомого майна) мали діючі договори оренди землі, відповідно зазначені контрагенти позивача продовжували сплачувати орендну плату за ділянки, яку компенсував їм позивач згідно з вказаних договорів.

З акта перевірки №341/28-06/39-10/35621418 від 29.07.2014 встановлено, що станом на 31.12.2013 позивач не уклав договорів оренди з міськими радами по земельних ділянках: м. Львів, вул. Широка, 70 а; м. Винники, вул. Івасюка В., 2; м. Львів, вул. Чигиринська, 11 а; м. Новояворівськ, вул. С. Бандери, 12 а; м. Львів, вул. С. Петлюри, 37; м. Львів, вул. Хвильового, 27; м. Самбір, вул. Шевченка, 25/7. У зв'язку із цим, позивач з метою надходження коштів до місцевих бюджетів за оренду земельних ділянок, допоки тривала процедура оформлення договорів оренди, здійснював відшкодування оплат ТОВ «Центр Проект», який у свою чергу переказував ці кошти до відповідних бюджетів місцевих рад.

Дані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи податковими деклараціями ТОВ «Центр Проект» з плати за землю за 2012 -2013 роки, згідно яких вказаним підприємством задекларована орендна плата за земельні ділянки, що розташовані за адресами: м. Новояворівськ, вул. С. Бандери, 12 а, площею 0,26 га; м. Самбір, вул. Шевченка, 25/7, площею 0,3354 га; м. Винники, вул. Івасюка, 2а, площею 0,2469 га.; м. Львів, вул. Хвильового,27, площею 0,1697 га; м. Львів, вул. Лінкольна, 49, площею: 0, 2128 га; м. Львів, вул. Шевченка, 350-д, площами: 0, 2435 га та 0,0960 га; м. Львів, вул. Широка, 70 а, площею 0,0763 га; м. Львів, вул. Петлюри, 37, площею: 0,1998 га; м. Львів, вул. Чигиринська, 11 площею 0,0960 га. Задекларовані суми орендної плати за земельні ділянки ТОВ «Центр Проект» компенсовувало до місцевого бюджету.

Щодо оплати орендної плати за землю на об'єктах м. Тернопіль, вул. Живова 9,б та м.Тернопіль, вул. Бродівська, 6, то у акті перевірки контролюючий орган виявив несплату позивачем плати за землю у період з 01.07.2012 до 16.08.2012.

Варто зауважити, що з 17.08.2012 Товариство отримало рішення про передачу вищезазначених об'єктів у користування та почало здійснювати сплату орендної плати. При цьому, договорами оренди землі, укладеними між Товариством та Тернопільською міською радою 07.11.2012, передбачено, що ТОВ «ТМ «Барвінок» зобов'язаний відшкодовувати допущені втрати, які виникли з моменту прийняття рішення міської ради про надання земельної ділянки до моменту реєстрації цих договорів, у розмірі орендної плати, що було виконано позивачем.

Водночас, за період з 01.07.2012 до 16.08.2012 Товариство сплатило кошти до місцевого бюджету, здійснюючи компенсацію витрат, що пов'язані зі сплатою орендної плати за землю попередньому землекористувачу ТОВ «Родина Тарашевських», яке і перераховувало ці кошти до місцевого бюджету м. Тернопіль, що підтверджується долученими до матеріалів справи копіями платіжних доручень.

Аналогічна ситуація виникла і щодо земельної ділянки, що знаходиться за адресою: м.Тернопіль, вул. Леся Курбаса, 2а. Так, згідно з акта перевірки, контролюючий орган виявив несплату позивачем плати за землю у період з 01.07.2012 до 06.06.2013.

07.06.2013 позивач отримав рішення про передачу вищезазначеного об'єкта у користування та почав здійснювати сплату орендної плати. При цьому, договором про оренду землі від 23.08.2013 укладеними між Товариством та Тернопільською міською радою передбачено, що ТОВ «ТМ «Барвінок» зобов'язаний відшкодовувати допущені втрати, які виникли з моменту прийняття рішення міської ради про надання земельної ділянки до моменту реєстрації цих договорів, у розмірі орендної плати, що було виконано позивачем. Тоді як за період з 01.07.2012 до 06.06.2013 позивач сплатив кошти до місцевого бюджету, здійснюючи компенсацію витрат, що пов'язані зі сплатою орендної плати за землю попередньому землекористувачу ТОВ «Родина Тарашевських», яке і перераховувало кошти до місцевого бюджету м. Тернопіль, що також підтверджується долученими до матеріалів справи копіями платіжних доручень.

