
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 липня 2017 року № 826/11131/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Мазур А.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2до треті особиСвятошинського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації Товариство з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор Плюс» Служба у справах дітей Святошинської районної в місті Києві державної адміністраціїпро визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії, В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1, яка діє в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2, з позовом до Святошинського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві, Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор Плюс», Служба у справах дітей Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, в якому просить (з урахуванням уточнених позовних вимог від 15.11.2016):
- визнати неправомірними дії Святошинського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві щодо зняття з реєстраційного обліку ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) та її неповнолітню дитину, ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, свідоцтво про народження серія НОМЕР_2, видане відділом реєстрації актів громадянського стану Подільського районного управління юстиції у м. Києві, актовий запис №1030 від 30.08.2002), за адресою: АДРЕСА_1;
- зобов'язати Святошинську районну в місті Києві державну адміністрацію поновити реєстраційний облік ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) та її неповнолітньої дитини - ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, свідоцтво про народження серія НОМЕР_2, видане відділом реєстрації актів громадянського стану Подільського районного управління юстиції у м. Києві, актовий запис №1030 від 30.08.2002), за адресою: АДРЕСА_1.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що законодавчо мотивовані підстави для зняття позивача та її неповнолітньої доньки з реєстрації місця проживання останніх за адресою: АДРЕСА_1, були відсутні. Крім того, позивачем наголошено, що рішенням Святошинського суду міста Києва від 15.02.2016 у справі №759/15964/14-ц, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 24.05.2016, іпотечний договір від 28.07.2008 №2621/0708/88-165-Z-1, який став підставою для реєстрації за Товариством з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор Плюс» права власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, розірвано. Також, позивачем наголошено, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.10.2016 у справі №826/24634/15, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2016, визнано протиправним та скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №24962239, прийняте 01.10.2015 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу державним реєстратором Кобелєвою Аллою Михайлівною про державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна: (реєстраційний номер нерухомого майна: 739937280000) квартира, об'єкт житлової нерухомості, однокімнатна, загальною площею 36,00 кв.м., житловою площею 19,00 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_1, за Товариством з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор плюс».
Відповідач - Святошинський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві - проти задоволення позовних вимог заперечував, підтримавши доводи, викладені у письмових запереченнях проти позову, в яких зазначено, що зняття позивача та її неповнолітньої доньки з реєстрації за вказаною адресою відбулось правомірно, з огляду на звернення нового власника даної квартири - Товариства з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор плюс» із заявою про зняття з реєстрації останніх.
Представник товариства з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор плюс» проти задоволення позовних вимог заперечував, вказуючи на необґрунтованість останніх.
Від представника Служби у справах дітей Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності останнього.
На підставі викладеного, судом ухвалено про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження, з огляду на ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані особами, які беруть участь у справі, документи і матеріали, всебічно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
З наявних у матеріалах справи доказів вбачається, що гр. ОСОБА_4, як представник за довіреністю Товариства з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор плюс», звернувся до начальника Святошинського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві із заявою про зняття особи з реєстрації місця проживання від 26.02.2016, в якій просив зняти з реєстрації місце проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з вибуттям (витяг право власності від 01.10.2015 №1143035).
Згідно з відміткою на даній заяві, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зняті з реєстраційного обліку 26.02.2016.
Дізнавшись про факт зняття власного місця проживання з реєстрації, позивач звернулась з відповідними скаргами до Святошинського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в місті Києві та Державної міграційної служби України, за результатами розгляду яких листами від 18.05.2016 №9/1131 та від 27.05.2016 №С-1667/6/1697-16 ОСОБА_1 повідомлено про відсутність у діях працівників Святошинського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві порушень.
Вважаючи факт зняття вказаних осіб з реєстрації їхнього місця проживання протиправним, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з такого.
Нормативно-правовим актом, який регулює відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження, є Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 №1382-IV, тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин (надалі - Закон №1382).
У відповідності до ч. 1 ст. 2 Закону №1382, громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
У розумінні ст. 3 Закону №1382, місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає постійно або тимчасово.
При цьому, питання зняття з реєстрації місця проживання врегульовано положеннями ст. 7 Закону №1382, згідно з ч. 1 якої, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви особи або її законного представника; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній, установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.
Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. За заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання (ч. 2 ст. 7 Закону №1382).
Разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку) (ч. 4 ст. 7 Закону №1382).
У разі подачі заяви законним представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу законного представника; документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі) (ч. 5 ст. 7 Закону №1382).
Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників (ч. 6 ст. 7 Закону №1382).
У свою чергу, на виконання положень Закону №1382 та з метою визначення процедури реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.11.2012 №1077 затверджено Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів (надалі - Порядок №1077).
