Ухвала суду № 67682996, 11.07.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2017
Номер справи
823/618/17
Номер документу
67682996
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/618/17 Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко В.П. Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.

У Х В А Л А

Іменем України

11 липня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Літвіної Н.М.

суддів: Ганечко О.М.

Коротких А.Ю.

при секретарі: Архіповій Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 19 травня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України в особі Центральної комісії МВС з розгляду питань, пов'язаних з установленням статусу учасника бойових дій про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ в особі Центральної комісії МВС з розгляду питань пов'язаних з установленням статусу учасника бойових дій про визнання незаконним та скасувати рішення комісії МВС з розгляду питань пов'язаних з установленням статусу учасника бойових дій, учасниками війни від 23 грудня 2016 року № 10/V/XXIV/2, яким було відмовлено ОСОБА_3 в наданні статусу учасника бойових дій; зобов'язання Міністерства внутрішніх справ в особі Центральної комісії МВС з розгляду питань пов'язаних з установленням статусу учасника бойових дій надати ОСОБА_3 статус учасника бойових дій.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 19 травня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач - ОСОБА_3, подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3, як водій 1-го класу автотранспортних засобів автомобільного відділення автогосподарства УМВС, а в подальшому з 07 листопада 2015 року водій автотранспортних засобів відділення автотранспортного забезпечення ГУ НП в Черкаській області був відряджений в зону АТО, а саме з: 14 грудня 2014 року по 15 грудня 2014 року до м. Авдіївка, Донецької області (підстава Наказ № 402 о/с від 12 грудня 2014 року); 12 січня 2015 року по 14 січня 2015 року до м. Авдіївка, Донецької області (підстава Наказ № 12 від 12 січня 2015 року); 01 квітня 2015 року по 04 квітня 2015 року до Харківської області (підстава Наказ №74 о/с від 27 березня 2015 року); 07 квітня 2015 року по 09 квітня 2015 року до м. Артемівськ, Донецької області (підстава Наказ № 91 о/с від 06 квітня 2015 року); 29 квітня 2015 року по 02 травня 2015 року до м. Харків (підстава Наказ № 104 о/с від 21 квітня 2015 року); 08 червня 2015 року по 10 червня 2015 року до м. Артемівськ, Донецької області (підстава Наказ № 156 о/с від 05 червня 2015 року); 07 липня 2015 року по 09 липня 2015 року до м. Артемівськ, Донецької області (підстава Наказ № 184 о/с від 07 липня 2015 року); 05 серпня 2015 року по 07 серпня 2015 року до м. Артемівськ, Донецької області (підстава Наказ № 209 о/с від 04 серпня 2015 року); 03 вересня 2015 року по 05 вересня 2015 року до м. Артемівськ, Донецької області (підстава Наказ № 241 о/с від 01 вересня 2015 року); 02 жовтня 2015 року по 04 жовтня 2015 року до м. Артемівськ, Донецької області (підстава Наказ № 271 о/с від 01 жовтня 2015 року); 05 листопада 2015 року по 06 листопада 2015 року до м. Артемівськ, Донецької області (підстава Наказ № 300 о/с від 05 листопада 2015 року); 07 листопада 2015 року по 10 листопада 2015 року до м. Артемівськ, Донецької області (підстава Наказ № 3 о/с від 07 листопада 2015 року); 03 січня 2016 року по 05 січня 2016 року до м. Часів Яр, Донецької області (підстава Наказ № 38 о/с від 30 грудня 2015 року); 14 січня 2016 року по 17 січня 2016 року до м. Часів Яр, та м. Красний Лиман, Донецької області (підстава Наказ № 7 о/с від 14 січня 2016 року); 13 лютого 2016 року по 15 лютого 2016 року до м. Красний Лиман, Донецької області (підстава Наказ № 20 о/с від 11 лютого 2016 року); 13 березня 2016 року по 15 березня 2016 року до м. Красний Лиман, Донецької області (підстава Наказ № 34 о/с від 11 березня 2016 року); 18 грудня 2016 року по 21 грудня 2016 року до м. Сєвєродонецьк, Луганської області (підстава Наказ № 257 о/с від 12 грудня 2016 року). Дані накази позивачем додані до позову.

Вказані факти підтверджуються відповідними посвідченнями про відрядження та витягами з наказів керівників Антитерористичного Центру при СБУ.

