Постанова № 67682054, 07.07.2017, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2017
Номер справи
816/976/17
Номер документу
67682054
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/976/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Супруна Є.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання Лисака С.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача та третьої особи ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Капітал - Гарант" до Головного управління ДФС у Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державна фіскальна служба України про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування наказу, -

В С Т А Н О В И В:

19 червня 2017 року Приватне підприємство "Капітал - Гарант" (надалі - позивач, ПП "Капітал-Гарант") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державна фіскальна служба України , в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Полтавській області щодо включення Приватного підприємства "Капітал-Гарант" (код ЄДРПОУ 33180776) до плану-графіку здійснення документальних планових перевірок на червень 2017 року;

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Полтавській області "Про проведення документальної планової виїзної перевірки Приватного підприємства "Капітал-Гарант" (код ЄДРПОУ 33180776) від 02.06.2017 №1404.

В обґрунтування позовних вимог вказував на протиправність включення ПП "Капітал-Гарант" до плану-графіка здійснення документальних планових перевірок з огляду на відсутність підстав такого включення. Зауважував, що у відповідача відсутнє право на проведення перевірки з огляду на те, що підприємство повідомлено менше ніж за 10 календарних днів до дня її проведення, що є грубим порушенням Податкового кодексу України.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача та третьої особи в судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на правомірність дій контролюючого органу та оскаржуваного наказу.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі обставини та відповідні правовідносини.

Судом встановлено, що позивач ПП "Капітал-Гарант"" (код ЄДРПОУ 33180776) зареєстровано в якості юридичної особи в установленому законом порядку.

Згідно з планом-графіком проведення документальних перевірок на червень 2017 року (а.с. 29) та згідно з п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, ст. 77, п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України в.о. начальника Головного управління ДФС у Полтавській області ОСОБА_3 02.06.2017 був виданий наказ №1404 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Капітал-Гарант", яким передбачено проведення документальної планової виїзної перевірки з 14.06.2017 тривалістю 10 робочих днів ПП "Капітал-Гарант" (податковий номер 33180776) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 31.12.2016, правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2016 (а.с. 33).

Наказ разом з повідомленням від 02.06.2017 № 307 (а.с. 32) та листом від 02.06.2017 №8296/16-31-14-06-25 "Про проведення перевірки" (а.с. 30) вручений позивачу 06.06.2017, про що свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 34).

Позивач, вважаючи безпідставним внесення ПП "Капітал-Гарант" до плану графіка проведення документальних перевірок на червень 2017 року, оскільки відсутні визначені Порядком критерії відбору платників податків - юридичних осіб, а також вважаючи неправомірним наказ ГУ ДФС у Полтавській області від 02.06.2017 № 1404 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Капітал-Гарант", звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог ПП "Капітал-Гарант", суд виходить з наступного.

Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

За приписами п. 77.2 ст. 77 Податкового кодексу України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику відповідно до наказу Міністерства фінансів України "Про внесення змін до Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків" від 04.08.2016 №723, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.08.2016 за № 1177/29307 (надалі - Порядок).

За приписами п. 1 розділу ІІ Порядку план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків (додаток 1) та проект коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (додаток 2) складаються з чотирьох розділів:

ОСОБА_4 Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб.

ОСОБА_4 Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів.

ОСОБА_4 III. Документальні планові перевірки самозайнятих осіб.

ОСОБА_4 IV. Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з п. 2 розділу ІІ Порядку ОСОБА_4 I плану-графіка має підрозділи А та Б. ОСОБА_5 Платники податків, які належать до кластерних об'єднань платників податків, та їх контрагенти. Цей підрозділ плану-графіка має дві групи: I група - основні підприємства, які належать до кластерних об'єднань платників податків; II група - найбільші контрагенти, через яких здійснюються товарно-грошові операції (у тому числі посередницькі структури, експортери, імпортери, філії, інші платники податків - юридичні особи). ОСОБА_6 Інші платники податків. Цей підрозділ плану-графіка має дві групи: I група - основні підприємства; II група - найбільші контрагенти, через яких здійснюються товарно-грошові операції (у тому числі посередницькі структури, експортери, імпортери, філії, інші платники податків - юридичні особи).

