
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 липня 2017 року № 826/564/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Мазур А.С., суддів Аблова Є.В., Літвінової А.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ Українипро визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надсилання інформації до Пенсійного фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати до Пенсійного фонду України довідку з інформацією для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що внаслідок протиправної бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_1 з 01.01.2016 не було здійснено перерахунок пенсії, на що останній мав право у силу положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, вказавши у письмових запереченнях проти позову про те, що станом на момент розгляду даної справи судом Міністерством внутрішніх справ України направлено повідомлення до Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх працівників міліції, тобто, за твердженням останнього, відповідачем виконано покладені на нього законодавчі обов'язки. У той же час, нормативно-правовими актами у межах спірних правовідносин на відповідача не покладено обов'язку з повідомлення відповідного органу Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії конкретній особі, у тому числі позивачу.
У прохальній частині позовної заяви позивачем заявлено клопотання про розгляд справи за його відсутності, з огляду на що судом ухвалено про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження на підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, ОСОБА_1 є пенсіонером органів Міністерства внутрішніх справ України, про що свідчить копія пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1, видане 23.01.2008.
Вказуючи на те, що внаслідок протиправної бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України, ОСОБА_1 не було здійснено перерахунку пенсії, вважаючи на цій підставі порушеними свої права та охоронювані законом інтереси, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з такого.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено умови грошового забезпечення поліцейських Національної поліції.
Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, яким визначено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII), (в редакції чинній до внесення змін Законом від 23.12.2015 №900-VIII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Як випливає із зазначеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено структуру та розміри грошового забезпечення поліцейських. При цьому, передбачені Постановою розміри грошового забезпечення для поліцейських є більшими у порівнянні із розмірами грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ виходячи із яких їм призначалась (перераховувалась) пенсія.
Згідно із Законом №900-VIII, ст. 63 Закону №2262-XII доповнено частиною третьою, в силу якої перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (в редакції Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Враховуючи те, що саме Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд вказує, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
У той же час, п. 2 Порядку №45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, Міністерство внутрішніх справ України направлено на адресу Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій від 03.02.2017 №1461/05/22-2017, яким Міністерство внутрішніх справ України повідомило про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.
Таким чином, Міністерством внутрішніх справ України станом на 03.02.2017 виконано свій законодавчий обов'язок з повідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій колишніх міліціонерів. Разом з тим, таке повідомлення відбулося з порушенням строків, визначених п. 2 Порядку №45, а саме: з порушенням п'ятиденного строку, оскільки обов'язок щодо такого повідомлення виник у відповідача внаслідок прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02.12.2015. Разом з тим, таке повідомлення датоване лише 03.02.2017.
Внаслідок вказаного, суд дійшов до висновку про протиправність бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо несвоєчасного повідомлення Пенсійного фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсії, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Водночас, за процедурою проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначеною Порядком №45, на Міністерство внутрішніх справ України покладено лише обов'язок з повідомлення Пенсійного фонду України щодо наявності підстав для перерахунку пенсій.
При цьому, лише після отримання такого повідомлення Головні управління Пенсійного фонду України складають інформації списки за формою та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Такими органами за загальним правилом є державні органи, з яких особи були звільнені із служби.
Отже, безпосередньо у Міністерства внутрішніх справ України відсутній обов'язок з надіслання до Пенсійного фонду України довідки з інформацією для перерахунку пенсії ОСОБА_1, а тому позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, слід зазначити наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Аналіз вказаної правової норми дає суду підстави стверджувати, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суду є правом суду, а не обов'язком.
Таким чином, з огляду на те, що судом не вбачається необхідності в даному випадку встановлювати судовий контроль, у задоволені клопотання позивача щодо встановлення судового контролю слід відмовити.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Беручи до уваги викладене, суд вказує про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо несвоєчасного повідомлення Пенсійного фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсії, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючи суддя А.С. Мазур
Судді Є.В. Аблов
А.В. Літвінова