Як вбачається з матеріалів справи, документи щодо надання статусу учасника бойових дій по ОСОБА_3 до Центральної комісії МВС України про визнання його учасником бойових дій були направленні УМВС в Черкаській області та які включали тільки документи УМВС України в Черкаській області про відрядження в зону АТО (лист УМВС України в Черкаській область від 16 травня 2017 року за вих. № 14/8-11-142).

Таким чином, комісією здійснено розгляд матеріалів виключно в межах документів, що стосувалися сфери діяльності ОСОБА_3 в системі МВС.

Зокрема, ОСОБА_3, водій 1-го класу автотранспортних засобів автомобільного відділення автогосподарства відповідно до наказів УМВС України в Черкаській області та АГТ УМВС України в Черкаській області і посвідчень про відрядження перебував в районах АТО 29 діб, що і не заперечується сторонами.

За результатами розгляду вказаних матеріалів комісією Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни винесено оскаржуване рішення № 10/V/XXIV/2 від 23 грудня 2016 року про відмову у наданні ОСОБА_3 статусу учасника бойових дій.

Вважаючи, що відповідач протиправно відмовив позивачу у наданні статусу учасника бойових дій, останній звернувся до адміністративного суду з цим позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що спірне рішення відповідача про відмову у наданні ОСОБА_3 статусу учасника бойових дій, прийнято в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством. Крім того, суд першої інстанції зазначив, що позивач брав безпосередню участь в АТО від двох відомств, у зв'язку з цим в силу положень п. 5 порядку № 413 рішення про надання статусу учасника бойових дій останньому, повинно прийматись міжвідомчою комісією.

Колегія суддів погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ (далі - Закон № 3551-ХІІ), Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (далі - Порядок № 413).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону № 3551-ХІІ в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин, закріплено, що учасниками бойових дій визнаються, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Згідно з п.п. 2, 4, 5 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається:

військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

особам, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

Підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

Рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається:

комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС;

міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання.

Відповідно до п.п. 6, 8 Порядку № 413 у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин, для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками установ, закладів подаються на розгляд комісії у місячний строк після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу чи призначення їх на відповідні посади.

Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання.

Комісії інформують у місячний строк Державну службу у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції про осіб, яким надано статус учасника бойових дій, за формою згідно з додатком 3.

Комісії подають на розгляд міжвідомчої комісії документи із спірних питань, які потребують міжвідомчого врегулювання.

Міжвідомча комісія розглядає документи, надіслані комісіями, та у разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких вони подані (надсилає необхідні запити тощо), заслуховує пояснення таких осіб, свідків, представників державних органів та у місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, про що інформує комісії.

У разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

Отже, законодавством визначено чіткий та послідовний порядок вирішення МВС України питання про надання особі статусу учасника бойових дій у зв'язку з участю в АТО.

При цьому, зазначене питання вирішується шляхом прийняття комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій МВС України відповідного рішення.

З огляду на вказані законодавчі положення вбачається, що статус учасника бойових дій, у відповідності до приписів Порядку № 413, надається особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, що підтверджується відповідними документами, перелік яких наведено у пункті 2 Порядку № 413.

Як свідчать матеріали справи, позивач брав безпосередню участь в АТО від двох відомств, а саме: УМВС України в Черкаській області та Головного управління Національної поліції в Черкаській області.

При цьому, на розгляд комісії МВС не були надані документи щодо участі позивача в АТО в підрозділах Головного управління Національної поліції в Черкаській області, а подані документи стосовно участі в АТО від УМВС України в Черкаській області свідчать про перебування позивача в районах АТО 29 діб, з необхідних 30, визначених пункту 21 Порядку №413, що в свою чергу не передбачає можливості для прийняття відповідачем рішення про надання ОСОБА_3 статусу учасника бойових дій.

З огляду на зазначені обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуване рішення відповідача є правомірним і обґрунтованим.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не дають підстав для висновків про порушення судом норм матеріального чи процесуального права.

Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що в рамках спірних правовідносин, він не позбавлений можливості самостійно звернутись до Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, надавши при цьому документи, перелік яких наведено у пункті 2 Порядку № 413, які підтверджують перебування позивача в зоні АТО від двох відомств, а саме: УМВС України в Черкаській області та Головного управління Національної поліції в Черкаській області.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 19 травня 2017 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Літвіна Н.М.

Судді Ганечко О.М.

Коротких А.Ю.

Повний текст ухвали виготовлений 11 липня 2017 року.

Головуючий суддя Літвіна Н. М.

Судді: Коротких А. Ю.