Також, актом перевірки №341/28-06/39-10/35621418 від 29.07.2014 встановлено, що у період з 01.07.2012 до 31.12.2013 Товариством не сплачено орендну плату за земельну ділянку, розташовану за адресою: м. Тернопіль, вул. Живова 9, щодо якої станом на 31.12.2013 Тернопільська міська рада не оформила договору оренди землі із позивачем. Товариство з метою сплати коштів до місцевого бюджету міста Тернопіль, доки тривала процедура оформлення договору оренди, здійснювало компенсацію витрат, що пов'язані зі сплатою орендної плати за землю попередньому земле користувачу ТОВ «Родина Тарашевських», яке і перераховувало кошти до місцевого бюджету м. Тернопіль, що також підтверджується долученими до матеріалів справи копіями платіжних доручень.

Згідно із показниками, задекларованими у рядку 13 податкової декларації з плати за землю за 2012 рік, ТОВ «Родина Тарашевських» сплачено 244 596,13 грн., в яку включено орендну плату за земельні ділянки, якими користується і позивач.

Щодо об'єкту, розташованого на земельній ділянці за адресою: м. Кам'янець-Подільський, вул. Першотравнева, 9, згідно акта перевірки контролюючий орган виявив несплату позивачем плати за землю у період з 01.07.2012 до 31.12.2013. Станом на останній день перевірки - 31.12.2013, Кам'янець-Подільська міська рада не оформила договору оренди землі із позивачем. У зв'язку із цим, позивач з метою сплати коштів до місцевого бюджету міста Кам'янець-Подільський, допоки тривала процедура оформлення договору оренди, здійснював компенсацію витрат, що пов'язані зі сплатою орендної плати за землю попередньому землекористувачу ТОВ «Майстер К», яке і перераховувало кошти до місцевого бюджету м. Кам'янець-Подільський, що також підтверджується долученими до матеріалів справи копіями платіжних доручень, копією податкової декларації із сплати за землю №1730 від 27.01.2012 за 2012 рік, надісланої до Кам'янець-Подільської ОДПІ. Аналогічні обставини склалися за податковою декларацією за 2013 рік.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком контролюючого органу, що здійснюючи компенсацію витрат, які пов'язані зі сплатою орендної плати за землю попереднім землекористувачам Товариство не врахувало вимог Податкового кодексу України.

Так, відповідно до п.287.1 ст.287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з положеннями ст.120 Земельного кодексу України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Відповідно до п.287.6 ст.287 ПК України при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Таким чином, незалежно від оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, юридична особа, яка є - власником будівлі, споруди (їх частини) з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно сплачує земельний податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини).

Відтак, з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно у Товариства, як його власника, виник обов'язок зі сплати земельного податку за земельні ділянки, на яких розташовані відповідні об'єкти нерухомості.

Позивач не спростовує факту користування нерухомим майном, в тому числі і земельними ділянками, а лише доводить перед судом відсутність обов'язку сплати земельного податку у зв'язку з не укладенням договорів оренди.

На підставі вказаного суд апеляційної інстанції вважає вірним висновок суду першої інстанції, що позивач на час виникнення спірних правовідносин був зобов'язаний нараховувати та сплачувати земельний податок на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в ухвалі від 07 липня 2015 року у справі №826/12388/13-а, де зазначено, що незважаючи на те, що позивач не зареєстрував право власності чи користування земельною ділянкою під належними йому на праві власності нежитловими приміщеннями, виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового кодексу України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у п.5.2 ст.5 цього Кодексу, обов'язок зі сплати земельного податку виник у нього з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Відповідно до положень ст.244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Згідно з п.286.2 ст.286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до п.286.4 ст.286 ПК України за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним. У разі зміни протягом року об'єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.

Пунктом 288.1 ст.288 ПК України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

З матеріалів справи судом першої інстанції встановлено, що за період з 01.07.2012 по 31.12.2013 Товариством всупереч вимогам вказаних норм не подано податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) до: ДПІ у Залізничному р-ні м.Львова за 2012-2013 роки; ДПІ у Личаківському р-ні м.Львова за 2012-2013 роки; ДПІ у Шевченківському р-ні м.Львова за 2012-2013 роки; Городоцької ОДПІ за 2013 роки; Самбірської ОДПІ за 2013 рік; ДПІ у Кам'янець-Подільську за 2013 рік. Вказане позивачем не заперечується.

Окрім того, за період що перевірявся Товариство мало новоукладені договори оренди землі, а саме: Б-29 м. Тернопіль вул. Живова, 9б, договір від 07.11.2012 (уточнена декларація 21.08.2013); Б-32 м. Тернопіль вул. Бродівська, 6, договір від 07.11.2012 (уточнена декларація 21.08.2013); Б-34 м. Тернопіль вул. Курбаса, 2а, договір від 23.08.2013 (уточнена декларація 20.02.2014). При цьому перевіркою правомірно встановлено несвоєчасне подання позивачем до Тернопільської ОДПІ податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 та 2013 роки по новоукладених договорах оренди землі Б-29, Б-32, Б-34, чим порушено вимоги п.286.4. ст.286, п.288.1. ст.288 ПК України.

