
Головуючий у 1 інстанції - Черков В.Г.
Суддя-доповідач - Гайдар А.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2017 року справа №242/4939/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі
головуючого судді Гайдара А.В.,
суддів Василенко Л.А.,
Ханової Р.Ф.
розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3, яка діє на підставі довіреності в інтересах позивача ОСОБА_4 на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 31 січня 2017 року у справі № 242/4939/16-а за позовом ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача - ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом в інтересах позивача ОСОБА_4 до відповідача про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити донарахування та виплату недоплаченої пенсії. Просила суд визнати неправомірними дії управління пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області з питання розрахунку та нарахування пенсії ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 05.12.2012 року. Зобов'язати управління пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області зробити перерахунок пенсії ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно діючого законодавства і в розмірі передбаченому діючим законодавством, а саме з урахуванням стажу за Списком № 1 - 25 років 08 місяців 21 день, додати за кожний повний рік роботи під землею додатково по одному року до страхового стажу відповідно до ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ч.3 ст.24 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 05.12.2012 року. Зобов'язати управління пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, виключивши із розрахунку коефіцієнт середнього заробітку за період з 01.07.1997 року по 28.02.2002 рік та 3 неповних місяці 06.2002 року, 05.2003 року, 06.2003 року з 05.12.2012 року. Зобов'язати управління пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області подати до Селидівського міського суду Донецької області звіт про виконання постанови у строк один місяць з дня отримання постанови після набрання судовим рішенням законної сили. (т.1 арк.справи 2-5)
Постановою Селидівського міського суду Донецької області від 31 січня 2017 року у справі № 242/4939/16-а в задоволенні адміністративний позову ОСОБА_4 відмовлено в повному обсязі. (т.1 арк.справи 103-105)
Позивач та його представник не погодились з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. (т.1 арк. справи 114-116)
Сторони в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду були повідомлені належним чином.
Апеляційний розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження з врахуванням приписів частини 6 статті 128, пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України з огляду на те, що жодна з осіб, які беруть участь у справі не прибула у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання. За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м.Селидове Донецької області з 05.12.2012 року як отримувач пенсії за віком призначену на пільгових умовах, яка призначена на підставі постанови Селидівського міського суду Донецької області від 21 серпня 2013 року по справі №242/2565/13-а та була залишена без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24 лютого 2015 року відповідно до ст. ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо розрахунку та нарахування пенсії ОСОБА_4 відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як вбачається з матеріалів справи при визначенні розміру пенсії розраховано середньомісячний заробіток за період з 01.11.1993 р. по 30.11.1998 р. та з 01.07.2000 р. по 30.11.2012 р. (яка склала 4529,98 грн.). Заробіток розраховано на підставі архівної довідки від 14.03.2012 р. № 69-34, виданої Архівним відділом Селидівської міської ради (період з серпня 1993 р. по червень 1995 р. у ВАТ «Горняцкий шахтобуд» тресту «Селидіввуглебуд», також при обрахуванні середньомісячного заробітку врахована довідка № 348 від 29.03.2012 р., видана ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» за періоди роботи з серпня 1995 р. по грудень 1999 р., а також відомостей персоніфікованого обліку з 01.07.2000 р. по 30.11.2012 р.).
Згідно ст.14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Згідно роз'ясненню Міністерства соціального забезпечення України №8 від 20.01.1992, працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із зарахуванням до нього: кожного повного року роботи на провідних посадах - за 1 рік роботи 3 місяці.
Відповідно до Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України Про пенсійне забезпечення №8 від 20.01.1992 року було роз'яснено: Встановити, що працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України Про пенсійне забезпечення, але не відпрацювавших повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього: кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату за 1 рік такої роботи 3 місяці; кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове забезпечення, - за 9 місяців..
Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 надано на виконання пункту 6 постанови Верховної ради України від 5 грудня 1991 року «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зазначене роз'яснення надає підстави для застосування вимог стосовно обрахування стажу, у разі відсутності не відпрацювання повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього за рік роботи за провідною професією 03 місяці.
Згідно розрахунку стажу позивача, який міститься в матеріалах справи він відпрацював 20 роки за провідною професією, що не заперечується позивачем та відповідачем, а тому суд вважає, що зазначені вимоги не застосовуються в частині додаткового обрахування стажу підземних робіт встановлені Роз'ясненням №8 Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8.