З витягу з плану-графіка проведення документальних перевірок на 2 квартал 2017 року встановлено, що ПП "Капітал-Гарант" належить до І розділу, підрозділ Б. I група (а.с. 29).

Відповідно до пунктів 1 - 3 розділу ІІІ Порядку до розділів I та II плану-графіка включаються платники податків реального сектору економіки, які провадять фінансово-господарську діяльність, сплачують податки та взяті на облік в контролюючих органах як платники податків за основним місцем обліку, або щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, або які знаходяться у стані зміни свого місцезнаходження.

Формування переліку платників податків до розділів I та II плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами пункту 5 цього розділу, у тому числі за даними інформаційних систем ДФС.

При плануванні на I квартал наступного року враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року, на II та III квартали - за попередній рік, на IV квартал - за перше півріччя поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік.

До плану-графіка в першу чергу включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, обов'язкових платежів.

Відповідно до п. 3 розділу І Порядку узгоджені відповідно до Порядку координації одночасного проведення планових перевірок (ревізій) контролюючими органами та органами державного фінансового контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 №805, проекти планів-графіків на наступний квартал формуються територіальними органами ДФС не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційних систем ДФС.

Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб паперовий варіант планів-графіків (коригування планів-графіків) з відповідними додатками з дотриманням вимог щодо направлення документів з грифом "ДСК" та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

Представник позивача в судовому засіданні вказував, що ані оскаржуваний наказ "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Капітал-Гарант" від 02.06.2017 № 1404, ані лист ГУ ДФС у Полтавській області "Про проведення перевірки" від 02.06.2017, ані повідомлення ГУ ДФС у Полтавській області від 02.06.2017 № 307 не містять доказів того, що ПП "Капітал-Гарант" відповідає критеріям відбору платників податків - юридичних осіб, що, у свою чергу, свідчить про безпідставність внесення ПП "Капітал-Гарант" до плану-графіка проведення документальних перевірок на червень 2017 року.

Представник також вказав, що відповідач взагалі не надавав підтверджень того, що ГУ ДФС у Полтавській області дійсно на виконання вимог Порядку надавав департаменту аудиту та податків і зборів з фізичних осіб паперовий варіант планів-графіків (коригування планів-графіків) з відповідними додатками з дотриманням вимог щодо направлення документів з грифом "ДСК" та обґрунтування підстав включення ПП "Капітал-Гарант" до плану-графіка (коригування плану-графіка).

На спростування вказаного представником відповідача та третьої особи надано пояснення, що по ПП "Капітал-Гарант" за період 2014 - 2017 роки не проводилися комплексні документальні перевірки, а згідно проведеного доперевірочного аналізу платника та за даними Автоматизованої системи "відбір платників податків - юридичних осіб та визначення першочерговості для включення до плану-графіка" встановлено, що ПП "Капітал-Гарант" має наступні ризики високої категорії згідно методичних рекомендацій щодо складання плану-графіка:

- наявність інформації правоохоронних органів, структурних підрозділів органів ДФС про ухилення від оподаткування та/або щодо взаємовідносин із платниками податків, які мають ознаки фіктивності або стосовно яких розпочато досудове розслідування у кримінальних провадженнях, які пов'язані з фіктивним підприємництвом; реєстрацію яких скасовано в судовому порядку; стосовно яких встановлено факт неподання податкової звітності протягом двох податкових (звітних) періодів; які знаходяться в розшуку; які визнані банкрутами на суму 447,36 тис. грн;

- наявність інформації про не підтвердження реального здійснення операції придбання, яка надійшла від ДПІ обліку контрагента на суму 453,36 тис. грн;

- рівень сплати податку на додану вартість нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку по відповідній галузі 1,69% (по підприємству 0,22%, середнє по галузі 1,91%).

