Ухвала суду № 67682850, 12.07.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2017
Номер справи
805/4858/16-а
Номер документу
67682850
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Бабаш Г.П.

Суддя-доповідач - Васильєва І.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2017 року справа №805/4858/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Васильєвої І.А.

Суддів: Блохіна А.А.

Гаврищук Т.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Дружківці Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року по справі № 805/4858/16-а (головуючий І інстанції Бабаш Г.П.) за позовом Макіївського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття до Державна податкова інспекція у м. Дружківці Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату єдиного внеску в загальній сумі 63 988,37 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

09 грудня 2016 року Макіївський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - позивач, Макіївський центр зайнятості) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Дружківці Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач, ДПІ у м. Дружківці) з уточненими вимогами про скасування рішення № 0013151301 від 25.08.2016 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату єдиного внеску в загальній сумі 63 988,37 грн. (том 1 арк. справи 4-8, 45, 46-50).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року адміністративний позов задоволений, скасовано рішення Державної податкової інспекції у м. Дружківці Головного управління ДФС у Донецькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску від 25.08.2016 року № 0013151301 в сумі 63 988,37грн. (том 2 арк. справи151, 152-155).

Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач (далі - апелянт) подав апеляційну скаргу, в доводах якої зазначив, що судом першої інстанції порушені норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просив постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, оскільки на думку апелянта, судом першої інстанції не враховано, що відповідачем правомірно винесено рішення від 25 серпня 2016 року про застосування до відповідача штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 21 березня 2014 року по 11 грудня 2014 року, оскільки згідно ч. 12 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника, а посилання позивача на приписи Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» апелянт вважає необґрунтованими, оскільки м. Дружківка не входить до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.05.2015 року № 428-р (том 2 арк. справи 163-165).

Сторони просили розглядати справу за відсутністю їх представників, з урахуванням чого справа у відповідності до вимог статті 197 КАС України розглядається в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, дослідивши письмові матеріали справи та доводи апеляційної скарги, встановила, що підставою для звернення позивача до суду стало винесення контролюючим органом 25 серпня 2016 року рішення № 0013151301, яким до позивача за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 21.03.2014 року по 11.12.2014 року застосовані штрафні санкції у розмірі 44 871,27 грн. (10%) та пеня у розмірі 19 117,10 грн. (0,1%), при цьому позивач обґрунтовує своє звернення до суду тим, що ним своєчасно сплачений єдиний внесок відповідно до наданих суду платіжних доручень, які прийняті органом казначейської служби зазначеними в платіжних дорученнях датами, що підтверджено відповідними печатками, а несвоєчасне перерахування органом казначейської служби сплаченого позивачем єдиного внеску за спірний період не може свідчити про порушення позивачем передбачених законодавством строків сплати єдиного внеску.

За результатами адміністративного оскарження позивачем спірного рішення до Головного управління ДФС у Донецькій області, ДФС України вказане рішення залишено без змін, а скарга без задоволення. Таким чином спірним питанням даної справи є своєчасність сплати позивачем єдиного внеску за спірний період, та як наслідок наявність підстав у контролюючого органу в розумінні діючого законодавства для застосування до позивача штрафних санкцій та пені.

Колегія з приводу викладеного зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

До того ж Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку (далі - ЗУ № 2464), застосування якого в розрізі штрафних санкцій та пені є спірним у даних правовідносинах.

Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону України № 2464 на платника єдиного внеску покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. При цьому згідно з частиною 8 статті 9 Закону України № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Згідно частини 1 статті 25 Закону № 2464 рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до частини 10 та пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VІ на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, а за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VІІ, який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначав тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Відповідно до статті 1 вказаного Закону встановлено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

До того ж, наведеним Законом внесено зміни до Закону № 2464-VІ та доповнено його розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» пунктом 9-3, який передбачає, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону №2464-VІ, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VІІ, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону №2464-VІ, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

При цьому підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

30 жовтня 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1053-р, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до переліку якого входить і м. Макіївка, де в спірний період позивач здійснював свою господарську діяльність, отже визначальною умовою відповідно до вказаних положень Закону України № 1669 в розрізі зобов'язань, передбачених ЗУ № 2464 в частині звільнення з 14 квітня 2014 року від відповідальності за несвоєчасну сплату єдиного внеску є знаходження платника податків на території, що належить до населеного пункту, де проводилась АТО, з врахуванням звернення останнього з відповідною заявою до контролюючого органу за основним місцем обліку не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції, при цьому наявність Сертифікату не є обов'язковою умовою.

