МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
22 червня 2017 року Справа № 814/2096/16
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
Департамент Житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради,
вул. Ад. Макарова, 7, м. Миколаїв, 54030
до
Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області,
вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056
про
скасування рішення від 05.04.2016р. №30, наказів, №38, №39 від 05.04.2016р.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Департамент житлово-комунального господарства, звернувся до суду з позовом до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області про скасування рішення № 30 від 05.04.2016 року та накази № 38, № 39 від 05.04.2016 року про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт та про готовність об’єкта до експлуатації по об’єкту «Капітальний ремонт дороги по пр. Корабелів в м. Миколаєві».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає оскаржувані постанови такими, що винесені з порушенням норм містобудівного законодавства та будівельних норм та за відсутності складу правопорушень.
Відповідач надав суду письмові заперечення, згідно яких вважає позовні вимоги не обґрунтованими, а оскаржувані постанови правомірними.
Позивач подав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
З врахуванням положень частини 4 та 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Дослідив матеріали справи, суд встановив:
13.11.2015 позивачем подано декларацію про початок виконання будівельних робіт на об’єкті «Капітальний ремонт дороги по пр. Корабелів в м. Миколаєві», яка зареєстрована 16.11.2015 року № МК 083153201922.
09.03.2016 позивачем до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області подано декларацію про готовність до експлуатації об’єкту «Капітальний ремонт дороги по пр. Корабелів в м. Миколаєві».
У деклараціях зазначено, що проектна документація розроблена ТОВ «Миколаївавтодор».
На підставі п. 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 № 553 (перевірка достовірності даних наведених у декларації про готовність до експлуатації об’єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності, поданій до Управління від 09.03.2016 № 1533-20-16) на об'єкті «Капітальний ремонт дороги по пр. Корабелів в м. Миколаєві» в період з 18.03.2016 по 24.03.2016 проведено позапланову перевірку.
Перевіркою встановлено, що в проектних документаціях для виконання будівельних робіт на об’єктах «Капітальний ремонт дороги по пр. Корабелів в м. Миколаєві» відсутній розділ проект організації будівництва, проектна документація з капітального ремонту не узгоджувалась з Державтоінспекцією МВС України, проектна документація розроблена без проведення інструментального обстеження та проектна документація має посилання на державні будівельні норми не чинні на час її передачі у виробництво.
05.04.2016 відповідачем прийнято Рішення № 30 «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт та декларації про готовність об’єкта до експлуатації», та накази № 34 та № 35, якими скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт на об’єкт «Капітальний ремонт дороги по пр. Корабелів в м. Миколаєві» та декларацію про готовність об’єкта до експлуатації на об’єкт «Капітальний ремонт дороги по пр. Корабелів в м. Миколаєві».
Відповідачем з виїздом на місце проведено позапланову перевірку ТОВ «Миколаївавтодор», зокрема, і на об'єкті “Капітальний ремонт дороги по пр. Корабелів в м. Миколаєві”.
Перевіркою встановлено, що в проектних документаціях для виконання будівельних робіт, зокрема і на об’єкті “Капітальний ремонт дороги по пр. Корабелів в Миколаєві” встановлені порушення ТОВ «Миколаївавтодор» норм у сфері містобудівної діяльності - відсутній розділ проект організації будівництва, проектна документація з капітального ремонту не узгоджувалась з Державтоінспекцією МВС України, проектна документація, та на підставі чого складені приписи №40, 41, 43, 45 з вимогою усунути виявлені порушення та винесено постанови від 06.04.2016 року №21/1014-1984-16, №24/1014-1987-16, №27/1014-1990-16, №29/1014-1992-16.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Миколаївавтодор” звернулось до суду з позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у миколаївській області про визнання протиправними та скасування постанов №06.04.2016 р. №21/1014-1984-16, №24/1014-1987-16, 27/1014-1990-16, 29/1014-1992-16.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.02.2017 по справі № 814/757/16 визнано протиправними та скасовано постанови, винесені Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області щодо Товариства з обмеженою відповідальністю “Миколаївавтодор” 06 квітня 2016 року №21/1014-1984-16, №24/1014-1987-16, №27/1014-1990-16, №29/1014-1992-16, приписи про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, видані Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області на ім'я Товариства з обмеженою відповідальністю “Миколаївавтодор” 24 березня 2016 року №40, 41, 43, 45.
Відсутність необхідності здійснення будь яких погоджень проекту проектувальником наведена в п. 18 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженому Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 16.05.2011 р. №45 (у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 23 березня 2012 року №122, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 1 червня 2011 р. за №651/19389 (надалі Наказ № 45), в якому зазначається, що “Проектна документація на будівництво об'єктів не потребує погодження державними органами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, юридичними особами, утвореними такими органами”.
У відповідності до ч. 2 ст. 26 Закону України “Про архітектурну діяльність” проектна організація, яка розробляла проектну документацію, а також головний архітектор та головний інженер проекту несуть відповідальність за відповідність проектної документації вихідним даним на проектування, вимогам державних стандартів, норм і правил.
У відповідності до п. 4 Наказу №45 до складу вихідних даних на проектування входять: містобудівні умови та обмеження; завдання на проектування, що визначають обґрунтовані вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень та властивостей об'єкта містобудування, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і складаються з урахуванням містобудівних умов та обмежень, технічних умов.
ТОВ «Миколаївавтодор» (проектантом) виконана проектна документація, зокрема, і на об’єкт «Капітальний ремонт дороги по пр. Корабелів в м. Миколаєві» відповідно до умов укладених договорів на виготовлення проектно-кошторисної документації. У відповідності до отриманого завдання на розробку ПКД на кожному об'єкті капітального будівництва було проведено візуальне обстеження та складені дефектні акти, затверджені замовником будівництва - Департаментом ЖКГ Миколаївської міської ради.