Так, п. 1.3 Порядку №1077 передбачено, що реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється управліннями, відділами (секторами) Державної міграційної служби України (далі - ДМС) в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (далі - територіальний підрозділ ДМС) у день подання особою документів. Реєстрація місця проживання особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.
Положеннями п. 3.1 Порядку №1077 визначений перелік підстав зняття з реєстрації місця проживання особи, а саме: заява про зняття особи з реєстрації місця проживання, яка подається особою або її законним представником; судове рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтво про смерть; паспорт або паспортний документ, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документ про смерть, виданий компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інші документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства. Інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи посвідки на постійне проживання в Україні; підстав для проживання або перебування особи на обліку у закладі/установі (повідомлення про припинення підстав для проживання/перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту) (додаток 13); підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).
У відповідності до п. 3.6 Порядку №1077, працівник територіального підрозділу ДМС, а після утворення центрів - адміністратор центру (крім внесення відомостей про зняття з реєстрації місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи): перевіряє належність паспортного документа особі, що його подала, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що ним вчиняється відповідний запис у заяві про реєстрацію місця проживання особи; реєструє прийняту заяву у Журналі обліку заяв про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи; заповнює три примірники талона зняття з реєстрації місця проживання в Україні, один з яких надсилає до адресно-довідкового підрозділу, другий - до органу державної статистики, а також вносить відомості про зняття з реєстрації особи до картки реєстрації особи та адресної картки, які після зняття з реєстрації протягом доби вміщуються до картотеки територіального підрозділу ДМС; вносить відомості про зняття з реєстрації особи до повідомлення про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання/перебування призовників та військовозобов'язаних, якщо особа є призовником або військовозобов'язаною. Відомості, внесені до цього повідомлення, раз на місяць до 5 числа надсилаються до військового комісаріату; вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання до паспортного документа шляхом проставлення в ньому штампа зняття з реєстрації місця проживання; повертає особі паспортний документ та третій примірник талона зняття з реєстрації місця проживання в Україні.
Якщо зняття з реєстрації місця проживання здійснюється на підставі документів, зазначених в абзацах третьому - дев'ятому пункту 3.1 цього розділу, без надання паспортного документа особи, місця проживання якої знімається з реєстрації, відомості про зняття з реєстрації вносяться до паспортного документа особи при її зверненні для реєстрації нового місця проживання (п. 3.7 Порядку №1077).
З аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що перелік підстав для зняття особи з реєстрації місця проживання є вичерпним.
Водночас, як було зазначено вище, позивач не погоджується зі зняттям останнього з реєстрації місця проживання за адресою АДРЕСА_1, вказуючи про протиправність вказаного.
Так, згідно зі ст. 14 Закону №1382, рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових та службових осіб з питань свободи пересування, вільного вибору місця проживання, реєстрації місця проживання чи місця перебування особи можуть бути оскаржені в установленому законом порядку.
Зі змісту заяви про зняття з реєстрації місця проживання від 26.02.2016 вбачається, що в якості підстави для зняття позивача та її неповнолітньої дитини з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1, слугував факт втрати ними права користування цією квартирою за заявою представника нового власника - Товариства з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор плюс».
У відповідності до наявної у матеріалах справи копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності станом на 08.11.2016, запис про право власності 11430352, внесений державним реєстратором приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Кобелєвою А.М., згідно з яким право приватної власності на квартиру, розташовану за адресою АДРЕСА_1, зареєстроване за Товариством з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор плюс» на підставі договору іпотеки від 28.07.2008 за №2670, наразі скасовано.
На підтвердження вказаного слід зазначити, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.10.2016 у справі №826/24634/15, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2016, визнано протиправним та скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №24962239, прийняте 01.10.2015 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, державним реєстратором Кобелєвою Аллою Михайлівною про державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна: (реєстраційний номер нерухомого майна: 739937280000) квартира, об'єкт житлової нерухомості, однокімнатна, загальною площею 36,00 кв.м., житловою площею 19,00 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_1, за Товариством з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор плюс»; зобов'язано приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу, державного реєстратора Кобелєву Аллу Михайлівну внести в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно відповідні записи про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на об'єкт нерухомого майна: (реєстраційний номер нерухомого майна: 739937280000) квартира, об'єкт житлової нерухомості, однокімнатна, загальною площею 36,00 кв.м., житловою площею 19,00 кв.м., розташована за адресою: АДРЕСА_1, за Товариством з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор плюс».