Проте, як встановлено колегією суддів спірний період несвоєчасної сплати єдиного внеску є період з 21.03.2014 року по 11.12.2014 року, при цьому як встановлено колегією суддів з пояснень позивача, що підтверджені документально (том 1 арк. справи 90-98, том 2 арк. справи 9-53)), ним своєчасно протягом березня 2014 року - липня 2014 року сплачений єдиний внесок, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями, які прийняті органом казначейської служби зазначеними в платіжних дорученнях датами, що підтверджено відповідними печатками, а саме:

-в березні 2014 року Макіївським міським центром зайнятості відповідно до платіжного доручення від 04.03.2014 року №364 здійснено сплату єдиного внеску у розмірі 31457,15грн., зазначене платіжне доручення отримано Управлінням Державної казначейської служби України у м. Макіївці 04.03.2014 року. Також, платіжні доручення про сплату позивачем єдиного внеску у березні 2014 року від 05.03.2014 року № 368, від 07.03.2014 року №379, від 12.03.2014 року № 420, від 13.03.2014 року № 424, від 17.03.2014 року № 433, від 24.03.2014 року № 502, від 31.03.2014 року № 560 прийняті органом казначейської служби зазначеними датами даних платіжних доручень, що підтверджено відповідними печатками;

-платіжні доручення від 01.04.2014 року № 581, від 02.04.2014 року № 585, від 07.04.2014 року № 591, від 10.04.2014 року № 628, від 16.04.2014 року № 644, від 23.04.2014 року №713, від 30.04.2014 року №774, якими позивачем здійснено сплату єдиного внеску, прийняті органом казначейської служби зазначеними датами даних платіжних доручень, що також підтверджено відповідними печатками;

-платіжне доручення про сплату позивачем єдиного внеску від 12.05.2014 року №813 прийнято органом казначейської служби 14.05.2014 року, від 14.04.2014 року №818 - 14.05.2014 року, від 15.05.2014 року №823 та №827 - 15.05.2014 року, від 16.05.2014 року №865 - 16.05.2014 року, від 22.05.2014 року №873, №877 та №881 - 22.05.2014 року, від 28.05.2014 року №916 - 29.05.2014 року, від 29.05.2014 року №927 - 29.05.2014 року, від 30.05.2014 року №936 - 30.05.2014 року, від 13.06.2014 року №1041 та №1045 - 13.06.2014 року, від 19.06.2014 року №1057, №1061 та №1065 - 19.06.2014 року, від 26.04.2014 року №1136 - 01.07.2014 року.

Таким чином, позивачем своєчасно здійснено сплату самостійно визначених зобов'язань зі сплати єдиного внеску за звітами за період березень - липень 2014 року включно, а несвоєчасне перерахування органом казначейської служби сплаченого позивачем єдиного внеску за спірний період не може свідчити про порушення позивачем передбачених законодавством строків сплати єдиного внеску.

До того ж колегія суддів звертає увагу, що як повідомив позивач, у серпні 2014 року за ним обліковувалась недоїмка з єдиного внеску у зв'язку з не проведенням позивачем сплати єдиного внеску внаслідок проведення активної фази АТО, з урахуванням чого до даних правовідносин судом приймається лист від 26.10.2016 року за №09.3-08/3224, яким Головне управління ДКСУ в Донецькій області повідомило Макіївський міський центр зайнятості про обставини встановлення простою в роботі управління з 01.08.2014 року згідно наказу Державної казначейської служби України від 30.07.2014 року № 215 «Про встановлення простою у роботі територіальних органів Казначейства України» (том 2 арк. справи 34).

Таким чином, позивач в силу об'єктивних причин був позбавлений можливості безпосередньо в серпні 2014 року своєчасно сплатити єдиний внесок до бюджету за самостійно визначеними зобов'язаннями внаслідок об'єктивної відсутності можливості здійснення їх сплати через проведення антитерористичної операції, проте в вересні 2014 року позивач відновив сплату єдиного внеску за липень 2014 року та серпень 2014 року, а грудні 2014 року - сплатив єдиний внесок за липень, вересень, жовтень та листопад 2014 року.

При цьому несвоєчасну сплату єдиного внеску за вказані періоди позивач підтвердив настанням форс-мажорних обставин у вказаний період у зв'язку з проведенням АТО на території, де здійснював свою діяльність позивач, що підтвердив Сертифікатом ТПП від 01 грудня 2016 року № 1278/12.1-17-03, який звільняє позивача від своєчасної сплати єдиного внеску за періоди: липень 2014 року, серпень 2014 року, вересень 2014 року, жовтень 2014 року.

До того ж, як встановлено колегією суддів, позивач в силу вимог ЗУ № 1669 звертався до контролюючого органу 15 липня 2016 року з відповідною заявою № 531-01/641 про звільнення від відповідальності за несвоєчасну сплату єдиного внеску (том 1 арк. справи 12).

3 урахуванням викладеного колегія суд вважає, що позивач виконав усі вимоги законодавства, що є підставою для звільнення останнього від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань щодо своєчасної сплати єдиного внеску, а тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про скасування спірного рішення відповідача, а отже судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та прийнята постанова з додержанням норм матеріального та процесуального права, що у відповідності до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.

На підставі викладеного, керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Дружківці Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року по справі № 805/4858/16-а, - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року по справі № 805/4858/16-а, - залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили. Ухвала прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.

Головуючий суддя: Васильєва І.А.

Судді: Блохін А.А.

Гаврищук Т.Г.