Так, п. 1.2 укладених договорів на виготовлення проектно-кошторисної документації передбачено, що технічні, економічні та інші вимоги по проектної документації, що є предметом Договору, викладені в завдані на проектування.
Вирішуючи питання обґрунтованості висновків відповідача про неправомірність розроблення проектної документації без проведення інструментального обстеження Об'єктів №№1-4 суд виходить з того, що п. 4.1 ДБН А.2.2-3:2014 “Склад та зміст проектної документації на будівництво” встановлено, що не допускається розроблення проектної документації без інженерних вишукувань, що повинні бути виконані відповідно до ДБН А.2.1-1 на нових земельних ділянках, а при реконструкції та капітальному ремонті об'єктів - без уточнення раніше виконаних інженерних вишукувань та інструментального обстеження об'єктів. Водночас, абз. 3 пункту 4.1 встановлено виключення з цього правила: “Зазначене обмеження не стосується проектної документації, розробленої на реконструкцію або капітальний ремонт існуючого об'єкта, яка не передбачає зміну його конструктивної системи, додаткові навантаження на підвалини та основи або розробленої на частину існуючого об'єкта (квартиру, окреме приміщення громадського призначення тощо).
Відповідно до примітки до п. 4.6 ДБН А.2.2-3:2014 “При капітальному ремонті об'єктів допускається здійснювати проектування в одну стадію робочий проект - РП”.
П. 8.1, 8.4 ДБН А.2.2-3:2014 наведено, що РП розробляється для технічно нескладних об'єктів будівництва. Склад та зміст розділів РП з капітального ремонту об'єктів, наведених у додатках Д та Е, може зменшуватись залежно від технічної та технологічної складності робіт.
В окремих обґрунтованих випадках при виконанні будівельних робіт з капітального ремонту, пов'язаних виключно з експлуатаційних показників, введених в експлуатацію в установленому порядку об'єктів будівництва, допускається розроблення лише дефектного акта, у якому визначаються фізичні обсяги робіт та умови їх виконання, а також складається кошторисна документація.
Таким чином, правомірність складання дефектного акту була підтверджена під час проведення експертизи проектно-кошторисної частини проекту.
TOB “Миколаївавтодор” за завданням замовника будівництва Департаменту ЖКГ Миколаївської міської ради створено проектну документацію на капітальний ремонт доріг, яка є одностадійним робочим проектом, склад та зміст розділів якого відповідно до наведених норм ДБН А.2.2-3:2014 може зменшуватись залежно від технічної та технологічної складності робіт.
Роботи, передбачені робочими проектами з капітального ремонту доріг, передбачають лише поліпшення експлуатаційних показників покриття, є технічно нескладними, а тому проектна документація на усі чотири об'єкта створена за завданням замовника будівництва у спрощеному вигляді. Об'єкти, щодо яких проводилася розробка проектної документації по коду фінансування (КТКВ 170703, КЕКВ 3132), також відносяться до об'єктів капітального ремонту, на яких передбачено виключно поліпшення експлуатаційних показників введених в експлуатацію в установленому порядку об'єктів будівництва.
П. 10 Порядку розроблення проектної документації на будівництво, затвердженої Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 р. №45, встановлено, що склад та зміст проектної документації об'єктів будівництва на всіх стадіях проектування визначаються згідно з будівельними нормами і мають бути достатніми для оцінки проектних рішень та їх реалізації.
Чинні нормативно-правові акти не містять імперативних вимог щодо наявності проекту організації будівництва у складі проектної документації на капітальний ремонт лінійного об'єкта інженерно-транспортної інфраструктури.
Так, Додаток Д (довідковий) до ДБН А.2.2-3:2014 у п. 4.6 (Організація будівництва) передбачає, що склад, обсяг та зміст проектної документації розділу встановлюється відповідно до вимог та рекомендацій ДБН А.3.1-5.
У преамбулі до ДБН А.3.1-5-2009 встановлено обсяги їх застосування, а саме: “Ці норми встановлюють загальні вимоги до організації будівельного виробництва під час нового будівництва, реконструкції існуючих будівель і споруд, технічного переоснащення діючих підприємств об'єктів будь-якого призначення. Вимоги цих норм не поширюються на організацію будівельного виробництва під час здійснення капітального ремонту та реставрації існуючих будівель і споруд.
Таким чином, склад та форми основних документів проекту організації будівництва регламентуються рекомендованими додатками Д, Е до ДБН А.3.1-5-2009, норми яких не поширюються на організацію будівельного виробництва під час здійснення капітального ремонту та реставрації існуючих будівель і споруд.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Оскільки рішення № 30 від 05.04.2016 року «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт та декларації про готовність об’єкта до експлуатації» та накази № 38, № 39 від 05.04.2016 року про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт та про готовність об’єкта до експлуатації по об’єкту «Капітальний ремонт дороги по пр. Корабелів в м. Миколаєві» прийнято щодо замовника будівництва за наслідком встановлення тих самих порушень, що і до проектанта будівництва, та стосовно яких постановою суду встановлено відсутність правопорушення, такі рішення необхідно скасувати, як протиправні.
За таких обстави, позов належить задовольнити.
Судовий збір підлягає поверненню позивачу.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати рішення № 30 від 05.04.2016 року «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт та декларації про готовність об’єкта до експлуатації»
3. Скасувати накази № 38, № 39 від 05.04.2016 року про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт та про готовність об’єкта до експлуатації по об’єкту «Капітальний ремонт дороги по пр. Корабелів в м. Миколаєві».
4. Присудити на користь Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради судовий збір у сумі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень), сплачений платіжним дорученням № 2734 від 27.09.2016 року за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Т.О. Гордієнко