Водночас, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що контролюючим органом не вірно нараховано суми грошових зобов'язань при винесені податкових повідомлень рішень №0003982204 від 29.08.2014, №0002962201/12745 від 28.08.2014, №0000792201 від 27.08.2014, №0003482201 від 02.09.2014, з огляду на наступне.

Відповідно до п.274.1 ст.274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Згідно з п.284.1 ст.284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні та сільські ради можуть встановлювати пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території: часткове звільнення на певний строк, зменшення суми земельного податку лише за рахунок коштів, що зараховуються до відповідних місцевих бюджетів.

Органи місцевого самоврядування до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки дані стосовно наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.69 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належить плата за землю, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.

Системний аналіз наведених норм дає підстави вважати, що розпоряджатися дохідною частиною бюджету, встановлювати, зменшувати чи збільшувати пільгу по сплаті земельного податку належить до прав органу місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади.

Частиною 1 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Так, у 2013 році у м. Львові збільшена нормативно-грошова оцінка земель порівняно із 2012 роком. Проте, розрахунок земельного податку за період 2012 року, на земельні ділянки, що знаходяться на території м. Львова, здійснено податковими органами за нормативно-грошовою оцінкою 2013 року, що відповідачами належними та допустимими доказами не спростовано.

Ухвалою Львівської міської ради №2029 від 27.12.2012 платника податку зобов'язано сплатити до бюджету 60% від суми орендної плати, яка зараховується до міського бюджету м.Львова - у 2013 році.

Разом з тим, при здійсненні розрахунку земельного податку на земельні ділянки, що розташовані на території м. Львова, контролюючий орган розрахував 100% земельного податку замість 60%, що, також, вплинуло на невірність розрахунків сум грошових зобов'язань та штрафних санкцій у вищезазначених податкових повідомлень-рішень.

Також не враховано, що Рішення Тернопільської міської ради № 6/13/54 від 16.08.2011 (зі змінами та доповненнями) передбачає, що на 2012 та 2013 роки встановлюється коефіцієнт 0,5 до розміру земельного податку, який застосовується при розрахунках плати за землю, тобто земельний податок на 2012-2013 роки відповідно до цього коефіцієнту зменшується удвічі. Вказане контролюючим органом при розрахунку сум грошових зобов'язань та штрафних санкцій у вищезазначених податкових повідомлень-рішень враховано не було.

Водночас, встановивши невідповідність частини рішення суб'єкта владних повноважень вимогам чинного законодавства, наслідком такого є визнання акта частково протиправним, при умові, що цю частину може бути ідентифіковано (виокремлено, названо) та що без неї оспорюваний акт в іншій частині (частинах) не втрачає свою цілісність, значення. Зокрема, частково протиправним можна визнати якусь частину (пункт, речення) рішення або рішення в частині нарахування певної суми штрафних (фінансових) санкцій. Разом з тим, рішення, в якому недійсну частину не можна виокремити, ідентифікувати, є недійсним в цілому.

В контексті викладеного суд апеляційної інстанції зауважує, що суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень. Водночас, визнання рішення контролюючого органу недійсним повністю у такій ситуації, дає йому можливість визначити в установленому Законом порядку правильне рішення, зокрема через прийняття нового рішення.

Дана позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 05.12.2006 у справі 21-527во06 за позовом ЗАТ «Київський склотарний завод» до ДПІ в Оболонському районі м.Києва про визнання рішень недійсними та з врахуванням ч.2 ст.161 КАС України, повинна бути врахована при вирішенні спірних правовідносин.

Підсумовуючи вказане, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що приймаючи податкові повідомлення-рішення №0003982204 від 29.08.2014, №0002962201/12745 від 28.08.2014, №0000792201 від 27.08.2014, №0003482201 від 02.09.2014 контролюючим органом невірно розраховано суми грошових зобов'язань та штрафних санкцій, відтак вказані податкові повідомлення-рішення слід скасувати, а позовні вимоги в цій частині задовольнити.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч.1 ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст.202 КАС України підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що висновки суду в частині правомірності винесення податкових повідомлень-рішень №0003982204 від 29.08.2014, №0002962201/12745 від 28.08.2014, №0000792201 від 27.08.2014, №0003482201 від 02.09.2014 не відповідають обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення позову в цій частині.

Керуючись статями 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова мережа «Барвінок» задовольнити частково.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13 січня 2015 року у справі №813/6831/14 скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення №0003982204 від 29.08.2014, №0002962201/12745 від 28.08.2014, №0000792201 від 27.08.2014, №0003482201 від 02.09.2014.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Т. І. Шинкар судді М. А. Пліш Н. В. Ільчишин Повний текст Постанови складено 11.07.2017р.