Відповідно до розпорядження про призначення пенсії від 24.12.2015 року у позивача наявні 21 рік 08 місяців 21 днів загального страхового стажу, стаж на підземних роботах складає 20 років 08 місяців 21 днів. Коефіцієнт стажу складає 0.41083 (493 місяці), коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 склав 0,55463.
23 серпня 2016 року позивач звернувся із заявою №1846 про перерахунок пенсії по стажу і заробітку. Розпорядженням від 29.08.2016 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії, страховий стаж склав 23 роки 06 місяці 03 місяці, стаж на підземних роботах склав 23 роки 00 місяців 19 днів. Рішенням №1846 було відмовлено в перерахунку пенсії по заробітку через зменшення розміру пенсії після перерахунку пенсії. Коефіцієнт стажу склав 0,46500 (558 місяців), коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 склав 0,62775.
При розрахунку коефіцієнту стажу станом на дату призначення пенсії з 05.12.2012 року відповідачем враховано 493 місяці. Розрахунок заробітної плати відповідачем розраховано за період з 01.11.1993 по 30.11.1998 та з 01.07.2000 року по 30.11.2012 рік. Середньомісячний заробіток склав 4529,98000 грн.
Відповідно абзацу 3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри "прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність".
Відповідно абзацу 2 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Відповідно до положень абз.6 ч.3 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до положень статті 8 Закону України мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що вимоги позивача стосовно обрахування пенсії із зарахуванням додаткового стажу відповідно до положень Роз'яснення №8 Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року, є такими, що не ґрунтується на вимогах чинного законодавства. Обрахування пенсії відповідачем здійснювалось з урахуванням вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року, за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Таким чином зазначені вимоги визначають чіткий механізм обрахування заробітної плати, зокрема, з 1 липня 2000 року обрахування заробітної плати за відомостями страхового стажу та заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Зазначені положення не містять вимоги стосовно розривання періодів, за які позивачу сплачувалась заробітна плата, а визначає чітку вимогу стосовно обрахування 60 календарних місяців підряд до 30 червня 2000 року. Виключення цієї вимоги передбачене виключно в частині відсутності 60 календарних місяці з 01 липня 2000 року. До спірних правовідносин дане виключення не може бути застосоване, оскільки позивач з 1 липня 2000 року пропрацював більше ніж 60 місяців.
Тобто вимоги стосовно виключення із розрахунку середньої заробітної плати за період роботи з 01.07.1997 року по 28.02.2002 року та за неповні місяці: червень 2002 року, травень 2003 року та червень 2003 року є такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.
Отже, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції стосовно відмови в задоволенні позовних вимог позивача.
Таким чином, колегія суддів вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана правильно, а тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Стосовно судових витрат колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.87 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
За приписами ч.1 ст. 98 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 7 квітня 2017 року у даній справі позивачу відстрочено сплату судового збору у розмірі 606 грн. 32 коп. за подання апеляційної скарги до розгляду справи по суті у суді апеляційної інстанції (т.1 арк. справи 128)
Тому колегія суддів вважає необхідним стягнути з ОСОБА_4 (ІНН: НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 606 (шістсот шість) гривень 32 копійки до спеціального фонду Державного бюджету України за наступними реквізитами: рахунок - 31211206781059, код ЄДОэРПОУ - 37944338, МФО банку - 834016, отримувач - Краматор.УК/м.Краматорськ/22030101, банк- ГУДКСУ у Донецькій області, призначення платежу - судовий збір, код класифікації доходів - 22030101.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 195,197, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3, яка діє на підставі довіреності в інтересах позивача ОСОБА_4 на постанову Селидівського міського суду Донецької області від 31 січня 2017 року у справі № 242/4939/16-а - залишити без задоволення.
Постанову Селидівського міського суду Донецької області від 31 січня 2017 року у справі № 242/4939/16-а - залишити без змін.
Стягнути з з ОСОБА_4 (ІНН: НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 606 (шістсот шість) гривень 32 копійки до спеціального фонду Державного бюджету України за наступними реквізитами: рахунок - 31211206781059, код ЄДОэРПОУ - 37944338, МФО банку - 834016, отримувач - Краматор.УК/м.Краматорськ/22030101, банк- ГУДКСУ у Донецькій області, призначення платежу - судовий збір, код класифікації доходів - 22030101.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: А.В. Гайдар
Судді: Л.А.Василенко
І.Д. Компанієць