Як пояснив представник відповідача, основною підставою для включення позивача до плану-графіку проведення документальних перевірок на 2 квартал 2017 року за даними автоматизованих систем слугувала інформація про непідтвердження реального здійснення операції придбання, яка надійшла від ДПІ обліку контрагента на суму 453,36 тис. грн.

Згідно з листом ГУ ДФС у Полтавській області від 23.03.2017 №1242/8/16-31-14-06-21 "Про направлення проекту плану-графіка перевірок" проект плану-графіку проведення документальних перевірок суб'єктів господарювання на 2 квартал 2017 року був направлений до Департаменту аудиту ДФС України (а.с. 67), на що останнім надана відповідь від 04.04.2017 № 8293/7/99-99-14-03-01-17 про те, що план-графік затверджено в.о. голови ДФС України ОСОБА_7 31.03.2017 (а.с. 68).

Таким чином, суд не знаходить порушень в діях відповідача з приводу включення ПП "Капітал-Гарант" до плану-графіку здійснення документальних планових перевірок на червень 2017 року.

Щодо тверджень позивача про відсутність у контролюючого органу права на проведення перевірки з огляду на повідомлення ПП "Капітал-Гарант" менше ніж за 10 календарних днів до дня її проведення суд виходить з такого.

Відповідно до п. 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Згідно з п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України тривалість перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, інших платників податків - 20 робочих днів.

Як встановлено вище, згідно з планом-графіком проведення документальних перевірок на червень 2017 року та відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, ст. 77, п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України видано наказ ГУ ДФС у Полтавській області "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Капітал-Гарант" від 02.06.2017 №1404 щодо проведення документальної планової виїзної перевірки з 14.06.2017 тривалістю 10 робочих днів ПП "Капітал-Гарант" (податковий номер 33180776) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 31.12.2016, правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2016.

Даний наказ направлявся на адресу ПП "Капітал-Гарант" листом ГУ ДФС у Полтавській області №8296/10/16-31-14-06-25 від 02.06.2017 разом з повідомленням про проведення документальної планової виїзної перевірки № 307 від 02.06.2017, який вручений відповідачу 06.06.2017, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 34).

За приписами п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, направлення на проведення такої перевірки; копії наказу про проведення перевірки, службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

На підставі наказу від 02.06.2017 №1404 були оформлені направлення на проведення перевірки від 09.06.2017 №1883, № 1884, № 1885, № 1886 (а.с. 36-39).

14.06.2016 при виході за податковою адресою ПП "Капітал-Гарант" ревізорами ОСОБА_8 та ОСОБА_9 встановлено, що посадові особи підприємства на робочому місці відсутні, у зв'язку з чим здійснити виїзну планову перевірку ПП "Капітал-Гарант" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 31.12.2016 та правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 30.12.2016 не було можливості.

За результатами вказаного виходу складений акт від 14.06.2017 №554/16-31-01-01-10/33180776 про неможливість проведення документальної планової виїзної перевірки ПП "Капітал-Гарант" код ЄДРПОУ 33180776 (а.с. 40).

З огляду на встановлені обставини справи доводи позивача про відсутність у відповідача права на проведення перевірки суд відкидає, як безпідставні, оскільки нормами ст. 81 Податкового кодексу України чітко визначено право контролюючого органу на проведення перевірки за наявності підстав для її проведення, наявність яких підтверджено вищевикладеними фактами і обставинами.

Встановивши відсутність порушень в діях відповідача під час призначення податкової перевірки, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, у зв'язку з чим у задоволенні адміністративного позову відмовляє.

Відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку відмови в задоволені позову, сплачений судовий збір позивачу не повертається.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі.

Повний текст постанови складений 12 липня 2017 року.

СуддяЄ.Б. Супрун