Крім того, рішенням Святошинського суду міста Києва від 15.02.2016 у справі №759/15964/14-ц, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 24.05.2016 та ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 18.10.2016, іпотечний договір від 28.07.2008 №2621/0708/88-165-Z-1, який став підставою для реєстрації за Товариством з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор Плюс» права власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, розірвано. Ухвалою Верховного Суду України від 30.03.2017 у справі №759/15964/14-ц заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор плюс» про перегляд судових рішень у даній справі залишено без розгляду.
Таким чином, договір іпотеки від 28.07.2008 та рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 01.10.2015 №24962239, які стали підставою для зняття ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1, розірвано та скасовано у судовому порядку, відтак, останні не можуть створювати юридично значущих наслідків, у тому числі слугувати в якості підстави для зняття вказаних осіб з реєстрації.
У той же час, слід зазначити, що приписами ч. 1 ст. 35 Закону України «Про іпотеку» від 05.06.2003 №898-IV, тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин (надалі - Закон №898) передбачено, що у разі порушення основного зобов'язання та/або умов іпотечного договору іпотекодержатель надсилає іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця, письмову вимогу про усунення порушення. В цьому документі зазначається стислий зміст порушених зобов'язань, вимога про виконання порушеного зобов'язання у не менш ніж тридцятиденний строк та попередження про звернення стягнення на предмет іпотеки у разі невиконання цієї вимоги. Якщо протягом встановленого строку вимога іпотекодержателя залишається без задоволення, іпотекодержатель вправі прийняти рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом позасудового врегулювання на підставі договору.
Звернення стягнення на передані в іпотеку житловий будинок чи житлове приміщення є підставою для виселення всіх мешканців, за винятком наймачів та членів їх сімей. Виселення проводиться у порядку, встановленому законом.
Після прийняття рішення про звернення стягнення на передані в іпотеку житловий будинок чи житлове приміщення шляхом позасудового врегулювання на підставі договору всі мешканці зобов'язані на письмову вимогу іпотекодержателя або нового власника добровільно звільнити житловий будинок чи житлове приміщення протягом одного місяця з дня отримання цієї вимоги. Якщо мешканці не звільняють житловий будинок або житлове приміщення у встановлений або інший погоджений сторонами строк добровільно, їх примусове виселення здійснюється на підставі рішення суду (ч.ч. 1 та 2 ст. 40 Закону №898).
З аналізу наведеного вбачається, що у разі звернення стягнення на предмет іпотеки у позасудовому порядку, що і відбулося у даному випадку, Товариство з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Вектор плюс», за умови не звільнення житлового приміщення його мешканцями у добровільному порядку з метою зняття позивача та її неповнолітньої доньки з реєстрації місця проживання зобов'язане було звернутися до суду з позовною вимогою про примусове виселення останніх.
Водночас, як вбачається з матеріалів справи, що не заперечувалося особами, які беруть участь у справі, такого рішення, як підставу для зняття з реєстрації місця проживання позивачів, відповідачу заявником надано не було.
Відтак, суд дійшов до висновку, що у відповідача були відсутні передбачені приписами Закону №1382 та Порядку №1077 підстави для зняття з реєстрації місця проживання позивачів, з урахуванням обставин даної справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновків про обґрунтованість позовних вимог та задоволення останніх.
У силу ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
ОСОБА_1 під час звернення з даним позовом до суду в якості судового збору сплатила 1102,42 грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією від 20.07.2016 №258, відтак, розмір судових витрат, що підлягає присудженню на користь позивача становить 1102,42 грн. При цьому, слід зазначити, що вказані судові витрати присуджуються позивачу за рахунок бюджетних асигнувань саме Святошинського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві через Головне управління Державної міграційної служби України в м. Києві, оскільки дії останнього і стали підставою для звернення з даним позовом до суду.
Керуючись ст.ст. 69-71, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправними дії Святошинського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві щодо зняття з реєстраційного обліку ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) та її неповнолітню дитину - ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, свідоцтво про народження серія НОМЕР_2, видане відділом реєстрації актів громадянського стану Подільського районного управління юстиції у м. Києві, актовий запис №1030 від 30.08.2002), за адресою: АДРЕСА_1.
Зобов'язати Святошинську районну в місті Києві державну адміністрацію поновити реєстраційний облік ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) та її неповнолітньої дитини - ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, свідоцтво про народження серія НОМЕР_2, видане відділом реєстрації актів громадянського стану Подільського районного управління юстиції у м. Києві, актовий запис №1030 від 30.08.2002), за адресою: АДРЕСА_1.
Присудити на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1. адреса: 03134, АДРЕСА_1) судові витрати у розмірі 1102,42 грн. (однієї тисячі ста двох грн. 42 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Святошинського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві через Головне управління Державної міграційної служби України в м. Києві (код ЄДРПОУ 37768863, адреса: 02152, м. Київ, вул. Березняківська, буд. 4-А).
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур